Fot. Vatech

Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Na naszych oczach dokonuje się niewiarygodna rewolucja związana z pojawieniem się sztucznej inteligencji i automatyzacji. Przysłowiowy szklany sufit możliwości nagle przesunął się niewyobrażalnie wysoko. Według badania „Pulse of Change Index”, przeprowadzonego przez Accenture, liderzy biznesowi w 2023 r. doświadczyli największego w historii tempa zmian, a aż 88 proc. z 3400 ankietowanych managerów C-level spodziewa się kolejnego przyspieszenia w 2024 roku.

W tak dynamicznym świecie nie tylko umiejętności szybkiego przyswajania wiedzy będą kluczowe, ale również elastyczne podejście do pozyskanych informacji. Chodzi o potrzebę wychodzenia ze strefy komfortu i ciągłego dostosowywania wiedzy i nawyków do zmieniających się realiów.

To, co było prawdą wczoraj, nie zawsze będzie nią jutro. Najłatwiejsza do zaobserwowania transformacja nastąpiła w marketingu, reklamie, komunikacji z klientem, tworzeniu treści. Jednak prawda jest taka, że implementacja AI następuje w całym biznesie, nawet w obszarze compliance.

Skupiając się na naszym podwórku stomatologicznym i obrazowaniu radiologicznym, innowacje zastosowane w najnowocześniejszych aparatach radiologicznych dają obecnie ekscytujące możliwości diagnostyczne, np. 41 warstwowe zdjęcia pantomograficzne, CBCT z rozdzielczością obrazu 4x4 cm, 49,5 μm czy czas skanu cefalometrycznego, wynoszący zaledwie 1,9 sek. Zaprzęgnięta sztuczna inteligencja dodatkowo wykonuje najbardziej żmudne zadania, ułatwiające i przyśpieszające pracę lekarza dentysty, między innymi: analizę cefalometryczną (15 testów z możliwością personalizacji) czy segmentację obrazu CT z podziałem na szczękę, żuchwę i uzębienie.

Nic dziwnego, że obecnie w Polsce obserwujemy tendencję wzrostową wymiany aparatów pantomograficznych na CBCT. Co ciekawe, w sferze zainteresowań są aparaty bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie, dające większe możliwości diagnostyczne. Dzieje się tak dlatego, że radiologia 3D znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w innych dziedzinach stomatologii niż implantologia czy chirurgia. Badanie CBCT przydatne jest podczas planowania leczenia endodontycznego (np. wykrycie dodatkowych kanałów lub złamanego narzędzia), schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych czy leczenia ortodontycznego.

Niemal do zera skurczyła się przestrzeń domyślna lekarza. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu możliwa jest interpretacja w trzech płaszczyznach i wielu przekrojach o definiowanej grubości. Badanie CBCT pozwala na zaplanowanie leczenia w sposób interdyscyplinarny, nie narażając pacjenta na nadmierną dawkę promieniowania. Z marketingowego punktu widzenia to obecnie kluczowa przewaga konkurencyjna. Innowacje w obrazowaniu tomograficznym w stomatologii, tak jak symulacja rzeczywistości rozszerzonej, fascynują. I tak jak każda innowacja, wnoszą dużo udogodnień, które wymagają dostosowywania umiejętności, nabytych w związku z obsługą starszych technologii, do aktualnych wymagań.

Dental Imaging Club to projekt szkoleniowo-informacyjny, pozwalający uzyskać wgląd w szeroką gamę możliwości technologii najnowszej generacji. Do współpracy przy tworzeniu i prowadzeniu szkoleń zaprosiliśmy ekspertów, którzy na co dzień pracują przy pacjencie, mają bogate doświadczenie kliniczne, potrafią zweryfikować jakościowo wiedzę i przekazać ją w sposób bardzo czytelny.

Zaprosiliśmy również specjalistów z dziedzin wymaganych do uruchomienia radiologii w gabinecie stomatologicznym. W naszym zespole „wiedzy radiologicznej”, oprócz lekarzy specjalistów, są: projektant osłon stałych, prawnik, informatyk, menedżer do spraw finansowania itp. To oni będą odpowiadać na Państwa pytania na łamach Nowego Gabinetu Stomatologicznego oraz mediów społecznościowych: Facebook: DentalImagingClub, VatechPoland oraz na szkoleniach organizowanych przez Dental Imaging Club.

Już dziś chcę zaprosić Państwa na ekscytujące szkolenie w zakresie CBCT, które odbędzie się w dniach 21–22 września 2024 r. w Warszawie. Jeśli są Państwo zainteresowani konkretnymi tematami szkoleniowymi z radiologii, to serdecznie zapraszam do kontaktu.

Katarzyna Fernik Vatech Europe Education Manager Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Autor:

Katarzyna FernikVatech Europe Education Manager
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Artykuł opublikowany w numerze 2/2024 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


REKLAMA

Curriculum Implantologii

 

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA