Zapraszamy do lektury najnowszego numeru magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny nr 1/2025! W tym wydaniu przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową mieszankę praktycznych porad, analiz prawnych oraz najnowszych trendów w stomatologii.

Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer (7/2024) magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny, pełen inspirujących artykułów i praktycznych wskazówek dla profesjonalistów związanych ze stomatologią.

Najnowszy numer magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny nr 6/2024 to prawdziwa kopalnia wiedzy dla każdej osoby związanej z branżą stomatologiczną. Znajdziecie tu Państwo m.in. omówienie istotnych zmian dotyczących pieczątek lekarskich – dowiecie się, jak nowe przepisy wpłyną na codzienną pracę w gabinetach. Szczególną uwagę poświęcamy asystentkom stomatologicznym i higienistkom, które stają przed nowymi wyzwaniami prawnymi; pod lupę bierzemy także temat ich zarobków – co się zmienia w 2024 roku. Nie zabraknie także tematów dotyczących finansów i opodatkowania lekarzy dentystów, które mogą pomóc w bardziej efektywnym zarządzaniu praktyką. W obszarze technologii powinien zainteresować Państwa artykuł o radiologii 3D – kluczowej metodzie diagnostycznej, która rewolucjonizuje codzienną pracę. Równie interesujące są rozważania na temat budowania marki osobistej przez recepcjonistki i asystentki stomatologiczne – jak ich działania wpływają na sukces gabinetu.

Oddajemy w Wasze ręce numer, który skupia się na kluczowych zagadnieniach związanych z opieką zdrowotną, stomatologią oraz ochroną dzieci. Tematyka tego wydania jest zróżnicowana, jednak wszystkie artykuły łączy jeden wspólny mianownik – troska o pacjenta, jego bezpieczeństwo oraz zdrowie.

Rozpoczynamy od omówienia istotnych zmian prawnych dotyczących ochrony dzieci przed zagrożeniami przestępczości seksualnej. Do 15 sierpnia 2024 r. każda placówka medyczna ma obowiązek dostosowania się do nowych regulacji, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych pacjentów.

W najnowszym numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego (4/2024) poruszamy zagadnienie związane z prawami pacjenta. Omawiamy przypadek, w którym pacjent oskarżył lekarza o przeprowadzenie zabiegu bez jego wiedzy i zgody, co stanowi naruszenie przepisów ustawy o prawach pacjenta. Pacjent nagrał rozmowę z lekarzem, pytając go o przyczyny leczenia innego zęba bez jego zgody. Sprawa trafiła do sądu, a my przedstawiamy jej finał oraz konsekwencje prawne tego typu działań. Autorkami artykułu są Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierża. Z kolei Piotr Szymański przedstawia zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. Nowy kodeks został dostosowany do współczesnych realiów, a artykuł omawia, jakie możliwości reklamowania się będą mieli lekarze.

Pod koniec maja ukazał się trzeci w tym roku numer magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Tematem przewodnim numeru jest artykuł dotyczący past poprawiających remineralizację szkliwa. Kolejną istotną kwestią jest radiologia. W tym numerze opublikowaliśmy dwa teksty na ten temat. Jeden przypominający, że od 22 września 2024 r., każdy lekarz dentysta wykonujący zdjęcia RTG, bez względu na ich rodzaj, będzie musiał zdobyć 20 punktów szkoleniowych, uwzględniających tematykę RTG – Sanepid sprawdzi, czy masz prawo wykonywać zdjęcia RTG?; natomiast drugi artykuł jest o tym, jak walczyć z Radiofobią.

Postępowanie z pacjentem niezadowolonym z efektów leczenia; jak można przyspieszyć remineralizację szkliwa; co dają lekarzowi tory wizyjne w mikroskopach; jakie są nowości w dziedzinie płukanek do ust; w czym może wspomóc dentystę technologia cyfrowa; Curriculum Implantologii – czy warto się szkolić – to niektóre z propozycji artykułów umieszczonych w najnowszym (2/2024) numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Pierwsze tegoroczne wydanie Nowego Gabinetu Stomatologicznego zdominowały praktyczne porady prawne. Zawsze na początku roku wchodzi w życie wiele nowych przepisów. Nie inaczej jest także w tym roku. Dlatego w obszernych artykułach tłumaczymy – Zamieszanie z opłatami za kubki plastikowe, dając jednoznaczną odpowiedź co lekarz dentysta musi w tej sprawie zrobić, w kolejnym artykule poruszamy kwestię – „Jak to jest z żądaniem pacjenta o podanie danych polisy OC?”, a w następnym dajemy odpowiedź na pytanie – „Jak ważna w procesie jest opinia lekarza biegłego?

Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Tematem przewodnim tego wydania są lusterka stomatologiczne. Być może jest to pierwsza w historii duża publikacja na ten temat. Przygotowując się do napisania tego artykułu przeszukaliśmy cały Internet w poszukiwaniu informacji, niestety jest ich bardzo mało i są tylko szczątkowe. Na szczęście udało nam się napisać obszerny artykuł na ten temat, a chyba najciekawszą częścią jest kompendium wiedzy na temat konserwacji, czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania lusterek.

Specjalnie na targi CEDE 2023 przygotowaliśmy kolejne (6/2023) wydanie Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Jak zwykle spotkał się on z niezwykle ciepłym przyjęciem wśród gości odwiedzających łódzką wystawę. W tym wydaniu nie zabrakło artykułów z zakresu prawa medycznego, prac naukowych - typowo stomatologicznych, a także opracowań związanych z prowadzeniem działalności lekarza dentysty.

Przede wszystkim na uwagę przykuwa artykuł pt. „Czy lekarze dentyści mogą stosować sedację? Ministerstwo Zdrowia zajęło stanowisko. Publikujemy oficjalne stanowisko ministerstwa, które wydało stosowne rozporządzenie. W nim odmówiono lekarzom dentystom możliwości zdobycia umiejętności z zakresu sedacji płytkiej. Czy w związku z tym dentyści muszą przestać wykonywać procedurę sedacji w swoich gabinetach?

Wciąż nie milkną echa rozporządzenia umożliwiającego lekarzom zdobywanie umiejętności. Poprosiliśmy prawnika o szczegółowe opisanie konsekwencji tego aktu prawnego. W szczególności chodziło nam o określenie, czy implanty może wszczepiać każdy lekarz dentysta, czy tylko ci z umiejętnościami i czy sedację płytką można wykonywać w gabinecie stomatologicznym czy nie? Uzupełnieniem tych rozważań jest opis przypadku prawniczego, w którym sąd musiał powołać biegłych z kilku dziedzin medycyny, aby doszukać się prawdy o błędzie medycznym. Prawniczki Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierża szczegółowo opisały ten przypadek.

Wakacyjny numer (4/2023) Nowego Gabinetu Stomatologicznego już jest. Niestety tuż przed wakacjami rząd zafundował lekarzom sporo zmian prawnych. O nich wszystkich, istotnych dla lekarza dentysty, napisaliśmy w tym wydaniu. Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie, dające lekarzom możliwość zdobywania umiejętności. To zupełna nowość w polskim systemie prawnym. O tym pomyśle mówiono od lat, w końcu doczekaliśmy się rozwiązań prawnych. Drugą nowością jest konieczność powoływania doradcy do spraw odpadów. Mamy pewien problem, ponieważ nie wszyscy i nie w każdym przypadku muszą takiego doradcę powołać. Niemniej firmy wywożące odpady proponują zatrudnienie takiego człowieka. Czy rzeczywiście tak trzeba?

Obszerna analiza skuteczności różnego typu szczoteczek do zębów, opis fizycznych zasad leczenia alignerami, druga część praktycznego poradnika dotycząca lup stomatologicznych to tematy przewodnie najnowszego wydania  Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Uzupełnieniem tego wydania jest doniesienie naukowe dotyczące chlorheksydyny, prawne spojrzenie na problem powikłań w leczeniu endodontycznym (perforacja kanału), a także opis prostego i skutecznego sposobu mierzenia efektywności pracy gabinetu. Oczywiście nie zabrakło również przeglądu prasy naukowej dokonanego przez lek. dent. Tomasza Łukasika

Tuż przed Krakdentem ukazał się nr 2/2023 Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Tematem przewodnim numeru jest artykuł w praktyczny sposób opisujący zastosowanie i użytkowanie lup stomatologicznych. Jest to pierwszy z serii trzech tekstów, które opublikujemy na ten temat w kolejnych wydaniach naszego magazynu. Jak nakleić naczepy w leczeniu alignerami? – to z kolei tytuł trzeciego już z cyklu artykułów wprowadzających do leczenia nakładkami ortodontycznymi autorstwa lek. dent. Agnieszki Czechumskiej. Kolejnym ciekawym tekstem jest publikacja naukowa pt. „Mesjodens u dorosłych”. Autorki lek. dent. Agnieszka Cegłowska i lek. dent. Katarzyna Nowak przedstawiły na podstawie opisu przypadku klinicznego proces diagnostyczny i terapeutyczny mesjodensu. Lek. dent. Izabella Kaczmarczyk oraz lek dent. Borys Tomikowski w obszernym artykule zajęli się „Zastosowaniem endokoron celem stabilnej odbudowy zębów leczonych endodontycznie”, a dr Zbigniew Raszewski w swoim artykule przedstawił najważniejsze informacje dotyczące użycia materiałów do czasowego miękkiego podścielania protez dentystycznych. Zwieńczeniem tematów stomatologicznych jest cykl lek. dent. Tomasza Łukasika - „Przegląd nauki okiem Łukasika”, w którym publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych, opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej.

Dobór pacjentów do leczenia nakładkowego, nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych, projektowanie estetyki zębów przednich – to najciekawsze artykuły pierwszego zeszytu Nowego Gabinetu Stomatologicznego w 2023 roku. Nowością w tym roku jest możliwość czytania artykułów nie tylko w wersji drukowanej, ale także za pośrednictwem naszej strony internetowej www.nowygabinet.pl.

Bardzo nas ciekawi, czy zmieniający się świat wszechobecna informatyzacja przyczyni się do zmian przyzwyczajeń polskich dentystów. Nasz periodyk jest dostępny w formie papierowej i elektronicznej na stronie internetowej. Oczywiście dostęp do najnowszych artykułów będą miały osoby z aktywną prenumeratą cyfrową bądź prenumeratą premium obejmująca wersje papierowa i elektroniczną. Prenumeraty można ją aktywować klikając tutaj.

Aspekty leczenia nakładkami ortodontycznymi dla dentystów – to temat przewodni najnowszego numeru Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Jednocześnie artykuł ten rozpoczyna całą serię artykułów związanych z leczeniem nakładkowym. Swoją wiedzą w następnych wydaniach naszego magazynu, będzie dzieliła się dr Agnieszka Czechumska. Dużo miejsca w tym numerze poświęciliśmy również leczeniu implantologicznemu. Zapraszamy do zapoznania się z dwoma artykułami. Pierwszy – pt. Implantacja bezpłatowa: wolna od bólu i objawów zapalnych, drugi – Leczenie implantoprotetyczne pacjentki z agenezją siekacza bocznego lewego górnego.

Nowy Gabinet StomatologicznySanepid znów zaskakuje lekarzy dentystów kontrolami. Tym razem sprawdza, czy lekarz jest przygotowany do robienia zdjęć RTG. W najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego opisujemy, jakie wymagania stawia przed lekarzem prawo w zakresie wykonywania zdjęć RTG. Zostając w temacie obrazowania proponujemy bardzo ciekawy artykuł autorstwa duetu Anna Gurniak i Emilia Klein-Dębek na temat zastosowania CBCT w ocenie jakości tkanek wyrostka zębodołowego i przyzębia, poparty kilkoma opisami przypadków. Michał Paulo wraz z prof. Joanna Wysokińską-Miszczuk opisali metodę MP-scan jako prosty i skuteczny sposób na rejestracje zmian w zgryzie. Tomasz Łukasik przygotował kolejny przegląd zagranicznej prasy stomatologicznej, tym razem skupiając się na „suchym” zębodole.

Nowy Gabinet StomatologicznyCzy nakładki ortodontyczne to leczenie, które powinno być dostępne w każdym gabinecie stomatologicznym; jakie są sposoby leczenia nadwrażliwości; jak na zdjęciu rozpoznać zębiaka, który jest najczęstszym guzem zębopochodnym; stosowanie laków szczelinowych - to naszym zdaniem najciekawsze artykuły, wydrukowane w najnowszym, 5 już w tym roku, numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Nowy Gabinet StomatologicznyNajniższe wynagrodzenie medyków mocno w górę; czym się różni błąd diagnostyczny od terapeutycznego; jakie pułapki czekają na lekarza dentystę podczas diagnozowania zmian kostnych w obrazowaniu 2D; na czym polega implantologiczno-protetyczna koncepcja dwuczęściowego systemu implantów - to tylko niektóre tematy poruszone w czerwcowym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Nowy Gabinet StomatologicznyPułapka diagnostyczna: dysplazja kostniwno-kostna; ekstrakcja i implantacja; rola higieny w zapobieganiu chorobom zakaźnym; monitorowanie zmian w układzie kostnym narządu żucia; w jaki sposób wybrać unit stomatologiczny – to tematy poruszane w kwietniowym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego, który przygotowaliśmy na tegoroczny Krakdent.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA