Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Orzecznictwo w sprawach stomatologicznych
Odszkodowania za nieprawidłowe leczenie dochodzone są przez pacjentów przed sądem. Jednak, aby wiedzieć, jak sądy orzekają i unikać błędów popełnionych przez innych, warto zapoznać się z przykładami orzecznictwa sądowego.

Autor: Tomasz Popielski


Kontrola w podmiotach leczniczych. Podstawowe informacje

Zasadniczo trzy rodzaje podmiotów uprawnione są do przeprowadzenia kontroli podmiotu leczniczego na gruncie ustawy o działalności leczniczej: Minister Zdrowia; podmiot upoważniony do przeprowadzenia kontroli przez Ministra Zdrowia i podmiot, który założył daną przychodnie (właściciel), tzw. podmiot tworzący.

Autor: Kamil Stolarski, Konrad Majewski


Wycisk czynnościowy

Według Swensona najlepszą retencję przyszłej protezie będzie zapewniałgrzbiet wyrostka, który jest szeroki na powierzchni nośnej i praktycznie równoległy w kierunkach trójkątów zatrzonowcowych. Niestety, z taką sytuacją mamy bardzo rzadko do czynienia w protetyce stomatologicznej.

Autor: Zbigniew Raszewski


Kompendium wiedzy o pastach do zębów

W ubiegłym roku w samych Stanach Zjednoczonych wartość sprzedaży pasty do zębów wyniosła około 3,058 mld. dol., plasując się na 8. pozycji w rankingu najczęściej kupowanych produktów leczniczych i pielęgnacyjnych, tuż po witaminach, mydle, środkach na przeziębienie, lekach przeciwbólowych, produktach na odchudzanie, chroniących skórę i lekach na przewód pokarmowy (1).

Autor: Magda Bogatko


CAMBRA i system CariFree w zachowaniu zdrowego biofilmu jamy ustnej pacjenta. Ocena ryzyka próchnicy

Polska jest jednym z niewielu krajów Europy, w których nie udało się zmniejszyć zapadalności na próchnicę. Dotyczy to szczególnie
dzieci i młodzieży.

Autor: lek. dent. Iwona Polanowska-Zbijewska


SZKOŁA OKLUZJI: Pozycja nawykowa i terapeutyczna żuchwy

Aby dobrze zrozumieć pojęcie pozycji nawykowej i terapeutycznej, musimy przypomnieć sobie dwie definicje, które towarzyszą nam od czasu ukończenia studiów.

Autor: lek. dent. Krzysztof Adamowicz


Świadomość pacjenta to podstawa

Odpowiedni marketing usług stomatologicznych, ich efektywna sprzedaż i związana z tym satysfakcja, także finansowa, to zagadnienia, które są bliskie każdemu, kto prowadzi własną placówkę.


Google Maps – Święty Graal legalnego pozycjonowania dla lekarzy

Jak wypromować swój gabinet nie łamiąc prawa o zakazie reklamy praktyk lekarskich? Jak powinna być skonstruowana nasza strona internetowa, aby przyniosła jak najwięcej korzyści (czytaj: nowych pacjentów)? Na jakie działania marketingowe można sobie pozwolić i które z nich będą naprawdę skuteczne, a które pieniądze będąwyrzucone w błoto?

Autor: Paweł Moczulski

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Nowoczesna promocja gabinetu okiem prawnika

Być widocznym, wyprzedzić konkurencję, dotrzeć do klientów – takimi hasłami kuszą firmy marketingowe, jednak należy z rozwagą podchodzić do ich ofert. Jak skutecznie, a przede wszystkim zgodnie z prawem, zrobić to dla gabinetu stomatologicznego.

Autor: Tomasz Popielski


Najważniejszy lekarz

Rynek, co jakiś czas informuje o wyrokach sądowych zapadających w sprawach stomatologicznych. Czytając te informacje warto zwrócić uwagę na szczegóły, gdyż płyną z nich ważne informacje.

Autor: Tomasz Popielski


Zgody na leczenie

Przygotowaliśmy kolejne dwa formularze zgód na leczenie pacjentów. Tym razem jest to formularz na badanie z wykorzystaniem promieni rtg oraz na leczenie pacjenta małoletniego.
Stosowanie tych zgód nie jest konieczne w każdym przypadku.

Autor: Tomasz Popielski


Ergonomiczne ustawienie gabinetu

Jakimi zasadami należy się kierować projektując gabinet stomatologiczny? Oprócz tego, że ma być również ładny i funkcjonalny, powinien być ergonomiczny. Kluczem do optymalnego układu jest prawidłowe rozmieszczenie względem siebie unitu i fotela pacjenta, tacki z instrumentami ręcznymi oraz blatu.


Pilniki endodontyczne

Leczenie endodontyczne jest zabiegiem stomatologicznym polegający na usunięciu zawartości komory i kanału korzeniowego, a następnie opracowaniu kanału korzeniowego i jego szczelnym wypełnieniu. Głównym wskazaniem do wykonania tego zabiegu są choroby miazgi zęba, najczęściej wywołane przez próchnicę, a także choroby tkanek przyzębia, urazy zębów lub zakażenia ogólnoustrojowe.

Autor: Zbigniew Raszewski


Czy pacjent jest konsumentem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować dwa podstawowe pojęcia, a mianowicie, pojęcia pacjenta oraz konsumenta. Definicja pacjenta została wyrażona w ustawie o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta: „pacjent to osoba zwracająca się o udzielenie świadczeń zdrowotnych lub korzystająca ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych lub osobę wykonującą zawód medyczny.”

Autor: Justyna Domańska


Żuć czy nie żuć?

Guma do żucia wśród stomatologów budzi kontrowersje. Miłośnicy doceniają jej właściwości odświeżające, relaksujące i próchnico-protekcyjne. Przeciwnicy biorą pod lupę skład i z trwogą wymieniają długą listę wypełniaczy i konserwantów szkodliwych dla organizmu. Jeszcze inni apelują: to siłownia dla mięśni, trzeba żuć z dużym umiarem.

Autor: Magda Bogatko


Zaburzenia czynnościowe narządu żucia

Sumiennie przeprowadzony wywiad oraz kompletna diagnostyka to podstawowe działania w każdym leczeniu stomatologicznym. Także w leczeniu zaburzeń czynnościowych narządu żucia. Układ stomatognatyczny to złożony system, powiązany z innymi układami i narządami ludzkiego organizmu.

Autor: lek. dent. Krzysztof Adamowicz


e-dokumentacja jeszcze rok później

Uff – odetchnie wielu lekarzy. Mamy jeszcze rok na wprowadzenie programu do prowadzenia e-dokumentacji. Jednak warto już dziś wybrać program i go przetestować. Na łamach Nowego Gabinetu Stomatologicznego od kilku miesięcy szczegółowo opisujemy wszystkie zagadnienia związane z wyborem programu. W tym numerze prezentujemy wywiad z Grzegorzem Żyjewskim, specjalistą ds. systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Autorzy: Piotr Szymański i Grzegorz Żyjewski


Niebo w Twoim gabinecie

Gabinety stomatologiczne to miejsca, których projektowanie jest bardzo wymagające, ale dające możliwość stworzenia niepowtarzalnych efektów w wystroju wnętrza. To przestrzeń użytkowa, dlatego musi być idealnie doświetlona dla pracujących w niej osób, nie można jednak zapominać o poczuciu komfortu pacjentów.


Styl kolonialny

Miałam farmę w Afryce u stóp gór Ngong - tymi słowami rozpoczęła swoją autobiograficzną opowieść o przeprowadzce i życiu w Kenii duńska pisarka Karen Blixen. Przez siedemnaście lat zajmowała się plantacją kawy na afrykańskim płaskowyżu. Tam też urządziła i prowadziła swój dom.

Autor: Marta Maliszewska


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Stosowanie leków poza charakterystyką tzw. off-label

W gabinecie stomatologicznym może wystąpić konieczność podania leku poza jego wskazaniami, szczególnie podczas zabiegów medycyny estetycznej. Czy jest to bezpieczne i możliwe z prawnego punktu widzenia?

Autor: Tomasz Popielski


Bezpieczne przechowywanie e-dokumentacji

Elektroniczna dokumentacja medyczna to termin, który dla osób niezbyt biegłych w informatyce brzmi złowrogo. Jeśli dodamy, że to na lekarzu lub właścicielu kliniki spoczywa obowiązek zachowania bezpieczeństwa dokumentacji, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje.

Autor: Piotr Szymański


Leczenie bólu stomatologicznego

Ból to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek, bądź opisywane w kategoriach takiegouszkodzenia.Jedynym źródłem informacji o bólu jest relacja pacjenta, ponieważ jest to odczucie całkowicie subiektywne. Powstaje on w układzie składającym się z receptorów, dróg przewodzących oraz ośrodków.

Autor: Magda Sierakowska


Abrazyjność past do zębów

Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej. Zabieg ten pozwala ograniczyć powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa miękki nalot, płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe.

Autor: Zbigniew Raszewski


SZKOŁA OKLUZJI: Różne aspekty planowania w rekonstrukcji obniżonej wysokości zwarcia

 Leczenie pacjentów z dysfunkcją układu stomatognatycznego, wymagających kompleksowej rehabilitacji protetycznej, to wyzwanie dla najlepszych i postępowanie, w którym wymagana jest współpraca lekarzy wielu specjalności. W większości przypadków klinicznych niezbędna jest współpraca: chirurga, periodontologia, ortodonty, stomatologa neuromięśniowego, protetyka, implantologia i fizjoterapeuty, a niekiedy psychoterapeuty i neurologa.

Autor: Krzysztof Adamowicz


Felieton CEDE 2017 – zobaczyć zmiany na własne oczy

CEDE przez ćwierć wieku była areną fantastycznego postępu polskiej stomatologii, nierzadkoten postęp inicjując. Na początku w Łodzi, a od jakiegoś czasu w Poznaniu, spotykają się ci, którzy decydują o kierunkach rozwoju, zarówno technologicznych jak i naukowych w danej dziedzinie. CEDE 2017 (14-16 września) ma być sumą zebranych doświadczeń i zapowiedzią zmian – na jeszcze lepsze.

Autor: Łukasz Sowa


Strategia marketingowa w gabinecie stomatologicznym

Jak wypromować swój gabinet nie łamiąc prawa o zakazie reklamy praktyk lekarskich? Jak powinna być skonstruowana nasza strona internetowa, aby przyniosła jak najwięcej korzyści (czytaj: nowych pacjentów)? Na jakie działania marketingowe można sobie pozwolić i które z nich będą naprawdę skuteczne, a które pieniądze będą wyrzucone w błoto?

Autor: Paweł Moczulski

 

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Nowe prawa pacjenta

11 maja 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wprowadzone zmiany nie wzbudziły istotnego zainteresowania w świecie medycznym (portalach medycznych, czy świecie lekarskim), jednak w sposób istotny wpływają one na funkcjonowanie placówki, wymuszając jednocześnie dostosowanie się do nowych wymogów.

Autor: Maciej Gibiński


Zmiany w jamie ustnej w przebiegu chorób endokrynologicznych

Jama ustna to jedno z miejsc, gdzie manifestują się objawy wielu zaburzeń hormonalnych. Dokładne badanie podmiotowe i przedmiotowe przy znajomości tych symptomów może przyczynić się do szybszego rozpoznania i skierowania pacjenta do endokrynologa. Niezmiernie ważne jest wdrożenie leczenia na jak najwcześniejszym etapie choroby, tak aby zatrzymać nieodwracalne w skutkach zniszczenia i poprawić jakość życia pacjenta.

Autor: Magda Sierakowska


Felieton: CEDE 2017. Praktyczna ściąga dla uczestników

W tym roku CEDE (14-16 września) to nie tylko wystawa w czterech pawilonach, ale także trzydniowy kongres naukowy. Obydwa wydarzenia kryją w sobie setki (nie, to nie pomyłka) powodów, aby przyjechać do Poznania. Liczba planowanych nowości zobowiązuje uczestników do uważnego zapoznania się z programem tegorocznej edycji.

Autor: Łukasz Sowa


SZKOŁA OKLUZJI: Co możemy osiągnąć? Korzyści dla pacjenta i lekarza. Projektowanie uśmiechu

Co możemy osiągnąć? Korzyści dla pacjenta i lekarza. Projektowanie uśmiechu. Oprogramowanie Smylist, od niedawna dostępne w Polsce, to dzieło zespołu węgierskich specjalistów pracujących pod kierunkiem dr Marii Csillag.

Autor: Krzysztof Adamowicz


Lampy polimeryzacyjne

Wraz z rozwojem nowych technologii oraz technik pracy i zaleceń, których celem jest wdrażanie minimalnie inwazyjnych procedur
DLA maksymalnego zachowania naturalnychtkanek zębów, intensywnie od wielu lat rozwija się stomatologia adhezyjna. Okazuje się, że właściwa polimeryzacja materiałów ma kluczowy wpływ na jakość wykonanej odbudowy.

Autor: Krzysztof Polanowski


Drukowanie 3D – recepta na wszelkie problemy?

Alternatywą dla powszechnie znanej technologii CAD-CAM, która na dobre już zagościła w stomatologii, jest proces drukowania 3D. Łatwiej i taniej jest bowiem spajać ze sobą niż frezować i oddzielać nadmiar materiału. Do spajania potrzebna jest mniejsza ilość energii, nie powstają odrzuty ze sfrezowanych materiałów i wreszcie nie trzeba używać frezów. Wydaje się, że jest to przyszłość stomatologii, w szczególności protetyki.

Autor: Zbigniew Raszewski

Felieton: Cede 2017

Od 10 kwietnia można rejestrować się na Kongres Unii Stomatologii Polskiej, który będzie towarzyszył 26. edycji Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE.

Autor: Łukasz Sowa


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Eksperyment medyczny

Prezentujemy propozycję formularza zgody na przeprowadzenie eksperymentu medycznego leczniczego. Należałoby przypomnieć, że w eksperymencie leczniczym lekarz stosuje nowe lub jedynie częściowo sprawdzone metody diagnostyczne, lecznicze lub profilaktyczne.

Autor: Tomasz Popielski


Nowości IDS 2017

Pod koniec marca w koloni odbyła siękolejna edycja IDS. Wystawcy zaprezentowali kilka tysięcy nowych produktów. Oto naszym zdaniem najciekawsze Nowości, choć oczywiście mamy świadomość, że na pewno nie zdołaliśmy wymienić wszystkich.

Autor: Piotr Szymański


Programy do prowadzenia e-dokumentacji

Wielkimi krokami zbliża się 1 stycznia 2018 roku. W tym dniu dokumentacja medyczna prowadzona w formie papierowej zostanie zastąpiona elektroniczną dokumentacją medyczną. Oznacza to, że każdy gabinet będzie musiał mieć wdrożony program komputerowy do prowadzenia dokumentacji medycznej. Ale który wybrać? Na rynku jest ponad 20 programów.

Autor: Piotr Szymański


SZKOŁA OKLUZJI:

Odbudowy protetyczne na zębach po leczeniu endodontycznym są ważnym elementem wzmacniania struktury zębów, które są zniszczone i wymagają rekonstrukcji protetycznej. W naszej praktyce preferujemy rekonstrukcje, które są wzmacnianie wkładami lanymi na stopie złota dentystycznego lub stali półszlachetnej. 

Autor: Jacek Ciesielski


SZKOŁA OKLUZJI: Cyfrowe systemy planowania uśmiechu DSS i Smylist

Stomatologia estetyczna przeżywa niebywały rozkwit. Coraz więcej uwagi producenci poświęcają planowaniu oraz realizacji w sposób możliwie wierny zaplanowanych dla pacjentów uzupełnień protetycznych.

Autor: Krzysztof Adamowicz


Fizjologia ząbkowania

Wyrzynanie to proces uwarunkowany genetycznie i hormonalnie, polegający na przesuwaniu się zęba z pozycji śródkostnej, zajmowanej przez jego zawiązek, do pozycji zwarcia w łuku zębowym.

Autor: Magda Sierakowska


Uśmiech Zdrowia

Od kilku lat na warszawskim Mokotowie prężnie działa gabinet stomatologiczny Uśmiech Zdrowia, prowadzony przez małżeństwo: Elżbietę Kazerooni i Ehteshama Beheshty Kazerooni, lekarza stomatologa i kierownika medycznego gabinetu.

Autor: Marta Maliszewska

 

 

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Odpowiedzialność zawodowa lekarzy dentystów

Lekarze ponoszą odpowiedzialność nie tylko na podstawie prawa powszechnego, czyli prawa karnego i cywilnego, ale również podlegają szczególnej odpowiedzialności – zawodowej, którą wprowadza ustawa z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich. Zgodnie z tą ustawą, postępowanie dotyczące tej odpowiedzialności toczy się niezależnie od postępowania dotyczącego odpowiedzialności karnej, jak i dyscyplinarnej i jest prowadzone przez Rzecznika odpowiedzialności zawodowej, a o ewentualnej winie orzeka Okręgowy Sąd Lekarski. Winnemu przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Autorzy: Kamil Stolarski, Maria Zadora


Eksperyment medyczny w stomatologii

Przeprowadzanie eksperymentów medycznych jest ważnym zadaniem medycyny. Pozwala wyznaczać nowe metody leczenia, a także pomaga pacjentom w nietypowych sytuacjach. Czy w Polsce prowadzenie działalności eksperymentalnej jest prostym zadaniem?

Autor: Tomasz Popielski


SZKOŁA OKLUZJI: Wstęp

Układ stomatognatyczny to złożona jednostka zależna od wielu składowych narządu żucia, w tym od wzajemnych relacji pomiędzy anatomicznymi strukturami stawów skroniowo- żuchwowych, a przeciwstawnymi powierzchniami okluzyjnymi zębów.

Autor: Bogumiła Frączak


SZKOŁA OKLUZJI: Odbudowa estetyczna zębów żuchwy i szczęki z wykorzystaniem deprogramacji nerwowoteż-mięśniowej. Deprogramator, szyna orthodontic. Korony porcelanowe na podbudowie tlenku cyrkonu.

Układ stomatognatyczny to złożona jednostka zależna od wielu składowych narządu żucia, w tym od wzajemnych relacji pomiędzy anatomicznymi strukturami stawów skroniowo- żuchwowych, a przeciwstawnymi powierzchniami okluzyjnymi zębów.

Autor: Jacek Ciesielski


SZKOŁA OKLUZJI: Diagnostyka układu stomatognatycznego.

Układ stomatognatyczny to złożona jednostka zależna od wielu składowych narządu żucia, w tym od wzajemnych relacji pomiędzy anatomicznymi strukturami stawów skroniowo- żuchwowych, a przeciwstawnymi powierzchniami okluzyjnymi zębów.

Autor: Krzysztof Adamowicz


We wrześniu rusza w Warszawie SZKOŁA OKLUZJI

Szkoła okluzji to projekt wyjątkowy. To wypadkowa stomatologii praktycznej, obserwacji wciąż zmieniającego się rynku, jeśli chodzi o zagadnienia okluzji, różnych szkół okluzji oraz moich doświadczeń zawodowych z ostatnich 30 lat.

Autor: Katarzyna Fernik


Reklama gabinetów stomatologicznych

Reklama jest obecnie podstawą funkcjonowania większości prowadzonych przedsiębiorstw. Pozwala ona dotrzeć do osób potencjalnie zainteresowanych usługą. Sytuacja, w przypadku lekarzy dentystów, jest jednak nieco skomplikowana. Są oni bowiem zobowiązani przez ustawę do podawania pewnych informacji, jednakże ich treść nie może być dowolna, a konkretnie, informacje te nie mogą mieć cech reklamy.

Autor: Maria Zadora


Wyleczyć oddech

Halitoza (halitosis, fetor ex ore, oral matador, ozostomia, bad breath) to nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który dotyczy 25-50 proc. ludzi. Jest kłopotliwy i deprymujący. Charakteryzuje się wieloczynnikową i złożoną etiologią. Na jej rozwój mają wpływ zarówno czynniki miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Halitoza jest jedną z częstszych skarg, z którymi pacjent zgłasza się do stomatologa. Może przebiegać okresowo lub dolegliwości mogą mieć charakter stały (6).

Autor: Magda Sierakowska


Zęby akrylowe

Pomimo rozwoju szeregu nowoczesnych technologii w protetyce, ponad 75 proc. prac stanowią protezy ruchome, w których wykorzystywane są zęby akrylowe. Na rynku dostępne są zęby pochodzące od wielu producentów, które różnią się nie tylko kształtem i kolorem, alenerwowoteż niektórymi właściwościami fizyko-chemicznymi.

Autor: Zbigniew Raszewski


Centrum Ortodontyczne ROCK YOUR SMILE

Od ponad dwóch lat na warszawskiej Białołęce z sukcesem działa Centrum Ortodontyczne Rock Your Smile. Inwestor postawił w nim na najwyższą jakość leczenia, wysokiej klasy sprzęt, wąską specjalizację (ortodoncję) i nietuzinkowy wystrój wnętrz. Takie połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę i od dwóch miesięcy w stolicy funkcjonuje już druga placówka, zlokalizowana w dzielnicy Praga Południe.

Autor: Marta Maliszewska


Nici liftingujące PDO

Nici liftingujące, zarówno rozpuszczalne jak i nie, są stosowane w medycynie estetycznej od wielu lat. Obecnie istnieje wiele systemów do implantacji nici, ale na główny plan wybijają się nici PDO. System ten został opracowany w Korei, opatentowany 2008 roku, a do Polski trafi ł w 2013 roku, wcześniej podbijając rynki Japonii, obu Ameryk oraz Rosji. Swoją popularność zawdzięczają: bezpieczeństwu stosowania, skuteczności oraz łatwości przeprowadzania procedury zabiegowej.

Autor: Aleksandra Samborska

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Programy zarządzające gabinetem

Od początku 2018 roku dokumentacja medyczna będzie musiała być prowadzona w wersji elektronicznej. Oznacza to, że każdy z gabinetów, każda przychodnia czy szpital będą musiały mieć wdrożony system (program komputerowy) do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Czasu, na podjęcie decyzji o zakupie programu zarządzającego, nie jest dużo. Trzeba bowiem przeznaczyć kilka miesięcy na wdrożenie (naukę) programu.

Autor: Piotr Szymański


Dodatkowe ubezpieczenie w gabinecie stomatologicznym

Każdy lekarz powinien mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej. Jednak firmy ubezpieczeniowe proponują doubezpieczenie się, czyli wykupienie polisy nieobowiązkowej. Czy warto skorzystać z tej możliwości? Czy w razie roszczeń pacjenta taka polisa da rzeczywiście dodatkową ochronę?

Autor: Tomasz Popielski


Kalendarium lekarza stomatologa

Jak zawsze na początku roku, publikujemy kalendarium obowiązków lekarzy na 2017 rok. Kalendarium przygotował prawnik Maciej Gibiński.

Autor: Maciej Gibiński


Cementy stomatologiczne

Tradycyjne cementy to materiały dwuskładnikowe, których proces wiązania polega na reakcji kwas – zasada. W zależności od rodzaju cementu zmieniają się te dwa składniki. W przypadku cementów polikarboksylowych reagują ze sobą kwas poliakrylowy i szkło. Pierwszym cementem stosowanym w stomatologii był cement fosforanowy.

Autor: Zbigniew Raszewski


Liszaj płaski jamy ustnej (OLP)

OLP jest bardzo często występującą dermatozą ustną i jedną z najczęstszych patologii śluzówki rozpoznawanych przez lekarzy dentystów. Konieczne jest, aby zmiany były precyzyjnie diagnozowane, a właściwe leczenie włączane jak najszybciej. Zrozumienie patogenezy choroby stanowi klucz do zapewnienia optymalnej terapii, ponieważ postać nadżerkowa związana jest z ryzykiem metaplazji nowotworowej – zmiany tepowinny być kontrolowane nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Autor: Magda Bogatko


Czyste powietrze w gabinecie

Każdego dnia podczas rutynowych zabiegów stomatologicznych lekarze i pacjenci są narażeni na działanie mikroorganizmów chorobotwórczych i trujących oparów chemicznych. Nawet niewielka ilość unoszących się w powietrzu toksycznych związków może z czasem prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Autor: Beata Brand


Korekcje zmarszczek twarzy

Zabiegi medycyny estetycznej coraz częściej stanowią komplementarną metodę stosowaną przez lekarzy dentystów w stomatologii estetycznej. Daje możliwość osiągania optymalnych efektów estetycznych w obrębie całej twarzy.

Autor: Piotr Malara

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA