Aby spełnić wymogi aktualnie obowiązującego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, należy zwrócić uwagę nie tylko na wydzielenie określonych pomieszczeń oraz funkcjonalne ich rozplanowanie, ale także na zastosowanie w nich odpowiednich materiałów wykończeniowych. Zgodnie z Rozporządzeniem, podłogi muszą być wykonane z materiałów umożliwiających ich mycie i dezynfekcję. Także połączenie ścian z podłogami powinno pozwalać na jego mycie i dezynfekcję. Wymagania te nie dotyczą pomieszczeń administracyjnych i socjalnych.
Architektura
Funkcjonalny gabinet na 36 metrach kwadratowych
Każdy, kto szukał lokalu odpowiedniego do prowadzenia w nim działalności leczniczej, wie, jak trudno znaleźć taki, który spełniałby stawiane mu wymagania. Musi on odpowiadać wszystkim parametrom określonym w przepisach, rozporządzeniach i normach lub umożliwiać dostosowanie go do określonych w nich warunków. Ważne, aby lokal dawał możliwość wyposażenia go we wszystkie niezbędne instalacje i wykonania ich w sposób określony przepisami.
Centrum Ortodontyczne ROCK YOUR SMILE w Poznaniu
Pięć lat temu na warszawskiej Białołęce powstała pierwsza placówka Centrum Ortodontycznego Rock Your Smile. Stale rosnąca liczba pacjentów sprawiła, że otwarte zostały kolejne ambulatoria w innych dzielnicach Warszawy. Teraz inwestor postanowił rozszerzyć swoją działalność poza stolicę i stworzył poznański oddział firmy.
Centrum Ortodontyczne ROCK YOUR SMILE Warszawa Mokotów
Zimą 2014 r. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Ortodontyczne Rock Your Smile specjalizujące się w leczeniu ortodontycznym młodzieży i dorosłych. Placówka o powierzchni 283,3 m² zlokalizowana została na Białołęce. Po spektakularnym sukcesie w północnej części stolicy po około dwóch latach Inwestor otworzył kolejne ambulatorium o powierzchni 257,2 m², tym razem w południowo-wschodniej części miasta, na Pradze Południe. Wobec wciąż rosnącego zainteresowania i powiększającej się grupy pacjentów zapadła decyzja o otwarciu trzeciej placówki, na południu Warszawy, w dzielnicy Mokotów.
Smile up!
Na warszawskich Bielanach powstało miejsce, które pozwala dzieciom pozostać dziećmi, a dorosłym zaprzyjaźnić się ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Wszyscy mogą poczuć się tu radośnie, bezpiecznie i beztrosko. To, co ich łączy, to szczery, piękny uśmiech. Uśmiechnijmy się wraz z nimi!
Styl Boho
Nazwa „boho” wywodzi się od francuskiego słowa oznaczającego cyganerię:„la bohème”. Ono z kolei pochodzi od łacińskiego słowa „bohemus”- mieszkaniec Czech. Czechy zamieszkiwała duża populacja Cyganów i sądzono, że właśnie stamtąd się wywodzą. Na początku XIX wieku określenia „bohema”, „cyganeria artystyczna” zaczęły oznaczać środowisko artystyczne, którego członkowie zrywali z powszechnie uznanymi poglądami estetycznymi, normami społecznymi i materializmem. Prezentowali swobodne, niekonwencjonalne zachowania i awangardowe podejście do sztuki. Podobnie do Cyganów wybierali niepowtarzalny sposób życia: na własnych zasadach.
Styl industrialny
W wyniku recesji w stanach zjednoczonych stare budynki przemysłowe: fabryki, magazyny, młyny pustoszały z powodu ogłaszania upadłości kolejnych przedsiębiorstw. Z upływem czasu wraz ze zwiększającą się liczbą ludności w miastach brakowało mieszkań. Opuszczone budynki w centrach miast stały się więc bardzo atrakcyjnym miejscem do zaadaptowania ich na cele mieszkalne. W ten sposób powstały tzw. lofty (z ang. strych, poddasze).
Styl Mid-Century Modern
Style w modzie, architekturze, meblarstwie, materiałach, technologiach zmieniają się cyklicznie i ma na to ogromny wpływ nie tylko zmieniający się gust odbiorców i użytkowników, ale także sytuacja społeczno – polityczna. Jaka estetyka zawładnęła wyobraźnią ludzi po II wojnie światowej? Obsypany wieloma nagrodami amerykański serial Mad Man, opowiadając historie intryg i walk o władzę na Manhattanie, doskonale wprowadza widza w scenerię świata z połowy wieku.
Styl Art Deco
Luksus, splendor, blask i rozrywka. To cechy, które najlepiej oddają charakter art déco. Styl ten jest wyjątkowo elegancki, efektowny i funkcjonalny. We wnętrzach stworzonych zgodnie z jego zasadami rozkoszował się przepychem Wielki Gatsby, a w niezwykle pięknych art décowskich wagonach legendarnego pociągu relacji Paryż – Stambuł podróżowali bohaterowie powieści Agathy Christie w najnowszej ekranizacji „Morderstwa w Orient Expressie”. Mistrzowsko zaaranżowane wnętrza stały się jednym z głównych bohaterów filmu.
Art déco ma swoje korzenie we Francji. Już na przełomie XIX i XX wieku można dostrzec pierwsze działania prowadzące do stworzenia nowego stylu, będącego protestem wobec charakteryzującej się płynnymi liniami, abstrakcyjną i roślinną ornamentyką, swobodą i asymetrią secesji, która we Francji otrzymała miano art nouveau.
Styl eklektyczny
Termin eklektyzm pochodzi od greckiego słowa eklektikós (wybierający). W starożytnej filozofii termin ten wprowadził Diogenes Laertios jako określenie próby łączenia różnych nurtów: platonizmu, arystotelizmu i stoicyzmu. Z czasem eklektyzm zaczął także opisywać w sztukach plastycznych i architekturze „łączenie w jednym dziele wybranych elementów pochodzących z różnych epok i środowisk artystycznych, które nie prowadzi do syntezy formy” (Encyklopedia PWN).
Centrum Stomatologiczne „Uśmiech” Kamil Zarzycki
Dla pacjenta, który wybiera stomatologa, kluczowe są jego kompetencje. Jednak o tym, czy powierzy mu na lata zdrowie swoje i własnej rodziny, decyduje także stosunek lekarza do pacjenta i to czy zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Planując otwarcie gabinetu stomatologicznego, inwestor najczęściej ma już w głowie własną wizję miejsca, które chce stworzyć, wie, jaki klimat ma w nim panować i jakie informacje pragnie przekazać swoim przyszłym pacjentom przez organizację i sposób aranżacji przestrzeni. Jednak prawo budowlane stawia pewne wymagania. Jakie zatem warunki powinien spełniać gabinet lekarski, aby można było w nim udzielać świadczeń lekarskich.
Styl kolonialny
Miałam farmę w Afryce u stóp gór Ngong - tymi słowami rozpoczęła swoją autobiograficzną opowieść o przeprowadzce i życiu w Kenii duńska pisarka Karen Blixen. Przez siedemnaście lat zajmowała się plantacją kawy na afrykańskim płaskowyżu. Tam też urządziła i prowadziła swój dom. Przywiezione z Danii meble, sprzęty, książki i zastawa stołowa pomogły jej tchnąć ducha europejskiego stylu w parterowy kamienny budynek, położony w pobliżu stolicy kraju – Nairobi.
Uśmiech zdrowia
Od kilku lat na warszawskim Mokotowie prężnie działa gabinet stomatologiczny Uśmiech Zdrowia, prowadzony przez małżeństwo: Elżbietę Kazerooni i Ehteshama Beheshty Kazerooni, lekarza stomatologa i kierownika medycznego gabinetu. Zarówno dla właścicieli, jak i dla całego personelu celem nadrzędnym jest dbanie o piękny i zdrowy uśmiech pacjentów. W gabinecie wykorzystywany jest najwyższej jakości sprzęt i stosowane są najnowsze technologie. Jednak najważniejszym elementem, dzięki któremu osiągają swój cel, jest troska o każdego pacjenta i zapewnienie mu jak najbardziej komfortowych warunków podczas wizyty w gabinecie.
Centrum Ortodontyczne ROCK YOUR SMILE
Od ponad dwóch lat na warszawskiej Białołęce z sukcesem działa Centrum Ortodontyczne Rock Your Smile. Inwestor postawił w nim na najwyższą jakość leczenia, wysokiej klasy sprzęt, wąską specjalizację (ortodoncję) i nietuzinkowy wystrój wnętrz. Takie połączenie okazało się być strzałem w dziesiątkę i od dwóch miesięcy w stolicy funkcjonuje już druga placówka, zlokalizowana w dzielnicy: Praga Południe.
Odejmowanie jest sztuką
Każdy nadmiar zabiera miejsce, czas, uwagę i energię człowieka. W przestrzeniach minimalistycznych przedmioty nie rządzą człowiekiem, one z nim współgrają. Minimalizm wnętrza to sztuka wyboru prostych form i naturalnych materiałów. Brak nadmiaru - oznacza przestrzeń...!
Z wizytą w: Stomatologia Bińczycka
Katarzyna Bińczycka po kilku latach pracy w gabinetach prowadzonych przez innych lekarzy postanowiła stworzyć miejsce, w którym będzie mogła dbać o zdrowie i piękny uśmiech swoich pacjentów pod własnym nazwiskiem. Lata pracy i obserwacji działających praktyk pomogły jej określić wartości, które pragnie przekazać pacjentom oraz klimat miejsca, w jakim chce spędzać czas przeznaczany na pracę. Wraz ze wspierającym ją w całym przedsięwzięciu mężem, Andrzejem, także lekarzem, stworzyła miejsce, w którym dobrze będą się czuli zarówno pacjenci, jak i personel.
Styl nowoczesny
W początkach XX wieku w światowej architekturze pojawił się trend, w którym priorytetem stała się funkcjonalność budynku i wnętrza. Był to modernizm (od słowa moderne – nowoczesność). Rozwijał się w światowej architekturze głównie w latach 1918-1975. Stanowił odejście od estetyki dotychczasowych stylów historycznych, pełnych rozbudowanej ornamentyki. Projektowany obiekt przede wszystkim miał spełniać funkcję, jaką mu przypisywano. To wygoda użytkowania stanowiła o jego pięknie. Jednym z najbardziej znanych haseł modernizmu było zdanie amerykańskiego architekta Louisa Sullivana: Forma podąża za funkcją.
Styl Hampton
Wizyta w gabinecie stomatologicznym często nadal wiąże się u wielu pacjentów ze stresem. Można go zminimalizować urządzając wnętrze w sposób przyjazny i wywołujący u osób odwiedzających gabinet pozytywne skojarzenia. Jak połączyć relaks i elegancję? Odpowiedzią jest styl Hampton.
Nowojorska klasyka
Poszukując właściwego stylu, w którym ma być urządzony gabinet, należy zastanowić się nad wartościami, z jakimi identyfikuje się nasza firma oraz nad informacjami, które jako jej właściciele chcemy przekazać naszym pacjentom, gdyż wygląd gabinetu musi być z nimi spójny. W procesie projektowym wnętrze otrzymuje swój indywidualny charakter i w efekcie wywołuje w jego użytkownikach określone emocje.