Technologia, eksploatacja sprzętu
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Najczęściej były proste, białe, z kieszenią na piersi, zapinane na guziki, w każdym gabinecie takie same. Stroje medyczne, które nie grzeszyły stylem i elegancją to już na szczęście przeszłość.

 

Przy wyborze odzieży medycznej klienci zwykle decydują się na stroje wygodne i funkcjonalne. Coraz częściej rozglądają się także za odzieżą modną i elegancką. - Nam udało się to połączyć. Moda i wygoda mogą iść ze sobą w parze - mówi Elżbieta Burkiewicz-Lubieniecka, współwłaścicielka firmy Eldan, jednego z czołowych krajowych producentów odzieży i obuwia dla branży medycznej. - Postawiliśmy na jakość i różnorodność oferty - i jak widać był to strzał w dziesiątkę - dodaje.

Jak cię widzą...

Moda, nie tylko ta medyczna, zmienia się co sezon. To, co wczoraj było krzykiem mody, może być jutro kompletnie passé. Strój traktowany jest jako część marketingu i tworzenia wizerunku firmy. Pracodawcy przywiązują dziś wagę do wyglądu swoich pracowników, bo wiedzą, że to oni są wizytówką firmy. Odpowiednio dobrany strój podkreśla kompetencje i profesjonalizm, a właśnie na tym opiera się zaufanie do pracowników branży medycznej. Łatwiej zyskać klienta, gdy nasze umiejętności, wiedza i opinia wsparte są czynnnikami zewnętrznymi. Kolosalne znaczenie ma pierwsze wrażenie, kiedy człowiek ocenia drugiego w ciągu zaledwie kilku sekund, mając na uwadze wyłącznie sylwetkę, spojrzenie, ton głosu oraz ubiór.

Trudny wybór odpowiedniej odzieży

Oferta odzieży branży medycznej i kosmetycznej jest bardzo zróżnicowania. Obejmuje bluzy, sukienki, fartuchy, żakiety, spódnice czy spodnie. Niektórzy producenci proponują także odzież medyczną specjalnie dostosowaną do potrzeb kobiet w ciąży.

Niezwykle ważna jest jakość i trwałość odzieży. Stroje wykonuje się z bawełny bądź elanobaweły, która zapewnia wytrzymałość i trwałość, a przy tym “oddycha” i jest przyjemna w dotyku. Zwraca się także uwagę na odporność na zabrudzenia i łatwość prasowania. Odzież wykonana z markowej tkaniny - nawet w ostatnio bardzo modnych intensywnych kolorach - będzie dobrze znosiła częste pranie. W ostatnim czasie rynek zalewa tania tkanina azjatykciego pochodzenia, na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, ale odzież z niej wykonana nie przepuszcza powietrza i dużo szybciej się niszczy. - Tutaj warto postawić na jakość, efekty będą widoczne bardzo szybko - zauważa Danuta Dziura, druga ze współwłaścicielek firmy Eldan.

Wybór odzieży medycznej na rynku jest ogromny. Każdy producent ma w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli damskich i męskich. Decyzja nie jest łatwa. Wszyscy producenci w swojej ofercie mają modele “klasyczne”, w bieli, o tradycyjnym kroju. Niektórzy zdecydowali się także o poszerzenie kolekcji o modele nowoczesne, w pełnej palecie barw, o nieszablonowych fasonach i rozwiązaniach artystycznych, zachowując przy tym przeznaczenie i funkcjonalność strojów.

Każda kobieta, również w miejscu pracy, chce wyglądać wyjątkowo i niepowtarzalnie, dlatego lekarki, pielęgniarki czy kosmetyczki mają tak urozmaiconą ofertę odzieży roboczej. Decyzja nie jest łatwa, bo do wyboru jest kołnierz prosty, angielski, bébé czy stójka, dekolt natomiast “w serek”, caro lub łódkę. Komfort używania, ale i estetykę, zapewnia wybór zapięcia. Najczęściej spotyka się guziki, napy i zamki błyskawiczne. Przy sukienkach i fartuchach niezwykle wygodne stają się zamki “podwójne” rozsuwane zarówno z góry, jak i z dołu. Wybór spodni czy spódnicy też nie jest oczywisty. Producenci prześcigają się w swoich ofertach. Do wyboru mamy spodnie klasyczne zapinane na guzik, zwężane - bardzo modne - rurki czy rybaczki, szerokie i wygodne traperki z kieszeniami po bokach albo też eleganckie, ale i komfortowe spodnie z dzianiny.

Spódnice w wersji długiejoraz krótkiej, z kieszeniami lub bez. Mężczyźni również nie nie mogą narzekać na wybór odzieży. Dla nich producenci także przygotowali bogatą ofertę - zaczynając od bluz wkładanych przez głowę, a kończąc na fartuchach wiązanych w pasie. Dobranie fasonu to dopiero połowa sukcesu. Ważny jest także dobór koloru odzieży. Obecnie producenci nie ograniczają się do podstawowego białego koloru. Bardzo modne są komplety w ciepłych, pastelowych kolorach oraz całkiem ciemnie - brązowe, atramentowe czy czarne. Świetnie wyglądają połączenia ciemnych spodni i mocnych, żywych kolorów bluz i fartuchów. Coraz częściej lekarze pozwalają sobie na noszenie takich nowoczesnych zestawów doskonale komponujących się do wystroju gabinetu czy prezentujących “barwy firmowe”.

Przy zakupie odzieży warto także zapytać o dodatkową usługę haftu znaku firmowego na stroju, ubranie uzyska niepowtarzalny wygląd, a i marka będzie bardziej rozpoznawalna i zostanie dłużej w świadomości klientów. Obuwie dla branży medycznej również poddaje się najnowszym trendom mody. Powoli odchodzi się od dość ciężkich, twardych i niekoniecznie wygodnych drewniaków na rzecz lżejszych, użytecznych i bardziej komfortowych butów. Obecnie podeszwy wykonywane są z bardzo lekkich i ergonomicznych materiałów, a odpowiednio profilowana wkładka zapewnia trwałość i wygodę. Wierzch pokrywa się skórą, najlepiej licową, odporną na zmienne warunki, a przy tym zapewniającą elegancję i styl. Kolor obuwia i fason to indywidualna kwestia gustu klienta. Do wyboru są świetnie prezentujące się eleganckie buty na koturnie oraz niskie, bardzo wygodne w noszeniu klapki. Wybrać można pomiędzy wygodnym obuwiem z rzepem lub gustowną klamrą. Producenci proponują skórę w kilku odcieniach, można więc dobrać barwę obuwia do koloru odzieży.

Pogodzić modę i wygodę

Przed dylematem “modnie czy wygodnie” staje bardzo wiele osób. Nie zawsze to, co najmodniejsze spełnia wszystkie oczekiwania co do wygody noszenia. I na odwrot - to, co najwygodniejsze niekoniecznie będzie atrakcyjne dla oka. - Potrzebna jest pewna równowaga pomiędzy tym co ładne, użyteczne i dobre jakościowo. Pogodzić trendy i wygodę można, trzeba jednak doskonale poznać potrzeby tej specyficznej z punktu widzenia mody branży - zgodnie stwierdzają właścicielki firmy Eldan.


Autor: Konrad Czekaj


Artykuł opublikowany w numerze 6/2011 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.