Fot. 123 RF

Od 26 września 2024 roku asystentki oraz higienistki stomatologiczne, które chcą kontynuować pracę w swoim zawodzie, muszą spełnić nowe wymagania prawne. Kluczowym warunkiem jest złożenie wniosku o wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Osoby, które tego nie zrobią, stracą prawo do posługiwania się tytułem zawodowym oraz wszystkie związane z nim przywileje, w tym minimalne wynagrodzenie, przysługujące pracownikom medycznym. Najważniejsze jest jednak to, że bez wpisu nie będą mogły pracować z lekarzem przy pacjencie.

Fot. 123 RF

Analizujemy rzeczywisty przypadek pacjentki, która przez wiele lat nie dbała o stan swojego uzębienia, co doprowadziło do konieczności usunięcia niemal wszystkich zębów. Mimo licznych zabiegów przeprowadzonych przez stomatologa, pacjentka doświadczyła poważnych powikłań, które skłoniły ją do złożenia pozwu przeciwko poradni stomatologicznej oraz jej ubezpieczycielowi. Sąd, na podstawie opinii biegłych, musiał rozstrzygnąć, czy lekarz dochował należytej staranności w leczeniu czy też doszło do zaniedbań, które przyczyniły się do przedłużającego się bólu i problemów zdrowotnych pacjentki.

Fot. 123 RF

Naczelna Rada Lekarska podjęła uchwałę umożliwiającą lekarzom i lekarzom dentystom umieszczanie dodatkowych informacji na swoich pieczątkach lekarskich. Wprowadzenie tych zmian ma na celu usprawnienie pracy medycznej oraz poprawę komunikacji w systemie ochrony zdrowia. Dopuszczono również możliwość zamieszczania danych z pieczątki w formie nadruku wykonywanego z systemu komputerowego.

Fot. 123 RF

Do 15 sierpnia 2024 r. Każda placówka medyczna, niezależnie od tego czy jest to podmiot leczniczy czy praktyka zawodowa, ma obowiązek dostosowania się do regulacji wynikających z rozdziału 4b ustawy z dnia 13.05.2016 r. O przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Szczególne środki ochrony dotyczą dzieci, czyli osób do ukończenia 18. roku życia.

Fot. Chroma

Pacjent zarzucił lekarzowi, że wykonał zabieg bez informowania go O tym. Tym samym nie spełnił obowiązku udzielenia informacji pacjentowi I odebrania od niego zgody na to konkretne leczenie, czym Naruszył prawa pacjenta wynikające z ustawy o prawach pacjenta I rzeczniku praw pacjenta. Pacjent, gromadząc dowody, nagrał rozmowę z lekarzem, w której wprost go zapytał, dlaczego leczył inny ząb i nie poinformował go o tym. Sprawa trafiła do sądu. Jaki był finał tej sprawy?

Fot. Chroma

Dokładnie rok temu ministerstwo zdrowia opublikowało rozporządzenie Dotyczące możliwości zdobywania przez lekarzy umiejętności zawodowych. Niemalże w rocznicę tego wydarzenia Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne poinformowało, że zostało wpisane do Rejestru Towarzystw Naukowych przyznających te certyfikaty. Pierwszy egzamin z zakresu umiejętności implantologia stomatologiczna odbędzie się 16 stycznia 2025 r.

W maju 2024 r. podczas nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy uchwalono nowy Kodeks Etyki Lekarskiej (KEL). Ma on obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Postanowiono dostosować go do współczesnych realiów. Chodzi przede wszystkim o cyfryzację w ochronie zdrowia. Nowe zapisy dotyczą m.in. zasad stosowania nowoczesnych technologii (telemedycyna), używania sztucznej inteligencji oraz sposobów reklamowania się w mediach społecznościowych.

Fot. 123 RF

Rzecznik praw pacjenta to instytucja, która ma stać na straży praw Pacjenta i przestrzegania ich przez instytucje udzielające świadczeń Leczniczych. Od dłuższego czasu obserwuję jak zmienia się interpretacja przepisów w tej instytucji. Dla wielu prowadzących działalność leczniczą olbrzymim zaskoczeniem jest to, że podmiot leczniczy czy lekarz nie jest stroną w postępowaniu przed Rzecznikiem Praw Pacjenta.

Fot. 123 RF

Źle wykonana praca protetyczna była powodem do wszczęcia postępowania. A ponieważ lekarka na początku nie przyznawała się do winy, to sprawa była wieloetapowa. Pierwszym było roszczenie wobec Ubezpieczyciela, potem sprawa trafiła do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy izbie lekarskiej, by na koniec znaleźć się w sądzie. W konsekwencji doszło nie tylko do wypłaty z ubezpieczenia OC lekarki, ale także do wyroku sądu.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA