Coraz więcej badań naukowych potwierdza ścisły związek między stanem zdrowia jamy ustnej a nieswoistym zapaleniem jelit (NZJ). W szczególności wskazuje się na wpływ chorób przyzębia na rozwój takich schorzeń jak choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). Najnowsze analizy wykazują, że nieprawidłowy stan mikrobioty jamy ustnej może przyczyniać się do zaburzeń mikroflory jelitowej, co z kolei może prowadzić do zaostrzenia objawów NZJ.
Badania naukowe
Sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość w kształceniu stomatologów
Czy sztuczna inteligencja oraz wirtualna rzeczywistość staną się standardowymi narzędziami w kształceniu przyszłych lekarzy dentystów? Najnowsze badania wskazują, że rozwój technologii może nie tylko ułatwić nauczanie, ale również znacząco poprawić jakość edukacji stomatologicznej.
Czy świńskie zęby pomogą stworzyć idealne implanty?
Naukowcy z Tufts University w Bostonie prowadzą badania nad nową metodą odbudowy uzębienia, wykorzystując komórki świń do tworzenia zębów mogących zastąpić tradycyjne implanty stomatologiczne. Badania te mają na celu stworzenie biologicznych implantów zębów, które będą w pełni kompatybilne z organizmem człowieka.
Bakterie jamy ustnej a ryzyko udaru mózgu – nowe odkrycia naukowców z Japonii
Badacze z Japonii odkryli, że obecność bakterii Streptococcus anginosus, występującej w jamie ustnej i jelitach, jest znacznie częstsza u pacjentów, którzy przeszli udar mózgu. Wyniki ich badań wskazują, że obecność tego drobnoustroju może być niezależnym czynnikiem zwiększającym ryzyko incydentu naczyniowo-mózgowego.
Muzyka klasyczna zmniejsza lęk podczas wizyty u dentysty
Badania przeprowadzone przez naukowców z Tajwanu potwierdzają, że muzyka odtwarzana w trakcie inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, takich jak ekstrakcje zębów w znieczuleniu miejscowym, może znacznie obniżyć poziom lęku pacjentów. Co więcej, działanie relaksacyjne muzyki jest bardziej wyraźne u dorosłych niż u dzieci.
Picie kawy i herbaty może zmniejszyć ryzyko nowotworów
Picie kawy i herbaty wiąże się z obniżeniem ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi, w tym raka jamy ustnej i gardła. Do takich wniosków doszli naukowcy z USA, Niemiec, Szwajcarii, Francji, Włoch oraz Tajwanu. Badania, przeprowadzone w ramach międzynarodowego konsorcjum International Head and Neck Cancer Epidemiology (INHANCE), obejmowały analizę danych z 14 badań.
Paracetamol – popularny, ale nie zawsze bezpieczny lek przeciwbólowy
Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że długotrwałe stosowanie paracetamolu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, szczególnie u osób powyżej 65. roku życia. W badaniach wykazano związek między przyjmowaniem acetaminofenu (paracetamolu) a powikłaniami żołądkowo-jelitowymi, sercowo-naczyniowymi i nerkowymi.
Dentyści preparatem przypominającym żywicę będą leczyć próchnicę?
Preparat, dzięki któremu można niemal nieinwazyjnie i bezboleśnie leczyć próchnicę na wczesnym etapie, opracowali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Politechniką Śląską. Wynalazek opatentowany przez śląskich naukowców, to infiltrant dentystyczny. Jest to substancja konsystencją przypominająca żywicę, która pozwala na leczenie próchnicy niemal nieinwazyjnie.
Ser i wino – czy mogą być sprzymierzeńcami w walce z próchnicą?
Czy ser i czerwone wino mogą pozytywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej? Według najnowszych badań naukowych odpowiedź brzmi: tak! Produkty te, spożywane z umiarem, mogą wspomagać profilaktykę próchnicy oraz zapalenia dziąseł.
Naukowcy opracowali skuteczną metodę walki z gronkowcem złocistym
Zakażenia gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) stanowią poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie w przypadku szczepów opornych na antybiotyki. Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie opracowali przełomowe metody zwalczania tych niebezpiecznych drobnoustrojów, wykorzystując bakteriofagi oraz bakteriocyny.
Lukrecja skuteczna w ograniczeniu nieświeżego oddechu
Naukowcy z Silla University w Busan przeprowadzili badania, które wykazały, że ekstrakt z lukrecji (Glycyrrhiza uralensis) jest skuteczny w ograniczaniu nieświeżego oddechu, czyli halitozy. Badanie to stanowi dowód na to, że naturalne substancje mogą być efektywną alternatywą dla chemicznych składników powszechnie stosowanych w produktach do higieny jamy ustnej.
Wirusy na szczoteczce do zębów: czy mogą pomóc w walce z bakteriami?
Szczoteczki do zębów i prysznice mogą być siedliskiem setek wirusów, z których wiele nie zostało dotąd zbadanych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Northwestern University, te wirusy, nazywane bakteriofagami (fagami), nie są groźne dla ludzi, ale mogą skutecznie niszczyć bakterie, w tym te, które bytują w jamie ustnej.
Zapalenie przyzębia a zmiany stężenia białek we krwi
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji dowodzą, że zapalenie przyzębia (periodontitis) ma istotny wpływ na stężenie białek we krwi. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że schorzenie to dotyka aż 19 proc. dorosłej populacji, co oznacza ponad miliard osób na całym świecie.
Czy będzie lek na odrastanie zębów?
Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto rozpoczęli pierwsze badania kliniczne na ludziach z użyciem leku, który ma wspierać wzrost nowych zębów. Lek podawany dożylnie ma za zadanie dezaktywować białko USAG-1, które blokuje proces wzrostu zębów. Dzięki temu możliwe jest aktywowanie naturalnych mechanizmów organizmu do odbudowy uzębienia. Wstępne badania na zwierzętach, takich jak myszy i fretki, wykazały obiecujące rezultaty – u zwierząt odrosły nowe zęby.
Zapalenie przyzębia a reumatoidalne zapalenie stawów
Zapalenie przyzębia, czyli stan zapalny tkanek otaczających zęby, może być związane z rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Patogeny odpowiedzialne za zapalenie przyzębia mogą wpływać na pojawienie się tej autoimmunologicznej choroby, na co wskazują liczne badania prowadzone na przestrzeni ostatnich dekad. Jednak proces ten na poziomie molekularnym wciąż nie jest w pełni zrozumiały.
Palenie marihuany pięciokrotnie zwiększa ryzyko nowotworów głowy
Regularne palenie marihuany przez kilka lat może aż pięciokrotnie zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory głowy. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z kilku ośrodków badawczych w Kalifornii. Wyniki te stanowią ważny krok w zrozumieniu ryzyka zdrowotnego związanego z używaniem konopi.
Spadek liczby zawałów i udarów po szczepieniach przeciwko COVID-19
Spadła liczba zawałów serca, udarów mózgu oraz różnych zakrzepów po szczepieniach przeciw COVID-19. Tak wynika z analizy danych dotyczących 46 milionów dorosłych osób, przeprowadzonej przez naukowców z University of Cambridge, University of Bristol i University of Edinburgh, z pomocą British Heart Foundation.
Utrata zębów po stosowaniu leku na raka piersi
Najnowsze badania opublikowane na początku lipca wskazują na zwiększone ryzyko utraty zębów u pacjentek przyjmujących tamoksyfen, lek powszechnie stosowany w leczeniu raka piersi. Tamoksyfen jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu i zapobieganiu nawrotom nowotworów piersi wykazujących obecność receptorów hormonalnych.
Dodatkowe opodatkowanie niezdrowej żywności?
Badacze z Centrum Ekonomiki Zdrowia i Polityki Innowacji w Imperial College Business School sugerują, że nie tylko napoje słodzone, jak ma to miejsce w Polsce, ale i cała niezdrowa żywność powinna być objęta dodatkowym opodatkowaniem. Środki uzyskane z podatku od żywności wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli czy cukru, mogłyby być przeznaczone na dopłaty do zdrowego jedzenia.
CzatGPT tworzy notatki medyczne 10 razy szybciej niż lekarze
Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali wynika, że ChatGPT może tworzyć administracyjne notatki medyczne nawet 10 razy szybciej niż lekarze przy zachowaniu podobnej dokładności. Badania te zostały przeprowadzone we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Bazylei, Szwajcaria.