Nowe rozporządzenie w sprawie wymagań sanitarnych dla ZOZ-ów i przychodni. Na początku lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie dotyczące wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady ZOZ. Rozporządzenie jest zaskakująco krótkie i w zasadzie opiera się na rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać różne budynki, w tym ZOZ-y. Wszystkie zmiany wydają się korzystne dla właścicieli przychodni.
Ministerstwo Zdrowia otrzymywało w ostatnim czasie wiele sugestii dotyczących zmian w zakresie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 213 poz. 1568 oraz z 2008 r. Nr 30, poz. 187). Tak naprawdę wszystko zmierzało do uproszczenia przepisów. I choć wydaje się to dość niezwykłe, ministerstwo zdecydowało się owe przepisy uprościć. Z uwagi na znaczną liczbę zmian, opracowano zupełnie nowe rozporządzenie.
Najważniejsze zmiany
Zrezygnowano w nim ze szczegółowego regulowania zagadnień ogólnobudowlanych, które w wystarczający i jednolity sposób uregulowane są w ogólnych przepisach prawa budowlanego, a zwłaszcza w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), tj, szerokość drzwi czy określenie liczby ustępów. Ponadto odstąpiono od określania wymagań dotyczących powierzchni poszczególnych pomieszczeń (gabinety, pokoje chorych), gdyż w wielu przypadkach utrudnia to racjonalne wykorzystanie przestrzeni zakładów opieki zdrowotnej. - Celem nowych regulacji nie jest zachęta do „zagęszczania” pacjentów.
Omawiana zmiana zakłada przesunięcie akcentów, tj. rezygnację z „opcji nakazowej” na rzecz „opcji promującej optymalne rozwiązania”. Uzupełniono natomiast wymagania odnoszące się do wyposażenia izolatki. Z uwagi na coraz częstsze stosowanie basenów jednorazowych konieczne jest wyposażenie izolatki w macerator. W takim przypadku nie ma obowiązku instalowania płuczki- dezynfektora – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Nowa regulacja nosi nazwę: „Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej”. Zostało ono opublikowane 2 lutego 2011 roku, w życie weszło 16 lutego. Co zawiera? Definicje pomieszczeń Ministerstwo zdefiniowało, jak powinny wyglądać i w co powinny być wyposażone poszczególne pomieszczenia w przychodni. I tak: gabinet diagnostyczno - zabiegowy jest to pomieszczenie służące do wykonywania zabiegów diagnostycznych lub terapeutycznych o charakterze zabiegowym. Gabinet lekarski to pomieszczenie przeznaczone do badania lekarskiego pacjenta. Pomieszczenie higieniczno-sanitarne to pomieszczenie wyposażone co najmniej w miskę ustępową, umywalkę, dozownik z mydłem w płynie, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.
Pomieszczenie porządkowe to pomieszczenie służące do przechowywania środków czystości oraz preparatów myjąco-dezynfekcyjnych, a także do przygotowywania roztworów roboczych oraz mycia i dezynfekcji sprzętu stosowanego do utrzymywania czystości, wyposażone w zlew z baterią i dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym.
Wymagania ogólnoprzestrzenne
Zakład opieki zdrowotnej powinien być zlokalizowany w samodzielnym budynku lub w zespole budynków. Rozporządzenie dopuszcza usytuowanie ZOZ-u lub przychodni w budynku o innym przeznaczeniu (mieszkalnym lub użyteczności publicznej), pod warunkiem jego całkowitej izolacji.
Kształt i powierzchnia pomieszczeń zakładu opieki zdrowotnej powinny umożliwiać prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu, stanowiących jego niezbędne funkcjonalne wyposażenie.
Zatem zrezygnowano z określania, jak duże powinny być poszczególne pomieszczenia i gabinety lekarskie. Oczywiście rozporządzenie ministra infrastruktury o budownictwie reguluje minimalne powierzchnie pomieszczeń przeznaczonych do przebywania ludzi (o tym pisaliśmy szczegółowo w artykułach w 2010 roku).
Zasadniczo w zakładach opieki zdrowotnej nie mogą być stosowane zsypy. Jednak w uzasadnionych przypadkach, w szczególności wynikających z warunków technicznych, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny może wyrazić zgodę na zastosowanie w szpitalu zsypów brudnej bielizny.
Meble w pomieszczeniach zakładu opieki zdrowotnej powinny umożliwiać ich mycie oraz dezynfekcję. Warunek ten nie dotyczy mebli w pomieszczeniach administracyjnych i socjalnych. W stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej powinno być co najmniej jedno pomieszczenie porządkowe, umożliwiające dodatkowo mycie i dezynfekcje środków transportu.
Wymagania ogólnobudowlane
Podłogi powinny być wykonane z materiałów umożliwiających ich mycie i dezynfekcję. Połączenie ścian z podłogami także powinno być wykonane w sposób umożliwiający jego mycie i dezynfekcję.
Najlepszym sposobem jest wywiniecie wykładziny podłogowej kilka centymetrów na ścianę. Rozporządzenie jednak nie określa, jak duże to wywinięcie powinno być. Oczywiście w pomieszczeniach administracyjnych i socjalnych można stosować tradycyjną podłogę. Pomieszczenia i urządzenia wymagające utrzymania aseptyki i wyposażenie tych pomieszczeń powinny umożliwić ich mycie i dezynfekcję.
W przypadku konieczności zastosowania sufitów podwieszonych w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, sufity te powinny być wykonane w sposób zapewniający szczelność powierzchni oraz umożliwiający ich mycie i dezynfekcję.
Wymagania dotyczące Instalacji
Pomieszczenia, w których są wykonywane badania lub zabiegi, powinny być wyposażone w umywalki z baterią z ciepłą i zimną wodą, dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym oraz pojemnik z ręcznikami jedno razowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki. Natomiast gabinety, w których są wykonywane badania lub zabiegi przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użycia, niezależnie od umywalek, powinny być wyposażone w zlew z baterią. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stanowiska mycia rąk personelu oraz narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku są zorganizowane w oddzielnym pomieszczeniu. Instalacje i urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny być kontrolowane i czyszczone zgodnie z zaleceniami producenta urządzeń.
Czynności te muszą być udokumentowane.
Do końca 2016 roku
Jak widać, zmiany nie są zbyt rygorystyczne. Nie mniej Ministerstwo daje aż 5 lat na przystosowanie istniejących już przychodni do nowych warunków budowlanych. Jednak wcześniej, bo do dnia 30 czerwca 2012 r., kierownik zakładu musi stworzyć program dostosowania ZOZ-u do wymagań określonych w nowych przepisach. Program ten musi być zaopiniowany przez właściwego inspektora sanitarnego. Oczywiście nowo projektowane ZOZ-y muszą już stosować się do przepisów nowego rozporządzenia.
Wymagania dla przychodni1. W przychodniach wydziela się pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne dorosłym, dzieciom chorym i dzieciom zdrowym. Dopuszcza się wspólne pomieszczenia dla wszystkich grup pacjentów, z zachowaniem rozdziału czasowego przyjęć dzieci zdrowych. 2. Dopuszcza się połączenie funkcji zabiegowych z pokojem pobierania prób do analiz, pod warunkiem zachowania rozdziału czasowego i spełnienia wymagań określonych dla gabinetu zabiegowego. 3. W przychodni, w której są udzielane świadczenia zdrowotne dorosłym, dzieciom chorym i dzieciom zdrowym, z zastosowaniem rozdziału czasowego, dopuszcza się jeden gabinet lekarski. 4. W poradniach chirurgicznych oraz innych poradniach, w których są wykonywane świadczenia zabiegowe, powinien być urządzony osobny gabinet diagnostyczno- zabiegowy. 5. Gabinet badań ginekologicznych oraz poradnie, w których są udzielane świadczenia zdrowotne w dziedzinie urologii lub o charakterze inwazyjnym, w zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, powinny mieć bezpośrednie połączenie z pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym, wyposażonym w bidet. |
Wymagania dla bloku operacyjnego chirurgii jednego dnia1. Pacjenci powinni być dowożeni do bloku operacyjnego przez śluzę dla pacjenta, a pracownicy powinni przechodzić przez śluzy szatniowe. 2. W celu dostarczania do bloku operacyjnego czystych i sterylnych materiałów blok ten powinien być wyposażony w śluzę materiałową, umożliwiającą równocześnie ich krótkotrwałe przechowywanie. 3. Dopuszcza się dostarczanie czystych i sterylnych materiałów do bloku przez śluzę dla pacjenta. 4. W obrębie bloku powinna być zachowana zasada rozdziału pracowników, pacjentów i materiału czystego od brudnego materiału zużytego, brudnych narzędzi, brudnej bielizny i odpadów pooperacyjnych. 5. Sala operacyjna powinna mieć bezpośrednie połączenie z częścią brudną bloku dla usuwania zużytego materiału, z zachowaniem ruchu jednokierunkowego. 6. Dopuszcza się możliwość ewakuacji brudnych narzędzi, brudnego sprzętu, brudnej bielizny oraz odpadów tą samą drogą, którą dostarcza się materiał czysty i sterylny, pod warunkiem zastosowania szczelnych opakowań transportowych. 7. Pracownicy powinni wchodzić do sal operacyjnych przez pomieszczenie przygotowawcze, wyposażone w stanowisko chirurgicznego mycia rąk, a dla pacjentów należy urządzić pokój przygotowania chorego. 8. Dopuszcza się wspólne pomieszczenie lub wydzielone miejsce przygotowania pacjenta dla kilku sal operacyjnych. 9. W skład bloku operacyjnego, wchodzą ponadto: 1) sala wybudzeń, o ile nie została zorganizowana poza blokiem operacyjnym; 2) pomieszczenia dla pracowników z pomieszczeniem higieniczno- sanitarnym; 3) magazyn sprzętu i aparatury; 4) magazyn brudnej bielizny; 5) pomieszczenie porządkowe. |
Wymagania dla zespołu opieki dziennej i zespołu chirurgii jednego dniaI. Zespół opieki dziennej 1. Pokoje pobytu pacjentów w zespole opieki dziennej mogą być wyposażone, w zależności od wykonywanych świadczeń zdrowotnych, w: 1) łóżka lub 2) fotele wypoczynkowe. 2. Pokoje pobytu pacjentów w zespole opieki dziennej dla dzieci powinny być wyposażone, poza miejscami dla dzieci, w fotele dla opiekunów. 3. Zespół opieki dziennej powinien, w zależności od potrzeb, posiadać: 1) gabinet diagnostyczno-zabiegowy; 2) szatnie odzieży wierzchniej dla pacjentów i osób towarzyszących; 3) poczekalnie. II. Zespół chirurgii jednego dnia 1. Zespół chirurgii jednego dnia jest przeznaczony do udzielania świadczeń zdrowotnych o charakterze chirurgicznym w ciągu jednego dnia, z możliwością czasowego pobytu w zespole nieprzekraczającego 24 godzin. 2. W skład oddziału przyjęć powinny wchodzić: 1) punkt rejestracji pacjentów i poczekalnia; 2) pomieszczenie zapewniające przeprowadzenie badań związanych z przyjęciem pacjenta do szpitala; 3) co najmniej jedno pomieszczenie higieniczno-sanitarne wyposażone w natrysk i wózekwannę, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. 3. Jeżeli nie organizuje się osobnego oddziału przyjęć dla oddziału położnictwa, w ramach oddziału należy zapewnić osobne pomieszczenie przyjęć dla kobiet ciężarnych. W skład zespołu pomieszczeń pielęgnacyjnych wchodzą w szczególności: 1) pokoje łóżkowe; 2) punkt pielęgniarski z pokojem przygotowawczym pielęgniarskim; 3) gabinet diagnostyczno-zabiegowy; 4) pomieszczenia higieniczno -sanitarne, w tym co najmniej jedno przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich; 5) brudownik. |
Autor: mgr inż. Piotr Szymański
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Artykuł opublikowany w numerze 2/2011 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.