Bezpieczne oświetlenie w gabinecie
Od października 2010 roku obowiązuje nowa norma (PN-EN 62471) dotycząca bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp i systemów lampowych. Określa ona zagrożenia jakie wynikają z pochłoniętego przez człowieka promieniowania optycznego (z pominięciem laserów, dla których jest inna norma).
Czy to już czas na LED?
Jednym z powodów popularności oświetlenia diodowego jest niski koszt eksploatacji tego źródła światła. Dioda LED zużywa o wiele mniej energii, co nie jest obojętne dla środowiska. Rachunek za prąd jest dużo mniejszy niż przy stosowaniu żarówek halogenowych. Ponadto czas świecenia źródła diodowego wynosi około 50 000 godzin, podczas gdy średnia długość życia żarówki halogenowej o to 2000 godzin.
Dołożą się do unitu
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup unitu stomatologicznego, mikroskopu, czy aparatu RTG? W jaki sposób obniżyć sobie koszty udziału w szkoleniach? Czy Unia Europejska dołoży się do remontu gabinetu? Wszystkie te sytuacje są jaknajbardziej realne. Polska bardzo dobrze korzysta ze środków pomocowych wykorzystując większość przyznanych pieniędzy. Na co mogą liczyć stomatolodzy z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska?
Autor: Piotr Lichwa
Lasery – przyszłość stomatologii
Lasery w stomatologii to bardzo bliska przyszłość. Na rynku pojawiły się urządzenia o parametrach pozwalających wykonywać bezboleśnie większość procedur.
Uzupełnienia tymczasowe stosujemy w protetyce stomatologicznej w celu zabezpieczenia opracowanych zębów filarowych. Jest to podyktowane koniecznością wykonania określonych etapów pracy na poziomie laboratoryjnym. Tymczasowe mosty czy korony pozostają w jamie ustnej pacjenta najczęściej kilka dni lub tygodni. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do wydłużenia czasu użytkowania. Jest to związane z opóźnieniem w pracach laboratoryjnych, nieobecnością pacjenta na ustalonych wizytach czy trudnościami w adaptacji protezy.
W trosce o środowisko
Zaledwie 1 gram rtęci – substancji stanowiącej podstawę amalgamatu - może zanieczyścić nawet 100 000 litrów wody. Wobec tak znacznego i destrukcyjnego wpływu na środowisko, nie mogli przejść obojętnie unijni urzędnicy, którzy zalecają montowanie w unitach stomatologicznych specjalnych separatorów, dzięki którym trujące związki zostaną zabezpieczone, a w efekcie unieszkodliwione.
Jak dieta wpływa na protezy
Na okres użytkowania miękkiego podścielenia wpływ ma szereg czynników. Wszystko zależy od sposobów dbania o uzupełnienia a także od diety. U pacjentów z problemami z wydzielaniem śliny w krótkim czasie następuje osadzenie kamienia na powierzchni płyty protezy oraz miękkiego podścielenia. Oddzielnym zagadnieniem, stosunkowo mało zbadanym, jest wpływ leków na miękkie podścielenia. Niektóre przyjmowane leki zawierają na przykład alkohol, który niszczy podścielenie.
Agresja pacjentów
Pracownicy ZOZ-u W Sokołowie Podlaskim już ćwiczą samoobronę i używanie miotaczy gazu. W Warszawie na razie łagodnie. Rozpoczął się cykl szkoleń dla lekarzy dotyczących unikania agresji i reagowania na nią.
Autor: Katarzyna Jankowska
Finansowanie leczenia na świecie
Od 1998 roku dopuszczany jest w Wielkiej Brytanii prywatny zarząd nad państwowymi placówkami medycznymi. Wcześniej Brytyjczycy, podobnie jak Irlandczycy i mieszkańcy państw skandynawskich, stosowali model państwowy, w którym obywatele mieli powszechny dostęp do publicznej służby zdrowia.
Peugeot 508
Pod koniec zeszłego roku Peugeot zaprezentował model 508. Jest to limuzyna średniej wielkości i niezbyt droga. Najtańsza wersja kosztuje 77 tys. zł, co jak na nowoczesne auto nie jest wygórowaną ceną. W ofercie Peugeota auto zastąpiło dwa modele – 407 i 607.
NGS 7/2011
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania