Uzupełnij dokumentację

Znaczna większość placówek medycznych prowadzi swoją działalność nie stosując podstawowych przepisów prawnych. Aktualne szkolenia BHP ma tylko 9 proc. lekarzy. Natomiast do Państwowej Inspekcji Pracy placówki medyczne wcale nie składają zeznań, choć powinny. Podobnie jest z informacjami do KOBIZE, GIODO, czy rejestru zakuć.

 Umowa najmu gabinetu lekarskiego

Właściciel dużej przychodni mający do dyspozycji więcej niż jeden gabinet, w celu optymalizacji kosztów utrzymania może podpisać umowę z innym lekarzem, któremu będzie wynajmować gabinet. Lekarz prowadzący praktykę zawodową nie może zatrudnić innego lekarza, ale może mu wynająć gabinet.

Zanim się zranisz

Pojawił się projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie bezpiecznej pracy ostrymi narzędziami, których używa się przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Rozporządzenie wejdzie w życie 11 maja 2013 roku. Wymusi to na właścicielach gabinetów wprowadzenie nowych przepisów sanitarnych posługiwania się ostrymi narzędziami w czasie pracy i ich utylizacji, oraz opracowanie procedur postępowania po zranieniu.

 Ile masz punktów

W listopadzie 2012 roku kończy się kolejny okres rozliczeniowy punktów edukacyjnych. Okresy rozliczeniowe trwają cztery lata. Obecny okres rozpoczął się w 2008 roku.

 Nowoczesne wnętrza gabinetów

Żyjemy w świecie, w którym na co dzień otaczają nas przedmioty coraz piękniejsze, zaprojektowane niejednokrotnie przez mistrzów wzornictwa. Z przyjemnością bierzemy do ręki wyciskarkę do cytryn pomysłu Philippe Starcka lub zapadamy w fotel zaprojektowany przez Arne Jacobsena. Place, skwery, ławki i fontanny w parku tworzą coraz lepszą jakość przestrzeni w miastach. Dzięki temu w naturalny sposób podnosi się świadomość estetyczna społeczeństwa. Wraz z poprawą jakości otaczającej nas przestrzeni zmieniają się wymagania i kształtują upodobania społeczne.

 Lasery Er:YAG z trybem impulsów kwadratowych QSP

Lasery Er:YAG są w codziennej praktyce dentystycznej coraz bardziej popularne. Stosowanie laserów ma wiele zalet. W porównaniu z konwencjonalnym opracowywaniem mechanicznym ogranicza wzrost temperatu¬ry miazgi, zmniejsza ból doświadczany przez pacjenta i zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej. Lepiej łączy żywicę kompozytową z zębiną przy zastosowaniu superkrótkich niskoenergetycznych impulsów z lasera Er:YAG (SSP).

System 3-WAY jako alternatywa dla klasycznych wycisków protetycznych

Jednym z ważniejszych elementów prawidłowo przeprowadzonej procedury leczenia protetycznego jest wykonanie wycisków pola zabiegowego. Kluczowe jest uzyskanie idealnej dokładności odwzorowania pola protetycznego.

 Tymczasowe Materiały

Do wypełnień czasowych (temporary filling) są to materiały stosowane, przed założeniem materiału długoczasowego. Dlatego stawia się przed nimi inne wymagania niż wobec materiałów długoczasowych. Podstawowymi wymaganiami są łatwość zakładania i usuwania z miejsca aplikacji, muszą mieć też korzystny wpływ na tkanki zęba (zwłaszcza na miazgę) i przyzębia.

Sanitarne prawo

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych dla pomieszczeń, w których dokonywana jest sterylizacja. Przepisy te szczegółowo określają, jak powinny być urządzone pomieszczenia sterylizatornii, jak należy sterylizować poszczególne wyroby i jakie kwalifikacje mają mieć osoby pracujące i nadzorujące pracę w sterylizatornii.

Tapicerka źródłem zakażeń

Czy zdajesz sobie sprawę, że rozdarcie tapicerki na fotelu nie tylko szpeci gabinet, ale wręcz może doprowadzić do jego zamknięcia w razie kontroli Sanepidu?

