2016
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Lekarz kontrolowany

W mediach co chwilę pojawiają się informacje o zleconych bądź przeprowadzonych kontrolach w placówkach systemu ochrony zdrowia. Czy lekarz takich kontroli powinien się obawiać?

Autor: Tomasz Popielski


Urlop na szkolenie

Lekarze dentyści zobowiązani są do nieustannego podnoszenia kwalifi kacji zawodowych. Ostatnio pojawił się projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie. Zmieniono nieco zasady przyznawania tzw. punktów edukacyjnych. Nie mniej, wciąż najwięcej punktów można „zarobić” uczestnicząc w szkoleniach.

 Autor: Kamil Stolarski, Paulina Pakuła-Gawarecka

 


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Mikroskop stomatologiczny – jak wybrać najlepszy?

Praca w powiększeniu zapewnia komfort dzięki znakomitej poprawie widoczności pola zabiegowego. W efekcie leczenie jest szybsze, bardziej precyzyjne i skuteczne. Powiększa się liczba dentystów, którzy dostrzegają te walory i decydują się na pracę z wykorzystaniem mikroskopu stomatologicznego.

Autor: dr n. med. Maciej Mikołajczyk


Instrumenty stomatologiczne nowej generacji

Firma Verdent dowodzi, że „Made in Poland” oznacza jakość na najwyższym światowym poziomie. Po sukcesie i wywalczeniu znaczącej pozycji producenta wierteł stomatologicznych, łódzka fi rma pokazała, że nie spoczywa na laurach i wprowadza na rynek kolejny produkt – tytanowe instrumenty stomatologiczne.

Autor: Piotr Szymański


Wstrząs anafilaktyczny w gabinecie dentystycznym

Niektórym z Państwa może się wydawać dość dziwne, że w magazynie adresowanym do lekarzy dentystów ukazuje się artykuł poświęcony kwestii rodem ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Autor: mgr Marcin Gizicki


Higiena unitów stomatologicznych

Zapobieganie zakażeniom krzyżowym jest kluczowym zadaniem w pracy zespołów stomatologicznych. Skuteczność eliminacji takich zagrożeń osiąga się dzięki łatwemu dostępowi do elementów wyposażenia dotykanych w czasie pracy oraz zautomatyzowanym procedurom wykluczającym możliwość przenoszenia drobnoustrojów.


Piaskowanie zębów

Zastosowanie urządzeń oraz proszków ściernych okazało się zabiegiem mniej czasochłonnym i alternatywą dla konwencjonalnych instrumentów ręcznych. W przypadku piaskowania powierzchni korzeni używa się specjalnego drobnego piasku na bazie aminokwasów, który jest mało inwazyjny i nie wymaga polerownia pastami.

Autor: Zbigniew Raszewski


Tytan – jako biomateriał

Czysty tytan jest lekki i ma wysoką wytrzymałość mechaniczną. Jedną z głównych zalet jest jego wysoka odporność na korozję, również
na wodę morską i chlor. Jest szary. Z racji swoich właściwościjest coraz chętniej wykorzystywany w medycynie, a w zwłaszcza w stomatologii.

Autor: Zbigniew Raszewski


Ból poekstrakcyjny

Ekstrakcja zęba wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek w jamie ustnej i w zasadzie, w większości przypadków, jest przykrym doświadczeniem dla pacjenta.

Autor: lek. dent. Michał Sekura


Medycyna estetyczna dla stomatologów

Medycyna estetyczna to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Usytuowana pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną zagarnia dla siebie coraz większe obszary oddziaływania. Zabiegi są coraz skuteczniejsze, zwłaszcza w porównaniu z kosmetologią, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i małej inwazyjności w porównaniu z chirurgią plastyczną.

Autor: Urszula Brumer


Styl nowoczesny

Wygląd wnętrza gabinetu jest wizytówką lekarza, który przyjmuje w nim swoich pacjentów. W poszczególnych pomieszczeniach pacjent powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Równie istotna jest wygoda pracy lekarza i asysty. Dobrze zaprojektowany pod względem funkcjonalnym gabinet usprawnia proces leczenia i pozytywnie wpływa na kształtowanie relacji pacjent – lekarz.

Autor: Marta Maliszewska


Lexus GS 300h

Hybrydowa Limuzyna Lexusa To Przede Wszystkim Komfort Podróżowania I Oszczędność. W samochodzie nawet przy prędkości „autostradowej” nie słychać żadnych odgłosów dochodzących z zewnątrz auta. Średnie spalanie to ok. 7 l na 100 km. Co prawda producent podaje, że możliwe jest osiągniecie wyniku poniżej 5 l/100 km, ale to tylko przypuszczenia.

Autor: Piotr Szymański

 

 

 

 

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA