Fot. Cyprian Seliga

Według raportu grand view reaserch do roku 2027 globalny rynek druku 3d w stomatologii ma osiągnąć wartość ponad 9 mld USD, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 30 proc. Ta prognoza jest jednym z wielu dowodów na fakt ekspansji technologii addytywnej (druk 3D), będącej częścią szybko rozwijającej się stomatologii cyfrowej.

Fot. 123 RF

Decyzja o wyborze narzędzi w gabinecie stomatologicznym ma kluczowe znaczenie dla jakości pracy lekarza oraz komfortu pacjentów. Wśród najważniejszych wyborów znajduje się rozstrzygnięcie, kiedy pracować turbiną powietrzną, a kiedy kątnicą przyspieszającą? Oba urządzenia warto mieć w swoim gabinecie, oba mają swoje wady i zalety. Warto szczegółowo je poznać, aby rozsądnie podejmować decyzje, które procedury wykonywać turbiną, a które kątnicą.

FOT. ADMETEC

Od kilku dekad mikroskopy i lupy zabiegowe stały się nieodłącznym elementem ergonomicznie wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Wydawać by się mogło, że możliwości oferowane przez współczesną technologię i optykę zostały już w pełni wykorzystane. Jednakże inżynierowie wciąż poszukują nowych rozwiązań wspierających operacje stomatologiczne. Dzięki ich pracy od kilku lat na rynku oferowane są lupy ergonomiczne – najnowszy trend optyki zabiegowej.

Praca wykonana przy współpracy Gabinetu Stomtologicznego Przemysław Kustra w Krakowie

Obecnie digitalizacja protokołów stomatologicznych osiągnęła poziom, Pozwalający na pełną autonomię praktyk stomatologicznych W ujęciu kompleksowego leczenia pacjentów. Począwszy od diagnostyki, przez dokładne planowanie leczenia oraz jego wdrożenie, włącznie z wykonywaniem prac protetycznych, pacjent może być klinicznie obsłużony w obrębie jednej praktyki dentystycznej w niespotykanie dotąd krótkim czasie.

Fot. MDS JOŃCZYK

Konstrukcja współczesnych mikroskopów stomatologicznych pozwala Na dołączanie do nich różnego rodzaju aparatów fotograficznych, Kamer i przetworników wideo, uwzględniając najnowsze rozwiązania Technologiczne. Stosowanie ich w codziennej praktyce dentystycznej Ma wiele niepodważalnych zalet. Nie chodzi tylko o możliwości diagnostyczne, marketingowe, ale również archiwizacyjne, ponieważ dokumentowanie zabiegu „obrazem” może mieć też znaczenie prawne. Tym bardziej, że współczesny sprzęt foto i wideo oferuje wysoki komfort obsługi oraz dużą wydajność.

Fot. Sirona

W ostatnich latach następuje coraz większy rozwój technologii skanerów oraz frezarek na rynku stomatologicznym. Na ten temat napisano już wiele artykułów, zachwalających wykorzystanie tego typu urządzeń zarówno w gabinecie lekarza dentysty, jak i w pracowni technika dentystycznego. Celem tego artykułu jest omówienie trzech najbardziej powszechnych, z punktu widzenia klinicznego, rozwiązań związanych z wykorzystaniem technik cyfrowych.

Tak jak atrybutem lekarza ogólnego jest stetoskop, tak dla lekarza Dentysty takim narzędziem jest lusterko. Oba te przyrządy wydają Się być dosyć proste konstrukcyjnie. Szczególnie w przypadku lusterka wydawać by się mogło, że nie potrzeba wielkiej wiedzy, aby poprawnie go używać. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, dlatego postaramy się te szczegóły wyjaśnić.

Przez ostatnie trzy dekady mikroskopy zabiegowe na dobre zadomowiły się w stomatologii. Z początkowo dość nieporęcznych i nieergonomicznych stały się nowoczesnymi, naszpikowanymi technologią XXI w., wydajnymi urządzeniami. Współczesna ewolucja elektroniczna i mechaniczna nie ominęła mikroskopów stomatologicznych. To w praktyce przełożyło się na wyższy komfort pracy lekarza i w konsekwencji na wydajniejsze oraz efektywniejsze leczenie pacjentów.

Lupy zabiegowe dzielimy przede wszystkim według rodzajów systemów Optycznych, które oferują poszczególne rozwiązania. Dodatkową wytyczną charakteryzującą rodzaje lup są opcje montażu optyki na ramkach i czepcach. Poniżej prezentujemy szczegółowy podział techniczny lup według konstrukcji optycznych i systemów instalacji optyki.

Szczotkowanie zębów jest czynnością, której celem jest usunięcie Płytki nazębnej, a tym samym zachowanie zdrowia jamy ustnej. Jaka Szczoteczka jest najskuteczniejsza? Manualna czy elektryczna? Będąc precyzyjnym szczoteczki elektryczne dzielimy na te z napędem: oscylacyjno-rotacyjnym, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym, sonicznym i magnetycznym. Technologia daje nam wiele możliwości.

Statystycznie większość wypełnień jest źle utwardzona. Za taki stan rzeczy odpowiadają lekarze dentyści, którzy niezbyt „przykładają” się do polimeryzacji. Znajomość fizycznych i chemicznych procesów zachodzących przy naświetlaniu pomoże lekarzowi zrozumieć, co i dlaczego wykonuje.

Sprzęt cyfrowy zaczyna być powszechnie używany w stomatologii. Dzięki temu możliwe są do realizacji między innymi całkowicie cyfrowe protokoły leczenia protetycznego. Czy systemy te są lepsze od konwencjonalnych? Czy dentyści są już gotowi, aby zmienić system pracy z tradycyjnego na cyfrowy?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu naukowców. Porównywanie jakości wykonanie prac protetycznych przy użyciu protokołu cyfrowego i konwencjonalnego to ciekawy temat doświadczeń i badań. Przejrzeliśmy większość dostępnych badań naukowych na ten temat i płynie z nich ciekawy wniosek.

Nawet przez rok pacjent zastanawia się, czy rozpocząć leczenie stomatologicznego i jaki gabinet wybrać. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji bólowych, ale przypadków dotyczących leczenia z zastosowaniem bardziej skomplikowanych procedur. Dlatego warto poświęcić czas, by edukować pacjentów i budować zaufanie do nas, zanim jeszcze pojawią się w naszym gabinecie. 

W czasie tego roku pacjent będzie szukał informacji w różnych źródłach, będzie czytał o swoich problemach, o dostępnych rozwiązaniach, o tym jak wyglądają zabiegi, ile trwają itd. Poszukiwania te będą odbywać się wielokierunkowo – zarówno wśród znajomych, jak i w Internecie. 

Prawidłowy wybór oraz dopasowanie unitu do indywidualnych potrzeb jest trudne. Tym bardziej, że oferta jest bardzo różnorodna. A wybór musi być przemyślany. Unit służy lekarzowi średnio 10-15 lat, a w przypadku unitów metalowych nawet 30 lat. Na co zatem zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze nowego sprzętu?

To co się podoba jednej osobie, niekoniecznie będzie odpowiadać komuś innemu. Przyjrzyjmy się więc po kolei poszczególnym elementom unitu i odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytania w tym temacie.

Jak wybrać unit stomatologiczny? Każdy z lekarzy dentystów stanął lub stanie kiedyś przed koniecznością wyboru unitu do gabinetu. A wybór jest dosyć trudny, ponieważ oferta na polskim rynku jest wyjątkowo bogata. Sprzedawcy zachwalają swój towar, pokazując jednocześnie braki w sprzęcie oferowanym przez konkurencję oraz sugerując, że ich produkt jest najlepszy i niezawodny. Powstaje zatem pytanie, czy w ogóle można kupić unit bezawaryjny?

Odpowiedź jest tylko jedna, oczywiście że nie. Każdy unit kiedyś odmówi posłuszeństwa. Jak więc wybrać taki, który nie będzie nas często zaskakiwał?

Sterylizacja narzędzi to dziś prawny obowiązek. Na początku obecnego stulecia wprowadzono prawo, że wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku muszą być sterylizowane przed leczeniem każdego pacjenta. Aby ten obowiązek wypełnić można było albo korzystać z usług firm, mających duże sterylizatornię, albo zainstalować w gabinecie autoklaw. Gabinet stomatologiczne właściwie nie miały wyboru, ponieważ ilość sprzętu i jego „obrót” był tak duży, że nie warto było korzystać z rozwiązań zewnętrznych.

Zatem rozwiązaniem było zainstalowanie w gabinecie autoklawu. Urządzenia, które nie przynosi bezpośrednio dochodu, ale jego brak lub niewłaściwa eksploatacja może generować koszty i to duże. Jak więc dbać o autoklaw, aby było z nim jak najmniej kłopotów?

Spis treści - subskrypcja

loading...
2025
2024
2023
2022
2021
2020

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA