Dyplomy są niezbędne
W połowie lipca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, czyli w państwowych ośrodkach zdrowia.
Papiery do kosza
Ani jeden papierek nie może się ostać. Nadchodzi wielki przełom. Od 1 sierpnia 2014 roku jedyną właściwą formą przechowywania danych będzie forma elektroniczna. Papierowi towarzysze odchodzą na zawsze do lamusa.
Autor: Katarzyna Jankowska
A lekarz siedzi i…
Lekarz nie tylko leczy, ale tworzy dokumentację. Musi on pamiętać o wpisaniu imienia i nazwiska pacjenta na każdej stronie dokumentacji, o ponumerowaniu wszystkich stron i poukładaniu ich w kolejności. Może mu w tym pomóc firma zewnętrzna. Od lipca obowiązuje nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie dokumentacji medycznej.
Autor: Katarzyna Jankowska
Bazy, systemy, rejestry
Elektroniczny system informacji zbudowany będzie wokół trzech głównych elementów. Będą to: Rejestry Medyczne, System Informacji Medycznej (SIM) oraz Dziedzinowe Systemy Teleinformatyczne. System będzie działał od 1 sierpnia 2014, jednak pierwsze elementy tej elektronicznej układanki będą działać już od stycznia 2012 roku. Częścią tych elektronicznych puzzli będą komputery w gabinetach lekarskich.
Autor: Katarzyna Jankowska
Karuzela z ustawami
Karuzela legislacyjna kręciła się latoś, że hej. Projekt gonił projekt, konferencja konferencję mnożąc za każdym razem wątpliwości i obawy. Administracja rządowa postanowiła bowiem pozostawić po sobie system prawny obejmujący wszelką aktywność na polu medycyny. Służyć temu miało szereg ustaw, które łącznie biorąc pokrywać miały swą jurysdykcją cały obszar polskiej medycyny.
Autor: Andrzek Cisło
Chemiczne przyczyny erozji szkliwa
Erozja szkliwa jest zjawiskiem progresywnym i nieodwracalnym powodującym utratę struktur zębów na skutek ekspozycji na różnego typu czynniki. Mogą być to działania mechaniczne lub też środki chemiczne. Erozja na podłożu chemicznym jest częściej obserwowana w krajach Europy, Bliskiego Wchodu i Ameryki Południowej niż w Azji. Jest to najprawdopodobniej wynikiem spożywania dużej ilości kwaśnych napojów oraz nawyków żywieniowych. W krajach basenu Morza Śródziemnego ma to związek ze spożywaniem znacznych ilości wina lub sosów, których głównymi składnikami są kwasy octowy i cytrynowy.
Cementowanie w praktyce
Stomatologia stałe się rozwija. Właściwości estetyczne dostępnych materiałów stomatologicznych ulegają ciągłej poprawie Jaki jest zatem najlepszy materiał do pośredniej odbudowy zęba? Ceramika, ceromery czy żywice pośrednie do wykonania koron i mostów. Okazuje się, że lekarze najczęściej wybierają cementy kompozytowe.
Autor: Dr. Marcelo Balsamo
Modnie i wygodnie
Najczęściej były proste, białe, z kieszenią na piersi, zapinane na guziki, w każdym gabinecie takie same. Stroje medyczne, które nie grzeszyły stylem i elegancją to już na szczęście przeszłość.
Autor: Konrad Czekaj
VW Multivan
Przyznam szczerze. Jest to samochód moich marzeń. Duży, rodzinny, świetnie wyposażony, o ciekawej stylistyce, bogatym wyposażeniu. Jest tylko jedno ale. Cena grubo przekraczającą 200 tys. zł. Ale marzenia są po to, aby je…
NGS 6/2011
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania