Przewidywalność przebiegu leczenia jest cechą najbardziej pożądaną przez lekarzy dentystów jak i samych pacjentów. Nie zawsze można przewidzieć wszystkie komplikacje śród i pozabiegowe, jednak praca lekarza winna zawsze cechować się najwyższą starannością w osiągnięciu możliwie jak najlepszego efektu leczniczego. Przewidywalność w jakiejkolwiek dziedzinie można osiągnąć na etapie planowania wykonywanych procedur. Sytuacja ma się podobnie w dziedzinie chirurgii stomatologicznej i implantologii, gdzie prawidłowe planowanie jest początkiem leczenia implantoprotetycznego.

Wędzidła to faldy błony śluzowej, które łączą wargi i policzki z błoną śluzową wyrostka zębodołowego, dziąsłem oraz leżącą pod nimi okostną. Wędzidełko może zagrażać zdrowemu dziąsłu wówczas, gdy jest ono zbyt blisko przyczepione w kierunku dziąsła brzeżnego, kiedy jest pociągane przez mięśnie lub gdy wpływa na jakość kontroli płytki nazębnej, utrudniając tym samym zabiegi higienizacyjne.

Recesja dziąseł. Recesje dziąsłowe są niezmiernie aktualnym tematem i częścią wielospecjalistycznego leczenia stomatologicznego. Są bardzo częstą sytuacją kliniczną obserwowaną u pacjentów bez względu na ich wiek oraz pochodzenie etniczne. Częstość występowania w populacji polskiej mieści się w szerokim zakresie około 7-100%, w zależności od wieku badanych.

Przegląd dostępnych metod ekstruzji ortodontycznej, jako przygotowanie do odbudowy protetycznej zębów po złamaniu koronowo-korzeniowym. Zintegrowane leczenie ortodontyczno-protetyczne. Możliwości współczesnej stomatologii w przypadku złamań koronowo- korzeniowych są szerokie. Kiedy linia złamania przebiega poddziąsłowo, jako alternatywę ekstrakcji, rozważyć można chirurgiczne lub ortodontyczne wydłużenie korony klinicznej i następową odbudowę koroną protetyczną. W artykule zebrano opisane we współczesnej literaturze metody ekstruzji ortodontycznej złamanych korzeni zębów stałych, jako etap przygotowujący do obudowy protetycznej.

Pacjent diabetologiczny w gabinecie stomatologicznym. Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Zaburzenie to prowadzi do powstania hiperglikemii, która wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością narządów, w szczególności nerek, oczu, serca i naczyń krwionośnych. Niezależnie od typu choroby, wiele stanów zapalnych oraz zmian patologicznych w obszarze jamy ustnej związanych jest ściśle z cukrzycą.

Resorpcja jest to zespół czynników fizjologicznych lub patologicznych prowadzący do utraty twardych tkanek zęba i kości wyrostka zębodołowego. Oprócz fizjologicznej resorpcji korzeni zębów mlecznych, spotyka się także patologiczną, występującą zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym [1].

W interdyscyplinarną rehabilitacji protetycznej pacjentki z zaburzeniami zgryzowymi, spowodowanymi wczesną utratą zębów trzonowych. zaangażowani byli lekarze różnych specjalności: prowadzący lekarz stomatologii ogólnej, chirurg implantolog, endodonta, specjalista zajmujący się fizjologią i dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych.Zdjęcia kliniczne i rentgenowskie dokumentują 5 – letni okres współpracy z pacjentką. Obrazują kolejne etapy terapii i jej wyniki. Nie obejmują leczenia implantologiczno-protetycznego braków skrzydłowych w żuchwie, ponieważ nie zostało ono jeszcze zrealizowane.

Wykwit pierwotny jest najczęściej opisywany jako plama lub plamka, rzadziej grudka, pęcherzyk lub wykwit plamkowo-grudkowy. Na 1 – 2 dni przed pojawieniem się afty nawracającej (Recurrent Aphthous Stomatitis, RAs) możliwe jest wystąpienie objawów prodromalnych w postaci uczucia pieczenia czy mrowienia. Wykwit wtórny występuje jako ograniczone, płytkie nadżerki lub owrzodzenia, które pojawiają się pojedynczo lub w liczbie mnogiej. Charakteryzują się okrągłym lub owalnym kształtem, pokryte są włóknikowym nalotem i otoczone rąbkiem zapalnym.

Fizjologiczna rola fluorków (F-) jest związana głównie z procesem mineralizacji tkanek twardych. Nieorganiczne związki fluoru stanowią główny element profilaktyki próchnicy zębów – wpływają na strukturę chemiczną szkliwa, remineralizują je, wytwarzają warstwę ochronną przed działaniem kwasów oraz wpływają na zmniejszenie metabolizmu bakterii płytki nazębnej [1].

Ilość wydzielanej śliny, jej zdolności buforowe oraz zawartość bakterii to wskaźniki pomocne w określaniu stopnia ryzyka próchnicy. Badanie tych parametrów określanych jako „testy ślinowe” pozwala na uzyskanie pełnego obrazu jamy ustnej. Coraz częściej do naszych gabinetów zgłaszają się pacjenci z suchością jamy ustnej (kserostomia). Jak im pomóc?

Pierwsze wzmianki o stosowaniu płukanek pochodzą z ok. 2700r. p.n.e. W medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej wykorzystywano je do leczenia zapalenia dziąseł [1]. W okresach starożytnych płukanie jamy ustnej po mechanicznym oczyszczaniu stało się powszechne wśród wyższych klas, a Hipokrates zalecał mieszankę soli, ałunu i octu [2]. Kultury rdzenne obu Ameryk, przed przybyciem Europejczyków, używały płukanek do ust, wytwarzanych z roślin, m.in. Coptis trifolia [3].

Ból to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek, bądź opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia [1].Jedynym źródłem informacji o bólu jest relacja pacjenta, ponieważ jest to odczucie całkowicie subiektywne. Powstaje  w układzie składającym się z receptorów, dróg przewodzących oraz ośrodków [2].

Odbudowy protetyczne po leczeniu endodontycznym - opis przypadków. Odbudowy protetyczne na zębach po leczeniu endodontycznym są ważnym elementem wzmacniania struktury zębów, które są zniszczone i wymagają rekonstrukcji protetycznej. W naszej praktyce preferujemy rekonstrukcje, które są wzmacnianie wkładami lanymi na stopie złota dentystycznego lub stali półszlachetnej. Bardzo ważnym elementem kwalifikacji do rekonstrukcji endo wkład jest rzetelna konsultacja endodontyczna, czy ząb po leczeniu kanałowym będzie miał długotrwałe rokowanie pozytywne i będzie stanowił pewny filar do odbudowy na wiele lat.