fot. 123rf.com

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Mimo oficjalnego wniosku złożonego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Higienistek Stomatologicznych, przedstawicielki tego zawodu nie wejdą w skład Rady ds. Rozwoju Stomatologii. Decyzja ta zapadła podczas ostatniego posiedzenia Rady, której członkowie nie wyrazili zgody na dołączenie higienistek.

"To zawód pomocniczy" – stanowisko członków Rady

O powodach tej decyzji mówi dr n. med. Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz członek Komisji Stomatologicznej Naczelnej Izby Lekarskiej:

– Higienistki stomatologiczne pełnią istotną rolę w systemie ochrony zdrowia, jednak nie można zapominać, że ich zawód jest pomocniczy wobec lekarzy dentystów. Trudno wyobrazić sobie, by w obradach rady ds. rozwoju kardiologii uczestniczyły pielęgniarki wykonujące EKG, mimo że ich kształcenie jest jednolite i wszystkie muszą ukończyć studia – podkreśla ekspert.

Jak dodaje dr Paluszek, kluczowym problemem w Polsce jest brak jednolitego systemu kształcenia higienistek stomatologicznych.

– Część higienistek posiada tytuł magistra i wysokie kwalifikacje, jednak wiele z nich kończy krótkie, często weekendowe kursy o niskim poziomie kształcenia. Środowisko powinno skupić się na ujednoliceniu i podniesieniu standardów edukacyjnych w tym zawodzie – zaznacza.

Higienistki stomatologiczne domagają się zmian

Ogólnopolski Związek Zawodowy Higienistek Stomatologicznych oficjalnie wystąpił o dołączenie przedstawicielki zawodu do Rady ds. Rozwoju Stomatologii. Swoje stanowisko organizacja wyraziła także w mediach społecznościowych:

– „Rada ds. Stomatologii – chcemy mieć w niej swój głos! Złożyłyśmy oficjalne pismo z sugestią dołączenia przedstawiciela naszego zawodu do Rady ds. Stomatologii. Czas na zmiany!” – czytamy w poście Związku na Instagramie.

Czym zajmuje się Rada ds. Rozwoju Stomatologii?

Rada ds. Rozwoju Stomatologii to organ doradczy powołany przez Ministerstwo Zdrowia w 2022 roku. Jej zadaniem jest:

  • proponowanie rozwiązań dotyczących kształcenia lekarzy dentystów,
  • opracowywanie kierunków rozwoju polskiej stomatologii,
  • zgłaszanie postulatów dotyczących wyceny świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych.

Na chwilę obecną do składu Rady wchodzą eksperci związani głównie z środowiskiem lekarskim i akademickim, a wniosek higienistek stomatologicznych nie został rozpatrzony pozytywnie.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Higienistki stomatologiczne poza Radą ds. Rozwoju Stomatologii

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA