Jama ustna to jedno z miejsc, gdzie manifestują się objawy wielu zaburzeń hormonalnych. Dokładne badanie podmiotowe i przedmiotowe przy znajomość tych symptomów może przyczynić się do szybszego rozpoznania i skierowania pacjenta do endokrynologa. Niezmiernie ważne jest wdrożenie leczenia na jak najwcześniejszym etapie choroby, tak aby zatrzymać nieodwracalne w skutkach zniszczenia i poprawić jakość życia pacjenta.
Diagnostyka w stomatologii
Liszaj płaski jamy ustnej (OLP)
OLP jest bardzo często występującą dermatozą ustną i jedną z najczęstszych patologii śluzówki rozpoznawanych przez lekarzy dentystów. Konieczne jest, aby zmiany były precyzyjnie diagnozowane, a właściwe leczenie włączane jak najszybciej. Zrozumienie patogenezy choroby stanowi klucz do zapewnienia optymalnej terapii, ponieważ postać nadżerkowa związana jest z ryzykiem metaplazji nowotworowej – zmiany te powinny być kontrolowane nie rzadziej niż co 3 miesiące [25].
Walka z próchnicą
Diagnostyka próchnicy.Różne sposoby detekcji i usuwania zmian próchniczych. Pojawienie się w latach 60. ubiegłego wieku systemów adhezyjnych bardzo ułatwiło przygotowanie ubytku. W sposobie leczenia pojawił się więc nowy kierunek - minimalnej inwazyjności i pozostawiania jak najwięcej zdrowych tkanek. Jednocześnie nastąpił rozwój materiałów i narzędzi do opracowania ubytków, a także różnorakich systemów do wykrywania wstępnych zmian próchniczych.
Strach niejedno ma imię. Dentofobia.
Dentofobia. To ona sprawia, że nawet dorosłych mężczyzn ogarnia obezwładniający strach, a dzieci uciekają z płaczem. Wizyta u dentysty. Jak wynika z przeprowadzonych badań, podobne uczucia wiąże z nią niemal połowa Polaków. Dlaczego tak się dzieje?
Jak dieta wpływa na protezy
Protezy i dieta. Na okres użytkowania miękkiego podścielenia wpływ ma szereg czynników. Wszystko zależy od sposobów dbania o uzupełnienia a także od diety. U pacjentów z problemami z wydzielaniem śliny w krótkim czasie następuje osadzenie kamienia na powierzchni płyty protezy oraz miękkiego podścielenia.
Oddzielnym zagadnieniem, stosunkowo mało zbadanym, jest wpływ leków na miękkie podścielenia. Niektóre przyjmowane leki zawierają na przykład alkohol, który niszczy podścielenie.
Wykrywanie zmian nowotworowych w jamie ustnej
W związku ze wzrostem zachorowań na nowotwory szczególnie istotne staje się rutynowe badanie stomatologiczne. Dentysta może być pierwszym lekarzem, który wykryje niepokojące zmiany w jamie ustnej. Mimo, że zmiany nowotworowe o średnicy mniejszej niż 1cm da się łatwo wyleczyć, to niestety wiele z nich odpowiednio wcześnie nie zdiagnozowano. A przecież nowotwór wcześnie wykryty, to nowotwór wyleczony. Należy zdać sobie sprawę, że rak jamy ustnej powoduje rocznie więcej zgonów na świecie niż czerniak złośliwy czy rak szyjki macicy.
Fachowe leczenie to za mało
Mężczyzna w średnim wieku wchodzi do poczekalni gabinetu stomatologicznego. Na wizytę u lekarza, który ma opinię najlepszego w mieście, czekał kilka dni. Niezbyt wygodne krzesło uwiera. Na stoliku leżą stare pisma dla pań. Zza drzwi dobiega z lekka tylko przytłumiony, odgłos wiertła. Przed nim w kolejce jeszcze trzy osoby. Cierpliwie czeka. Wreszcie wchodzi do gabinetu. Wita się z lekarzem, który prosi, aby usiadł w fotelu. Po wizycie słono płaci, bo wie, że dobry dentysta i dobre materiały stomatologiczne są drogie. Ale jest to jego ostatnia wizyta w tym gabinecie. Dlaczego?