Strona www.nowygabinet.pl w sekcji dla osób zalogowanych suskrybentów przeznaczona jest tylko dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych.

Logując się na stronę www.nowygabinet.pl potwierdzam, że jestem profesjonalistą. Jeśli nie jesteś profesjonalistą możesz czytać treści dostępne bez logowania.

Subskrypcja internetowa magazynu

"Nowy Gabinet Stomatologiczny"

W ramach subskrypcji otrzemujesz dostęp przez 12 miesięcy lub 24 miesięce do wszystkich artykułów publikowanych przez ostatnie 5 lat w "Nowym Gabinecie Stomatologicznym". Po wydaniu kolejnego numeru otrzymasz informacje ze spisem treści najnowszego wydania i linki umożliwające przeczytanie poszczególnych artykułów.

Jak korzystać z subskrypcji -

W ramach subskrypcji internetowej dostępne są możliwości:

  • Prenumerata cyfrowa to: Subskrypcja internetowa - nieograniczony dostęp do artykułów na portalu www.nowygabinet.pl. Po opłaceniu subskrypcji otrzymujesz login i hasło do naszego serwisu w którym możesz czytać wszystkie artykuły opublikowane w magazynie Nowy Gabinet Stomatologiczny przez ostatnie 5 lat. Ponadto po wydaniu nowego numeru otrzymujesz na maila plik pdf z najnowszym numerem. Oczywiście najnowsze artykuły dostępne będą też w serwisie.
    • Subskrypcja roczna - 140 zł
    • Subskrypcja dwuletnia - 230 zł
  • Prenumerata premium to Subskrypcja internetowa, czyli do artykułów na portalu www.nowygabinet.pl, wysłanie każdego nowego numeru w wersji pdf oraz wysłanie papierowej wersji gazety na adres pocztowy.
    • Subskrypcja roczna - 290 zł
    • Subskrypcja dwuletnia - 390 zł
  • Prenumerata papierowa to wysłanie papierowej wersji gazety na adres pocztowy.
    • Subskrypcja roczna - 180 zł
    • Subskrypcja dwuletnia - 290 zł

Aby zamowić subskrypcje kliknij tutaj


Prenumerata cyfrowa roczna     Prenumerata roczna     Prenumerata premium roczna1


Prenumerata premium dwuletnia     Prenumerata dwuletnia     Prenumerata premium dwuletnia


 

Strona www.nowygabinet.pl w sekcji dla osób zalogowanych przeznaczona jest tylko dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych. Logując się na stronę www.nowygabinet.pl potwierdzam, że jestem profesjonalistą. Jeśli nie jesteś profesjonalistą możesz czytać treści dostępne bez logowania.

Zapamiętaj

ARTYKUŁY OPUBLIKOWANE W NOWYM GABINECIE STOMATOLOGICZNYM W OSTATNICH 5 LATACH USZEREGOWANE TEMATYCZNIE (DOSTĘP PŁATNY). WIĘCEJ Z KATEGORII - kliknij w jej nazwę

Fot. 123 RF

Prawo medyczne

Jakie mogą być roszczenia pacjenta wobec lekarza dentysty za nienależyte Wykonanie usług medycznych? Czy świadczenie medyczne w postaci wykonania mostu protetycznego jest traktowane jako umowa o dzieło? Kiedy lekarz odpowiada za powikłanie w postaci rozstroju zdrowia psychicznego? Zapraszamy na kolejną analizę prawniczą konkretnego przypadku medycznego.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Odpowiedzialność lekarza dentysty za skutki leczenia protetycznego może być oceniana w sądzie, a kluczową rolę odgrywa wtedy rzetelnie prowadzona dokumentacja medyczna. Przedstawiona sprawa dotyczy pacjentki, która zarzuciła stomatologowi nieprawidłowe przeprowadzenie leczenia, domagając się odszkodowania za dolegliwości bólowe oraz inne skutki zdrowotne. Artykuł analizuje, w jaki sposób dokumentacja medyczna oraz opinie biegłych przyczyniły się do rozstrzygnięcia sporu na korzyść lekarza.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Fot. 123 RF

Prawo medyczne

Od 26 września 2024 roku asystentki oraz higienistki stomatologiczne, które chcą kontynuować pracę w swoim zawodzie, muszą spełnić nowe wymagania prawne. Kluczowym warunkiem jest złożenie wniosku o wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Osoby, które tego nie zrobią, stracą prawo do posługiwania się tytułem zawodowym oraz wszystkie związane z nim przywileje, w tym minimalne wynagrodzenie, przysługujące pracownikom medycznym. Najważniejsze jest jednak to, że bez wpisu nie będą mogły pracować z lekarzem przy pacjencie.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Coraz więcej uwagi poświęca się wpływowi czynników pozornie niezwiązanych ze stomatologią na zdrowie jamy ustnej czy stawów skroniowo-żuchwowych (ssż). Jednym z nich jest oddychanie, choć często niedoceniane odgrywa kluczową rolę w etiologii zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Fot. Agnieszka Czechumska

Leczenie pacjentów

Leczenie alignerami to jeden z najszybciej rozwijających się działów cyfrowej stomatologii. W artykule znajdują się informacje, co powinien wiedzieć stomatolog, protetyk, implantolog, ortodonta, oraz manager przychodni, na temat nakładek ortodontycznych.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Fot. Marek Galica

Leczenie pacjentów

Polskie stowarzyszenie implantologiczne – kształcimy, egzaminujemy, Certyfikujemy od 2003 roku. Wywiad z prezydentem PSI dr. n. med. Andrzejem Szwarczyńskim. Rozmawia: Monika Zmuda.

Czytaj więcej

W Polsce lekarze planując duże odbudowy protetyczne zazwyczaj używają cyfrowych systemów do projektowania uśmiechu na komputerze, w wersji 2D. Większość lekarzy korzysta z systemu DSD, ale dostępne są również inne programy: włoski system DDS, system Smile Cloud czy Smylist, który jest używany głównie na Węgrzech i w Dubaju (ZEA). Niezależnie od systemu, którym pracujemy, problem konwersji danych jest wszędzie taki sam – oczywiście, jeśli korzystamy z polskich pracowni technicznych. W swojej pracy od 6 lat stosuję do projektowania uśmiechów system Smylist. Wcześniej pracowałem włoskim systemem DDS, a pojedyncze projekty realizowałem również w systemie DSD.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Funkcjonalne kontakty zębów górnych z dolnymi stanowią podstawę dla każdej interwencji leczniczej podejmowanej przez lekarza dentystę. Zrozumienie, jak ważne jest zapewnienie im ochrony podczas dynamicznych ruchów żuchwy w trakcie żucia, pozwala uchronić zęby pacjenta przed wystąpieniem ubytków abfrakycjnych, patologicznego starcia zębów, pęknięcia koron i korzeni, ukruszenia, pęknięć i złamań prac protetycznych, przemieszczeń zębów czy w końcu zwiększenia się ich ruchomości, a także zmian położenia po przebytym leczeniu ortodontycznym [1, 2].

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Opis przypadku. Pacjentka lat 31 zgłosiła się do naszej praktyki z silnymi bólami w okolicy skroniowej oraz w okolicy lewego żwacza i potylicy. Wcześniej pacjentka była leczona za pomocą wstrzyknięć botoksu, a jeszcze wcześniej stosowano u niej szynoterapię. Botoks przyniósł ulgę na krótko, a każda następna sesja wymagała znacznego zwiększenia dawki. W ostatnim okresie pacjentka leczona farmakologicznie lekami zwiotczającymi układ mięśniowy.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Postęp technologiczny nieustannie zmienia krajobraz współczesnej medycyny, a radiologia trójwymiarowa, zwłaszcza w formie tomografii stożkowej (CBCT), staje się kluczowym narzędziem diagnostycznym w codziennej praktyce lekarzy dentystów. CBCT zrewolucjonizowała diagnostykę stomatologiczną, umożliwiając precyzyjną ocenę struktur anatomicznych w trzech wymiarach. Dzięki temu możliwe stało się bardziej szczegółowe planowanie leczenia, skuteczniejsze diagnozowanie trudnych przypadków oraz minimalizowanie ryzyka powikłań.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Obok chirurgów i implantologów najczęściej sięgającymi po badanie CBCT są lekarze ortodonci. Możliwości tomografii wiązki stożkowej pozwoliły na dokładniejsze planowanie oraz zwiększenie przewidywalności postępów leczenia, pozwalając na trójwymiarowy wgląd w struktury kostne szczęki i żuchwy.

Dane anatomiczne, uzyskane na podstawie analizy CBCT, wnoszą istotne informacje odnośnie wymiarów wyrostka czy grubości kości zbitej.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Przed wakacjami pojawiły się pierwsze kontrole Sanepidu, w których inspektorzy wymagali od lekarzy, używających promieniowania jonizującego, okazania certyfikatów, potwierdzających odbyte szkolenia w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta. Lekarz w ciągu 5 lat musi uzyskać 20 punktów szkoleniowych. Te punkty mogą, ale nie muszą być tożsame z punktami edukacyjnymi.

Konieczność gromadzenia punktów szkoleniowych wynika wprost z art. 33m ustawy Prawo atomowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1792, z późn. zm.).

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Wybór między szczoteczką elektryczną a manualną to dylemat, przed którym staje wielu pacjentów i klinicystów. Obie szczoteczki mają za zadanie usuwać płytkę bakteryjną i sprawiać, że jama ustna jest wolna od próchnicy i stanów zapalnych, ale czy rzeczywiście istnieją między nimi znaczące różnice? Współczesne badania naukowe jednoznacznie wskazują na przewagę szczoteczek elektrycznych. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego pacjenci i klinicyści coraz częściej rezygnują ze szczoteczki manualnej i przekonują się do „elektryzującej skuteczności.”

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Próchnica zębów jest wieloczynnikową, przewlekłą chorobą o wysokim wskaźniku występowania w populacji. I chociaż w większości krajów rozwiniętych częstość jej występowania spadła, to pozostaje Jednak jednym z głównych problemów wśród społeczeństwa. Za występowanie tego schorzenia jest odpowiedzialna przede wszystkim słaba higiena jamy ustnej, spożywanie wysokoprzetworzonej żywności z dużą ilością węglowodanów, a co za tym idzie rozwój płytki bakteryjnej. Uznaje się, że są to główne czynniki determinujące rozwój zmian o podłożu próchnicowym.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Przedstawiamy najnowsze doniesienia na temat zastosowania różnego typu substancji chemicznych w płynach do higieny jamy ustnej. Dokonaliśmy przeglądu piśmiennictwa z bazy pubmed, skupiając się na publikacjach z ostatnich 3 lat i zwracając uwagę na nowości w tym temacie. W ostatnim czasie, oprócz tradycyjnych substancji, coraz większe znaczenie zyskują preparaty na bazie surowców roślinnych, które są porównywalne w działaniu leczniczym do związków takich jak chlorheksydyna lub chlorek cetylopirydyniowy.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Częstość występowania próchnicy u dzieci jest wysoka w rodzinach o niskich dochodach, niższym poziomie wykształcenia rodziców, złym podejściu do higieny jamy ustnej oraz w rodzinach niepełnych. Efekt ten jest potęgowany faktem, że leczenie zmian próchniczych u małych dzieci jest trudne i kosztowne, często wymagające zaawansowanych umiejętności lekarzy oraz wysokich kosztów znieczulenia ogólnego. Dlatego konieczne są metody jak najmniej czasochłonne. Jedną z nich jest bezpośrednia aplikacja aminofluorku srebra na powierzchnię zmian próchniczych w zębach mlecznych.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Podczas codziennej pracy zdarza się wykonywać uzupełnienie, które, mimo że jest rozwiązaniem czasowym, powinno odznaczać się jednak walorami estetycznymi, a przede wszystkim użytkowymi. Chodzi o tymczasowe korony i mosty. Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie różnych materiałów oraz technik, które służą wykonaniu estetycznego i funkcjonalnego uzupełnienia tymczasowego.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Celem tego artykułu jest przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących użycia materiałów do czasowego miękkiego podścielania protez dentystycznych. Omówione zostaną materiały, techniki pracy oraz najczęstsze problemy, jakie występują podczas zastosowania tego typu produktów (zwiększanie twardości w czasie, oddzielanie się materiału od płyty protezy oraz kolonizacja przez różnego typu drobnoustroje).  

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Ciąża jest okresem bardzo wielu zmian w organizmie. Zmiany dotyczą nie tylko ciała i fizjologii ciężarnej, ale też m.in.: sposobu życia, aktywności fizycznej, psychiki, zwyczajów higienicznych, składu jakościowego i ilościowego przyjmowanych posiłków. Częste podjadanie nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia jamy ustnej. Świadomość zdrowotna oraz specyfika opieki stomatologicznej u przyszłych mam wpływa pozytywnie na przebieg ciąży, zdrowie kobiety oraz właściwy rozwój płodu [1].

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Szczotkowanie zębów jest najpopularniejszym mechanicznym sposobem kontroli płytki nazębnej. Nie jest jednak w stanie całkowicie i skutecznie usunąć jej w całości. Musimy posiłkować się skuteczniejszymi metodami, takimi jak skaling czy piaskowanie.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Blizna to finalne stadium procesu gojenia się każdej rany. W dermatologii klasyfikujemy je do grupy wykwitów wtórnych, które powstają na skutek odnowy ubytku łącznotkankowej części skóry właściwej.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Ministerstwo zdrowia zaproponowało nowe przepisy, prowadzące do zmiany składu skażalników alkoholu etylowego stosowanych w produkcji środków dezynfekcyjnych, a także akcyzy na nie. Zmiany te mogą prowadzić do obniżenia jakości produktów dezynfekcyjnych dostępnych na rynku polskim, zwiększenia ich kosztów, a także uprzywilejowania zagranicznych producentów.

Czytaj więcej

 

Jakie są rodzaje maseczek ochronnych? Jaka jest ich skuteczność? Czy maski noszone w ambulatoriach powinny być inne od tych noszonych w sklepach? Wszyscy używamy maseczek, ale które rzeczywiście chronią, a które są jedynie atrapą? Jak to sprawdzić? Zebraliśmy informacje, poparte badaniami naukowymi na ten temat.

W ostatnim czasie wszyscy staliśmy się użytkownikami maseczek. W zasadzie wszyscy je nosimy. Są one różnie nazywane: maski, maseczki, półmaski czy z angielska respiratory. Różnie też są oznaczane, w zależności od regionu świata. Dlatego powinniśmy, jako lekarze mieć podstawowe informacje dotyczące rodzajów i oznaczeń masek.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Nowy wariant genetyczny SARS-CoV-2, określony mianem Omikron, po raz pierwszy został zidentyfikowany w Botswanie i RPA w listopadzie 2021 roku, rozprzestrzenił się na całym świecie w ciągu zaledwie kilku tygodni, szybciej niż jakakolwiek wcześniej znana postać koronawirusa (1).

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

W pierwszej części artykułu na temat bezpiecznego wybielania zębów przedstawiliśmy chemiczne i medyczne zasady dotyczące wybielanie zębów. Opisaliśmy też  najczęstsze powikłania występujące podczas wybielania zębów. W tej części opiszemy metody wybielania.

 

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Psychika człowieka jest skonstruowana tak, że pierwsze wrażenie na temat nowo poznanej osoby wyrabiamy sobie w kilka lub kilkanaście sekund. Oceniamy ją przez pryzmat tego, co widzimy. Dlatego zadbane zęby to najlepsza wizytówka. W aspekcie poprawy estetyki, najczęściej zgłaszanym celem wizyty jest poprawa koloru zębów.. Popularnym elementem codziennej praktyki stomatologicznej od kilku dekad jest wybielanie zębów żywych [6].

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Coraz więcej lekarzy dentystów decyduje się na rozszerzenie profilu działalności o usługi medycyny estetycznej. Są one coraz bardziej popularne wśród pacjentów.

Zgodnie z nowym raportem z badania rynku „Medyczne produkty na rynku estetycznym (botox, wypełniacze, liposukcja, redukcja cellulitu, redukcja tkanki tłuszczowej, napięcie skóry, implanty piersi, usuwanie tatuażu, nici liftingujące), użytkownik końcowy (klinika, SPA medyczne, szpital, centrum urody) - Prognozy światowe do 2023 ”, opublikowanym przez MarketsandMarkets, przewiduje się, że światowy rynek osiągnie wartość 17,07 mld USD do 2023 r. z 10,30 mld USD w 2018 r. Roczna stopa wzrostu to 10,6%.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Według raportu grand view reaserch do roku 2027 globalny rynek druku 3d w stomatologii ma osiągnąć wartość ponad 9 mld USD, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 30 proc. Ta prognoza jest jednym z wielu dowodów na fakt ekspansji technologii addytywnej (druk 3D), będącej częścią szybko rozwijającej się stomatologii cyfrowej.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Decyzja o wyborze narzędzi w gabinecie stomatologicznym ma kluczowe znaczenie dla jakości pracy lekarza oraz komfortu pacjentów. Wśród najważniejszych wyborów znajduje się rozstrzygnięcie, kiedy pracować turbiną powietrzną, a kiedy kątnicą przyspieszającą? Oba urządzenia warto mieć w swoim gabinecie, oba mają swoje wady i zalety. Warto szczegółowo je poznać, aby rozsądnie podejmować decyzje, które procedury wykonywać turbiną, a które kątnicą.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Od kilku dekad mikroskopy i lupy zabiegowe stały się nieodłącznym elementem ergonomicznie wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Wydawać by się mogło, że możliwości oferowane przez współczesną technologię i optykę zostały już w pełni wykorzystane. Jednakże inżynierowie wciąż poszukują nowych rozwiązań wspierających operacje stomatologiczne. Dzięki ich pracy od kilku lat na rynku oferowane są lupy ergonomiczne – najnowszy trend optyki zabiegowej.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Dziś o wysoce indywidualnych aspektach przyjęcia pacjenta. W swojej karierze zawodowej mam wiele „wystanych” godzin właśnie w strefie oczekiwania pacjentów na wizytę. Dlatego nie „wysiedzianych”, bo po szybkich formalnościach właśnie przy ladzie, szybko przemieszczałem się tam, gdzie rodzą się prawdziwe relacje z pacjentem. Często na stojąco właśnie. Tu zaczyna się realne zaopiekowanie pacjentem – które może wykonać recepcjonistka lub menadżerka.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Zakup sprzętu medycznego może być nie tylko inwestycją w rozwój działalności, ale również skutecznym sposobem na optymalizację podatkową. Szczególnie interesująca dla lekarzy i właścicieli gabinetów medycznych jest możliwość jednorazowej amortyzacji, która pozwala znacząco obniżyć obciążenia podatkowe i ułatwia prowadzenie księgowości. Jakie są warunki, korzyści i procedury związane z tym rozwiązaniem? Oto kompleksowy przewodnik.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Oto praktyczny przewodnik od Związku Pracodawców Stomatologii dla lekarzy dentystów, którzy z jednej strony chcą się wyróżniać, utrzymać pacjentów na lokalnym rynku i być pewni, że nazwa brzmi dobrze, a z drugiej strony przy wyborze nazwy uwzględnić rodzaj działalności i własne nazwisko. Niezależnie, czy zatrudniasz jednego lub wielu stomatologów, czy prowadzisz jednoosobowy gabinet – sprawdź reguły i dowiedz się, jak bardzo nazwa gabinetu wpływa na jego wyniki finansowe.

Czytaj więcej

Inwestorzy, będący właścicielami trzystanowiskowego ambulatorium stomatologicznego o powierzchni 83 m², nosili się z zamiarem powiększenia prowadzonej przez siebie placówki. Gdy tylko nadarzyła się możliwość kupienia części sąsiedniego lokalu usługowego, nie wahali się ani chwili. Dzięki temu uzyskali 53 m² powierzchni, które pozwalały na wydzielenie dodatkowych dwóch gabinetów stomatologicznych i biura lub większego pomieszczenia socjalnego.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Inwestorzy kupili dwa sąsiadujące ze sobą lokale usługowe, usytuowane na parterze budynku wielorodzinnego z usługami, planując prowadzenie w nich działalności medycznej: dwóch gabinetów stomatologicznych i dwóch gabinetów medycyny estetycznej. Dysponowaliśmy powierzchnią 142 m².

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Fot. Marta Maliszewska

Architektura

Inwestorzy, planując otwarcie własnych gabinetów stomatologicznych, mają już określone wyobrażenie o tych miejscach. Najczęściej wiedzą, w ile unitów chcieliby je wyposażyć, na jakim sprzęcie planują pracować, a nawet jaki charakter mają mieć wnętrza nowej placówki. Zanim jednak będą mogli przystąpić do realizacji swoich planów, stają przed trudnym zadaniem znalezienia lokalu użytkowego, w którym będzie możliwe prowadzenie działalności przy spełnieniu wszystkich wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa.

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

Lekcja języka angielskiego dla lekarzy stomatologów. DENTAL TALK UNIT 5 – Periodontitis. Zapalenie przyzębia

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

 Lekcja języka angielskiego dla lekarzy stomatologów. DENTAL TALK. UNIT 4. – Trauma to a Primary Tooth. Uraz zęba mlecznego

Aby przeczytać artykuł, proszę się zalogować

 Lekcja języka angielskiego dla lekarzy stomatologów. DENTAL TALK UNIT 3 - Dental Cleaning Appointment. Wizyta higienizacyjna

Czytaj więcej

Spis treści - subskrypcja

loading...
2025
2024
2023
2022
2021
2020

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA