Dwie naukowe instytucje z Indianapolis (USA) - Regenstrief Institute oraz Indiana University School of Dentistry postanowiły odpowiedzieć na pytanie, czy lekarz dentysta powinien mieć dostęp do ogólnomedycznej dokumentacji swojego pacjenta.
Dokumentacja medyczna - Stomatologia - Dentyści - Informatyzacja
Wielkopolska: pacjenci uzyskają dostęp do dokumentacji
Wielkopolski Urząd Marszałkowski zakończył ostatni etap realizacji dużego projektu informatycznego związanego z Elektroniczną Dokumentacją Medyczną pod nazwą Wielkopolskie e-Zdrowie. Pacjenci zyskają m.in. zdalny dostęp do swojej e-dokumentacji medycznej.
e- zwolnienia będą mogli wystawiać asystenci medyczni
Asystenci medyczni, a nie koniecznie lekarze, od października będą mogli wystawiać e – zwolnienia. Rząd przyjął nowelizacje ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Elektroniczne zwolnienia od lipca – to już pewne
Od 1 lipca 2018 r. będzie trzeba wystawiać zaświadczenia o niezdolności do pracy w formie elektronicznej. To zapowiedź minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.
Wnioski o wydanie dokumentacji mogą być składane ustnie
Wnioski o wydanie dokumentacji medycznej mogą być składane przez pacjentów pisemnie jak i ustnie. Wymaganie od pacjentów złożenia wniosku pisemnie jest naruszeniem prawa. Taką decyzję wydał 12 grudnia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Potwierdził tym samym stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie decyzji o uznaniu stosowania praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów do dokumentacji medycznej.
Łatwiej z elektronicznymi podpisami
Lekarze mogą już bezpłatnie podpisywać elektroniczne zwolnienia. Wystarczy uwierzytelnić je w Platformie Usług Elektronicznych. Lekarz powinien pobrać z systemu certyfikat i ustalić hasło, które umożliwi mu podpisywanie zwolnień.
e-dokumentacja o rok później
Nie do końca tego roku, ale do 31 grudnia 2018 lekarze mają czas, aby wdrożyć w swoich gabinetach systemy do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. 20 lipca Sejm przyjął znowelizowaną ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, która obowiązuje od kilku dni.
e-recepta w lutym 2018
Chcemy, aby w lutym 2018 roku wystartować już z działającą e-receptą, powiedział Marcin Węgrzyniak - dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Będzie to wdrożenie testowe. CSIOZ opublikowało wczoraj pierwszą część dokumentacji technicznej, która pozwoli na integrację e-recepty z systemami e-dokumentacji wdrozonymi w gabinetach i szpitalach.
Większość placówek nie jest gotowa na informatyzację
Niewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, otwierając konferencję organizowaną przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zagadnieniom informatyzacji podmiotów leczniczych.
DICOM 3.0 standardem archiwizowania obrazów
Obrazy przechowywane w elektronicznej dokumentacji medycznej powinny być zapisane w standardzie DICOM 3.0 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Dotyczy to wszystkich zdjęć typu USG, RTG, czy archiwizacji starszych dokumentów, które są w wersji papierowej. Jest to wskazówka dla lekarzy, którzy stoją przed wyborem programu.
Elektroniczne zwolnienia: sejm uchwalił zmiany
Sejm uchwalił zmiany dotyczące zwolnień lekarskich. Wystawianie ich w formie elektronicznej ma być łatwiejsze. Papierowe zwolnienia mają na zawsze zniknąć w lipcu przyszłego roku.
Dokumentacja medyczna: nowe regulacje
W Senacie przyjęto nowe przepisy regulujące kwestię dostępu do dokumentacji medycznej. Zgodnie z regulacjami, pacjent będzie mógł uzyskać informacje o stanie zdrowia, proponowanych metodach diagnostycznych i leczniczych, wynikach leczenia oraz rokowaniach, nie tylko od lekarza. Takie informacje będą mogły przekazywać również osoby wykonujące inne zawody medyczne, czyli pielęgniarki, asystentki, technicy dentystyczni.
Darmowy program do dokumentacji medycznej
Na stronie www.medinci.pl dostępny jest program do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Program jest przeznaczony dla stomatologów, i co chyba najważniejsze, jest darmowy.
NSA potwierdza: pacjenci mają prawo do oryginałów dokumentacji medycznej
19 kwietnia 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 1 lipca 2015 r. i oddalił skargę podmiotu leczniczego na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta. Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie potwierdził zasadność wydanej przez Rzecznika decyzji. Zgodnie z wyrokiem sądu, stosowane przez wielkopolską placówkę praktyki, polegające na odmowie udostępniania oryginałów dokumentacji medycznej, naruszają zbiorowe prawa pacjentów.
Dostęp do oryginału dokumentacji medycznej – kolejny wyrok sądu
13 kwietnia br. zapadł kolejny wyrok potwierdzający stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. We wczorajszym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednej z wielkopolskich przychodni na decyzję Rzecznika nakładającą na tę placówkę karę pieniężną w wysokości 50 000 zł. Kara finansowa została nałożona w związku ze stosowaniem przez przychodnię praktyk naruszające zbiorowe prawa pacjentów w zakresie prawa dostępu do dokumentacji medycznej.
Rzecznik Praw Pacjenta o dokumentacji
Niedawno opublikowaliśmy informację, o sporze pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta i Naczelnej Radzie Lekarskiej w sprawie niejasności przepisów odnośnie udostępniania pacjentom dokumentacji.
Wydać pacjentowi dokumentację? Nie wiadomo.
Wciąż niejasne są przepisy dotyczące udostępniania przez świadczeniodawcę oryginału dokumentacji medycznej dla pacjenta. Spierają się w tej sprawie dwie instytucje. Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że świadczeniodawcy mogą – a nawet powinni wydać dokumenty pacjentowi, który się ich domaga. Naczelna Rada Lekarska jest innego zdania.
Dokumentacja medyczna – nowe regulacje
Koszt uzyskania kopii dokumentacji medycznej będzie niższy. Zmienią się także zasady udostępniania i przekazywania dokumentacji
medycznej, a także jej przechowywania po zamknięciu placówki. Ministerstwo zdrowia przygotowało zmiany w ustawie o prawach pacjenta, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.
Od 1 września będą zmiany w dokumentacji medycznej
Od jutra (01.09.2015) będzie obowiązywało nowe rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej. Pojawiło się trochę ułatwień, ale będą też nowe obowiązki.
Dokumentacja medyczna – nowy projekt
Powstał nowy projekt ustawy, który uszczegóławia obowiązki w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. W projekcie czytamy, że dostęp do dokumentacji będą miały również osoby dokonujące wpisów do dokumentacji medycznej pod nadzorem osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych, pracownicy rejestracji, archiwum, studenci nauk medycznych.