fot. 123rf.com

Naukowcy z Silla University w Busan przeprowadzili badania, które wykazały, że ekstrakt z lukrecji (Glycyrrhiza uralensis) jest skuteczny w ograniczaniu nieświeżego oddechu, czyli halitozy. Badanie to stanowi dowód na to, że naturalne substancje mogą być efektywną alternatywą dla chemicznych składników powszechnie stosowanych w produktach do higieny jamy ustnej.

fot. 123rf.com

Szczoteczki do zębów i prysznice mogą być siedliskiem setek wirusów, z których wiele nie zostało dotąd zbadanych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Northwestern University, te wirusy, nazywane bakteriofagami (fagami), nie są groźne dla ludzi, ale mogą skutecznie niszczyć bakterie, w tym te, które bytują w jamie ustnej.

fot. who.int

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji dowodzą, że zapalenie przyzębia (periodontitis) ma istotny wpływ na stężenie białek we krwi. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że schorzenie to dotyka aż 19 proc. dorosłej populacji, co oznacza ponad miliard osób na całym świecie.

fot. 123rf.com

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto rozpoczęli pierwsze badania kliniczne na ludziach z użyciem leku, który ma wspierać wzrost nowych zębów. Lek podawany dożylnie ma za zadanie dezaktywować białko USAG-1, które blokuje proces wzrostu zębów. Dzięki temu możliwe jest aktywowanie naturalnych mechanizmów organizmu do odbudowy uzębienia. Wstępne badania na zwierzętach, takich jak myszy i fretki, wykazały obiecujące rezultaty – u zwierząt odrosły nowe zęby.

Zapalenie przyzębia, czyli stan zapalny tkanek otaczających zęby, może być związane z rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Patogeny odpowiedzialne za zapalenie przyzębia mogą wpływać na pojawienie się tej autoimmunologicznej choroby, na co wskazują liczne badania prowadzone na przestrzeni ostatnich dekad. Jednak proces ten na poziomie molekularnym wciąż nie jest w pełni zrozumiały.

fot. 123rf.com

Regularne palenie marihuany przez kilka lat może aż pięciokrotnie zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory głowy. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z kilku ośrodków badawczych w Kalifornii. Wyniki te stanowią ważny krok w zrozumieniu ryzyka zdrowotnego związanego z używaniem konopi.

fot. 123rf.com

Spadła liczba zawałów serca, udarów mózgu oraz różnych zakrzepów po szczepieniach przeciw COVID-19. Tak wynika z analizy danych dotyczących 46 milionów dorosłych osób, przeprowadzonej przez naukowców z University of Cambridge, University of Bristol i University of Edinburgh, z pomocą British Heart Foundation.

fot. 123rf.com

Najnowsze badania opublikowane na początku lipca wskazują na zwiększone ryzyko utraty zębów u pacjentek przyjmujących tamoksyfen, lek powszechnie stosowany w leczeniu raka piersi. Tamoksyfen jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu i zapobieganiu nawrotom nowotworów piersi wykazujących obecność receptorów hormonalnych.

fot. 123rf.com

Badacze z Centrum Ekonomiki Zdrowia i Polityki Innowacji w Imperial College Business School sugerują, że nie tylko napoje słodzone, jak ma to miejsce w Polsce, ale i cała niezdrowa żywność powinna być objęta dodatkowym opodatkowaniem. Środki uzyskane z podatku od żywności wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli czy cukru, mogłyby być przeznaczone na dopłaty do zdrowego jedzenia.

fot. 123rf.com

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali wynika, że ChatGPT może tworzyć administracyjne notatki medyczne nawet 10 razy szybciej niż lekarze przy zachowaniu podobnej dokładności. Badania te zostały przeprowadzone we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Bazylei, Szwajcaria.

Więcej artykułów…

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA