Wszystko zaczęło się w 11 marca 2004 roku, kiedy weszła w życie ustawa o podatku od towarów i usług. Na mocy tego rozporządzenia również lekarze mają obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu przez kasy rejestrujące – zwane inaczej „fiskalnymi”. Przez 6 lat Ministerstwo Finansów, osobnym rozporządzeniem, zdejmowało z lekarzy obowiązek instalowania kas w gabinetach. Jednak, wedle zapowiedzi, w grudniu tego roku już tak nie postąpi. Automatycznie będzie to oznaczało, że w gabinetach będą musiały pojawić się kasy.
Autor: Łukasz Nauman
W razie awarii zastąpią unit stacjonarny, pozwolą na przeprowadzenie akcji w szkole czy przedszkolu, umożliwią chirurgowi, pracującemu w kilku gabinetach, stworzenie własnego przenośnego miejsca pracy. Jeśli dobrze umotywujemy konieczność zakupu, są duże szanse, że zostanie on sfinansowany z Funduszu Pracy, przez Gminę lub Urząd marszałkowski. Unity przenośne, wydaje się, niedługo staną się podstawowym wyposażeniem każdego większego gabinetu stomatologicznego.
Autor: mgr inż. Piotr Szymański
Od 22 października, w każdej przychodni, powinien wisieć znak informujący o zakazie palenia. Jeśli go nie ma, kontrola Sanepidu może nałożyć karę w wysokości do 2 tys. zł.
Autor: mgr inż. Piotr Szymański
Od pół roku głośno jest o ubezpieczeniach lekarzy. Oczywiście wynika to przede wszystkim z konieczności zawarcia obowiązkowych ubezpieczeń przez lekarzy. Jednak firmy ubezpieczeniowe wcale nie chcą brać wszystkiego na swoje barki. W umowach jest wiele pułapek. Lekarz musi wiedzieć, co podpisuje i na co się jednocześnie zgadza. A świadomość lekarzy w tym zakresie jest niestety mała.
Autor: Łukasz Nauman
Od jakiegoś czasu w grupie preparatów do profilaktyki pojawiły się środki sprzyjające remineralizacji i ochronie twardych tkanek zębów oparte na hydroksyapatycie oraz innych bioaktywnych jonach. Stanowią bardzo ciekawą grupę do wykorzystania, zarówno synergistycznie, łącznie z preparatami fluoru, jak i alternatywnie, tam gdzie nadmierna podaż fluoru nie będzie wskazana.
Autor: dr n. med. Anna Leśniewska
Podchloryn sodu – zastosowanie
Roztwory podchlorynu znalazły szerokie zastosowanie do dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym: do dezynfekcji wycisków, dezynfekcji protez, wzorników, oraz przemywania światła kanałów zębowych. Okazuje się, że mimo rozwoju nauki, „stare” podchloryny są wciąż skuteczne i niezastąpione. Jednak nieumiejętne ich stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta lub lekarza. Innym niebezpieczeństwem jest zniszczenie pracy podczas dezynfekcji.
Przyszłość stomatologii: higiena i cyfryzacja
Rozmowa z Robertem Gallem, wynalazcą DIAGNOdent i Export menadżerem firmy SciCan na temat nowych technologii stosowanych w stomatologii.
Autor: Justyna Niebieszczańska
Stomatologia jest jedną z tych dziedzin medycyny, które ciągle zaskakują nowymi odkryciami. Mimo to, do tej pory nic nie jest w stanie w pełni zastąpić naszych własnych, zdrowych zębów i dziąseł. Istnieje skuteczny sposób, aby przeciwdziałać chorobom dziąseł i związaną z parodontozą utratą zębów. Jak udowodniono w wielu badaniach klinicznych, stosowanie koenzymu q10 przynosi bardzo dobre efekty zarówno w profilaktyce i jak leczeniu parodontozy.
Autor: dr Beata Romanowska-Pietrasiak
Liczbę firm na polskim rynku, dostarczających sprzęt i materiały do gabinetów stomatologicznych, można liczyć w setkach. To dobry biznes, dlatego w zasadzie ciągle powstają nowe. Wystarczy rzut oka na dowolny katalog branżowy, czy wyniki w popularnych wyszukiwarkach, aby uzmysłowić sobie, jaki to jest silnie konkurencyjny segment rynku.
Autor: mgr inż. Piotr Szymański
Wreszcie lądujemy w Bogocie, każdy z nas po raz pierwszy w Kolumbii, większość wkręci tutaj swój pierwszy implant. Wydaje nam się, że po 13 godzinach lotu nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. A jednak: idziemy do kantoru, żeby wymienić dolary na kolumbijskie pesety, a kasjerka prosi nas o paszport oraz… odcisk prawego kciuka. Taka jest procedura: nie ma odcisków, nie ma peset.
Autor: Magdalena Jabłońska