Formy wykonywania zawodu przez lekarzy w Polsce

Niewątpliwie fundamentalnym formalnym prawem zawodu lekarza jest możliwość wykonywania go w dowolny sposób dopuszczony przez prawo. Gwarantowało to ustawodawstwo międzywojenne i obecne w III RP. Prawo to było wyeliminowane w PRL. Lekarze na podstawie ustawy o działalności leczniczej (art. 4 i 5) mają prawo wykonywania swojego zawodu w dowolnej, przewidzianej prawnie, formie. Jaką formę zatem wybrać? Jaka jest dla lekarza najkorzystniejsza?

Woda w unitach stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne (kątnice, prostnice, skalery), w które są wyposażone unity, są połączone rurkami, przez które przepływa woda lub mieszanka wody z powietrzem służąca do chłodzenia. Przekroje tych rur są bardzo małe, a ilość przepływającej wody można mierzyć w mililitrach, na ściankach przewodów dochodzi do osadzania się różnego typu drobnoustrojów. W 1994 nastąpiła śmierć lekarza stomatologa na zapalenie płuc wywołane bakteriami ze szczepów legionelli, które wyodrębniono w wodzie pobranej z końcówki. 

Uniknąć sądu

Cennik umieszczony w widocznym miejscu w poczekalni, szczegółowa informacja przekazana pacjentowi o przebiegu leczenia wraz z podaniem kosztów, starannie prowadzona dokumentacja medyczna – to podstawowe obowiązki, lekarza, aby pacjent nie miał powodów proceduralnych do wystąpienia z roszczeniem. 

Nowy gabinet krok po kroku

Na polskim rynku jest wiele firm, które oferują sprzęt stomatologiczny. Na wystawach czy w Internecie wszystko wygląda doskonale. Jednak problemy zaczynają się później. Oto kilka podstawowych zasad jak kupić dobry sprawdzony sprzęt.

Versacomp – zastosowanie w praktyce klinicznej

Żywice kompozytowe zostały wprowadzone w stomatologii ponad 70 lat temu. Te materiały używane są przez stomatologów od roku 1955, kiedy Buonocore odkrył sposób na mocniejsze mocowanie żywic akrylanowych do szkliwa, wprowadzając do stomatologii pojęcie adhezji chemicznej.

Powrót SnF2

Fluorek cyny (II), tak chętnie kilkadziesiąt lat temu zastępowany w pastach do zębów przez inne źródła fluoru znów, wraca do łask. Oprócz dostarczania do szkliwa fluoru, pełni funkcję antybakteryjną, zapobiega próchnicy zębów, zapaleniu dziąseł, nadwrażliwości zębiny oraz tworzeniu się pytki nazębnej. Właściwości te wyraźnie odróżniają fluorek cyny od fluorku sodu, który jako źródło jonów fluorowych w zasadzie chroni tylko przed rozwojem próchnicy.

Wszechstronny laser

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych jest wyposażanych w lasery. Jak się okazuje są one bardzo przydatnym i wszechstronnym  narzędziem, Wydaje się, że przyszłość stomatologii to właśnie lasery. Warto jednak pamiętać, że o skuteczności lasera decydują nie tylko jego parametry techniczne, ale też zestaw możliwych do podłączenia końcówek.  Im więcej będziemy mogli zabiegów wykonać laserem, tym bardziej będziemy zadowoleni.

Pozwolić sobie na luksus!

Ogromne zadowolenie i zaciekawienie niespotykanymi dotychczas możliwościami terapeutycznymi lasera LightWalker w leczeniu schorzeń jamy ustnej oraz możliwościami wykonywania zabiegów estetycznych to dla mnie luksus na który w końcu mogę sobie pozwolić. To wszystko dostępne jest w najwyższych standardach, które wydawały się jeszcze do niedawna niemożliwe do osiągnięcia w stomatologii.

Modni lekarze

Wybór odpowiedniego stroju lekarskiego wcale nie jest sprawą błahą. Pracownicy branży medycznej muszą wybrać pomiędzy tym co funkcjonalne, praktyczne i dobre jakościowo, a tym, co będzie wyglądać modnie, a przy tym elegancko. Czy da się to pogodzić?
 

Uniwersalny H2O2

Dzięki silnym własnościom utleniającym oraz nietoksycznym produktom rozkładu nadtlenek wodoru znalazł zastosowanie w stomatologii. Służy przede wszystkim do wybielania zębów, ale także używany jest do dezynfekcji kanałów korzeniowych , jak i powierzchni wycisków i protez, a nawet systemów rozprowadzających wodę w unicie.

Obowiązkowe prawo

Obawiamy się ataków ze strony pacjenta awanturnika, kontroli sanepidu, urzędu skarbowego, a nawet NFZ i GIODO. Dlaczego nie robimy tego, co tak oczywiste i realizowane z wielkim powodzeniem przez konkurencję, której zazdrościmy. Co stoi na przeszkodzie, by i w naszym gabinecie stomatologicznym było nowocześnie i profesjonalnie, wygodnie i bezpiecznie, sprawnie i zgodnie z prawem?

Materiały kompozytowe i ich kolory

Materiały kompozytowe stosowane do uzupełnień w zębach są znane już od ponad 35 lat. Charakteryzują się stosunkowo wysoką odpornością na zgniatanie, dosyć niską ścieralnością oraz dobrą adhezją do tkanek zęba. Jednak jedną z zasadniczych właściwości, z powodu której materiały te są szeroko stosowane i na stałe zagościły w gabinetach stomatologicznych, jest ich kolor. Barwy kompozytu dokładnie odwzorowują kolor otaczających tkanek zęba.

Co kontroluje Sanepid

Większość właścicieli gabinetów drży przed kontrolą Sanepidu. Wiadomo, kontrola nigdy nie jest miła, nawet jeśli wszystko jest w jak najlepszym porządku. Zawsze zostaje cień niepewności. W końcu małe niedociągnięcia mogą się każdemu zdarzyć. Zatem, co może kontrolować Sanepid.

Raport z kontroli wewnętrznej

Od początku bieżącego roku kontrolerzy z Sanepidu mogą poprosić kierownika lub właściciela przychodni o okazanie raportu z kontroli wewnętrznej. Raport z kontroli powinien powstawać co pół roku. Nie jest skomplikowany, a wzór protokołu z takiego raportu drukujemy obok.

Sanitarne wymagania

Wreszcie się doczekaliśmy. Ministerstwo zdrowia wydało rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Rozporządzenie dotyczy wszystkich gabinetów lekarskich zarówno praktyk, jak i podmiotów lekarskich.

Najpiękniejsze gabinety stomatologiczne

Wnętrze katowickiego gabinetu Dentim clinic zwyciężyło w konkursie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011, w którym wybierane są najciekawsze pod względem architektonicznym wnętrza placówek stomatologicznych. W sumie wyróżniono 6 klinik.

Zęby decydują o powodzeniu na randce

Nie idealnie wyrzeźbione ciało, czy kolor włosów przesądzają o atrakcyjności, ale zęby. Zgoda co do tego panuje wśród naukowców po obu stronach Atlantyku. To dobre wiadomości dla nas, stomatologów. Będziemy mieć coraz więcej pacjentów, którzy nie tylko chcą mieć zdrowe, ale i ładne zęby.

Wykształcone asystentki i bakteriobójcze lampy

We wszystkich zabiegach stomatologicznych refundowanych przez NFZ musi uczestniczyć wykwalifikowana asystentka lub higienistka stomatologiczna. Wszystkie gabinety muszą być wyposażone w lampę bakteriobójczą. Raz na trzy lata przysługuje pacjentowi refundacja zdjęcia pantomograficznego. Takie nowe przepisy przygotowuje ministerstwo zdrowia. Na szczęście zrezygnowano z konieczności posiadania separatorów amalgamatu

Płacenie kartą

Pacjenci chcą płacić za zabiegi kartami płatniczymi. Jednak dla gabinetów obsługa takich transakcji to ogromne koszty. Mały gabinet miesięcznie musi przeznaczyć na obsługę kart płatniczych kilkaset złotych. W dużych gabinetach są to kwoty rzędu kilku tysięcy. A np. w Finlandii opłaty interchange są ośmiokrotnie niższe niż w Polsce.

Bezpieczna i skuteczna sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Na skuteczną sterylizację składa się wiele czynników: odpowiedni sprzęt w gabinecie, prawidłowe postępowanie, odpowiednie opakowanie i ułożenie w autoklawie wyrobów medycznych oraz prawidłowa kontrola skuteczności, a także wykwalifikowany świadomy zagrożeń personel.

Dokumentowanie sterylizacji

Dokumentacja i kontrola procesu dekontaminacji często wiążą się z pracą papierkową, więc z czynnością biurokratyczno-zbędną. Lecz dokumentacja i kontrola procesu to nie tylko spełnienie wytycznych ośrodków referencyjnych – to ważne zabezpieczenie w przypadku roszczeń rzekomo zakażonego pacjenta. Każda placówka medyczna (w tym kliniki stomatologiczne) powinna reprocesować instrumenty wielokrotnego użytku według aktualnej wiedzy medycznej, aby zminimalizować ryzyko infekcji - dla pacjentów, dla personelu ale także dla lekarza.

Zapalenie dziąseł

Zapalenia dziąseł objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem, krwawieniem, wrażliwością na dotyk oraz różnym nasileniem bólu najczęściej są związane z obecnością płytki nazębnej. Mogą również być spowodowane innymi czynnikami miejscowymi i ogólnymi, a przy tym przebiegać zarówno przy nie zmienionym poziomie przyczepu łącznotkankowego jak i przy jego utracie.

Proces cyfrowy: Konstrukcja mocowanego na śrubach mostu okluzyjnego przy użyciu komputerowego systemu CAD/CAM

System CAD/CAM Zirkonzahn 5-TEC daje możliwość wykonania odbudowy protetycznej w bezpieczny i precyzyjny sposób. Skanowanie modelu pozwala stworzyć elementy w postaci wirtualnej na wszystkich etapach: począwszy od tymczasowego modelu zębów, które mogą być wykorzystywane do celów diagnostycznych do bardzo złożonych, prawie gotowych konstrukcji protetycznych, w bardzo krótkim czasie.

Kto musi, a kto może być ubezpieczony

Od 1 stycznia 2012 roku zmieniły się nieco zasady ubezpieczeń lekarzy i personelu pomocniczego (asystentek, pielęgniarek, położnych). Ubezpieczony musi być podmiot leczniczy, natomiast osoby, które mają podpisaną jakąkolwiek umowę na realizowanie świadczeń w tym podmiocie, nie muszą się dodatkowo ubezpieczać, choć mogą.

Regulamin organizacyjny

Od 1 lipca zarówno podmioty, jak i praktyki lekarskie będą musiały mieć opracowany i wdrożony Regulamin Organizacyjny. Taki wymóg nakłada ustawa o działalności leczniczej, która obowiązuje już prawie od roku. Oprócz regulaminu lekarze muszą uzupełnić niektóre wpisy w swoich wnioskach. Na szczęście jest to proste, bo na stronie internetowej jest dostępna odpowiednia aplikacja.

 

Laserowe wybielanie zębów

Co najmniej jedna trzecia pacjentów nie jest zadowolona z koloru lub wyglądu swoich naturalnych zębów. Dlatego białe zęby już od dłuższego czasu stanowią cel, do którego dąży stomatologia kosmetyczna. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na estetyczną opiekę stomatologiczną, pojawiło się wiele metod wybielania zębów, zarówno tych o zażółceniu naturalnym jak i wywołanym paleniem papierosów oraz dietą.

Przegląd technologii 3D

Dziś technologie CAD/CAM oparte na procesie opracowania cyfrowego oraz frezowania różnych materiałów w tym tlenku cyrkonu, metalu czy tworzywa sztucznego są już bardzo popularne. Jednak to nie koniec rozwoju technologicznego. Inżynierowie zadają pytanie: po co najpierw tworzyć strukturę płytki, a następnie ją niszczyć poprzez obróbkę? Sam proces rozdrabiania pochłania wiele energii i generuje odrzuty materiałowe Nowa koncepcja polega na warstwowym i przestrzennym nakładaniu pożądanego materiału, a następnie jego spiekaniu, zgrzewaniu lub polimeryzacji. Takie wykonanie nie powoduje straty surowca.

O implantach prawie wszystko

Dlaczego na rynku jest tak duzo systemów implantologicznych? Jak wybrać ten najlepszy, a jeśli wybierzemy zły system, jak „przesiąść” się na inny? Kto ponosi winę za błędy konstrukcyjne implanów. Jaka jest najprostrza droga do rozpoczęcia przygody z implantologią? Na te i nie tylko te pytania odpowiada Wojciech Feć, dyrektor ds.Handlu i Rozwoju firmy FM Produkty Dla Stomatologii w rozmowie z Piotrem Szymańskim, redaktorem naczelnym Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Implanty to przyszłość

Polski rynek implantologiczny należy do najszybciej rozwijających się na świecie. Liczba wszczepionych implantów w naszym kraju wzrasta z roku na rok, jednak perspektywy polskiego rynku są znacznie większe. Świadczyć może o tym fakt, że w Polsce w zeszłym roku na 10.000 mieszkańców wkręcono 20 implantów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych 60, Niemczech 120, a w Korei Południowej najwięcej na świecie – 240 implantów.

Rośnie polski rynek implantologiczny

W Polsce rocznie wszczepia się tylko 70 tys. implantów stomatologicznych, podczas gdy w Niemczech ponad 1 milion. Jednak polski rynek implantologiczny należy do rozwijających się na świecie najbardziej dynamicznie. Jaka jest przyszłość implantów? Rynek implantów na świecie ma już prawie 18 proc. udziału w globalnym rynku stomatologicznym - wyliczyła agencja Markets and Markets. Wartość rynku światowego to 3,3 mld USD, z czego 42 proc. przypada na Europę.

Przyszłość techniki dentystycznej

Robert Michalik, szef firmy Robocam opowiada o tym jak się zmienia technika dentystyczna. Dlaczego tradycyjne wyciski są niedokładne? Jak można temu zaradzić? Czym są systemy CAD/CAM? Jak rozwinie się protetyka? I ile kosztują najnowocześniejsze systemy?

Percing - znany od wieków, modny dziś

Przekłuwanie różnych części ciała i umieszczanie w nich elementów o charakterze ozdobnym było i jest znane od bardzo dawna. Wśród wielu społeczeństw plemiennych ma swój wymiar religijny i społeczny, wskazujący na status danego członka plemienia, podkreśla pewne cechy, ma też znaczenie estetyczne i ozdobne. Z historii wiemy, że egipscy faraonowie przekłuwali pępki, a Majowie języki.

Sanitarne wytyczne

W zeszłym roku pojawiło się pierwsze w Polsce opracowanie wytycznych dotyczących dekontaminacji wyrobów medycznych. W końcu jest więc dokument, do którego można się odwołać podczas kontroli Sanepidu i nie dać się zaskoczyć zaleceniami pokontrolnymi. Co prawda są to tylko wytyczne opracowane przez pozarządowe organizacje, ale prawnie są osadzone w wytycznych Komisji Europejskiej i rozporządzeniach ministra zdrowia. Zatem powinny być respektowane zarówno przez wszystkich kontrolerów, jak i lekarzy.

Kupujemy autoklaw

Zakup autoklawu do gabinetu wydaje się z pozoru prostym zadaniem, jednak gdy zbliża się chwila podjęcia decyzji, temat ten okazuje się bardziej skomplikowany niż mogło się nam z początku wydawać. Jak więc poradzić sobie z właściwym doborem autoklawu do naszych potrzeb?

 

Więcej niż ślinociąg

Coraz więcej dentystów zauważa potrzebę sprawniejszego odsysania płynów z jamy ustnej pacjenta niż takie, jakie zapewnia ślinociąg. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie duże zainteresowanie dentystów budzą systemy ssące. Zainstalowanie takiego urządzenia nie jest drogie. Jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak wybór odpowiedniego systemu nie jest prosty.

Ekologicznie i kompaktowo

W okresie kilku ostatnich lat dynamicznie rośnie liczba gabinetów stomatologicznych, w których zostały zainstalowane profesjonalne systemy ssące. Dentyści coraz śmielej spoglądają w ich stronę, bo dostrzegają, że stosowane dotąd metody oparte wyłącznie na ślinociągu i kompresorze, są niewydajne i dalekie od doskonałości. Jednym z czołowych producentów systemów ssących jest austriacka firma Metasys. Dystrybutorem jej produktów jest białostocki Dentomax.

Kontrola w gabinecie cz. 2

„Kontrola” to słowo, które elektryzuje wszystkie osoby zarządzające gabinetami lekarskimi. Polskie prawo dokładnie opisuje, jakie uprawnienia i obowiązki ma osoba kontrolująca. Warto je znać i nie pozwolić się zastraszyć „paniom z sanepidu”. Istotą kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowany podmiot wykonuje swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Ubytki twardych tkanek zęba niepróchnicowego pochodzenia

W ostatnim czasie pojawiły się w ofercie koncernów produkujących pasty do zębów produkty do walki z ubytkami niepróchnicowego pochodzenia, w tym głównie z erozją. Mają one na celu wzmocnienie szkliwa. Czy jest to znak naszych czasów, czy może tylko kolejna nowość, która pojawia się, a potem znika, tak szybko jak weszła na rynek? Z odpowiedzią na drugie pytanie musimy poczekać, a nad pierwszym warto się zastanowić.

Laserowa endodoncja

Badania kliniczne wyraźnie wykazują przewagę endodontycznego leczenia laserowego nad metodami konwencjonalnymi. Najważniejszymi zaletami leczenia za pomocą lasera są lepsza dezynfekcja, skuteczniejsze czyszczenie kanałowe, zmniejszenie przepuszczalności, zmniejszenie mikrowycieków i eliminacja używania toksycznych rozpuszczalników.

Kontrola w gabinecie

„Kontrola” to słowo, które elektryzuje wszystkie osoby zarządzające gabinetami lekarskimi. Polskie prawo dokładnie opisuje, jakie uprawnienia i obowiązki ma osoba kontrolująca. Warto je znać i nie pozwolić się zastraszyć „paniom z sanepidu”. Istotą kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowany podmiot wykonuje swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Zakładamy rękawiczki

Dziś już nie ma potrzeby nikogo przekonywać, że stosowanie rękawiczek diagnostycznych podczas zabiegów medycznych jest koniecznością. Jednak,jak wynika z moich obserwacji, nieustająco pojawiają się problemy z ich zakładaniem.

 

RMUA raz na rok

W styczniu weszła w życie ustawa deregulacyjna bis. Zdejmuje ona z firm niektóre obowiązki administracyjne i ułatwia prowadzenie działalności. Problem mogą mieć jednak pracownicy. Ponieważ firma będzie wydawała druki ZUS RMUA raz na rok, to może być im trudniej potwierdzić chociażby prawo do nieodpłatnego leczenia.

Medycy a środowisko

Osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki są podmiotami korzystającymi ze środowiska. Mają zatem obowiązek uiszczania opłat z tego tytułu, a także obowiązek składania wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska – informuje ministarstwo środowiska.

Obowiązki i sankcje

Ustawa o wyrobach medycznych nakłada na stomatologów i techników dentystycznych szereg obowiązków. Za niewywiązanie się z nich grożą kary. Jest to konsekwencja przyjęcia Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich 93/42/ EWG z 14 czerwca 1993 r., dotyczącej wyrobów medycznych.

 

Laserowe „wiercenie”

Laser Er:YAG (erbowy) jest uznawany za stomatologiczny laser z wyboru do skutecznej, precyzyjnej i minimalnie inwazyjnej ablacji w twardych tkankach zęba.

 

Dziecięca protetyka

Dzieci, od pierwszych miesięcy życia do okresu zakończenia wzrostu kostnego, są specyficzną grupą pacjentów. Szczególnej uwagi w tej grupie wymagają zabiegi o profilu protetycznym.

 

Łyżki wyciskowe

Właściwe uzupełnienie protetyczne powstaje dzięki współpracy sprawnie działającego zespołu: lekarza stomatologa i technika dentystycznego. Jednym z najważniejszych narzędzi wymiany informacji w tym procesie jest wycisk. Odpowiedni dobór łyżki wyciskowej jest jednym z warunków uzyskania prawidłowego wycisku. Z kolei prawidłowy wycisk daje możliwość wykonania modelu, który wiernie odzwierciedla warunki wewnątrz jamy ustnej. Jak zatem wybrać najlepszą łyżkę, dopasowaną do właściwej techniki wyciskowej, stosowanego typu masy czy sposobu pracy lekarza?

 

Krakdent ma 20 lat!

130 tysięcy lekarzy – taki jest bilans dotychczasowych dziewietnastu edycji Międzynarodowych Targów Stomatologicznych Krakdent, organizowanych przez Targi w Krakowie. Targi są uznawane za jedno z najważniejszych miejsc spotkań branży dentystycznej w Europie Środkowo – Wschodniej. Wyjątkowej, jubileuszowej edycji Targów, która odbędzie się w dniach 8-10 marca 2012 r., towarzyszyć będą m.in.: ceniona w środowisku stomatologów Międzynarodowa Konferencja Dental Spaghetti, liczne kursy i szkolenia medyczne, konkurs o Medal Najwyższej Jakości, a także akcja charytatywna Dentopomoc.

 

Preparaty do czyszczenia protez

Pacjenci użytkujący ruchome uzupełnienia protetyczne bardzo często są narażeni na powstawanie różnego typu stomatopatii. Problemy te mogą dotyczyć nawet ponad 50 proc. użytkowników protez. Wpływ na ich powstanie ma wiele czynników. Są to urazy mechaniczne, infekcja grzybami, czy zła higiena.

 

Zgoda pacjentów na leczenie

Pacjent przychodząc na wizytę do lekarza wyraża tym samym zgodę na leczenie. To prawda, ale nie do końca. Jeśli lekarz chce wykonać poważniejsze zabiegi,

Zaostrzone wymagania

Na początku lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie dotyczące wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady ZOZ. Rozporządzenie jest zaskakująco krótkie. Wszystkie zmiany wydają, się korzystne dla właścicieli przychodni.

 Ubezpieczenie po nowemu

1 stycznia 2012 r. przestały obowiązywać przepisy, określające do tej pory kwestie związane z ubezpieczeniem lekarzy. Teraz, aby mógł on wykonywać swój zawód, musi być ubezpieczony. Potwierdzenie ubezpieczenia musi być zarejestrowane u Wojewody lub w OIL-u.

 

 Wodorotlenek wapnia jako tymczasowe wypełnienie kanału

O wodorotlenku wapnia od pewnego czasu słyszymy bardzo dużo. Ma zarówno rzeszę swoich zwolenników jak i przeciwników. W dobie szeroko propagowanego leczenia jednowizytowego, dążenia do uproszczenia procedur endodontycznych, skrócenia czasu leczenia kanałowego i osiągnięcia maksymalnej skuteczności wydaje się, że wszelkie opatrunki czasowe zakładane do kanału korzeniowego odchodzą do lamusa. Ale czy na pewno?

Rentgen panoramiczny

W diagnostyce stomatologicznej coraz większe zastosowanie mają cyfrowe technologie obrazowania. Nic więc dziwnego, że w wielu gabinetach pojawiają się coraz bardziej skomplikowane urządzenia. Właściciel gabinetu musi podjąć decyzję, jakie urządzenia ma kupić. Przeglądając broszury informacyjne, można dostać zawrotu głowy od ilości przekazywanych informacji. Które z nich są najważniejsze? Naszym zdaniem bardzo istotne z punktu widzenia jakości otrzymanego zdjęcia są parametry określające sposób zapisu danych, a także parametry czujnika oraz sposób poruszania się głowicy i rejestracji zdjęcia.

Preparaty do mocowania protez

Protezy całkowite utrzymywane są na podłożu protetycznym za pomocą różnych rodzajów sił: adhezji, kohezji, przyssania czynnościowego, siły żucia, siły wyzwalanej przez mięśnie układu stomatognatycznego oraz siły ciężkości w przypadku protezy dolnej. Sumaryczna wartość tych sił wynosi od 50 do 60 N. Przy zadowalających warunkach podłoża protezowanego suma tych sił jest wystarczająca do silnego utrzymania protezy.

Tolerujący wilgoć

Uszczelniacze bruzd i szczelin (tzw. laki) okazały się wysoce skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Istnieją udokumentowane badania ich skuteczności w dłuższym okresie czasu. Głównym kryterium skuteczności laku jest jego szczelność brzeżna. Jeżeli uszczelniacz zostanie prawidłowo zespolony z powierzchnią zęba, to należy oczekiwać, że częstość występowania próchnicy będzie mniejsza.

 Możliwości laserów

Każdy laser charakteryzuje się pewnymi specyficznymi cechami i właściwościami Najważniejszą z nich jest długość fali promieniowania laserowego, która określa pozycję wiązki lasera w spektrum promieniowania elektromagnetycznego. Interakcje między laserem a tkanką określane są przez energię wiązki lasera, która do tej tkanki wnika. W tym przypadku istotną rolę odgrywa absorpcja wiązki lasera, odzwierciedlająca spektrum absorpcji każdej długości promieniowania laserowego w tkance docelowej i/lub w elementach tkankowych.

 Bezinwazyjne leczenie chrapania

Problem chrapania można skutecznie wyeliminować już po trzech zabiegach z użyciem lasera. Pacjent musi się w gabinecie pokazać trzykrotnie w 1, 15 i 45 dniu leczenia. Sam zabieg jest dla lekarza dentysty dość prosty do przeprowadzenia.

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA