Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego może wystąpić w każdym miejscu i czasie, również w gabinecie lekarskim lub innym pomieszczeniu ośrodka medycznego. Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego definiowany jest jako stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia. Może on dotyczyć każdego, pacjenta, personelu lub osoby towarzyszącej pacjentowi.

Ciąża jest okresem bardzo wielu zmian w organizmie. Zmiany dotyczą nie tylko ciała i fizjologii ciężarnej, ale też m.in.: sposobu życia, aktywności fizycznej, psychiki, zwyczajów higienicznych, składu jakościowego i ilościowego przyjmowanych posiłków. Częste podjadanie nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia jamy ustnej. Świadomość zdrowotna oraz specyfika opieki stomatologicznej u przyszłych mam wpływa pozytywnie na przebieg ciąży, zdrowie kobiety oraz właściwy rozwój płodu [1].

Uczucie pieczenia języka w obrębie jamy ustnej jest jednym z powodów wizyty u lekarza. Często lekarz nie stwierdza żadnych nieprawidłowości w stanie błony ślu­zowej jamy ustnej, które mogą być przyczyną opisywanych dolegliwości. W efekcie pacjent często jest odsyłany do lekarzy innych specjalności, co powoduje kontynuację jego cierpienia i niepewność wobec braku diagnozy.

Pierwsza publikacja: Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2020, Tom 26, Nr 3, 244–248 www.monz.pl

artykuł dostępny: https://www.monz.pl/Zespol-pieczenia-jamy-ustnej-epidemiologia-diagnostyka-i-nowoczesne-standardy-postepowania

 

Terapia ozonem stosowana jest do celów medycznych od XIX wieku i stała się nieodłącznym elementem leczenia chorób, szczególnie w takich dziedzinach jak: dermatologia, laryngologia, ginekologia, okulistyka, chirurgia i stomatologia. Kontrolowane stosowanie ozonu jest bezpieczne, wolne od skutków ubocznych, pozwalające uniknąć konieczności stosowania leków, głównie antybiotyków.

Ponad 120 lat temu został wynaleziony kwas acetylosalicylowy, potocznie nazywany aspiryną - lek, który do dziś cieszy się ogromną popularnością. Każdego dnia tysiące ludzi na świecie sięgają po niego przy pierwszych objawach przeziębienia i w ramach profilaktyki powikłań krążeniowych [1].

Pacjent stomatologiczny z astmą na każdej wizycie powinien mieć ze sobą skuteczny lek do przerywania napadu. Badanie i leczenie stomatologiczne należy przeprowadzać w pozycji preferowanej przez pacjenta – najczęściej siedzącej, co zwiększa komfort przy oddychaniu.

Cheilitis angularis. Kątowe zapalenie jamy ustnej jest kliniczną diagnozą większości zmian w obrębie jednego lub obu kątów ust. Zmiany te mają różną etiologię, najczęściej zakaźną. Zapalenie dotyczy najczęściej jednocześnie skóry i błony śluzowej w okolicy kątów ust. Klinicznie charakteryzują się maceracją tkanek, rumieniem, szczelinowatymi nadżerkami, a nawet rozpadlinami, które przy szerszym otwieraniu ust wykazują tendencję do krwawienia. Zmiany mogą być bolesne i swędzące, a stan ten może trwać od kilku dni do kilku lat [1].

Nóż elektrokoagulacyjny w stomatologii. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej możemy dobrze wykonywać w jamie ustnej pacjenta, kiedy mamy do tego odpowiednie warunki. W głównej mierze ważny jest fakt, aby pole operacyjne było nad dziąsłem. Wówczas na leczony ząb możemy założyć koferdam oraz odpowiednie formówki i mieć możliwość efektywnej pracy stosowanymi materiałami stomatologicznymi.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA