Dezynfekcja narzędzi


Publikujemy kolejną tablicę sanitarną. Tym razem jest ona poświęcona dezynfekcji narzędzi, których nie można sterylizować w autoklawie. Z grubsza narzędzia takie można podzielić na dwie grupy. Te, które naruszają ciągłość tkanek (chirurgiczne) i narzędzia nie naruszające ciągłości tkanek (niechirurgiczne). Oczywiście sposoby ich dezynfekcji są nieco inne.

Autor: Piotr Szymański


Zanim zdezynfekujesz

Państwowy Zakład Higieny opublikował podstawowe zasady doboru, sposobu użytkowania oraz przechowywania preparatów dezynfekcyjnych.  Część z tych zaleceń dotyczy również gabinetów stomatologicznych.

Autor: Piotr Szymański


„Mikroby nie znają granic”

Z dr Martinem Fulfordem rozmawia Justyna Niebieszczańska. „Dr Martin Fulford, FIBMA,BDS,MPhil, DGDP, pracował 13 lat jako mikrobiolog,a następnie ukończył studia stomatologiczne na uniwersytecie w Bristolu. Przez kilkanaście lat pracował jako dentysta łącząc pracę zawodową z badaniami, które koncentrowały się na kontroli infekcji.

Autor: Justyna Niebieszczańska


Mioterapia

Aż 40 proc. polskich dzieci ma nabyte wady zgryzu. Można im zapobiegać dzięki mioterapii, prostej metodzie leczenia, której zasady lekarz dentysta ogólnie praktykujący powinien przekazać pacjentowi i jego rodzicom.

Autor: lek. dent. Elżbieta Grzesiak


Zęby palacza

Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu niedoborów witaminy C, co ma wpływ na szkliwo i miazgę zębów. Stwarza większe ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, nie wspominając już o złogach i zmienionej mikroflorze.

Autor: Anna Leśniewska


Wytrzymałość kompozytów

Choć od wprowadzenia pierwszych materiałów kompozytowych na rynku minęło już prawie 50 lat, wciąż nie powstał produkt tak długowieczny jak struktura samego zęba.
Proces starzenia materiałów kompozytowych jest dużo szybszy niż zdrowego zęba. Czy i jak można go spowolnić?

Autor: Zbigniew Raszewski


Kłopotliwe rozliczenia

Błędy w rozliczeniach z NFZ, mogą kosztować tysiące złotych kary. Z kolei współpraca z funduszem przynosi korzyści w postaci: taniej reklamy i zdecydowanie tańszych (dla pacjenta) usług. Jak zatem skorzystać z dobrodziejstw NFZ-u i ustrzec się błędów. Najlepiej wynająć specjalistę do spraw rozliczeń z NFZ-tem.

Autor: Robert Grzegorowski


Od korzenia do korony

Wkłady to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia koron zębów własnych. Warunkiem zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego jest prawidłowo przeleczony kanał korzeniowy, bez zmian patologicznych w okolicy wierzchołka. Uszkodzenie zęba nie powinno znajdować się poniżej brzegu kości. Ponadto ząb taki nie może być silnie rozchwiany. Wkłady koronowo-korzeniowe służą najczęściej jako umocowanie pojedynczej korony protetycznej, ale mogą być również filarem mostu protetycznego.

Autor: Zbigniew Raszewski


Czas jest droższy niż pieniądze

Stanisław Lem, wybitny pisarz a nade wszystko człowiek o genialnym umyśle, zapytany kiedyś przez niezbyt inteligentnego dziennikarza, dlaczego nigdy nie napisał książki „dla zabicia czasu” odparł gniewnie: „ Bo nie ma cenniejszej substancji niż czas”.

Autor: Justyna Niebieszczańska


Doctor&Life

Kulturalno – informacyjny niezbędnik każdego dentysty.

Mycie powierzchni

Mycie i dezynfekcja powierzchni w gabinecie lekarskim to bardzo istotne procedury higieniczne. Co prawda, nie ma przepisów regulujących konkretny sposób mycia i dezynfekcji powierzchni, jednak bazując na doświadczeniach można, a nawet trzeba, taką procedurę stworzyć. Obok wydrukowaliśmy procedurę sanitarną opisującą, jak myć i dezynfekować powierzchnie tzw. płaskie w gabinecie – czyli ściany, podłogi, poręcze, blaty mebli czy siedziska foteli. 

Autor: Piotr Szymański


Tablica sanitarna
Dezynfekcja powierzchni gabinetu i urządzeń. 

Autor: Piotr Szymański


Znowu zmiany

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Czy oznacza to kolejną przebudowę naszej przychodni? 

Autor: Piotr Szymański


Ustawa o izbach lekarskich

Obowiązująca ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich jest jedną z ostatnich obowiązujących wciąż ustaw uchwalonych jeszcze w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ministerstwo Zdrowia postanowiło się zatem rozprawić w końcu z tym reliktem. Co przewiduje znowelizowana ustawa? Chociażby to, że jeden z wiceprezesów poszczególnych rad powinien być lekarzem dentystą. 

Autor: Piotr Szymański


Pneumatyczny czy elektryczny

Mnogość rodzajów unitów na naszym rynku jest wielka. Decydując się na zakup unitu trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Jednak najistotniejszym jest wybór – czy unit ma być pneumatyczny, elektryczny czy elektryczno-pneumatyczny.  

Autor: Piotr Szymański


Asystentki do szkół

Dokładnie rok temu, na łamach Nowego Gabinetu Stomatologicznego, przekazaliśmy informację, że asystentki stomatologiczne, aby nadal wykonywać swój zawód muszą wykazać się ukończeniem szkoły lub też zwrócić się do ministra zdrowia o uznanie ich kwalifikacji zawodowych na podstawie doświadczenia, jakie zdobyły podczas wieloletniej pracy.  100 lat Kavo W tym roku firma Kavo obchodzi 100-lecie swojej działalności. 

Autor: Piotr Szymański


100 lat KaVo

100 lat Kavo Rok 2009 jest rokiem jubileuszowym zarówno firmy KaVo Niemcy jak i KaVo Polska. Stulecie firmy KaVo oraz dziesięciolecie jej polskiego oddziału to powód do dumy i radości. - Już od 100 lat tworzymy historię światowej stomatologii, kreując innowacyjne rozwiązania i wyznaczając nowe kierunki rozwoju urządzeń stomatologicznych - mówi przedstawiciel firmy KaVo.


Glasjonomery z Antypodów

Celem zastosowania materiałów wypełniających jest odbudowa zniszczonych twardych tkanek zęba, czyli odtworzenie zaburzonych warunków zgryzowych. Jednym z przeznaczonych do tego glasjonomerów jest Riva Light Cure, która, dzięki zastosowanym żywicom kompozytowym, zapewnia wypełnieniom kosmetyczny, naturalny wygląd, przybierający efekt kameleona.  

Autor: Justyna Czaja


Błędne wypełnienia

Obecnie materiały złożone należą do najczęściej wykorzystywanych w pracy przez lekarzy dentystów. Choć praca z nimi nie jest trudna, zdarzają się w niej niepowodzenia. Jakie są ich przyczyny? 

Autor: Zbigniew Raszewski


Na rozchwiane zęby

Szynowanie jest jedną z podstawowych umiejętności stomatologa. Dzięki coraz Większej wiedzy społeczeństwa znika błędne przekonanie, że „niepotrzebne” zęby można zastąpić protezą. Dla profesjonalistów nie ma zębów niepotrzebnych, podejmują oni leczenie specjalistyczne, ekstrakcje wykonując wyłącznie w koniecznych przypadkach.   

Autor: lek.stom. Agnieszka Paździor-Klocek


Stomatologia gwarantowana

Minister Zdrowia, Ewa Kopacz, podpisała ostatniego dnia wakacji 13 rozporządzeń dotyczących gwarantowanych bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Jedno z rozporządzeń w całości poświęcone jest stomatologii. 

Autor: Piotr Szymański


Wiertła Dendii

Wybór rodzajów narzędzi rotacyjnych dostępnych na naszym rynku jest bardzo duży. Nie wszystkich warto używać, mimo że są bardzo tanie. Narzędzie złej jakości może doprowadzić do uszkodzenia kątnicy lub turbiny, a leczenie nie będzie tak sprawne, jak prowadzone wiertłami dobrej jakości. 


Stomatologiczny wolontariat w Izraelu

Dental Volunteers for Israel (DVI) jest organizacją charytatywną zajmująca się leczeniem stomatologicznym dzieci i młodzieży z ubogich rodzin w Jerozolimie. Pracujący w niej lekarze są woluntariuszami, którzy przyjeżdżają do Jerozolimy, aby służyć swoją wiedzą i umiejętnościami. W tym roku w klinice pojawili się pierwsi dentyści z Polski. DVI czeka na następnych. 

Autor: lek. dent. Paweł Ocios


Doctor & Life

Kulturalno – informacyjny niezbędnik każdego dentysty.     

Prosto z rynku

Opis nowości oraz informacje z rynku stomatologicznego 


Meble u stomatologa

Coraz więcej lekarzy dostrzega potrzebę wyposażenia gabinetu w meble typowo stomatologiczne. Konstrukcja tych mebli uwzględnia potrzeby stomatologa. Dzięki dobrze zaprojektowanym szafkom, praca jest łatwiejsza i zgodna z zasadami higieny, których wymaga Sanepid oraz  zdrowy rozsadek.  

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Lakowanie - zawsze w modzie

Postęp technologiczny oraz rozwój materiałoznawstwa jest wyraĽny w każdej dziedzinie stomatologii. Wydawało by się, że wymyślono już prawie wszystko, ale na rynku wciąż pojawiają się materiały i preparaty odpowiadające rosnącym wymaganiom. Tak też się dzieje w dziedzinie materiałów do zabiegu lakowania bruzd i szczelin na powierzchniach zębów. A wymagania wobec materiałów tej grupy wcale nie są małe. 

Autor: dr n. med. Anna Kochanek-Leśniewska


Mycie i dezynfekcja rąk

Na życzenie naszych czytelników publikujemy tablice informacyjne dotyczące sposobów dbania o higienę rąk przez personel medyczny. Szczegółowe informacje znalazły się w dwóch publikacjach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego: Higieniczne Mycie Rąk (PN-EN 1499) oraz Higieniczna Dezynfekcja Rąk Metodą Wcierania Środka Dezynfekującego (PN-EN 1500). Symbol EN oznacza, że norma ta jest również zaakceptowana przez Europejską Komisję Normalizacyjną.

Opr. mgr inż. Piotr Szymański


Sprzedaż używanych

Lekarz prowadzący praktykę prywatną, który rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, musi opodatkować dochód ze sprzedaży urządzeń i sprzętów, które zakupił do swojej praktyki, a później je odsprzedał. Dotyczy to wszystkich środków trwałych oraz wyposażenia o wartości powyżej 1,5 tys. zł.

 

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Dotacje z Unii Europejskiej

W poprzednich artykułach, ukazujących się w Nowym Gabinecie Stomatologicznym omówiliśmy pokrótce zasady przyznawania dotacji z Unii Europejskiej dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz praktyk lekarskich i NZOZ już funkcjonujących. W tym artykule przedstawimy podstawowy harmonogram prac dla osób ubiegających się o dotację z Unii Europejskiej.

 

Autor: Arkadiusz Augustyniak


Dokumentacja radiologiczna

Badania radiologiczne należą do najczęściej zlecanych badań przez lekarzy stomatologów. Stanowią one jedno z głównych Ľródeł informacji o przeprowadzonym leczeniu i pozostają integralną częścią każdej kartoteki medycznej. Wraz ze wzrostem liczby aparatów rtg instalowanych w gabinetach stomatologicznych, zwiększa się dostępność pacjentów do badań i lawinowo wzrasta liczba wykonywanych zdjęć.

 

Autor: lek. stom. Marcin Pasierbiński


Dane pacjentów

Wiele ostatnio jest szumu wokół problemów przechowywania i udostępniania danych osobowych. Ponadto prawo nakazuje zgłoszenie do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zbioru danych osobowych przechowywanych przez instytucję lub firmy. Czy zatem lekarze prowadzący praktykę muszą zgłosić fakt posiadania danych osobowych, jakim jest kartoteka pacjentów?

 

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Doctor & Life

Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty

System zarządzania jakością RTG

Od początku 2007 roku wszystkie urządzenia wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie powinny spełniać określone wymagania prawne i jakościowe. W ich przestrzeganiu pomaga zbiór procedur, umownie nazwany systemem zarządzania jakością RTG. Co wchodzi w skład tych procedur, jak je przygotować, na jakich aktach prawnych trzeba się oprzeć?

Autor: Piotr Szymański


Kto zebrał punkty?

Ze wstępnych szacunków wynika, że w całej Polsce niespełna połowa lekarzy dopełniła obowiązku dokształcania się, zgodnie z przepisami stosownego rozporządzenia. Najgorzej wypadli warszawscy lekarze. Na 22 tys. lekarzy 200 punktów zebrało tylko 550.

Autor: Piotr Szymański


To jest łatwe

Wybielanie zębów nie jest to zabieg zarezerwowany jedynie dla gabinetów stomatologicznych. Z powodzeniem może być przeprowadzany w domu, chociaż pod kontrolą lekarza. Nadzór rozumiany jest jako regularne wizyty kontrolne. Lekarz ma obowiązek, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek powikłań, udzielenia niezbędnej pomocy i dodatkowych porad. Ale wcześniej należy pacjenta zbadać i wysłuchać jego uwag.

Autor: Anna Leśniewska


Budowa materiałów kompozytowych

W stomatologii zachowawczej największe znaczenie mają materiały złożone (kompozytowe) służące do estetycznej odbudowy zębów. Są one wykorzystywane ze względu na bardzo dobre właściwości estetyczne, dosyć dobre parametry mechaniczne oraz prostotę zastosowania. Jednak coś, co wydaje się proste, przysparza często bardzo dużo problemów podczas pracy.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Polimeryzacja światłem

Nawet najlepszy kompozyt można źle utwardzić, używając albo złej lampy polimeryzacyjnej albo stosując niewłaściwą technikę polimeryzacji. Warto mieć świadomość, jakie reakcje zachodzą podczas polimeryzacji i co z nich wynika.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Właściwości fizykochemiczne materiałów złożonych

Dla lekarza najistotniejsze są parametry, jakimi charakteryzuje się dany materiał kompozytowych. Poniżej przedstawiamy i opisujemy najważniejsze cechy materiałów złożonych. 

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Profesjonalna dekontaminacja

Stomatolodzy, dbając o dobre samopoczucie pacjentów, tak urządzają gabinety, aby czas w nich spędzony nie kojarzył im się z nieprzyjemnym zabiegiem. Jednak estetyczny wygląd poczekalni i gabinetu, przyjazna atmosfera w trakcie wizyty u lekarza to nie wszystko. Nie mniej ważna, a może i najważniejsza, jest także dbałość o czystość i higienę.

Autor: Roman Kurbiel Salamonowicz


Mycie i dezynfekcja stomatologicznych systemów ssących

Kontynuując nasz cykl, drukujemy kolejną tablicę procedur sanitarnych. Tym razem jest to tablica poświęcona dezynfekcji, czyszczeniu i udrażnianiu systemów odpływowych oraz urządzeń ssących. 

Autor: Piotr Szymański


3D a implantologia

Fotorelacja z zabiegu implantacyjnego z zastosowaniem implantów Euroteknika i Astratech. Planowanie leczenia odbyło się przy pomocy programu do obróbki zdjęć wykonanych w technice tomograficznej (3D).


Fachowe leczenie to za mało

Mężczyzna w średnim wieku wchodzi do poczekalni gabinetu stomatologicznego. Na wizytę u lekarza, który ma opinię najlepszego w mieście, czekał kilka dni…Po wizycie słono płaci, bo wie, że dobry dentysta i dobre materiały stomatologiczne są drogie. Ale jest to jego ostatnia wizyta w tym gabinecie. Dlaczego?

Autor: Justyna Niebieszczańska


Esteci w Fabryce Trzciny

24 i 25 kwietnia 2009 roku Fabryka Trzciny w Warszawie  zamieniła się w salę wykładową. Pracownia Cerlab z Poznania zorganizowała III edycję Kongresu Tytani. Organizatorzy zaprosili najlepszych specjalistów z Europy i Ameryki Północnej: David Garber, Henry Salama, Mauro Fradeani, Richard Kleinsman, Ludger Schluetter, Claude Sieber oraz Willi Geller. Kongres poprowadził Piotr Gąsowski.

Autor: Piotr Szymański

 

Mycie, dezynfekcja i sterylizacja

Publikujemy tablicę – dezynfekcja i sterylizacja końcówek. Warto ją wyciąć i dołączyć do dokumentów gabinetu. Jest to bowiem jedna z procedur sanitarnych, której stosowanie może sprawdzić Sanepid. Obowiązek stworzenia odpowiednich dokumentów sanitarnych ciąży na kierowniku ośrodka, bądź właścicielu gabinetu 

Autor: Piotr Szymański


Napisz je sam

Procedury sanitarne, obowiązujące w gabinecie lekarskim lub ZOZ-e, powinny zostać wdrożone przez kierownika Lub właściciela przychodni. Na nim spoczywa też obowiązek przygotowania tych procedur lub przystosowania.  

Autor: Piotr Szymański


Praktyczny Vector

Vector jest urządzeniem ultradźwiękowym do niechirurgicznego leczenia stanów zapalnych przyzębia. Maksymalną Skuteczność osiąga przy głębokości kieszeni patologicznej do 6 mm. Przy głębokości 7 mm, a nawet 8 mm, metoda leczenia jest porównywalna do SRP-scaling / rootplaning. 

Autor: lek. stom. Jacek  Górski


O wyborze unitu powinna decydować również…łatwość konserwacji

Nie wyprodukowano Jeszcze unitu, który nie wymagałby konserwacji. Złośliwość rzeczy martwych znamy to doskonale. Zatem kupując unit wybierzmy taki, w którym większość usterek będziemy w stanie naprawić sami. 

Autor: Piotr Szymański


Cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia

Wodorotlenek wapnia silne działanie bakteriobójcze zawdzięcza wysokiemu ph, co w przypadku kontaktu z tkankami miękkimi może powodować ich destrukcję. 

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Jak i czym oczyszczać powierzchnie międzyzębowe?

Szczotka do zębów, nawet najlepsza, nie jest w stanie oczyścić powierzchni międzyzębowych. Zwłaszcza, gdy zęby są stłoczone w łuku zębowym, w jamie ustnej są obecne uzupełnienia protetyczne albo pacjent nosi stały aparat ortodontyczny. Również u pacjentów z chorobami przyzębia, dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni zębów jest bardzo trudne. 

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


 Wybielanie zębów - zachcianka czy norma?

Do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się coraz młodsze osoby z prośbą o wybielenie zębów. Posiadanie pięknych, śnieżnobiałych zębów jest w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem szeroko rozumianego dobrego wyglądu. Obserwując obecne potrzeby pacjentów można powiedzieć, że staje się normą. 

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Doctor & Life

Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty

Grand Prix CEDE

Szczegółowy opis czterech produktów, które otrzymały najważniejszą nagrodę polskiego rynku stomatologicznego w 2008 roku, czyli Grand Prix targów CEDE. Nagrodzone produkty to: szczoteczka Elgydium Clinic Trio Compact Mix, wkładki policzkowe o nazwie Neo Drys, mikroskop Optilion Pico oraz materiał do wypełnień produkowanych w technologii glasjonomerów o nazwie GC EQUIA.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Dobrze siedzieć

Jak wybrać i sprawdzić przed zakupem fotel oraz stołek dla lekarza i asystentki. Przy zakupie unitu wcale nie trzeba wybrać fotela dla pacjenta, ani tym bardziej stołka, który proponuje nam sprzedawca. Można i nawet należy powybrzydzać. Wszystko w trosce o własną wygodę.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Rentgenofobia

W praktyce lekarskiej często mamy do czynienia się z pacjentem odczuwającym lęk. ¬ródło tego lęku może być niesprecyzowane lub bardzo konkretne. Najczęściej pacjenci obawiają się widoku krwi, bólu, białego fartucha, zapachu medykamentów, karetki, szpitala, wózka inwalidzkiego, widoku cudzego cierpienia. Zdarzają się pacjenci, którzy „mają strach” przed wizytą u dentysty, a także przed badaniem aparatem rtg.

Autor: lek. dent. Marcin Pasierbiński


Ciąża, a RTG

Najwięcej kontrowersji budzi wykonywanie badań radiologicznych u kobiet ciężarnych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wykonanie zdjęcia u pacjentki w ciąży i chcemy ją przekonać do słuszności naszej decyzji, należy być świadomym nie tylko skutków oddziaływania promieniowania na nienarodzone dziecko, ale także przepisów prawa medycznego.

Autor: lek. dent. Marcin Pasierbiński


Apteczka w gabinecie

Lekarz nie może sprzedawać leków w gabinecie, ani być właścicielem apteki. Choć  na terenie gabinetu, który działa jako praktyka lekarska, może stać gablota ze środkami, które nie są lekarstwami. Kto i co może sprzedawać w gabinecie stomatologicznym?

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Dotacja na gabinet

Otworzenie nowego gabinetu stomatologicznego wymaga posiadania odpowiednich pieniędzy. Osoba, która w okresie ostatnich 12 miesięcy nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej, może liczyć na uzyskanie dotacji finansowej z Krajowego Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”.

Autor: Arkadiusz Augustyniak


Podstawy implantologii

Implantologia stomatologiczna daje coraz szersze możliwości stosowania. Nowe rozwiązania, technologie, badania zwiększają bezpieczeństwo, pewność i elastyczność metod wykonywania implantów i ich wszczepiania. Działa wiele firm o zasięgu globalnym specjalizujących się w implantologii. Na polskim rynku również są dostępne różnorodne nowoczesne systemy. Jak wybrać ten, który będzie najlepszy dla nas i dla naszych pacjentów?

Autor: Piotr Mikołajczyk


Higiena protez

Prawidłowo wykonana proteza ruchoma: częściowa czy całkowita, osiadająca czy z podparciem ma za zadanie nie tylko odbudować braki zębowe, ale ma w kontekście działanie lecznicze, rehabilitacyjne i profilaktyczne. Pacjent może znów swobodnie uśmiechać się, spożywać pokarmy i cieszyć się swoim nowym wyglądem.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Materiały do wykonywania koron i mostów

W codziennej praktyce protetycznej bardzo często wykonujemy tymczasowe uzupełnienia koron i mostów. Zdarza się, że wykonane uzupełnienie nie pasuje do kikutów oszlifowanych zębów, wtedy oczywiście zastanawiamy się, dlaczego i gdzie jest błąd?

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA