Bezpieczne oświetlenie w gabinecie

Od października 2010 roku obowiązuje nowa norma (PN-EN 62471) dotycząca bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp i systemów lampowych. Określa ona zagrożenia jakie wynikają z pochłoniętego przez człowieka promieniowania optycznego (z pominięciem laserów, dla których jest inna norma).

Autor: Piotr Szymański


Czy to już czas na LED?

Jednym z powodów popularności oświetlenia diodowego jest niski koszt eksploatacji tego źródła światła. Dioda LED zużywa o wiele mniej energii, co nie jest obojętne dla środowiska. Rachunek za prąd jest dużo mniejszy niż przy stosowaniu żarówek halogenowych. Ponadto czas świecenia źródła diodowego wynosi około 50 000 godzin, podczas gdy średnia długość życia żarówki halogenowej o to 2000 godzin.

Autor: Piotr Szymański


Dołożą się do unitu

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup unitu stomatologicznego, mikroskopu, czy aparatu RTG? W jaki sposób obniżyć sobie koszty udziału w szkoleniach? Czy Unia Europejska dołoży się do remontu gabinetu? Wszystkie te sytuacje są jaknajbardziej realne. Polska bardzo dobrze korzysta ze środków pomocowych wykorzystując większość przyznanych pieniędzy. Na co mogą liczyć stomatolodzy z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska?

Autor: Piotr Lichwa


Lasery – przyszłość stomatologii

Lasery w stomatologii to bardzo bliska przyszłość. Na rynku pojawiły się urządzenia o parametrach pozwalających wykonywać bezboleśnie większość procedur.

Autor: Piotr Szymański


Na pewien czas

Uzupełnienia tymczasowe stosujemy w protetyce stomatologicznej w celu zabezpieczenia opracowanych zębów filarowych. Jest to podyktowane koniecznością wykonania określonych etapów pracy na poziomie laboratoryjnym. Tymczasowe mosty czy korony pozostają w jamie ustnej pacjenta najczęściej kilka dni lub tygodni. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do wydłużenia czasu użytkowania. Jest to związane z opóźnieniem w pracach laboratoryjnych, nieobecnością pacjenta na ustalonych wizytach czy trudnościami w adaptacji protezy.

Autor: Anna Leśniewska


W trosce o środowisko

Zaledwie 1 gram rtęci – substancji stanowiącej podstawę amalgamatu - może zanieczyścić nawet 100 000 litrów wody. Wobec tak znacznego i destrukcyjnego wpływu na środowisko, nie mogli przejść obojętnie unijni urzędnicy, którzy zalecają montowanie w unitach stomatologicznych specjalnych separatorów, dzięki którym trujące związki zostaną zabezpieczone, a w efekcie unieszkodliwione.

Autor: Piotr Szymański


Jak dieta wpływa na protezy

Na okres użytkowania miękkiego podścielenia wpływ ma szereg czynników. Wszystko zależy od sposobów dbania o uzupełnienia a także od diety. U pacjentów z problemami z wydzielaniem śliny w krótkim czasie następuje osadzenie kamienia na powierzchni płyty protezy oraz miękkiego podścielenia. Oddzielnym zagadnieniem, stosunkowo mało zbadanym, jest wpływ leków na miękkie podścielenia. Niektóre przyjmowane leki zawierają na przykład alkohol, który niszczy podścielenie.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Agresja pacjentów

Pracownicy ZOZ-u W Sokołowie Podlaskim już ćwiczą samoobronę i używanie miotaczy gazu. W Warszawie na razie łagodnie. Rozpoczął się cykl szkoleń dla lekarzy dotyczących unikania agresji i reagowania na nią.

Autor: Katarzyna Jankowska


Finansowanie leczenia na świecie

Od 1998 roku dopuszczany jest w Wielkiej Brytanii prywatny zarząd nad państwowymi placówkami medycznymi. Wcześniej Brytyjczycy, podobnie jak Irlandczycy i mieszkańcy państw skandynawskich, stosowali model państwowy, w którym obywatele mieli powszechny dostęp do publicznej służby zdrowia.


Peugeot 508

Pod koniec zeszłego roku Peugeot zaprezentował model 508. Jest to limuzyna średniej wielkości i niezbyt droga. Najtańsza wersja kosztuje 77 tys. zł, co jak na nowoczesne auto nie jest wygórowaną ceną. W ofercie Peugeota auto zastąpiło dwa modele – 407 i 607.

Autor: Piotr Szymański

 

Dyplomy są niezbędne

W połowie lipca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, czyli w państwowych ośrodkach zdrowia.

Autor: Piotr Szymański


Papiery do kosza

Ani jeden papierek nie może się ostać. Nadchodzi wielki przełom. Od 1 sierpnia 2014 roku jedyną właściwą formą przechowywania danych będzie forma elektroniczna. Papierowi towarzysze odchodzą na zawsze do lamusa.

Autor: Katarzyna Jankowska


A lekarz siedzi i…

Lekarz nie tylko leczy, ale tworzy dokumentację. Musi on pamiętać o wpisaniu imienia i nazwiska pacjenta na każdej stronie dokumentacji, o ponumerowaniu wszystkich stron i poukładaniu ich w kolejności. Może mu w tym pomóc firma zewnętrzna. Od lipca obowiązuje nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie dokumentacji medycznej.

Autor: Katarzyna Jankowska


Bazy, systemy, rejestry

Elektroniczny system informacji zbudowany będzie wokół trzech głównych elementów. Będą to: Rejestry Medyczne, System Informacji Medycznej (SIM) oraz Dziedzinowe Systemy Teleinformatyczne. System będzie działał od 1 sierpnia 2014, jednak pierwsze elementy tej elektronicznej układanki będą działać już od stycznia 2012 roku. Częścią tych elektronicznych puzzli będą komputery w gabinetach lekarskich.

Autor: Katarzyna Jankowska


Karuzela z ustawami

Karuzela legislacyjna kręciła się latoś, że hej. Projekt gonił projekt, konferencja konferencję mnożąc za każdym razem wątpliwości i obawy. Administracja rządowa postanowiła bowiem pozostawić po sobie system prawny obejmujący wszelką aktywność na polu medycyny. Służyć temu miało szereg ustaw, które łącznie biorąc pokrywać miały swą jurysdykcją cały obszar polskiej medycyny.

Autor: Andrzek Cisło


Chemiczne przyczyny erozji szkliwa

Erozja szkliwa jest zjawiskiem progresywnym i nieodwracalnym powodującym utratę struktur zębów na skutek ekspozycji na różnego typu czynniki. Mogą być to działania mechaniczne lub też środki chemiczne. Erozja na podłożu chemicznym jest częściej obserwowana w krajach Europy, Bliskiego Wchodu i Ameryki Południowej niż w Azji. Jest to najprawdopodobniej wynikiem spożywania dużej ilości kwaśnych napojów oraz nawyków żywieniowych. W krajach basenu Morza Śródziemnego ma to związek ze spożywaniem znacznych ilości wina lub sosów, których głównymi składnikami są kwasy octowy i cytrynowy.

Autor: dr. Zbigniew Raszewski


Cementowanie w praktyce

Stomatologia stałe się rozwija. Właściwości estetyczne dostępnych materiałów stomatologicznych ulegają ciągłej poprawie Jaki jest zatem najlepszy materiał do pośredniej odbudowy zęba? Ceramika, ceromery czy żywice pośrednie do wykonania koron i mostów. Okazuje się, że lekarze najczęściej wybierają cementy kompozytowe.

Autor: Dr. Marcelo Balsamo


Modnie i wygodnie

 Najczęściej były proste, białe, z kieszenią na piersi, zapinane na guziki, w każdym gabinecie takie same. Stroje medyczne, które nie grzeszyły stylem i elegancją to już na szczęście przeszłość.

Autor: Konrad Czekaj


VW Multivan

Przyznam szczerze. Jest to samochód moich marzeń. Duży, rodzinny, świetnie wyposażony, o ciekawej stylistyce, bogatym wyposażeniu. Jest tylko jedno ale. Cena grubo przekraczającą 200 tys. zł. Ale marzenia są po to, aby je…

 Autor: Piotr Szymański

 

Asystentki do szkół, separator do unitu

Separator amalgamatu przy każdym unicie oraz wykształcona pomoc dentystyczna wspomagająca prace lekarza to nowe wymogi wobec lekarzy udzielających świadczeń gwarantowanych w ramach NFZ-tu. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Autor: Piotr Szymański


Cementy kompozytowe

W stomatologii zachowawczej największe znaczenie mają cementy - materiały złożone kompozytowe) służące do trwałego łączenia tkanek zębowych z uzupełnieniem. Są wykorzystywane ze względu na bardzo dobre właściwości estetyczne i parametry mechaniczne oraz prostotę zastosowania. Zdarza się, że przekazywane informacje nie są do końca sprawdzone, a czasami wręcz wykluczają się wzajemnie.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Materiały do odbudowy zrębu zęba

Choć nowe zasady dotyczące dokumentacji medycznej obowiązują już pod pół roku, to Ministerstwo Zdrowia dopiero niedawno, opublikowało szczegółowe informacje na jej temat. Ministerstwo przypomina o umieszczeniu w dokumentacji oświadczeń pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia.

Autor: dr n. med. Anna Kochanek-Leśniewska


Światło dzienne

Firma CKD Sprzęt Precyzyjny i Medyczny została założona w 1997 roku przez trzech pracowników Politechniki Warszawskiej.

Autor: Piotr Szymański


Laser wkrótce w każdym nowoczesnym gabinecie

Wywiad z Ludwikiem Pokorą, właścicielem firmy CTL - Centrum Techniki Laserowej -LASERINSTRUMENTS Sp. z o.o.

Autor: Piotr Szymański


Od manufaktury do giełdowej spółki

Amerykański sen spełniony w Wojnowie koło Bydgoszczy? Tak zdarzyło się firmie Apolonia Medical.

Autor: Piotr Szymański


Przyłbica w górę

Pewnego dnia w 1991 roku student stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi postanowił zrobić dla siebie, na wzór zachodniego oryginału, przyłbicę stomatologiczną.

Autor: Piotr Szymański


60 lat tradycji

Chema - Elektromet Spółdzielnia Pracy jest polskim prywatnym przedsiębiorstwem farmaceutycznym, działającym na rynku już od prawie 60 lat. Dziś produkuje ponad 80 różnych preparatów, głównie na rynek stomatologiczny i dermatologiczny.

Autor: Piotr Szymański


Polskie wiertła

Marka Verdent powstała w 2004 r. Działalność, jako regionalna firma z branży stomatologicznej, zapoczątkowała w Prima Aprilis. Firma jest następczynią łódzkiego Ponaru, który ponad 30 lat produkował wiertła dla stomatologów.

Autor: Piotr Szymański


Endodoncja – na tym się znamy

Firma Poldent sp. z o.o. powstała w 1990 roku, jako spółka z udziałem kapitału szwedzkiego. Wobec rozwoju endodoncji, możliwości zastosowania włókien szklanych, szerokiego wykorzystania uzupełnień ceramicznych, pełnokonturowych, czy wykonywanych na różnych typach podbudów, odbudowa zrębu zęba staje się koniecznością.

Autor: Piotr Szymański
Peugeot 3008

Autor: Piotr Szymański

 

Nowe nazwy

Praktyki zawodowe i podmioty lecznicze – to nowe nazwy lekarskich praktyk oraz ZOZ-ów. Wszystkie placówki zdrowia będą musiały się ponownie zarejestrować już pod nową formą prawną. Trzeba będzie też zmienić treść umów o pracę ze swoimi pracownikami. Będzie na to 3 miesiące od czasu wejścia ustawy w życie.

Autor: Piotr Szymański


Unit stomatologiczny

Prawidłowy wybór oraz dopasowanie unitu do indywidualnych potrzeb jest trudne. A wybór musi być przemyślany. Unit służy lekarzowi średnio 10-15 lat. Na co zatem zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze nowego sprzętu do swojego gabinetu. Co prawda wiele na ten temat już napisaliśmy artykułów w naszej gazecie, ale lekarze wciąż nam zadają to samo pytanie. Jaki unit jest najlepszy?

Autor: Piotr Szymański


Umiejętności

W Ministerstwie Zdrowia trwają pracę nad nową ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W myśl tego projektu lekarze oprócz specjalizacji będą mogli zdobywać umiejętności. Najważniejsze zmiany dotyczą właśnie sposobu uzyskiwania umiejętności.

Autor: Piotr Szymański


Najważniejsze zasady stosowania fluoru

W życiu codziennym spotykamy wiele informacji na temat fluoru, poczynając od reklam czy artykułów zachwalających fluor do publikacji mówiących o śmiertelnym zagrożeniu w kontakcie z tym pierwiastkiem. Faktem jednak jest, że fluor w odpowiednich ilościach jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju kości i zębów.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Jeszcze więcej sprzętu i urządzeń medycznych w leasingu

Od miesiąca w gabinetach lekarskich używane są kasy fiskalne. Według ekspertów Spółek Leasingowych BZ WBK, nowe przepisy spowodują wśród przedsiębiorców zarządzających placówkami medycznymi wzrost zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne, zwłaszcza takie, które umożliwi obniżenie płaconych podatków.


Dezynfekcja wycisków

Dezynfekcja jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Gabinet lekarski, a zwłaszcza dentystyczny, jest przez ludzi kojarzony z czystością i zapachem środka do odkażania. Dezynfekujemy narzędzia, części aparatury diagnostycznej, ręce, powierzchnie płaskie, powierzchnie małe i trudnodostępne i każde inne, jakie tylko przewiduje pomysłowość ustawodawcy lub podpowiada zdrowy rozsądek. Tworzymy obowiązkowo procedury dezynfekcji. Oczywiście boimy się zakażeń krzyżowych, zakażeń personelu, swoich pacjentów czy samych siebie. A co z wyciskami?

Autor: dr n. med. Anna Kochanek-Leśniewska


Dokumentacja medyczna w postępowaniu sądowym

Tylko do 1 lipca 2011 roku można prowadzić nadal dokumentację medyczną na starych zasadach. 1 stycznia tego roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. O czym należy pamiętać przy prowadzeniu dokumentacji medycznej?

Autor: Izabela Nauman


Ford Kuga

Autor: Piotr Szymański

Gabinet przyjazny pacjentowi

Wyniki ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą” przeprowadzonej w Polsce wśród kilku tysięcy respondentów dowodzą, że głównym czynnikiem stresogennym dla pacjenta odwiedzającego gabinet stomatologiczny jest ból (60 proc.), nieodpowiednie podejście lekarza (36 proc.) oraz poczucie bezsilności (20 proc.).

Autor: Piotr Szymański


IDS 2011

Międzynarodowe targi IDS, które odbywają się co 2 lata w Kolonii są najważniejszymi targami branży stomatologicznej na świcie. Za każdym razem kiedy odbywa się ich kolejna edycja, bite są rekordy poprzednich edycji. Za każdym razem jest więcej odwiedzających, wynajętej jest więcej powierzchni i liczba wystawców wystawców wzrasta. Dlaczego?

Autor: Justyna Niebieszczańska


Jak prawo chroni lekarzy przed pacjentem

Popychanie, plucie, bicie, szarpanie, a nawet duszenie (o zniewagach nie wspominając), demolowanie pomieszczeń to tylko niektóre z przykładów agresywnych zachowań pacjentów wobec lekarzy. Agresja wobec lekarzy nie jest zjawiskiem rzadkim. Doświadczyło jej ok 50 proc. Takie wyniki przyniosła ankieta "Aktualne problemy środowiska lekarskiego".

Autor: Izabela Nauman


Wizyty kontrolne - jednak ważne

Wykonanie uzupełnień protetycznych zarówno stałych, jak i ruchomych, poprzedzone jest zawsze ustaleniem planu leczenia oraz rozplanowaniem kolejnych wizyt, na których zbliżamy się do osiągnięcia rezultatu końcowego. W zasadzie bardzo często pacjent jest przekonany, że wizyta, w czasie której zostaje zacementowana praca stała lub oddana proteza ruchoma, jest ostatnią wizytą, na jaką ma się zgłosić.

Autor: dr n. med. Anna Kochanek-Leśniewska


Nie taka straszna…

Pierwszego maja w większości gabinetów w Polsce będą działały już kasy fiskalne. Do tego czasu trzeba nauczyć się obsługi kasy, poznać polskie prawo w zakresie jej eksploatacji, zarejestrować kasę i jeśli to możliwe, uzyskać zwrot pieniędzy za jej zakup. Warto też poznać, jakie nowe obowiązki spadną na nas, w związku z tym, że mamy w gabinecie nowe urządzenie.

Autor: Piotr Szymański


Nowe RTG

Ministerstwo Zdrowia pod koniec lutego opublikowało nowe rozporządzenie określające warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Dotyczy to również ekspozycji stomatologicznych.

Autor: Piotr Szymański


Mitsubishi ASX

Autor: Piotr Szymański

 

Sanitarne wymagania

Na początku lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie dotyczące wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady ZOZ. Rozporządzenie jest zaskakująco krótkie i w zasadzie opiera się na rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać różne budynki, w tym ZOZ-y. Wszystkie zmiany wydają, się korzystne dla  właścicieli przychodni.


Papierowa lub elektroniczna

Jest nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej. Ministerstwo opublikowało je pod koniec grudnia, obowiązuje od 1 stycznia. Na szczęście mamy aż 6 miesięcy na wprowadzenie tych zmian w życie. Najważniejsza z nich to: możliwość prowadzenia dokumentacji tylko w formie elektronicznej.

Autor: Piotr Szymański


Dwie kasy

1 maja 2011 wszyscy będziemy musieli mieć w gabinecie funkcjonującą kasę fiskalną, a w zasadzie nawet dwie kasy. Na rynku pojawiło się wiele urządzeń przeznaczonych dla lekarzy. Jak wybrać najlepsze?

Autor: Piotr Szymański


LEPiej bez LEPu?

W Europie pracują „doktorzy”, a w Polsce „lekarze”, trzeba to zmienić. Przecież polscy lekarze nie są wcale gorsi od zachodnich doktorów. Są lepsi, więc dlaczego tego nie akcentować. Jednak, aby tak się stało, trzeba zmienić nieco polski system szkolenia.

Autor: Izabela Nauman


"VATalna” zmiana

Od nowego roku nie każdy zabieg dokonywany przez stomatologów jest zwolniony z  podatku VAT. Zgodnie z nowelizacją ustawy usługi w zakresie ochrony zdrowia są zwolnione z podatku VAT, niezależnie od tego, kto jest świadczeniodawcą - ale czy na pewno? Okazuje się, że są w tym zakresie wątpliwości i to poważne.

Autor: Izabela Nauman


Jak nie odpaść przez odpady

Każdy lekarz stomatolog powinien mieć w swoim gabinecie kilka dokumentów regulujących postępowanie z odpadami. Ich brak może grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi – łącznie do sumy nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Autor: Łukasz Nauman


Eugenol w stomatologii

Eugenol jest stosowany w stomatologii od ponad 100 lat. Jest to surowiec medyczny, wykorzystywany w cementach podkładowych, masach wyciskowych oraz w materiałach używanych do wypełnień kanałów.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Rozważania nad koszykiem

Stare porzekadło dziennikarskie mówi, że nie należy wierzyć w niezdementowane plotki. Przypomniało mi się ono kiedy usłyszałem, że Ministerstwo Zdrowia planuje nie wprowadzać uchwalonej 19 stycznia przez Parlament Europejski Dyrektywy o medycznej opiece transgranicznej.

Autor: dr. Andrzej Cisło


Syntetyki wypierają lateksy

Wzrastająca cena kauczuku spowodowała, że diagnostyczne rękawiczki lateksowe nie są już wcale dużo tańsze od syntetycznych. A syntetyczne mają dużo lepsze właściwości i co ważne nie uczulają.

Autor: Piotr Mikołajczyk


Jeden z dziesięciu

Na świecie pracuje tylko 10 takich tomografów, a ten zamontowany w Warszawie jest jedynym w Europie Środkowej. - New Toma zamontowaliśmy w miejsce innego tomografu, który już nie spełniał naszych oczekiwań.

Autor: Piotr Szymański


Mazda 6

Nowa wersja Mazdy 6 to samochód sportowy a zarazem rodzinny i elegancki. Nowa Mazda jest nazywana przez specjalistów od marketingu „zoom - zoom”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „bruuum – bruuum” – odgłos, jaki wydają małe dzieci na widok ładnego auta.

Autor: Piotr Szymański

Wszystko musi być udokumentowane

Obowiązek prowadzenia oraz udostępniania dokumentacji medycznej mają wszyscy lekarze, również Ci prowadzący prywatną praktykę – indywidualną, specjalną lub grupową. Dokumentacja medyczna należy do kategorii danych osobowych, które są szczególne chronione, nazywane są sensytywnymi (dane tzw. wrażliwe). Są to dane prywatne chronione ustawą (z 29 sierpnia 1997 roku), podlegające zaostrzonemu rygorowi ochrony prawnej – w związku z konstytucyjną zasadą ochrony prywatności.

Autor: Izabela Nauman


Jak (prze)żyć z kasą?

Jest wiele możliwości wyboru kasy fiskalnej, ale jak wybrać najlepszą i jak nie zgubić się w formalnościach, których należy dopełnić? Jak należy obsługiwać kasę, jaki model wybrać, ile to kosztuje?

Autor: Izabela Nauman


Sanepid w ustawach

Kontrola Sanepidu co pół roku? Niemożliwe? A jednak, przynajmniej tak wynika z najnowszych przepisów. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło trzy rozporządzenia regulujące wszystkie obostrzenia sanitarne i postępowanie w przypadku chorób zakaźnych. Na gabinety nałożono nowe obowiązki w zakresie dokumentowania i kontroli działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych.

Autor: mgr inż Piotr Szymański


Mile widziane

Dobra widoczność pola zabiegowa jest sprawą pierwszorzędną i nie podlegającą dyskusji. To wiemy wszyscy. Stara chirurgiczna zasada, jeśli nie widzisz wszystkiego - nie rób, pozostaje wciąż aktualna. Możemy ją odnieść do wszelkich innych dziedzin stomatologii. Każdy zabieg wymaga właściwego wglądu w określone pole jamy ustnej, zależnie od rodzaju wykonywanych procedur i zabiegów.

Autor: dr n. med. Anna Kochanek-Leśniewska


Bez RTG w NFZ

Uff, gabinet stomatologiczny działający w ramach NFZ nie musi być wyposażony w aparat RTG. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji w tym zakresie. Nowela wprowadza jeszcze kilka innych zmian, jednak ta wydaje się najistotniejsza, bo ucina wszelkie spekulacje dotyczące rozważań, RTG ma być w gabinecie, czy nie.

Autor: mgr inż Piotr Szymański


Mercedes klasy E

 

 Najnowsza wersja Mercedesa E po raz koleiny wyznaczyła standardy samochodu doskonałego. Za każdym razem, gdy Mercedes wypuszcza nowy model E klasy, mam wrażenie, że znów przeskoczył konkurencję o … klasę.

Autor: mgr inż Piotr Szymański

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA