Obliczono, że przy dobrej staranności mycia szczoteczką manualną wykonujemy ok. 600 ruchów na minutę (częstotliwość – ok.10 Hz). Szczoteczka elektryczna, obrotowa, w tym samym czasie wykonuje do 10 000 ruchów oscylacyjnych i 40 000 pulsacyjnych (ok. 667 Hz). Szczoteczka soniczna porusza się z prędkością do 48 000 ruchów na minutę (np. Seysso Professional) oraz wykonuje do 96 000 drgań na minutę (1600 Hz). Liderem w ilości drgań jest jednak szczoteczka ultradźwiękowa (np. Megasonex, Emmi-Dental), która pracuje z częstotliwością 1600000 Hz [12].
Higiena jamy ustnej
Zioła stosowane w higienie i leczeniu jamy ustnej
Choroby jamy ustnej mogą być uważane za główny problem zdrowia publicznego i są zaliczane do najpowszechniejszych chorób przewlekłych, które dotykają ludzkość. Przy tym, ze względu na koszty leczenia, w wielu krajach są one czwartą najdroższą chorobą. Ostatnie badania sugerują na istotny związek między przewlekłymi infekcjami w obrębie zębów i jamy ustnej oraz ogólnoustrojowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niska masa urodzeniowa, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca i przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Kompendium wiedzy o pastach do zębów - tabele - Pasty ziołowe
W ubiegłym roku w samych Stanach Zjednoczonych wartość sprzedaży pasty do zębów wyniosła około 3,058 mld. dol., plasując się na 8. pozycji w rankingu najczęściej kupowanych produktów leczniczych i pielęgnacyjnych, tuż po witaminach, mydle, środkach na przeziębienie, lekach przeciwbólowych, produktach na odchudzanie, chroniących skórę i lekach na przewód pokarmowy.
Ocena ryzyka próchnicy
CAMBRA i system CariFree w zachowaniu zdrowego biofilmu jamy ustnej pacjenta. Polska jest jednym z niewielu krajów Europy, w których nie udało się zmniejszyć zapadalności na próchnicę. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia na rok 2000 zakładały m.in. obniżenie frekwencji próchnicy wśród 6-latków do poziomu 50%, a w roku 2015 – do poziomu 30%. Polska jest krajem, jednym z niewielu w Europie, w którym nie udało się osiągnąć tego wskaźnika (1).
Żuć czy nie żuć?
Zalety i wady używania gum do żucia. Guma do żucia wśród stomatologów budzi kontrowersje. Miłośnicy doceniają jej właściwości odświeżające, relaksujące i próchnico-protekcyjne. Przeciwnicy biorą pod lupę skład i z trwogą wymieniają długą listę wypełniaczy i konserwantów szkodliwych dla organizmu. Jeszcze inni apelują: to siłownia dla mięśni, trzeba żuć z dużym umiarem.
Abrazyjność past do zębów
Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej. Zabieg ten pozwala ograniczyć powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa miękki nalot, płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe. Usuwanie płytki nazębnej jest istotne w profilaktyce chorób jamy ustnej. Formowanie się płytki nazębnej jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym. Biofilm tworzy się na powierzchni języka i na wszystkich twardych powierzchniach w jamie ustnej.
Wyleczyć oddech (halitoza)
Halitoza – przyczyny i sposoby leczenia nieświeżego oddechu. Halitoza (halitosis, fetor ex ore, oral matador, ozostomia, bad breath) to nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który dotyczy 25-50 proc. ludzi. Jest kłopotliwy i deprymujący. Charakteryzuje się wieloczynnikową i złożoną etiologią. Na jej rozwój mają wpływ zarówno czynniki miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Halitoza jest jedną z częstszych skarg, z którymi pacjent zgłasza się do stomatologa. Może przebiegać okresowo lub dolegliwości mogą mieć charakter stały (6).
Percing – znany od wieków, modny dziś
Przekłuwanie różnych części ciała i umieszczanie w nich elementów o charakterze ozdobnym było i jest znane od bardzo dawna. Wśród wielu społeczeństw plemiennych ma swój wymiar religijny i społeczny, wskazujący na status danego członka plemienia, podkreśla pewne cechy, ma też znaczenie estetyczne i ozdobne. Z historii wiemy, że egipscy faraonowie przekłuwali pępki, a Majowie języki.
Higiena jamy ustnej u palaczy
Zęby palacza. Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu niedoborów witaminy C, co ma wpływ na szkliwo i miazgę zębów. Stwarza większe ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, nie wspominając już o złogach i zmianach w mikroflorze jamy ustnej.
Higiena protez. Czyszczenie, mycie i odkażanie protez
Prawidłowo wykonana proteza ruchoma: częściowa czy całkowita, osiadająca czy z podparciem, ma za zadanie
nie tylko odbudować braki zębowe, ale także, jak cała protetyka, ma działanie lecznicze, rehabilitacyjne i profilaktyczne. Pacjent może znów swobodnie uśmiechać się, spożywać pokarmy i cieszyć się swoim dobrym wyglądem.
Jak i czym oczyszczać powierzchnie międzyzębowe
Szczotka do zębów, nawet najlepsza, nie jest w stanie oczyścić powierzchni międzyzębowych. Zwłaszcza, gdy zęby są stłoczone w łuku zębowym, w jamie ustnej są obecne uzupełnienia protetyczne albo gdy pacjent nosi stały aparat ortodontyczny. Również u pacjentów z chorobami przyzębia, dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni zębów jest bardzo trudne.