Współpraca z ograniczeniami

Zawód higienistki stomatologicznej powstał, by pomóc w pracy dentyście. Czy obecnie obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają na efektywną współpracę? Jakie zabiegi może wykonywać higienistka i w jakich warunkach? Czy lekarz dentysta może jej powierzać wykonanie niektórych prostych czynności?

Autor: Tomasz Popielski


Tajemnica lekarska

W czerwcu bieżącego roku, zmieniły się przepisy dotyczące tajemnicy lekarskiej. Warto sprawdzić, jakie nowe obowiązki na lekarza wkłada znowelizowane prawo. Tajemnica lekarska jest uregulowana w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie z treścią art. 40. lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Autor: Maciej Gibiński


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Wystarczą trzy pilniki

Leczenie endodontyczne jest powszechne, wymaga jednak dużej precyzji i cierpliwości. Lekarz dentysta obawia się złamania narzędzia w kanale, perforacji kanału czy złamania wierzchołka korzenia. Coraz więcej lekarzy opracowuje kanały narzędziami maszynowymi. Skraca to czasu zabiegu, co w efekcie wiążesię z mniejszą liczbą powikłań. Rynek oferuje wiele systemów pilników rotacyjnych do pracy z kątnicami endodontycznymi. Wiele z nich jest jednak bardzo rozbudowanych, ze skomplikowanym algorytmem postępowania, dlatego od razu zwrócił na siebie uwagę nowy system pilników rotacyjnych Endostar E3 Rotary System, składający się tylko z trzech narzędzi. Z zainteresowaniem poddano ten system ocenie.

Autor: lek. dent. Michał Sekura


Skalery w stomatologii

Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest jednym z częściej wykonywanych w gabinecie lekarza stomatologa. Przeprowadzany
jest za pomocą dwóch grup narzędzi: kiret i skalerów. Badania amerykańskich uczonych wykazały redukcję czasu skalingu jednego zęba z 12 minut przy użyciu narzędzi ręcznych, do 8 minut przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Ponadto badania dowodzą, że instrumenty ręczne są mniej efektywne w dostępie do dna kieszonki niż standardowe lub cienkie końcówki skalerów ultradźwiękowych.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Błona śluzowa jamy ustnej, a pacjent ortodontyczny

Ból jest odczuciem subiektywnym, właściwie zawsze towarzyszącym leczeniu ortodontycznemu. W początkowej fazie leczenia jest wywołany separacją zębów trzonowych. Największe natężenie bólu po rozseparowaniu występuje po 24 godz., następnie ból stopniowo zanika (1). Do gabinetu lekarza dentysty wcześniej czy później trafi pacjent ortodontyczny skarżący się na urazy śluzówki lub krwawiące i bolesne dziąsła. Jakie są sposoby walki z tym bólem?

Autor: Magda Sierakowska (Bogatko)


“Wybielanie zębów Wrocław” - czyli pacjent szuka specjalisty w sieci

Dziś upraszcza się wszystko – od robienia zakupów w sieci, aż po zamawianie taksówek w aplikacjach mobilnych. Konsument przyzwyczaił się do wygody. To trend, który narasta i już się nigdy nie cofnie. Technologia nie tylko ułatwia przy tym życie, ale coraz częściej staje się głównym źródłem opinii, wspierającym decyzje konsumenta.

Autor: Paweł Moczulski


Wyróżnij się lub zgiń

Na rynku ciągle jeszcze są tereny, gdzie do poprawy wizerunku i związanego z tym wzrostu przychodów potrzebna jest prawdziwa rewolucja, na wzór tej znanej z popularnego programu telewizyjnego. Jednak w większości przypadków wystarczy naprawdę niewiele, by sprawić, aby nasza praktyka stała się „inna niż wszystkie” i zyskała sobie bardzo pozytywne opinie wśród pacjentów. Trzeba tylko wiedzieć, nad czym należy popracować.

Autor: Marek Dornowski


Nici liftingujące

 

Jaka jest definicja pięknej twarzy? Gładka skóra, białe zęby, lśniące włosy. W mojej klinice „Medycyna Młodości dr Urszula Brumer” dbamy przede wszystkim o ten pierwszy składnik. O to, by skóra była w dobrej kondycji, jasna, błyszcząca, napięta. Jedną z metod jest zastosowanie nici liftingujących.

Autor: Urszula Brumer


Ford Ranger

Czy Ford Ranger to samochód, którym mógłby podróżować lekarz dentysta? Dlaczego zdecydowaliśmy się na publikację opisu tak nietypowego samochodu. Otóż Ranger to jedno wielkie zaskoczenie i całkiem przyjemny samochód do zwykłych podróży.

Autor: Piotr Szymański

 

Lekarz kontrolowany

W mediach co chwilę pojawiają się informacje o zleconych bądź przeprowadzonych kontrolach w placówkach systemu ochrony zdrowia. Czy lekarz takich kontroli powinien się obawiać?

Autor: Tomasz Popielski


Urlop na szkolenie

Lekarze dentyści zobowiązani są do nieustannego podnoszenia kwalifi kacji zawodowych. Ostatnio pojawił się projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie. Zmieniono nieco zasady przyznawania tzw. punktów edukacyjnych. Nie mniej, wciąż najwięcej punktów można „zarobić” uczestnicząc w szkoleniach.

 Autor: Kamil Stolarski, Paulina Pakuła-Gawarecka

 


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Mikroskop stomatologiczny – jak wybrać najlepszy?

Praca w powiększeniu zapewnia komfort dzięki znakomitej poprawie widoczności pola zabiegowego. W efekcie leczenie jest szybsze, bardziej precyzyjne i skuteczne. Powiększa się liczba dentystów, którzy dostrzegają te walory i decydują się na pracę z wykorzystaniem mikroskopu stomatologicznego.

Autor: dr n. med. Maciej Mikołajczyk


Instrumenty stomatologiczne nowej generacji

Firma Verdent dowodzi, że „Made in Poland” oznacza jakość na najwyższym światowym poziomie. Po sukcesie i wywalczeniu znaczącej pozycji producenta wierteł stomatologicznych, łódzka fi rma pokazała, że nie spoczywa na laurach i wprowadza na rynek kolejny produkt – tytanowe instrumenty stomatologiczne.

Autor: Piotr Szymański


Wstrząs anafilaktyczny w gabinecie dentystycznym

Niektórym z Państwa może się wydawać dość dziwne, że w magazynie adresowanym do lekarzy dentystów ukazuje się artykuł poświęcony kwestii rodem ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Autor: mgr Marcin Gizicki


Higiena unitów stomatologicznych

Zapobieganie zakażeniom krzyżowym jest kluczowym zadaniem w pracy zespołów stomatologicznych. Skuteczność eliminacji takich zagrożeń osiąga się dzięki łatwemu dostępowi do elementów wyposażenia dotykanych w czasie pracy oraz zautomatyzowanym procedurom wykluczającym możliwość przenoszenia drobnoustrojów.


Piaskowanie zębów

Zastosowanie urządzeń oraz proszków ściernych okazało się zabiegiem mniej czasochłonnym i alternatywą dla konwencjonalnych instrumentów ręcznych. W przypadku piaskowania powierzchni korzeni używa się specjalnego drobnego piasku na bazie aminokwasów, który jest mało inwazyjny i nie wymaga polerownia pastami.

Autor: Zbigniew Raszewski


Tytan – jako biomateriał

Czysty tytan jest lekki i ma wysoką wytrzymałość mechaniczną. Jedną z głównych zalet jest jego wysoka odporność na korozję, również
na wodę morską i chlor. Jest szary. Z racji swoich właściwościjest coraz chętniej wykorzystywany w medycynie, a w zwłaszcza w stomatologii.

Autor: Zbigniew Raszewski


Ból poekstrakcyjny

Ekstrakcja zęba wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek w jamie ustnej i w zasadzie, w większości przypadków, jest przykrym doświadczeniem dla pacjenta.

Autor: lek. dent. Michał Sekura


Medycyna estetyczna dla stomatologów

Medycyna estetyczna to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Usytuowana pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną zagarnia dla siebie coraz większe obszary oddziaływania. Zabiegi są coraz skuteczniejsze, zwłaszcza w porównaniu z kosmetologią, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i małej inwazyjności w porównaniu z chirurgią plastyczną.

Autor: Urszula Brumer


Styl nowoczesny

Wygląd wnętrza gabinetu jest wizytówką lekarza, który przyjmuje w nim swoich pacjentów. W poszczególnych pomieszczeniach pacjent powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Równie istotna jest wygoda pracy lekarza i asysty. Dobrze zaprojektowany pod względem funkcjonalnym gabinet usprawnia proces leczenia i pozytywnie wpływa na kształtowanie relacji pacjent – lekarz.

Autor: Marta Maliszewska


Lexus GS 300h

Hybrydowa Limuzyna Lexusa To Przede Wszystkim Komfort Podróżowania I Oszczędność. W samochodzie nawet przy prędkości „autostradowej” nie słychać żadnych odgłosów dochodzących z zewnątrz auta. Średnie spalanie to ok. 7 l na 100 km. Co prawda producent podaje, że możliwe jest osiągniecie wyniku poniżej 5 l/100 km, ale to tylko przypuszczenia.

Autor: Piotr Szymański

 

 

 

 

 

Podnosi prestiż, oszczędza czas

O tym jak istotne jest posiadanie w praktyce stomatologicznej tomografuCBCT i jak jego instalacja zmieniła wizerunek praktyki z dr n. med. Tomaszem Nowakiem, właścicielem klinik w Krakowie i Andrychowie, rozmawia Piotr Szymański, redaktor naczelny Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Autor: Piotr Szymański


Punkty edukacyjne

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w zasadach doskonalenia zawodowego lekarzy oraz lekarzy dentystów. Dotyczą zasad zdobywania punktów edukacyjnych. Za niektóre aktywności będzie więcej punktów, np. za napisanie artykułu do Nowego Gabinetu Stomatologicznego, ale znikną punkty za inne aktywności, np. za przynależność do towarzystwa naukowego.

Autor: Piotr Szymański


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Znieczulenie dzieci w gabinecie chirurgii stomatologicznej

Wizyta w gabinecie stomatologicznym bardzo często wywołuje u dziecka strach. Powodowany jest obawami przed nieznanymi i niezrozumiałymi dla dziecka procedurami stomatologicznymi. Jeszcze większe obawy wywołuje wizyta w gabinecie chirurgii stomatologicznej. Dlatego bardzo istotny jest sposób podania dziecku znieczulenia. Trzeba to zrobić tak, aby nie poczuło ono nawet niewielkiego bólu.

Autor: Michał Sekura


Ergonomia dentystycznego kontrolera nożnego

Wiadomo, że praca dentysty narażona jest na wystąpienie problemów zdrowotnych związanych z układem mięśniowo szkieletowym.Nawet 86 proc. dentystów doświadcza bólów szyi i pleców. Z tego powodu w różnych badaniach przestudiowano ich pozycję pracy w celu jej optymalizacji, tak by zminimalizować występowanie problemów mięśniowo-szkieletowych.


Nie mieszaj medycyny estetycznej ze stomatologią

Stomatologia estetyczna jest częścią medycyny estetycznej, i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nie może być jednak tak, że umawiając się z pacjentką na zabieg poprawiający urodę lub spłycający zmarszczki, doradzamy jej najpierw „zrobienie sobie zębów”.

Autor: Urszula Brumer


Styl Hampton

Wizyta w gabinecie stomatologicznym często u wielu pacjentów powoduje stres. Można go ograniczyć urządzając wnętrze gabinetu w sposób przyjazny i wywołujący przyjemne wrażenia u osób odwiedzających. Jak połączyć relaks i elegancję? Odpowiedzią jest styl Hampton.

Autor: Marta Maliszewska


Mitsubishi Outlander

Przez tydzień miałem okazję podróżować najnowszą wersją mitsubishi outlandera. Przez ten czas pokonałem za jego kierownicą blisko 1500 km. To wystarczający dystans, aby poznać wszelkie wady i zalety.

Autor: Piotr Szymański

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Jak kontroluje Sanepid

Do drzwi gabinetów stomatologicznych coraz częściej pukają rozmaite kontrole. Poczynając od organów rejestrowych, inspekcji pracy, inspekcji sanitarnej a kończąc na kontroli skarbowej. Lekarze zamiast leczyć pacjentów, zastanawiają się, jak sprostać kolejnym wymaganiom. Tym bardziej, że niektóre, szczególnie kontrole Sanepidu, są wyssane z palca. Przedstawiamy fakty i mity dotyczące kontroli Sanepidu.

Autor: mgr Agnieszka Bzdyk-Gibińska


Formularze zgód

Czy formularz zgody na leczenie może stanowić skuteczną obronę, czy choć ochronę przed roszczeniami pacjentów? Jest to na pewno prawne narzędzie wspomagające pracę lekarza, ale nie ochroni przed konsekwencjami błędu medycznego. Zgoda pacjenta jest tylko dowodem, że pacjent decyduje się na dane leczenie i został poinformowany o innych metodach wyleczenia jego schorzenia.

Autor: Tomasz Popielski


RTG na co dzień

Trudno sobie wyobrazić, aby obecnie przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych procedury lecznicze, nie były wspomagane badaniami diagnostycznymi. Najpopularniejsze jest oczywiście zdjęcie radiologiczne. Dziś wykonujemy je w wielu przypadkach: przed przystąpieniem do leczenia endodontycznego, przygotowując się do ekstrakcji zęba, czy po prostu próbując zlokalizować przyczynę bólu.

Autor: Mateusz Szkliniarz


Kontrola po nowemu

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (ostatnia wersja projektu pochodzi z dnia 11 maja 2016 r.). Jednym z elementów nowelizacji ma być wprowadzenie pewnych modyfi kacji w zakresie kontroli podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Autor: Kamil Stolarski, Konrad Majewski


Małe gabinety stracą umowy z NFZ?

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie Szczegółowych kryteriów wyboru ofert na umowy z NFZ o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej. Zawiera ono propozycję kryteriów wyboru ofert w poszczególnych rodzajach leczenia stomatologicznego. Nowe wymogi są bardzorygorystyczne. Preferują duże podmioty lecznicze. Co z małymi jednostanowiskowymi
gabinetami? Czy zdążą na czas zakupić wymagane oprogramowanie, sprzęty.

Autor: Maciej Gibiński


Stać czy siedzieć?

Od około 20 lat obserwuje się w Polsce tendencję zalecania lekarzom stomatologom pracy w pozycji siedzącej. Dotyczy to zwłaszcza studentów uniwersytetów medycznych. Coraz więcej stomatologów stosuje się do tej zasady. Pracują na siedząco. Powstaje pytanie, czy to jest słuszna decyzja?

Autor: Dr Sulaiman Kraiz


Komórki regeneracyjne i macierzyste

W zabiegach odmładzających najlepszą metodą jest stosowanie metod odbudowujących objętość tkanki podskórnej, która jest naturalnym rusztowaniem dla skóry. Komórki regeneracyjne i macierzyste, które są niekwestionowanym numerem jeden metod odmładzających, znajdują zastosowanie także w stomatologii.

Autor: Urszula Brumer
Ford Mondeo 2.0 Hybrid

Samochody z napędem hybrydowym są coraz modniejsze. Nic dziwnego, że również Ford zdecydował się wyposażyć w taki napęd swój najpopularniejszy model. Czy rzeczywiście warto mieć pod domem takie auto?

Autor: Piotr Szymański

Laserowe wykrywanie próchnicy

Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe (bite wings) stanowią obecnie „złoty standard“ w diagnostyce próchnicy w obszarze powierzchni stycznych zębów. Mają one jednak tę wadę, że wiążą się z pewną dawką promieniowania rentgenowskiego.

Autorzy: Daniela Krejcić, Marwa Abdelaziz i Ivo Krejcić


Zmiany w ustawie o działalności leczniczej

W dniu 31 marca 2016 r. Minister Zdrowia przekazał do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o Działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Ma on wprowadzać zmiany w 13 aspektach prowadzenia działalności leczniczej – wyróżnionych w jego uzasadnieniu.

Autor: Kamil Stolarski, Konrad Majewski


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Procedury sanitarne

Kontrole Sanepidu, w kwestii zachowania procedur sanitarnych, nasilają sięz roku na rok. Lekarzom czasami wydaje się, że urzędniczki wymagają rzeczy wręcz kosmicznych. Lekarz, zamiast leczyć, coraz więcej czasu poświęca na przygotowanie się do leczenia. Jednym z takich koniecznych zadań do wykonania jest stworzenie planu ochrony sanitarnej (higienicznej) dla gabinetu.


Autor: Piotr Szymański


Urządzenia do mieszania wykorzystywane w gabinecie stomatologicznym

Mieszanie to jeden z ważnych elementów pracy lekarza stomatologa. Ma ono za zadanie połączenie dwóch substancji, tak aby mogły one przereagować ze sobą we właściwy sposób. Od właściwego wymieszania np. płynu i proszku będzie zależało, jaki uzyskamy np. cement, materiał wyciskowy lub też materiał tymczasowy.

Autor: Zbigniew Raszewski


Medycyna estetyczna a prawo

Coraz częściej w gabinecie stomatologicznym można spotkać się z usługami wykraczającymi poza typowe zabiegi dentystyczne. Są one odpowiedzią na istniejące potrzeby, jednak jak spoglądają na nie przepisy prawa? Czy lekarz dentysta/stomatolog może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

Autor: Tomasz Popielski


Ortodoncja a medycyna estetyczna

Aparaty ortodontyczne kilkanaście lat temu wywoływały zdumienie. Dziś noszą je zarówno nastolatki, jak i osoby w zaawansowanym wieku. Nigdy bowiem nie jest za późno na marzenia o pięknym uśmiechu. Co jednak robić, gdy zabieg nie spełni oczekiwań?

Autor: Urszula Brumer


Stomatolog - mistrz komunikacji

Nie wystarczy być dobrym specjalistą, dziś rynek wymaga skutecznej komunikacji z pacjentem. Aby wiedzieć, jak rozmawiać z pacjentami, warto rozpoznać z jakim typem człowieka mamy do czynienia.

Autor: Aneta Jurewicz


Nowojorska klasyka

Poszukując właściwego stylu, w którym ma być urządzony gabinet, należy zastanowić się nad wartościami, z jakimi identyfi kuje się nasza firma oraz nad informacjami, które jako jej właściciele chcemy przekazać naszym pacjentom, gdyż wygląd gabinetu musi być z nimi spójny.

Autor: Marta Maliszewska


Renault Clio Grandtour

Renault od wielu lat eksperymentowało z małymi samochodami sportowymi. Jednak tworząc Grandtoura, poszło o krok dalej niż konkurencja. Wyprodukowało mały samochód o nadwoziu kombi, który jeździ niczym rajdówka.

Autor: Piotr Szymański

Bezpieczne znieczulanie

Leczenie zębów nieodłącznie kojarzy się z bólem. Dlatego też wielkim ułatwieniem w pracy stomatologa jest możliwość zastosowania środków znieczulających. Poprawiają one samopoczucie pacjenta oraz ułatwiają pracę dentyście.

Autor: Tomasz Popielski


Obowiązek szkoleń BHP

Wszystkie osoby zatrudnione w gabinecie stomatologicznym powinny przejść przeszkolenie z zakresu BHP. Dotyczy to także właściciela gabinetu. Na szczęście szkolenie takie odbywa się raz na kilka lat i można to zrobić przez… Internet.

Autor: Krzysztof Jakubowski


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Program naukowy siłą Kongresu FDI w Poznaniu

Każdy uczestnik Kongresu FDI w Poznaniu, chcąc maksymalnie wykorzystać walory edukacyjne wydarzenia, będzie musiał odcympowiednio zaplanować każdy dzień – wyjaśnia w rozmowie z Nowym Gabinetem Stomatologicznym prof. Marzena Dominiak, Przewodnicząca Komitetu Naukowego.

Autor: Piotr Szymański


Lampy polimeryzacyjne

Lampa polimeryzacyjna jest urządzeniem, bez którego nie może się obyć praktycznie żaden lekarz stomatolog. Na rynku jest bardzo duży wybór lamp. Najprostsze można kupić już za 400 zł, ale są takie, za które trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Czym się różną?

Autor: Zbigniew Raszewski


Ergonomia na co dzień

Wybierając unit stomatologiczny kierujemy się ceną, opinią o niezawodności, wyposażeniem, coraz częściej także wyglądem.

Autor: dr n med. Maciej Mikołajczyk


Duże lodówki i klimatyzatory trzeba zarejestrować

Do 14 marca, wszyscy przedsiębiorcy, którzy używają dużych agregatów chłodzących (lodówki, klimatyzatory, gaśnice) powinni zarejestrować swoje urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów.

Autor: Piotr Szymański


Ochrona danych pacjentów

Ochrona danych osobowych jest dla lekarza sprawą skomplikowaną. Najważniejszym krajowym aktem prawnym dotycząodcym danych osobowych w placówce medycznej jest ustawa o Ochronie danych osobowych (dalej u.o.d.o.).

Autor: Maciej Gibiński


Wypełniacze estetyczne i stomatologia

Kiedyś toczyły się bardzo ostre dyskusje na temat tego, kto powinien się zajmować medycyną estetyczną. Były to na ogół dyskusje o wyższości dermatologów nad resztą świata.

Autor: Urszula Brumer


Odejmowanie jest sztuką

Każdy nadmiar zabiera miejsce, czas, uwagę i energię człowieka. W przestrzeniach minimalistycznych przedmioty nie rządzą człowiekiem, one z nim współgrają.

Autor: Małgorzata Sodolska


Volkswagen Passat

Afera spalinowa z końca zeszłego roku, trochę wstrząsnęła koncernem Volkswagena. Sprzedaż spadła, kierowcy przesiedli się do samochodów innych marek. Czy słusznie? Moim zdaniem: nie! Volkswagen to wciąż jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy samochód produkowany na świecie, a za każdym razem, kiedy siadam za kierownica ich flagowego modelu – Passata - odczuwam wielką radość.

Autor: Piotr Szymański

Kalendarium lekarza stomatologa

Jak zwykle na początku roku, prezentujemy terminarz wszystkich niezbędnych obowiązków, które polskie prawo nakłada na lekarza stomatologa.

Autor: Maciej Gibiński


Sprzęt radiologiczny

Radiologia stomatologiczna to obecnie prężnie rozwijająca się gałąź rynku sprzętu stomatologicznego. Z jednej strony wynika to z wszechobecnego szybkiego postępu technologicznego.

Autor: Mateusz Szkliniarz


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Zgoda na leczenie – aspekty prawne

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty lekarz może przeprowa dzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, tylko po wyrażeniu zgody przez pacjenta.

Autorzy: Kamil Stolarski, Konrad Majewski


Błędy medyczne – obie strony poszkodowane

Wśród rosnącej liczby błędów medycznych uwaga koncentruje się przede wszystkim na poszkodowanym pacjencie. W dyskusji zapomina się, że popełniony błąd dotyka również lekarza.

Autor: Tomasz Popielski


Metoda MP-scan jako kontrolny protokół okluzyjny

Prawidłowa okluzja, czyli funkcyjne kontakty zębów górnych z dolnymi, stanowi fundament dla każdej interwencji podjętej w jamie ustnej pacjenta.

Autor: lek. dent. Michał Paulo, prof. dr hab. n. med. Joanna Wysokińska-Miszczuk


Aparat ortodontyczny stosowany przez stomatologa? Teraz to możliwe

Czy uzyskanie szybkiego efektu w leczeniu ortodontycznym jest możliwe? Czy może to zrobić dentysta bez specjalizacji ortodontycznej? Czy jest możliwe, aby jednocześnie leczenie było bezpieczne i mało inwazyjne?

Autor: Anna Leśniewska


Toksyna botulinowa typu A a bruksizm i uśmiech dziąsłowy 

Toksyna botulinowa typu A, zwana popularnie botoksem, to najpopularniejszy preparat w medycynie estetycznej. Jest bardzo lubiana przez pacjentów, gdyż jest bezpieczna, prosta w użyciu, a jej działanie jest bardzo szybkie.

Autor: Urszula Brumer


Stomatolog to też biznesmen!

Lekarze stomatolodzy stają coraz częściej przed wieloma wyzwaniami, jakie narzuca im biznes. Będąc właścicielem placówki medycznej są zmuszeni do bycia managerem, przedsiębiorcą, biznesmenem.

Autor: Aneta Jurewicz


Z wizytą w: Stomatologia Bińczycka

Katarzyna Bińczycka po kilku latach pracy w gabinetach prowadzonych przez innych lekarzy postanowiła stworzyć miejsce, w którym będzie mogła dbać o zdrowie i piękny uśmiech swoich pacjentów pod własnym nazwiskiem.

Autor: Marta Maliszewska


Mercedes klasy B

Dziwny to samochód, bo trudno go zakwalifikować do jakiejkolwiek grupy. Nie jest autem dostawczym, choć gabaryty na to by wskazywały. Nie jest autem sportowym, bo zbyt wysoko poniesiona linia dachu, nie pozwoli mu bezpiecznie pokonywać „rajdowych” zakrętów, nie jest też limuzyną, bo one są większe i droższe.

Autor: Piotr Szymański

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA