fot. 123rf.com

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego przewiduje poszerzenie wykazu świadczeń gwarantowanych m.in. o odbycie co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia, w przypadku dzieci odczuwających lęk dentystyczny.

fot. 123rf.com

Władze Wągrowca sfinansowały powstanie gabinetu stomatologicznego dla uczniów. Powstał on w Szkole Podstawowej nr 3, przy ulicy Letniej. Planuje się, że będą tam prowadzone badania kontrolne i zabiegi profilaktyczne.

Najistotniejszą kwestią omawianą podczas ostatniego posiedzenia Rady do spraw Rozwoju Stomatologii przy Ministerstwie Zdrowia był plan na walkę z próchnicą dzieci i potrzeba wsparcia kadry dydaktycznej na kierunkach lekarsko-dentystycznych. Spotkaniu przewodniczył wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Paweł Barucha.

Gabinet dentystyczny, świadczący bezpłatną opiekę stomatologiczną dla podopiecznych wszystkich jeleniogórskich placówek oświatowych, został otwarty w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze. Tym samym, Jelenia Góra jest trzecim miastem na Dolnym Śląsku, które realizuje tego typu udogodnienie.

Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla dzieci i młodzieży, w którym leczenie i profilaktyka będą odbywały się bezpłatnie, powstanie w budynku Zespołu Szkół przy ulicy Teatralnej w Pile. Na ten cel powiat pilski przeznaczył milion złotych.

Lęk dziecka u dentysty. Od dawna wiadomo już, że dziecko bardzo często przeżywa lęk czy strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Dzieci boją się nie tylko samego leczenia, ale niejednokrotnie również osób, które tam pracują. Z analiz wynika, że strach najmłodszych jest wprost proporcjonalny do tego, jak niewiele wiedzą o samym leczeniu, jak i do tego jak wiele zębów jest do leczenia.

1 grudnia br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone opiece stomatologicznej nad populacją dzieci i młodzieży w Polsce. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że w obecnym warunkach ekonomicznych niemożliwy jest powrót w szerszym zakresie gabinetów stomatologicznych do szkół.

Wiceminister resortu zdrowia, Waldemar Kraska przekonuje, że zwiększa się liczba osób korzystających z dentobusów. W pierwszym półroczu tego roku w mobilnych gabinetach dentystycznych dla uczniów udzielono ponad 81 tys. porad. Obecnie działa 16 mobilnych gabinetów dentystycznych (dentobusów) dla dzieci, po jednym na każde województwo.

Osiem szkolnych gabinetów stomatologicznych w Wielkopolsce rozpoczęło działalność w marcu i na początku kwietnia. Zakontraktowana została także poradnia udzielająca świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, którą prowadzić będzie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Poznaniu.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA