Oferujemy zakupienie wszystkich wydań z 2019 roku w formie cyfrowej - plik pdf.  w cenie 55 zł. W zamian otrzymają Państwo zestaw wszystkich wydań Nowego Gabinetu Stomatologicznego z 2019 roku, czyli 412 stronicową publikację oraz 5 punktów edukacyjnych. Zakupu można dokonać klikając tutaj.


 

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Leczenie bez bólu

75 proc. pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PTS.


Pytania o e-dokumentację

Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Stomatologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, niezależny specjalista do spraw systemów informatycznych.

Autor: Grzegorz Żyjewski


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada prawnik dr Maciej Gibiński.


Uwaga na trudne przypadki!

W codziennej praktyce można spotkać się z wieloma nietypowymi sytuacjami, należy jednak pamiętać, że to na lekarzach ciąży odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Autor: Tomasz Popielski


Przegląd nauki okiem Łukasika

W cyklu „Przegląd nauki okiem Łukasika” publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej. Przeglądu dokonuje lek. dent. Tomasz Łukasik.

Autor: lek. dent. Tomasz Łukasik


Jak uzyskać dostęp do systemu P1?

Od 8 stycznia 2020 roku, wszyscy lekarze niezależnie czy prowadzą dokumentację elektroniczną, czy nie, muszą być zalogowani do systemu P1. W systemie tym zostanie wygenerowany certyfikat, który umożliwi wystawianie e-recept. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 roku recepty będą wystawiane tylko elektronicznie.

Autor: Piotr Szymański


Użycie szablonu chirurgicznego w implantologii na podstawie przypadku klinicznego

Przewidywalność przebiegu leczenia jest cechą najbardziej pożądaną przez lekarzy dentystów jak i samych pacjentów. Nie zawsze można przewidzieć wszystkie komplikacje śród i pozabiegowe, jednak praca lekarza winna zawsze cechować się najwyższą starannością w osiągnięciu możliwie jak najlepszego efektu leczniczego. Przewidywalność w jakiejkolwiek dziedzinie można osiągnąć na etapie planowania wykonywanych procedur. Sytuacja ma się podobnie w dziedzinie chirurgii stomatologicznej i implantologii.

Autorzy: lek. dent. Jakub Lipski i lek. dent. Natalia Partyka


Kwas acetylosalicylowy a stomatologia

Ponad 120 lat temu został wynaleziony kwas acetylosalicylowy, potocznie nazywany aspiryną – lek, który do dziś cieszy się ogromną popularnością. Każdego dnia tysiące ludzi na świecie sięgają po niego przy pierwszych objawach przeziębienia i w ramach profilaktyki powikłań krążeniowych.

Autor: Magda Sierakowska


Nowa odsłona wykładzin PCV

Aby spełnić wymogi aktualnie obowiązującego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, należy zwrócić uwagę nie tylko na wydzielenie określonych pomieszczeń oraz funkcjonalne ich rozplanowanie, ale także na zastosowanie w nich odpowiednich materiałów wykończeniowych.

Autor: Marta Maliszewska


Najlepszy skaner 3D do Twojego gabinetu

Postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami wciąż przyspiesza. Szczególnie widać to w cyfryzacji praktycznie wszystkich możliwych czynności. Motoryzacyjne marki premium prześcigają się we wdrażaniu nowych technologii.

Autor: Kamil Bogucki


Czy strona internetowa gabinetu jest reklamą?

Strona internetowa to wizytówka gabinetu stomatologicznego, miejsce do publikowania informacji na temat świadczonych usług, danych kontaktowych oraz możliwość rejestracji on-line. Strona internetowa nie jest reklamą, choć w niektórych przypadkach takie znamiona może mieć.

Autor: Ewelina Gościcka

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Rejestracja podmiotu leczniczego

Pytania najczęściej kierowane przez lekarza do prawnika dotyczą sposobu przekształcenia indywidualnej praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy. Z czym to się wiąże? Jak to zrobić? Dzisiaj przybliżymy Państwu tematykę związaną z rejestracją podmiotu leczniczego.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Nie trzeba zatrudniać inspektora ochrony radiologicznej

Właściciele gabinetów dentystycznych mogą odetchnąć z ulgą. Sejm RP uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy – Prawo Atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Autor: Piotr Szymański


Procedury sanitarne na wezwanie

Liczba procedur i standardów, które musi spełnić gabinet stomatologiczny może przyprawić o… ból zęba. Trzeba pamiętać, że na lekarzu dentyście oprócz opracowania szczegółowych procedur postępowania ciążą również obowiązki w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym, obowiązki statystyczne.

Autor: Tomasz Popielski


Nowe lupy medyczne

Rozwój obecnego świata zależy od trzech obszarów: informatyki, inżynierii biomedycznej i inżynierii materiałowej. Te trzy wzajemnie przenikające się obszary będą dyktować nam warunki, w jakich najbliższych latach będziemy żyć.

Autor: Marek Pużyński


Jak skutecznie wdrożyć EDM?

Jak się zabrać za wdrożenie systemu informatycznego w gabinecie? Dlaczego informatyzacja w służbie zdrowia idzie tak opornie?

Autor: Grzegorz Żyjewski


Prezydent podpisał ustawę dotyczącą e-zdrowia

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia, która dotyczy m.in. ułatwień wystawiania recept oraz określania poziomu refundacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Autor: Piotr Szymański


Mikrosilnik Endostar Provider

Stomatologia jest dziedziną medycyny, która w sposób szczególny bazuje na praktyce, udziale inżynierii oraz technologii materiałowej i informatyce. Endodoncja to dziedzina, w której rozwój jest najszybciej dostrzegany przez lekarzy, ale też bardzo pożądany.Membrany izolujące O koferdamie zapewne słyszeli już wszyscy dentyści. Jednak pomysł izolacji zębów z zastosowaniem gumowej membrany w stomatologii nie jest odkryciem XXI wieku.

Autor: Marek Pużyński


Pacjent z astmą u stomatologa

Pacjent stomatologiczny z astmą na każdej wizycie powinien mieć ze sobą skuteczny lek do przerywania napadu.

Autor: Magda Sierakowska


Przegląd nauki okiem Łukasika

Autor: lek. dent. Tomasz Łukasik


Komfort pacjenta na fotelu dentystycznym

Dla większości pacjentów wizyta u stomatologa kojarzy się z nieprzyjemnymi odczuciami. Staramy się więc zrobić wszystko, aby odwrócić ich uwagę od czynności wykonywanych w czasie zabiegu.


Rekonstrukcje 3D z obrazów w formacie Dicom

W pierwszym etapie oprogramowanie Slicer wykorzystywano do budowy modeli anatomicznych, w których niewielkie, a istotne szczegóły były łatwiejsze do identyfikacji.

 Autor: lek. dent. Krzysztof Adamowicz


Funkcjonalny gabinet na 36 metrach kwadratowych

Każdy, kto szukał lokalu odpowiedniego do prowadzenia w nim działalności leczniczej, wie, jak trudno znaleźć taki, który spełniałby stawiane mu wymagania.

Autor: Marta Maliszewska

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Dofinansowanie na zakup programu e-dokumentacji

Do 800 zł dofinansowania na zakup programu do e‑dokumentacji udzieli NFZ.

Autor: Piotr Szymański


Pytania o e-dokumentację

Na pytania Czytelników odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Autor: Grzegorz Żyjewski


Leczenie nieletnich

Jak dokumentować udzielanie świadczeń leczniczych osobom nieletnim?

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Periodontologia bez komplikacji. Jak?

Błędne zrozumienie etiopatogenezy zapalenia przyzębia – od tego najczęściej się zaczyna się problem w leczeniu periodontologicznym.

Autor: Łukasz Sowa


Kontrola sprzętu radiologicznego

Na placówkach wykonujących diagnostykę obrazową spoczywa obowiązek kontroli sprzętu radiologiczbrzeżnego, którym się posługują. Promieniowanie jonizujące stanowi rzeczywiste i potencjalne zagrożenie. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie przepisów prawa atomowego, którego celem jest stworzenie bezpiecznego systemu wykorzystywania tego rodzaju energii.

Autor: Tomasz Popielski


Przegląd nauki okiem Łukasika

Streszczenia najciekawszych prac naukowych opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej.

Autor: lek. dent. Tomasz Łukasik


Zastosowanie tlenoterapii w gabinecie lekarsko-dentystycznym w przypadkach nagłych

Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego może wystąpić w każdym miejscu i czasie.

Autor: prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny


Kompozyt dopasuje się do koloru zęba

Materiał kompozytowy Omnichroma firmy Tokuyama jest on dostępny w dwóch kolorach: opakerowym i kolorze uniwersalnym. Według producenta możliwe jest użycie jednego koloru w 90% przypadków klinicznych zamiast całej gamy kolorów.

Autor: Zbigniew Raszewski


Plastyka wędzidełek – przegląd technik chirurgicznych

Wędzidełko może zagrażać zdrowemu dziąsłu wówczas, gdy jest ono zbyt blisko przyczepione w kierunku dziąsłaradiologiczbrzeżnego, kiedy jest pociągane przez mięśnie lub gdy wpływa na jakość kontroli płytki nazębnej.

Autorzy: Jakub Lipski, Natalia Partyka


Medycyna estetyczna w stomatologii to nie chwilowa moda

Zgodnie z nowym raportem, przewiduje się, że światowy rynek medycyny estetycznej osiągnie wartość 17,07 mld dol. do 2023 r.

Autor: Małgorzata Kasprzak-Guzek


Płatności bezgotówkowe w gabinecie dentystycznym – czy to się opłaca?

Wywiad z dr Hanną Osuch i dr Ewą Pieczyńską, współwłaścicielkami Gabinetu Stomatologiczno- Protetycznego ArtDent w Krakowie.

Autor: Piotr Szymański


Centrum Ortodontyczne ROCK YOUR SMILE w Poznaniu

Pięć lat temu na warszawskiej Białołęce powstała pierwsza placówka Centrum Ortodontycznego Rock Your Smile. Stale rosnąca liczba pacjentów sprawiła, że otwarte zostały kolejne ambulatoria w innych dzielnicach Warszawy. Teraz inwestor postanowił rozszerzyć swoją działalność poza stolicę i stworzył poznański oddział firmy.

Autor: Marta Maliszewska


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Czy można pracować bez separatora?

1 stycznia 2019 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie rtęci (jego oznaczenie to 2017/852). Po 1 stycznia 2021 r. wszystkie separatory będą musiały zatrzymywać cząstki amalgamatu na poziomie 95%. Obecnie taki wymóg stawiany jest tylko nowym urządzeniom.

Autor: Tomasz Popielski


Dokumenty dla pracownika

Obowiązki administratora danych osobowych, w jednostce udzielającej świadczeń leczniczych, dotyczą ochrony danych nie tylko pacjentów, którym udzielane są świadczenia, ale również danych pracowników zatrudnionych w jednostce.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Zatrudnianie w praktykach lekarskich

W Polsce w wyniku prywatyzacji sektora medycyny ambulatoryjnej (w tym stomatologii) w latach 90. doszło do sytuacji, w której ponad 90% lekarzy dentystów prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą. Chcąc nie chcąc, lekarze są zmuszeni do zakładania działalności, ponieważ inaczej nie mogliby wykonywać, wyuczonego za państwowe pieniądze, zawodu.

Autorzy: Agnieszka Ruchała-Tyszler, Łuksz Tyszler


Pierwsza kopia dokumentacji medycznej za darmo

Czwartego maja weszły w życie ważne zmiany w przepisach dotyczących opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej. Nowe zasady są efektem zmian, zawartych w ustawie wprowadzającej unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, czyli tzw. RODO.

Autor: Piotr Szymański


Cheilitis angularis

Kątowe zapalenie jamy ustnej (cheilitis angularis) jest kliniczną diagnozą większości zmian w obrębie jednego lub obu kątów ust. Zmiany te mają różną etiologię, najczęściej zakaźną. Zapalenie dotyczy najczęściej jednocześnie skóry i błony śluzowej w okolicy kątów ust. Klinicznie charakteryzują się maceracją tkanek, rumieniem, szczelinowatymi nadżerkami, a nawet rozpadlinami, które przy szerszym otwieraniu ust wykazują tendencję do krwawienia.

Autor: Magda Sierakowska


Lupy stomatologiczne

Wielu lekarzy stomatologów cierpi na bóle pleców związane z niewłaściwą pozycją pracy. Sprawa bardzo często dotyczy również asystentek stomatologicznych. Problem ten został zdefiniowany jako nowa jednostka chorobowa – zaburzenie mięśniowo-szkieletowe (MSD). Jednym ze sposobów ograniczenia występowania tej choroby u lekarzy dentystów jest ergonomiczna pozycja pracy. W jej osiągnięciu może pomóc stosowanie lup stomatologicznych o odpowiednio dobranej odległości roboczej.

Autor: Zbigniew Raszewski


Zastosowanie noża elektrokoagulacyjnego w stomatologii

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej możemy dobrzewykonywać w jamie ustnej pacjenta, kiedy mamy do tego odpowiednie warunki. W głównej mierze ważny jest fakt, aby pole operacyjne było nad dziąsłem. Wówczas na leczony ząb możemy założyć koferdam oraz odpowiednie formówki i mieć możliwość efektywnej pracy stosowanymi materiałami stomatologicznymi.

Autor: Marek Pużyński


Instrumenty stomatologiczne

Instrumenty stomatologiczne to narzędzia służące do mechanicznego opracowywania twardych tkanek zęba oraz materiałów stomatologicznych za pomocą wierteł i innych narzędzi rotacyjnych. Ze względu na prędkość obrotową podczas pracy dzielimy je na szybko i wolnoobrotowe. Czym różnią się turbiny drogie, od tych tanich, czy tylko ceną?

Autor: Piotr Korjat


Centrum Ortodontyczne ROCK YOUR SMILE

Zimą 2014 r. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Ortodontyczne Rock Your Smile specjalizujące się w leczeniu ortodontycznym młodzieży i dorosłych.

Autor: Marta Maliszewska

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Odpowiedzialność za błąd w sztuce medycznej

Choć błędy medyczne i odpowiedzialność za ich popełnienie to niezwykle istotna kwestia dla lekarzy i lekarzy dentystów, a spory sądowe z nimi związane nie są rzadkością, to pojęcie błędu medycznego (błędu lekarskiego, błędu w sztuce) nie zostało ustawowo zdefiniowane.

Autor: Ewa Pabian


Umowa powierzenia danych w gabinecie stomatologicznym

Powierzenie danych to nic innego jak przekazanie danych osobowych, których jesteśmy administratorem, innemu podmiotowi.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Pytania o e-dokumentację

Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Stomatologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Autor: Grzegorz Żyjewski


Jak rozmawiać z pacjentem „antyendodontycznym”?

„Panie Doktorze, czy to prawda, że leczenie kanałowe jest groźne dla zdrowia? ” – co lekarz dentysta powinien odpowiedzieć pacjentowi na tak postawione pytanie? Tego dowiedzą się uczestnicy sesji „Netflix vs. Evi-dence Based Dentistry” podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19 – 21 września Poznań).

Autor: Łukasz Sowa


Recesje dziąsłowe – przyczyny i współczesne metody leczenia

Recesje dziąsłowe są niezmiernie aktualnym tematem i częścią wielospecjalistycznego leczenia stomatologicznego. Są bardzo częstą sytuacją kliniczną obserwowaną u pacjentów bez względu na ich wiek oraz pochodzenie etniczne.

Autorzy: lek. dent. Maciej Raczkowski; lek. dent. Jakub Lipski; lek. dent. Michał Domagała


Wymagania stawiane biomateriałom

Biomateriał to substancja lub materiał, z którego wytwarzane są określone struktury, urządzenia lub ich elementy mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu. Jednak nie powinny one oddziaływać na organizm. Materiały stomatologiczne umieszczane w jamie ustnej pacjenta są zaliczane do grupy biomateriałów.

Autor: Zbigniew Raszewski


Mikroskopy w stomatologii

Oko ludzkie jest w stanie dostrzec punkt o wielkość 0,2 mm. Dla porównania: odległość pomiędzy kwadratami, stanowiącymi tło banknotu o nominale 1 dolar za prezydentem Washingtonem wynosi 0,1 mm. Większość osób widzi to tło jako jeden kolor.

Autor: Zbigniew Raszewski


Manifestacja oralna nowotworu w fazie przedklinicznej

Czy nowotwór sam w sobie, rozwijający się w okolicy ciała innej niż jama ustna (np. w klatce piersiowej lub jamie brzusznej), może mieć wpływ na stan dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej?

Autor: Mirella Kowalczyk


Wczesne manifestacje choroby nowotworowej i jej nawrotu w jamie ustnej u 85-letniej pacjentki

Pacjentka lat 85, będąca pod moją stałą opieką od 1990 r., zgłosiła się w czerwcu 2011 r. z powodu bólu i krwawienia dziąseł w okolicy siekaczy dolnych. Skarżyła się, że ból uniemożliwia jej jedzenie i szczotkowanie zębów.

Autor: Mirella Kowalczyk


Japońska technologia już dostępna w Twoim gabinecie!!!

Firma Yoshida została założona przez Uhachi Yamanaka w Tokio w Japonii w 1906 roku. Obecnie Yoshida jest jedną z najstarszych japońskich firm produkujących sprzęt medyczny.


Witamina D ważna dla zębów

Witamina D zwiększa ochronę antybakteryjną komórek nabłonka dziąseł i zmniejsza stan zapalny dziąseł, poprawia gojenie się ran pooperacyjnych po zabiegach chirurgii stomatologicznej i jest ważnym suplementem stosowanym w profilaktyce w periodontologii.

Autor: Magda Sierakowska


Smile up!

Na warszawskich Bielanach powstało miejsce, które pozwala dzieciom pozostać dziećmi, a dorosłym zaprzyjaźnić się ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Wszyscy mogą poczuć się tu radośnie, bezpiecznie i beztrosko. To, co ich łączy, to szczery, piękny uśmiech. Uśmiechnijmy się wraz z nimi!

Autor: Marta Maliszewska

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Pytania o e-dokumentację

Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Stomatologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Autor: Grzegorz Żyjewski


Polityka Ochrony Danych Osobowych

Dokument zatytułowany Polityka Ochrony Danych Osobowych określa zasady ochrony danych osobowych. Wskazuje, w jaki sposób ma być przestrzegane przychodni prawo ochrony danych osobowych.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Od kwietnia nowe zasady ubezpieczeń lekarzy

Dotychczasowe przepisy dotyczące ubezpieczenia OC lekarzy funkcjonują już od 7 lat. Ministerstwo Zdrowia postanowiło wydać w tym zakresie nowy akt prawny. Planowany termin wejścia jego w życie to 1 kwietnia 2019 roku. Trudno stwierdzić czy termin faktycznie zostanie dochowany, ale już warto przyjrzeć się czy faktycznie dojdzie do istotnych zmian.

Autor: Tomasz Popielski


Zintegrowane leczenie ortodontycznoprotetyczne w przypadkach złamań koronowokorzeniowych zębów stałych


Możliwości współczesnej stomatologii w przypadku złamań koronowo-korzeniowych są szerokie. Kiedy linia złamania przebiega poddziąsłowo, jako alternatywę ekstrakcji, rozważyć można chirurgiczne lub ortodontyczne wydłużenie korony klinicznej i następową odbudowę koroną protetyczną.


Gęstość kości – to ważne w czym wiercimy

Odbudowa utraconych przez pacjenta zębów jest procesem złożonym z kilku etapów. Do jej realizacji potrzebny jest zespół specjalistów, w skład którego wchodzi: lekarz, technik dentystyczny oraz technik z laboratorium radiologicznego. Ich praca powinna być wykonywana na możliwie jak najlepszym sprzęcie.

Autor: Marek Pużyński


Zastosowanie ksylitolu w stomatologii

Ksylitol to biały, krystaliczny proszek, praktycznie bezwonny i bez nieprzyjemnego posmaku. Ma słodkość porównywalną do sacharozy, lecz o 40% mniejszą kaloryczność [1]. Jest metabolizowany z niewielkim udziałem insuliny, działa bakteriobójczo i wspomaga przyswajanie wapnia w organizmie, ale nie jest metabolizowany przez próchnicotwórczą florę bakteryjną bytującą w płytce nazębnej, co ogranicza wydzielanie kwaśnych metabolitów, odpowiedzialnych za demineralizację twardych tkanek zęba [2, 7].

Autor: Magda Sierakowska


Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Zaburzenie to prowadzi do powstania hiperglikemii, która wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością narządów, w szczególności nerek, oczu, serca i naczyń krwionośnych. Niezależnie od typu choroby, wiele stanów zapalnych oraz zmian patologicznych w obszarze jamy ustnej związanych jest ściśle z cukrzycą.

Autorzy: lek. dent. Jakub Lipski i lek. dent. Natalia Partyka


Handlowy bełkot mydli oczy

Czy zauważyłeś, że czas targów stomatologicznych to czas promocji, super okazji i propozycji, których nie można odrzucić? Firmy prześcigają się w wymyślaniu sposobów na zachęcenie klienta do kupna właśnie ich sprzętu, promocja goni promocję, handlowcy stają na głowie zachwalając produkty spod ich skrzydeł, a w tej otoczce każdy sprzęt wydaje się być ideałem.


Styl Glamour

Glamour to blask, przepych, urok, czar, elegancja i wykwint. Do narodzin stylu przyczyniło się kino hollywoodzkie, przeżywające swój złoty wiek po okresie Wielkiego Kryzysu. W wyniku ogólnego pogorszenia warunków życia, poczucia niestabilności i braku perspektyw większość ludzi szukała ucieczki w świecie fantazji, tworzonym w „fabryce snów”.

Autor: Marta Maliszewska

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Wciąż papierowa

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej został uchylony – taka informacja w połowie grudnia pojawiła się na portalu Naczelnej Izby Lekarskiej. Jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Niektóre informacje jednak muszą być przekazywane w formie elektronicznej. Na szczęście dotyczy to tylko szpitali i poradni specjalistycznych. W „zwykłych” przychodniach wciąż można prowadzić dokumentacje po „staremu”.

Autor: Piotr Szymański


Kodeks dobrych praktyk w RODO – czego się spodziewać?

Przepisy RODO obowiązują już od maja 2018 roku. Mimo to narasta wokół nich wiele niejasności. Kodeks dobrych praktyk pomoże dużą część ich rozwiązać.

Autor: Tomasz Popielski


Nie będzie kar za brak separatorów

– Do czasu nowelizacji polskich przepisów dotyczących rtęci Sanepid może prowadzić działania informujące i uświadamiające o istniejących obowiązkach wynikających z przepisów prawa UE – poinformował Nowy Gabinet Stomatologiczny Krzysztof Jakubiak Dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia. Z listu przesłanego do naszej redakcji wynika, że lekarze nie będą karani za brak separatorów. Potwierdził to też rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Autor: Piotr Szymański


Zastosowanie koncentratów płytek krwi w gabinecie stomatologicznym

We współczesnej stomatologii coraz częściej wykorzystuje się własne tkanki pacjenta w celu poprawy gojenia i regeneracji tkanek po zabiegach stomatologicznych. Zastosowanie koncentratów płytkowych pod postacią osocza lub fibryny bogatopłytkowej jest dobrym przykładem takiego postępowania. Zawierają one liczne czynniki wzrostu, które wpływają korzystnie na uszkodzone w czasie zabiegu tkanki.

Autorzy: Jakub Lipski, lek. dent. Maciej Raczkowski, lek. dent. Mateusz Tarnowski


Piasek na bazie glicyny

Zabieg piaskowania zębów stosowany jest od 1945 roku. Jednak wciąż rozwijająca się biotechnologia znajduje coraz to nowsze i lepsze zastosowanie tej procedury. Prace bioinżynierów toczą się w dwóch obszarach: unowocześnienia urządzeń i poszukiwania nowych piasków. Od kilku lat na rynku dostępne są piaski na bazie glicyny.

Autor: Zbigniew Raszewski


Problemy stomatologiczne sportowców

W ostatnich latach popularne stało się prowadzenie zdrowego stylu życia.Uprawianie sportu jest jego nieodłączną komponentą – wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną, uczy przełamywania barier, daje poczucie satysfakcji czy rozładowuje stres. Dane statystyczne wskazują jednak, że bardzo liczna grupa osób corocznie ulega wypadkom podczas uprawiania sportu. Jedną z przyczyn tego stanu jest brak obowiązku stosowania środków ochrony indywidualnej oraz brak świadomości podejmowanego ryzyka.

Autor: Magda Sierakowska


Szkoła Okluzji: Szkoła Okluzji: Procedura planowania estetycznego z wykorzystaniem platformy Smylist, w przypadkach stabilizacji nowej, bardziej efektywnej relacji centralnej żuchwy.

Planowanie estetyczne to obecnie bardzo ważny element w każdej kompleksowej rehabilitacji protetycznej. Wymagania naszych pacjentów stale rosną, co znacząco wpływa na wzrost stopnia trudności naszej pracy, jednocześnie wymuszając niespotykaną dotąd perfekcję.

Autor: Krzysztof Adamowicz


Styl Boho

Nazwa „boho” wywodzi się od francuskiego słowa oznaczającego cyganerię: „la bohème”. Ono z kolei pochodzi od łacińskiego słowa „bohemus” – mieszkaniec Czech.

Autor: Marta Maliszewska

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA