Fot. 123 RF

Częstość występowania próchnicy u dzieci jest wysoka w rodzinach o niskich dochodach, niższym poziomie wykształcenia rodziców, złym podejściu do higieny jamy ustnej oraz w rodzinach niepełnych. Efekt ten jest potęgowany faktem, że leczenie zmian próchniczych u małych dzieci jest trudne i kosztowne, często wymagające zaawansowanych umiejętności lekarzy oraz wysokich kosztów znieczulenia ogólnego. Dlatego konieczne są metody jak najmniej czasochłonne. Jedną z nich jest bezpośrednia aplikacja aminofluorku srebra na powierzchnię zmian próchniczych w zębach mlecznych.

Fot. Autor

Podczas codziennej pracy zdarza się wykonywać uzupełnienie, które, mimo że jest rozwiązaniem czasowym, powinno odznaczać się jednak walorami estetycznymi, a przede wszystkim użytkowymi. Chodzi o tymczasowe korony i mosty. Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie różnych materiałów oraz technik, które służą wykonaniu estetycznego i funkcjonalnego uzupełnienia tymczasowego.

Celem tego artykułu jest przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących użycia materiałów do czasowego miękkiego podścielania protez dentystycznych. Omówione zostaną materiały, techniki pracy oraz najczęstsze problemy, jakie występują podczas zastosowania tego typu produktów (zwiększanie twardości w czasie, oddzielanie się materiału od płyty protezy oraz kolonizacja przez różnego typu drobnoustroje).  

W ostatnich latach słyszymy coraz to nowe nazwy i słowa określające materiały użytkowane w stomatologii. Czy jest to tylko chwyt reklamowy producentów, chcących sprzedać swoje produkty, czy też mamy do czynienia z nową grupą materiałów? Chcemy przybliżyć, co oznaczają poszczególne terminy oraz przytoczyć najistotniejsze publikacje na ten temat.

Próchnica powierzchni zgryzowych, policzkowych i językowych stanowi prawie 90% próchnicy u dzieci i młodzieży. Z kolei w pierwszych tego typu badaniach przeprowadzonych przez G.V. Black (twórcy nowoczesnej stomatologii) wynika, że ponad 40% przypadków zmian próchnicowych w zębach stałych w dorosłej populacji, występuje w szczelinach na powierzchniach żujących, ponieważ następuje tam akumulacja resztek pokarmowych i wytwarzanie płytki nazębnej.

Dzieci poniżej trzeciego roku życia nie są w stanie wypluć pasty do zębów i mają tendencję do połykania znacznej jej części podczas szczotkowania. Niedawne badania przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych wykazały, że małe dzieci są z tego powodu bardziej narażone na spożycie większych niż zalecane ilości fluoru, pochodzącego z pasty do zębów we wczesnym okresie życia. Dlatego rozwiązaniem jest stosowanie w pastach hydroksyapatytu.

Nadwrażliwość zębiny (DHS) jest częstym problemem. Jednak połowa pacjentów cierpiących na DHS nie mówi o tym swojemu dentyście. Dolegliwość ta wynika z otwartych kanalików zębinowych w odsłoniętej zębinie. Bodźce, takie jak gorące lub zimne pokarmy i napoje, zasysane powietrze lub dotykanie powierzchni zęba, powodują ruch płynu w kanalikach zębinowych, co prowadzi do charakterystycznego krótkiego i ostrego bólu. Nasilenie bólu może być różne u pacjentów, od łagodnego do ciężkiego.

Alergia na lateks jest definiowana, jako obecność swoistego przeciwciała immunoglobulinowego E (IgE) wobec białek lateksowych u osób, które mają różne objawy kliniczne na produkty zawierające lateks. Przyczyną alergii jest kontakt z lateksem. W szczególności na tę alergię narażeni są lekarze, ale również zdarza się, że na fotelu usiądzie pacjent uczulony na lateks. Lateks występuje nie tylko w rękawiczkach, ale w wielu innych produktach używanych w gabinecie. Zawierają go: koferdamy, gutaperki, gumki polerskie, miski do mieszania alginatów lub gipsów, gumki z aparatów ortodontycznych, a nawet końcówki ssące.

Złoto w stomatologii po raz pierwszy zastosowano ponad 2500 lat temu. Lekarze dentyści wciąż z chęcią je wykorzystują. Dość powiedzieć, że co roku produkcja na potrzeby stomatologii wynosi ponad 80 ton złota rocznie. George B. Martin zademonstrował w 1897 roku złote zęby, jako przęsła mostu. Dziś możemy uznać, że było to pierwsze „poważne” zastosowanie złota w stomatologii.

Jak wykazały badania epidemiologiczne, proces próchnicowy przede wszystkim dotyczy powierzchni żujących pierwszych zębów trzonowych [1]. Wynika to z ukształtowania ich powierzchni zgryzowej, która utrudnia oczyszczanie z płytki nazębnej, co skutkuje ograniczeniem działania przeciwpróchnicowego śliny oraz związków fluoru [2].

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA