Glasjonomery to coraz chętniej stosowane materiały w praktyce stomatologicznej. Celem zastosowania materiałów wypełniających jest odbudowa zniszczonych twardych tkanek zęba czyli odtworzenie zaburzonych warunków zgryzowych.
Od czasu gdy glasjonomery po raz pierwszy pojawiły się na rynku, udoskonalano je wielokrotnie tak, że obecnie uznawane są za materiał niezbędny w podstawowej terapii stomatologicznej. W codziennej praktyce spełniają funkcję materiałów wypełniających, podkładowych lub odbudowujących tkankę zębinową a także cementujących prace protetyczne, takie jak korony czy mosty. Glasjonomery są również stosowane jako systemy łączące inne materiały wypełnieniowe ze strukturą twardych tkanek zęba. Zalet glasjonomerów jest wiele. Kilka z nich z pewnością stanowi o wyjątkowości tych materiałów: długotrwały i wysoki poziom uwalniania fluoru, chemiczna adhezja do twardych tkanek zęba oraz bioaktywność, która skutecznie zabezpiecza ząb przed brakiem szczelności brzeżnej.
Materiały glasjonomerowe mają bardzo różne zastosowania, np. mogą być stosowane jako cement wyścielający albo jako cement typu baza, który dokładniej określa się jako substytut zębiny. Jako warstwa wyścielająca cement jest zakładany, aby m.in. zahamować przenoszenie większych różnic temperatury przez wypełnienie czy odbudowę. Używa się ich do wypełniania ubytków w zębach stałych i mlecznych, do wypełnień czasowych oraz w protetyce. Popularne jest również wykorzystywanie glasjonomerów do techniki zwanej metodą kanapki konwencjonalnej. Według tej metody w miejsce dentyny wprowadza się cement glasjonomerowy, natomiast w miejsce szkliwa kompozyt. O podstawowej różnicy między glassjonomerami i kompozytami stanowi mechanizm adhezji do tkanek zęba. Kompozyty łączą się ze szkliwem i zębiną przez mikromechaniczne retencje, natomiast glassjonomery wytwarzają silne chemiczne połączenia z tkankami.
Ten rodzaj adhezji dokonuje się przez bioaktywne kondycjonowanie (conditioner) powierzchni tkanek zęba przed wypełnieniem ubytku materiałem, czyli przez użycie kwasu poliakrylowego promującego wymianę jonów między materiałem wypełnienia a strukturą tkanki. To właśnie stosowanie słabego kwasu poliakrylowego pozwala na wytworzenie związku znacznie bardziej stabilnego, niż agresywny kwas ortofosforowy, czyli standardowo używany wytrawiacz. Oprócz konwencjonalnych cementów glasjonomerowych, istnieją cementy glasjonomerowe modyfikowane żywicą, dzięki czemu, łącząc zalety glasjonomeru, uzyskujemy doskonałe efekty kosmetyczne, w znacznym stopniu zbliżone do efektu uzyskanego przy wykorzystaniu materiału kompozytowego. Jednym z tego typu glasjonomerów jest Riva Light Cure, która, dzięki zastosowanym żywicom kompozytowym, zapewnia wypełnieniom kosmetyczny naturalny wygląd, przybierający efekt kameleona.
Szeroki wybór glasjonomerów, proponowanych przez SDI Australia, stanowi alternatywę dla innych popularnych odpowiedników obecnych na naszym rynku. Mówimy tutaj zarówno o stomatologii odtwórczej, profilaktyce jak i o osadzaniu prac protetycznych, w sumie sześć możliwości wyboru. Konwencjonalny chemoutwardzalny, cement odtwórczy, wzmacniający ząb – Riva Self Cure, następnie wspomniana już tutaj wersja światłoutwardzalna do wypełnień estetycznych Riva Light Cure oraz kolejny cement chemoutwardzalny, tym razem wzbogacony opiłkami srebra – Riva Silver jako materiał bardzo wytrzymały do odbudowy zrębu kronowego lub powierzchni okluzyjnej zęba.
Dla celów profilaktyki możemy tutaj wspomnieć Rivę Protect, która służy uszczelnieniu bruzd i szczelin na powierzchni zęba lub cementu korzeniowego, a także do wyścielenia ubytku oraz w profilaktyce próchnicy bądĽ w leczeniu endodontycznym. W przypadku cementów do osadzania prac protetycznych, SDI daje nam dwie możliwości: Riva Luting oraz - o szerszym zastosowaniu - modyfikowaną żywicą Rivę Luting Plus. Warto również dodać, że każdy z cementów występuje w wersji do ręcznego mieszania oraz w wygodnych, nowego typu kapsułach, z uniwersalnym metalowym aplikatorem. Wszystkie obecne na rynku glasjonomery należą do tej samej rodziny chemicznej, dlatego podstawowe zasady ich odpowiedniego klinicznego stosowania są dla każdego z nich właściwie takie same.
Producenci udostępniają do poszczególnych produktów własne instrukcje stosowania, a zapoznanie się z nimi oraz ich przestrzeganie przez lekarza stomatologa i personel jest niezwykle ważne. Nieprzestrzeganie zasad dotyczących sposobu użycia jest główną przyczyną niepowodzeń i niezadowolenia a tym samym rozczarowania. Kosmetycznie i długotrwałe wypełnienia są najlepszą rekomendacją, jakiej udzielą zadowoleni pacjenci. To najlepsza i najskuteczniejsza promocja gabinetu stomatologicznego oraz sposób na zdobycie nowych i lojalnych pacjentów.