System zarządzania jakością RTG
Od początku 2007 roku wszystkie urządzenia wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie powinny spełniać określone wymagania prawne i jakościowe. W ich przestrzeganiu pomaga zbiór procedur, umownie nazwany systemem zarządzania jakością RTG. Co wchodzi w skład tych procedur, jak je przygotować, na jakich aktach prawnych trzeba się oprzeć?
Kto zebrał punkty?
Ze wstępnych szacunków wynika, że w całej Polsce niespełna połowa lekarzy dopełniła obowiązku dokształcania się, zgodnie z przepisami stosownego rozporządzenia. Najgorzej wypadli warszawscy lekarze. Na 22 tys. lekarzy 200 punktów zebrało tylko 550.
To jest łatwe
Wybielanie zębów nie jest to zabieg zarezerwowany jedynie dla gabinetów stomatologicznych. Z powodzeniem może być przeprowadzany w domu, chociaż pod kontrolą lekarza. Nadzór rozumiany jest jako regularne wizyty kontrolne. Lekarz ma obowiązek, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek powikłań, udzielenia niezbędnej pomocy i dodatkowych porad. Ale wcześniej należy pacjenta zbadać i wysłuchać jego uwag.
Budowa materiałów kompozytowych
W stomatologii zachowawczej największe znaczenie mają materiały złożone (kompozytowe) służące do estetycznej odbudowy zębów. Są one wykorzystywane ze względu na bardzo dobre właściwości estetyczne, dosyć dobre parametry mechaniczne oraz prostotę zastosowania. Jednak coś, co wydaje się proste, przysparza często bardzo dużo problemów podczas pracy.
Polimeryzacja światłem
Nawet najlepszy kompozyt można źle utwardzić, używając albo złej lampy polimeryzacyjnej albo stosując niewłaściwą technikę polimeryzacji. Warto mieć świadomość, jakie reakcje zachodzą podczas polimeryzacji i co z nich wynika.
Właściwości fizykochemiczne materiałów złożonych
Dla lekarza najistotniejsze są parametry, jakimi charakteryzuje się dany materiał kompozytowych. Poniżej przedstawiamy i opisujemy najważniejsze cechy materiałów złożonych.
Profesjonalna dekontaminacja
Stomatolodzy, dbając o dobre samopoczucie pacjentów, tak urządzają gabinety, aby czas w nich spędzony nie kojarzył im się z nieprzyjemnym zabiegiem. Jednak estetyczny wygląd poczekalni i gabinetu, przyjazna atmosfera w trakcie wizyty u lekarza to nie wszystko. Nie mniej ważna, a może i najważniejsza, jest także dbałość o czystość i higienę.
Autor: Roman Kurbiel Salamonowicz
Mycie i dezynfekcja stomatologicznych systemów ssących
Kontynuując nasz cykl, drukujemy kolejną tablicę procedur sanitarnych. Tym razem jest to tablica poświęcona dezynfekcji, czyszczeniu i udrażnianiu systemów odpływowych oraz urządzeń ssących.
3D a implantologia
Fotorelacja z zabiegu implantacyjnego z zastosowaniem implantów Euroteknika i Astratech. Planowanie leczenia odbyło się przy pomocy programu do obróbki zdjęć wykonanych w technice tomograficznej (3D).
Fachowe leczenie to za mało
Mężczyzna w średnim wieku wchodzi do poczekalni gabinetu stomatologicznego. Na wizytę u lekarza, który ma opinię najlepszego w mieście, czekał kilka dni…Po wizycie słono płaci, bo wie, że dobry dentysta i dobre materiały stomatologiczne są drogie. Ale jest to jego ostatnia wizyta w tym gabinecie. Dlaczego?
Autor: Justyna Niebieszczańska
Esteci w Fabryce Trzciny
24 i 25 kwietnia 2009 roku Fabryka Trzciny w Warszawie zamieniła się w salę wykładową. Pracownia Cerlab z Poznania zorganizowała III edycję Kongresu Tytani. Organizatorzy zaprosili najlepszych specjalistów z Europy i Ameryki Północnej: David Garber, Henry Salama, Mauro Fradeani, Richard Kleinsman, Ludger Schluetter, Claude Sieber oraz Willi Geller. Kongres poprowadził Piotr Gąsowski.
NGS 4/2009
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania