W Polsce lekarze planując duże odbudowy protetyczne zazwyczaj używają cyfrowych systemów do projektowania uśmiechu na komputerze, w wersji 2D. Większość lekarzy korzysta z systemu DSD, ale dostępne są również inne programy: włoski system DDS, system Smile Cloud czy Smylist, który jest używany głównie na Węgrzech i w Dubaju (ZEA). Niezależnie od systemu, którym pracujemy, problem konwersji danych jest wszędzie taki sam – oczywiście, jeśli korzystamy z polskich pracowni technicznych. W swojej pracy od 6 lat stosuję do projektowania uśmiechów system Smylist. Wcześniej pracowałem włoskim systemem DDS, a pojedyncze projekty realizowałem również w systemie DSD.

Funkcjonalne kontakty zębów górnych z dolnymi stanowią podstawę dla każdej interwencji leczniczej podejmowanej przez lekarza dentystę. Zrozumienie, jak ważne jest zapewnienie im ochrony podczas dynamicznych ruchów żuchwy w trakcie żucia, pozwala uchronić zęby pacjenta przed wystąpieniem ubytków abfrakycjnych, patologicznego starcia zębów, pęknięcia koron i korzeni, ukruszenia, pęknięć i złamań prac protetycznych, przemieszczeń zębów czy w końcu zwiększenia się ich ruchomości, a także zmian położenia po przebytym leczeniu ortodontycznym [1, 2].

Opis przypadku. Pacjentka lat 31 zgłosiła się do naszej praktyki z silnymi bólami w okolicy skroniowej oraz w okolicy lewego żwacza i potylicy. Wcześniej pacjentka była leczona za pomocą wstrzyknięć botoksu, a jeszcze wcześniej stosowano u niej szynoterapię. Botoks przyniósł ulgę na krótko, a każda następna sesja wymagała znacznego zwiększenia dawki. W ostatnim okresie pacjentka leczona farmakologicznie lekami zwiotczającymi układ mięśniowy.

Lekarze nie boją się już słowa okluzja i coraz częściej sięgają po leczenie z użyciem artykulatorów, czy deprogramatorów. Problemem pozostaje mierzenie zmian, które zachodzą podczas leczenia okluzyjnego. Sposobów tych pomiarów jest kilka. Jednym z dokładniejszych jest wykorzystanie aparatu Freecorder Blue Fox.

Aparat ten z dokładnością do 0,05 mm wykonuje repozycję głów żuchwy. Składa się z systemu kamer wysokiej rozdzielczości. Umieszczone są one w części pomiarowej, która jest stabilnie na stałe przymocowana do ściany. Dodatkowe elementy osobno współpracujące z urządzeniem to przystawka Fast Link oraz przystawka C.A.R. device.

Artykulacja oraz jej replika z wykorzystaniem artykulatora to podstawowy element, który wpływa na skuteczność leczenia. Musimy sobie zdać sprawę z ograniczeń w budowie artykulatorów. Jeśli nie zastosujemy właściwych poprawek nie będzie możliwe osiągnięcie właściwej  replikę indywidualnej sytuacji pacjenta. Pamiętajmy, że mamy dwa rodzaje okluzji – okluzja statyczna i okluzja dynamiczna.

Pacjentów trafiających do naszych praktyk z problemami dysfunkcji układu stomatognatycznego możemy podzielić na kilka grup, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia terapii. Aby dokonać właściwego podziału potrzebujemy danych z wywiadu i analizy RTG oraz badania EMG i RM. Te informacje pozwolą nam na wstępną selekcję pacjentów z przeważającym problemem mięśniowym lub przeważającym problemem stawowym.

W dysfunkcjach bardzo rzadko mamy izolowane problemy stawowe – na ogół współistnieją z problemami mięśniowymi. Dlaczego tak często nieprawidłowości ze strony mięśni towarzyszą problemom stawowym?

Wykonanie aparatu okluzyjnego powinno być poprzedzone analizą badań napięcia mięśni żucia (EMG). Dopiero na podstawie wyników badań EMG, możemy stworzyć bardzo precyzyjny plan leczenia pacjenta z dysfunkcją. Podczas badania EMG rejestrujemy powierzchniowe potencjały elektryczne. Są one wyrażone w mikrowoltach [µV] i przedstawione w formie wykresów z naniesionymi wartościami. Podczas badania zajmujemy się następującymi grupami mięśni: włókna przednie mięśni skroniowych (RTA i LTA), mięśnie żwacze (RMM i LMM), mięśnie nadgnykowe i mięśnie czworoboczne.

Przeciążenia zwarciowe działają, pod wpływem mechanizmów kompensacyjnych organizmu, destrukcyjnie zarówno na zęby i mięśnie, jak i na struktury wewnętrzne stawów skroniowo‑żuchwowych. To z kolei prowadzi do zaburzeń zwarciowych centrycznych (zaciskanie zębów), jak i ekscentrycznych (zgrzytanie zębami).

Okluzja statyczna i dynamiczna. Jeśli zaczniemy zmieniać kąty, pod jakimi ustawione są kłykcie, zaobserwujemy wędrowanie pierwszego kontaktu na zębach trzonowych – kontakt ten nie pozwoli na zwarcie łuków i uzyskanie kontaktów na zębach przednich. W układach mechanicznych mamy zdecydowanie większą dokładność niż w układach żywych, ale za to w układach żywych ruch bywa bardziej skomplikowany i zależy od większej ilości elementów.

Publikujemy opis jednego z trudniejszych przypadków przemieszczenia krążka stawu skroniowo-żuchwowego, jakiego leczenia podjęliśmy się w naszej placówce. Przedstawię sposób diagnostyki oraz leczenia, jakie zastosowaliśmy.W 2015 roku do naszej praktyki trafiła 28-letnia pacjentka skarżąca się na ból twarzy i problemy z jedzeniem. W trakcie badania stwierdzono znaczny problem w kontaktach pomiędzy zębami żuchwy i szczęki, trwałe przemieszczenie żuchwy w lewo oraz znacznie ograniczoną szerokość rozwarcia szczęk (fot 1).

Pacjentka lat 34, zgłosiła się do naszej praktyki pod koniec 2017 roku z problemem bólów i zawrotów głowy, które wystąpiły po wypadku komunikacyjnym. Podczas wypadku doszło do poważnego urazu czaszkowo-mózgowego. Z wywiadu dowiedzieliśmy się, ze wypadek miał miejsce w lecie 2017 r. Jego konsekwencją był poważny uraz czaszkowo-mózgowy z krwiakiem śródmózgowym. Pacjentkę wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej, która trwała 9 dni. Od końca 2017 r. pojawiły się bóle głowy i bóle w okolicy ucha prawego. W wyniku badania stwierdzono zbaczanie żuchwy w stronę lewą i brak trzasków w ruchu szerokiego otwarcia i doprzednim. W związku z przebytym urazem pacjentka cały czas była w trakcie farmakoterapii. Odnieśliśmy wrażenie, że była  lekko splątana prawdopodobnie w wyniku działania leków.

Pacjent lat 56, zgłosił się do naszej praktyki z problemem ograniczenia szerokości otwarcia szczęk. Dodatkowo narzekał na nieprzyjemne odgłosy występujące podczas jedzenia, odczuwalne w okolicy lewego ucha.

Podczas badania stwierdzono zbaczanie żuchwy w stronę lewą przy maksymalnym otwarciu jamy ustnej. Trzask ustępował w lewym stawie na szczycie ruchu, co sugerowało dość zastarzałe uszkodzenie mechaniki lewego stawu. Zęby były mocno starte. W powiększeniu widoczne były podłużne pęknięcia twardych struktur szczególnie zębów przednich. Tor otwarcia był jednolity. Zlecono i przeanalizowano RTG ssż, USG i MR. Analiza RTG ssż nie wykazała jakiejś znaczącej patologii. W USG jedynym elementem zwracającym uwagę były niewłaściwe proporcje torebki stawowej. W badaniu MR również nie opisano żadnej patologii.

Wstępna diagnostyka dysfunkcji układu narządu żucia z przeważającą komponentą stawową- analiza RTG, EMG i zapisu wolnych ruchów żuchwy – opis przypadku.

Pacjent lat 31, zgłosił się do praktyki z problemem okresowych bólów głowy w okolicy skroniowej, zawrotów głowy, drętwieniu dłoni i palpacyjnej nadwrażliwości mięśni czworobocznych. Wcześniej po kilku przeprowadzonych zabiegach fizjoterapii sugerowano wykonanie badania MR kręgosłupa szyjnego. Pacjent nie był dotychczas leczony aparatem okluzyjnym.

Rozwój techniki cyfrowej w stomatologii staje się faktem. Mnogość oprogramowania komputerowego do projektowania prac, oraz liczba dostępnych na rynku drukarek i frezarek faktycznie może przyprawić o zawrót głowy. Postęp cyfryzacji pozwoli w przyszłości na szybsze i dokładniejsze ustalenie zwarcia centralnego, na podstawie wszystkich używanych koncepcji.

Zwarcie centralne, a pozycje nawykowe i terapeutyczne żuchwy. Jak je rozróżniać i wyznaczać - wskazówki praktyczne. Aby dobrze zrozumieć pojęcie pozycji nawykowej i terapeutycznej, musimy przypomnieć sobie dwie definicje, które towarzyszą nam od czasu ukończenia studiów. Chodzi o definicję zwarcia centralnego i relacji centralnej.


Te pojęcia pomimo, że ich praktyczna wartość jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjna, są punktem odniesienia do rozważań na temat relacji szczęki i żuchwy. Pozycja terapeutyczna, według prof. Janusza Kleinroka, to pozycja lecznicza żuchwy. To relacja, w której zachodzi proces wygaszania objawów bólowych dysfunkcji oraz proces powrotu struktur układu stomatognatycznego do względnej równowagi. To, co wielu z nas wyniosło z akademickich wykładów, to wrażenie tożsamości pozycji terapeutycznej z pozycją do kompleksowej rehabilitacji protetycznej. Mylone są jednak procedury używania aparatów okluzyjnych bez uwzględnienia ich funkcji. Aparat okluzyjny może działać terapeutycznie lub stabilizująco.

Terapeutycznie, czy stabilizująco

Mnogość systemów ustalania pozycji terapeutycznej powoduje, że niekiedy trudno za nimi logicznie nadążyć. Niezależnie od systemu, w większości przypadków pozycja terapeutyczna jest traktowana jako optymalna pozycja do kompleksowej odbudowy protetycznej. Problemem jest również to, że tylko w dwu koncepcjach ustalania pozycji referencyjnej (terapeutycznej) podane są dokładne procedury przeniesienia ustalonej relacji do kompleksowej pracy protetycznej. W pozostałych przypadkach mamy albo duży błąd związany z niedoskonałością procedury albo wręcz zupełnie przypadkową sytuację, ustaloną przez technika w artykulatorze, bądź w zgryzadle.POZYCJA NAWYKOWA ŻUCHWY 1

POZYCJA NAWYKOWA ŻUCHWY 2

W każdym przypadku zaburzeń mięśniowych lub stawowych zaadaptowanych, należy przed znaczącą ingerencją stomatologiczną przeprowadzić procedurę przygotowania przedprotetycznego. U pacjenta, z drastycznie startymi zębami, nie przeprowadzając takiej procedury możemy zmieścić się w granicach jego adaptacji lub doprowadzić do dwóch problemów: zniszczenia naszej pracy lub pojawienia się masywnych bólów wskutek przełamania granic adaptacji. Obecnie coraz częściej pacjenci łączą ten ból z uzupełnieniami protetycznymi i nie jak kiedyś – zamiast do neurologa, zgłaszają się z pretensją do stomatologa.

POZYCJA NAWYKOWA ŻUCHWY 3

Przygotowanie przedprotetyczne

Informacje na temat przygotowania przedprotetycznego można znaleźć w książce prof. Slavicka, w wykładach: Koisa, Jankelsona czy Dawsona. Pacjent z drastycznym starciem zębów przed rekonstrukcją wymaga przygotowania przedprotetycznego. Na proces przygotowania przedprotetycznego składa się szynoterapia i budowa aparatu okluzyjnego, ustawiającego relację szczęki i żuchwy w pozycji terapeutycznej. Dopiero po eliminacji problemów napięciowych lub stawowych możemy przystąpić do kompleksowej protetyki, bądź do wykonania stabilizatora neuromięśniowo-stawowego w pozycji do odbudowy. Pozycja do odbudowy jest różna od pozycji terapeutycznej i jej wyznaczenie to jedno, ale wyzwaniem jest przeniesienie tych parametrów do ostatecznej odbudowy protetycznej. Pozycja terapeutyczna w zależności od koncepcji, którą prezentujemy, wyznaczana jest w bardzo różny sposób. Osobiście preferuję pozycję neuromięśniową. Aparaty zbudowane zgodnie z założeniami tej koncepcji w dużym procencie likwidują ból i powodują optymalizację ustawienia głów żuchwy w ssż. Do wyznaczania pozycji do odbudowy protetycznej możemy przystąpić po potwierdzonej badaniami emg, kinezjografii i USG ssż normalizacji.POZYCJA NAWYKOWA ŻUCHWY 4

Wyznaczanie pozycji odbudowy

U pacjentów bez wyraźnych uszkodzeń wewnątrzstawowych, najprościej wyznaczyć pozycję do odbudowy po terapii z użyciem szyny. Podłączamy pacjenta do aparatu J5 i po godzinnej terapii TENS, prosimy pacjenta o ustawienie żuchwy w stosunku do szczęki w pozycji najbardziej komfortowej. Tę próbę powtarzamy kilka razy, po czym zakładamy masę silikonową do rejestracji zwarcia. W ten sposób uzyskujemy pozycję do odbudowy. Aby pozycja była właściwa, musi być spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, TENS musi odbywać się z założonym aparatem okluzyjnym, najlepiej z szyną neuromięśniową. Drugi warunek, rejestrat musi być nieprzegryziony, co łatwo sprawdzić kontrolując, czy nie ma prześwitów w masie rejestracyjnej.

Żeby tę pozycję przenieść do pracy finalnrej, należy rejestracji dokonać na etapie koron czasowych wykonanych w pozycji nawykowej. Następnie zdjąć korony w taki sposób, żeby pozostawić 3 punkty podparcia, pobieramy precyzyjnie wyciski, według których technik wykona przymiarki podbudowy metalowe do kontroli i woskowe odpowiedniki koron czasowych w zwarciu do odbudowy. Później na ich bazie ustawi modele i wykona surową ceramikę.POZYCJA NAWYKOWA ŻUCHWY 5

Woskowe pierwowzory koron

Wykonanie woskowych pierwowzorów koron czasowych w pozycji do odbudowy jest istotne z dwóch powodów. Pierwszy to konieczność wpasowania się z pracą wykonywaną ręcznie do narzuconej przez bibliotekę frezarki odpowiedniej anatomii powierzchni okluzyjnej. Drugi to możliwość weryfikacji założeń projektu estetycznego z sytuacją bezpośrednio w jamie ustnej. Trzeci, może mniej istotny element, to możliwość weryfikacji pracy technika. Na woskowych wzorcach mamy pozycje do odbudowy, które możemy sprawdzać na każdym etapie naszej pracy.POZYCJA NAWYKOWA ŻUCHWY 6

Wyznaczanie pozycji do odbudowy, w sytuacji zaburzeń wewnątrzstawowych, proponuję pozostawić lekarzom dysponującym aparatem K7 lub Freecorderem. Tylko przy ich pomocy właściwie uchwycimy parametry odbudowy. Pytanie zasadnicze, które ciśnie się na usta, to jakie warunki musi spełniać pozycja do odbudowy, a jakie pozycje terapeutyczne i kiedy należy zakończyć naszą terapię.

Zakończenie terapii

W przypadku braku problemów wewnątrzstawowych odpowiedź jest dość prosta. Po trzech miesiącach noszenia szyny neuromięśniowej, a bardziej precyzyjnie po uzyskaniu optymalnych zapisów emg, w sytuacji założonej szyny neuromięśniowej. Jakie zatem parametry powinna ustalać pozycja do odbudowy w sytuacji uszkodzeń wewnątrzstawowych? Podstawowe kryterium to optymalizacja wolnych, czyli bez prowadzenia zębowego, ruchów żuchwy. Jeśli na wykresach kinezjograficznych osiągniemy dolną granicę normy w ruchach bocznych i w ruchu szerokiego otwarcia oraz ruchy boczne będą symetryczne lub prawie symetryczne, to nasza pozycja do odbudowy protetycznej jest wyznaczona właściwie. Aby dojść do tego punktu, należy skorzystać najlepiej z dwóch aparatów, ale możemy również procedurę wykonać mniej dokładnie stosując aparat K7. Pozycje terapeutyczne należy wyznaczyć na podstawie analizy szeregu badań, m.in. usg, rtg, emg i kinezjografii - przygotowując wzorce w artykulatorze i kontrolując je bezpośrednio w ustach. Możemy również zaproponować własne parametry lub oprzeć się na wskazaniach aparatu Freecorder, który na podstawie badań pokaże nam, jak ustalić pozycję szczęk, aby uniknąć kompresji krążków w każdej z trzech płaszczyzn referencyjnych. Pozycję ustaloną w aparacie Freecorder możemy zreponować za pomocą przystawki C.A.R. i następnie sprawdzić u pacjenta wynik za pomocą emg i kinezjografii.

W niektórych przypadkach wyznaczona przez aparat Freecorder pozycja szczęk wymaga modyfikacji, której dokonujemy kontrolując jednocześnie zakres ruchów i napięcie mięśniowe. W większości przypadków, po odpowiednio długim okresie szynoterapii, uzyskujemy samopoziomowanie krążków stawowych oraz symetryczne napięcie mięśniowe. W takich sytuacjach ustalenia pozycji do odbudowy protetycznej nie wymaga aż tak wielu działań. Wystarczy ustalić tę pozycję po uprzedniej deprogramacji za pomocą procedury TENS i twardej masy silikonowej rejestrującej zwarcie.

Podsumowanie

Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że pozycje do odbudowy w przypadkach zaburzeń wewnątrzystawowych bezpieczniej jest sprawdzić i przechodząc przez okres adaptacyjny użyć stabilizatora neuromięśniowo-stawowego, który pozwoli nam na łagodne przejście do rekonstrukcji protetycznej oraz umożliwi eliminację ewentualnych drobnych błędów. Warto na tym etapie skontrolować pracę stabilizatora za pomocą USG ssż lub innych dostępnych metod graficznej rejestracji zakresu wolnych ruchów żuchwy.


 Krzysztof AdamowiczAutor: lek. dent. Krzysztof Adamowicz

Ukończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie w 1988 roku. Od 2003 roku wprowadził do praktyki szyny NTI, które do dziś są jednym z elementów opracowanej w 2010 roku autorskiej procedury. Na podstawie badań prof. Pullingera opracował i wdrożył autorską procedurę analizy RTG stawów skroniowo- żuchwowych. Jest twórcą procedury ABC umożliwiającej przeniesienie ustalonych na początku parametrów zwarciowych do kompleksowej odbudowy ostatecznej niezależnie od stosowanej koncepcji repozycji żuchwy. Od 2010 roku jest konsultantem Myotronics w Polsce.

Zobacz inne artykuły tego autora

 


 

Artykuł opublikowany w numerze 7/2017 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Zwarcie centralne. Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


Spis treści - subskrypcja

loading...
2025
2024
2023
2022
2021
2020

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA