Dezynfekcja narzędzi
Publikujemy kolejną tablicę sanitarną. Tym razem jest ona poświęcona dezynfekcji narzędzi, których nie można sterylizować w autoklawie. Z grubsza narzędzia takie można podzielić na dwie grupy. Te, które naruszają ciągłość tkanek (chirurgiczne) i narzędzia nie naruszające ciągłości tkanek (niechirurgiczne). Oczywiście sposoby ich dezynfekcji są nieco inne.
Zanim zdezynfekujesz
Państwowy Zakład Higieny opublikował podstawowe zasady doboru, sposobu użytkowania oraz przechowywania preparatów dezynfekcyjnych. Część z tych zaleceń dotyczy również gabinetów stomatologicznych.
„Mikroby nie znają granic”
Z dr Martinem Fulfordem rozmawia Justyna Niebieszczańska. „Dr Martin Fulford, FIBMA,BDS,MPhil, DGDP, pracował 13 lat jako mikrobiolog,a następnie ukończył studia stomatologiczne na uniwersytecie w Bristolu. Przez kilkanaście lat pracował jako dentysta łącząc pracę zawodową z badaniami, które koncentrowały się na kontroli infekcji.
Autor: Justyna Niebieszczańska
Mioterapia
Aż 40 proc. polskich dzieci ma nabyte wady zgryzu. Można im zapobiegać dzięki mioterapii, prostej metodzie leczenia, której zasady lekarz dentysta ogólnie praktykujący powinien przekazać pacjentowi i jego rodzicom.
Autor: lek. dent. Elżbieta Grzesiak
Zęby palacza
Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu niedoborów witaminy C, co ma wpływ na szkliwo i miazgę zębów. Stwarza większe ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, nie wspominając już o złogach i zmienionej mikroflorze.
Wytrzymałość kompozytów
Choć od wprowadzenia pierwszych materiałów kompozytowych na rynku minęło już prawie 50 lat, wciąż nie powstał produkt tak długowieczny jak struktura samego zęba.
Proces starzenia materiałów kompozytowych jest dużo szybszy niż zdrowego zęba. Czy i jak można go spowolnić?
Kłopotliwe rozliczenia
Błędy w rozliczeniach z NFZ, mogą kosztować tysiące złotych kary. Z kolei współpraca z funduszem przynosi korzyści w postaci: taniej reklamy i zdecydowanie tańszych (dla pacjenta) usług. Jak zatem skorzystać z dobrodziejstw NFZ-u i ustrzec się błędów. Najlepiej wynająć specjalistę do spraw rozliczeń z NFZ-tem.
Autor: Robert Grzegorowski
Od korzenia do korony
Wkłady to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia koron zębów własnych. Warunkiem zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego jest prawidłowo przeleczony kanał korzeniowy, bez zmian patologicznych w okolicy wierzchołka. Uszkodzenie zęba nie powinno znajdować się poniżej brzegu kości. Ponadto ząb taki nie może być silnie rozchwiany. Wkłady koronowo-korzeniowe służą najczęściej jako umocowanie pojedynczej korony protetycznej, ale mogą być również filarem mostu protetycznego.
Czas jest droższy niż pieniądze
Stanisław Lem, wybitny pisarz a nade wszystko człowiek o genialnym umyśle, zapytany kiedyś przez niezbyt inteligentnego dziennikarza, dlaczego nigdy nie napisał książki „dla zabicia czasu” odparł gniewnie: „ Bo nie ma cenniejszej substancji niż czas”.
Autor: Justyna Niebieszczańska
Doctor&Life
Kulturalno – informacyjny niezbędnik każdego dentysty.