Mycie powierzchni
Mycie i dezynfekcja powierzchni w gabinecie lekarskim to bardzo istotne procedury higieniczne. Co prawda, nie ma przepisów regulujących konkretny sposób mycia i dezynfekcji powierzchni, jednak bazując na doświadczeniach można, a nawet trzeba, taką procedurę stworzyć. Obok wydrukowaliśmy procedurę sanitarną opisującą, jak myć i dezynfekować powierzchnie tzw. płaskie w gabinecie – czyli ściany, podłogi, poręcze, blaty mebli czy siedziska foteli.
Tablica sanitarna
Dezynfekcja powierzchni gabinetu i urządzeń.
Znowu zmiany
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Czy oznacza to kolejną przebudowę naszej przychodni?
Ustawa o izbach lekarskich
Obowiązująca ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich jest jedną z ostatnich obowiązujących wciąż ustaw uchwalonych jeszcze w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ministerstwo Zdrowia postanowiło się zatem rozprawić w końcu z tym reliktem. Co przewiduje znowelizowana ustawa? Chociażby to, że jeden z wiceprezesów poszczególnych rad powinien być lekarzem dentystą.
Pneumatyczny czy elektryczny
Mnogość rodzajów unitów na naszym rynku jest wielka. Decydując się na zakup unitu trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Jednak najistotniejszym jest wybór – czy unit ma być pneumatyczny, elektryczny czy elektryczno-pneumatyczny.
Asystentki do szkół
Dokładnie rok temu, na łamach Nowego Gabinetu Stomatologicznego, przekazaliśmy informację, że asystentki stomatologiczne, aby nadal wykonywać swój zawód muszą wykazać się ukończeniem szkoły lub też zwrócić się do ministra zdrowia o uznanie ich kwalifikacji zawodowych na podstawie doświadczenia, jakie zdobyły podczas wieloletniej pracy. 100 lat Kavo W tym roku firma Kavo obchodzi 100-lecie swojej działalności.
100 lat KaVo
100 lat Kavo Rok 2009 jest rokiem jubileuszowym zarówno firmy KaVo Niemcy jak i KaVo Polska. Stulecie firmy KaVo oraz dziesięciolecie jej polskiego oddziału to powód do dumy i radości. - Już od 100 lat tworzymy historię światowej stomatologii, kreując innowacyjne rozwiązania i wyznaczając nowe kierunki rozwoju urządzeń stomatologicznych - mówi przedstawiciel firmy KaVo.
Glasjonomery z Antypodów
Celem zastosowania materiałów wypełniających jest odbudowa zniszczonych twardych tkanek zęba, czyli odtworzenie zaburzonych warunków zgryzowych. Jednym z przeznaczonych do tego glasjonomerów jest Riva Light Cure, która, dzięki zastosowanym żywicom kompozytowym, zapewnia wypełnieniom kosmetyczny, naturalny wygląd, przybierający efekt kameleona.
Autor: Justyna Czaja
Błędne wypełnienia
Obecnie materiały złożone należą do najczęściej wykorzystywanych w pracy przez lekarzy dentystów. Choć praca z nimi nie jest trudna, zdarzają się w niej niepowodzenia. Jakie są ich przyczyny?
Na rozchwiane zęby
Szynowanie jest jedną z podstawowych umiejętności stomatologa. Dzięki coraz Większej wiedzy społeczeństwa znika błędne przekonanie, że „niepotrzebne” zęby można zastąpić protezą. Dla profesjonalistów nie ma zębów niepotrzebnych, podejmują oni leczenie specjalistyczne, ekstrakcje wykonując wyłącznie w koniecznych przypadkach.
Autor: lek.stom. Agnieszka Paździor-Klocek
Stomatologia gwarantowana
Minister Zdrowia, Ewa Kopacz, podpisała ostatniego dnia wakacji 13 rozporządzeń dotyczących gwarantowanych bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Jedno z rozporządzeń w całości poświęcone jest stomatologii.
Wiertła Dendii
Wybór rodzajów narzędzi rotacyjnych dostępnych na naszym rynku jest bardzo duży. Nie wszystkich warto używać, mimo że są bardzo tanie. Narzędzie złej jakości może doprowadzić do uszkodzenia kątnicy lub turbiny, a leczenie nie będzie tak sprawne, jak prowadzone wiertłami dobrej jakości.
Stomatologiczny wolontariat w Izraelu
Dental Volunteers for Israel (DVI) jest organizacją charytatywną zajmująca się leczeniem stomatologicznym dzieci i młodzieży z ubogich rodzin w Jerozolimie. Pracujący w niej lekarze są woluntariuszami, którzy przyjeżdżają do Jerozolimy, aby służyć swoją wiedzą i umiejętnościami. W tym roku w klinice pojawili się pierwsi dentyści z Polski. DVI czeka na następnych.
Autor: lek. dent. Paweł Ocios
Doctor & Life
Kulturalno – informacyjny niezbędnik każdego dentysty.
NGS 5/2009
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania