Każdy uczestnik Kongresu FDI w Poznaniu, chcąc maksymalnie wykorzystać walory edukacyjne wydarzenia, będzie musiał odpowiednio zaplanować każdy dzień – wyjaśnia w rozmowie z Nowym Gabinetem Stomatologicznym prof. Marzena Dominiak, Przewodnicząca Komitetu Naukowego.
NGS: Organizatorzy Kongresu FDI długo kazali czekać potencjalnym uczestnikom na listę nazwisk wykładowców (jest już dostępna na stronie internetowej Kongresu), którzy przyjadą do Poznania. Czy można zatem uznać, że prawdziwe „kuszenie” zaczyna się dopiero teraz?
Prof. Marzena Dominiak: Byłoby to w pełni uprawnione, gdyby nie fakt, że mieliśmy wiele zgłoszeń na Kongres, zarówno na długo przed ogłoszeniem pierwszych nazwisk, jak i podczas ogłaszania cząstkowych list. To przede wszystkim rejestracje zagranicznych uczestników, którzy doskonale znają renomę tej imprezy i nie jest dla nich przysłowiowym kupowaniem kota w worku rejestrowanie się bez znajomości oficjalnej listy wykładowców.
NGS: Polscy lekarze dentyści, technicy czy asystentki są ostrożniejsi?
Prof. Marzena Dominiak: To naturalne. W Polsce Kongres FDI jest ciągle wydarzeniem dość tajemniczym. W pełni rozumiem tych, którzy zwlekają z rejestracją do momentu, kiedy poznają program naukowy. Od jakości programu oraz wykładowców zależy powodzenie właściwie każdego wydarzenia edukacyjnego.
NGS: Czy program Kongresu FDI w Poznaniu jest dobry?
Prof. Marzena Dominiak: Na tyle dobry, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. Przy takiej liczbie wykładów, warsztatów, prezentacji nie można być wszędzie. Każdy uczestnik, chcąc maksymalnie wykorzystać walory edukacyjne Kongresu, będzie musiał odpowiednio zaplanować każdy dzień. Pierwsze wykłady rozpoczną się już o 8.30, a zakończą o 17.00. Pamiętajmy - oficjalnym językiem Kongresu jest angielski, wykłady będą tłumaczone na język polski.
NGS: Na które wykłady warto zwrócić szczególną uwagę?
Prof. Marzena Dominiak: Prof. Roger Linden, prof. Young-Guk Park, prof. Maurizio Tonetti, prof. Aldo Brugnera Junior czy prof. Kaan Orhan – to eksperci o ogromnej renomie międzynarodowej i siła Kongresu, zachęcam jednak do dokładnej analizy tematów wszystkich wykładów. Być może na liście znajdą się te, których akurat jesteśmy wyjątkowo ciekawi. Międzynarodowe ujęcie problemów pozwoli spojrzeć na codzienną praktykę z innej perspektywy. To wielki walor tego wydarzenia – móc zobaczyć, jak leczy się w innych krajach. Podkreślam wyraźnie - nie wstydzimy się polskiej myśli stomatologicznej – wręcz przeciwnie – dlatego serdecznie zapraszamy na wykłady rodzimych ekspertów. Udział w Kongresie potwierdzili m.in. prof. Piotr Majewski, prof. Andrzej Wojtowicz, dr Maciej Jagielak, dr Bartosz Cerkaski oraz wielu innych.
W Poznaniu, po raz pierwszy w historii Kongresów FDI, zostaną przeprowadzone sesje: laseroterapii, chirurgii regeneracyjnej, chirurgii szczękowo-twarzowej, a także sesja tzw. oral medicine, udowadniająca związek stanu ogólnego pacjenta ze stanem miejscowym w jamie ustnej. Wykładowcy ze świata i Polski będą pokazywali, dlaczego tak ważna jest współpraca stomatologów i lekarzy ogólnych. Organizatorzy zabiegają o to, by w tzw. sesji polskiej odbyła się taka, którą poprowadzi dwóch specjalistów: lekarz ogólny i stomatolog. To najskuteczniejsza formuła prezentacji najnowszego stanu wiedzy o nierozerwalności tych dwóch dziedzin medycyny w świetle podejmowanej terapii u pacjentów.
Zaprosiliśmy wszystkich wykładowców do nagrywania krótkich prezentacji i streszczeń wykładów w formie wideo. Wkrótce uruchomimy specjalny kanał w serwisie YouTube, taka interakcja powinna pomóc w wyborze wykładów.
NGS: Co w tej chwili wiadomo o programie warsztatów?
Prof. Marzena Dominiak: Wiemy, że poprowadzą je m.in. dr Maciej Żarow, dr Andrzej Bożyk, dr Kinga Grzech-Leśniak, czy dr Paulina Jodłowska. Dodatkowo prof. Kaan Orhan, prof. Stephen Williams, prof. Ingrid Różyło-Kalinowska, prof. Barłomiej W. Loster czy dr James Cannon poprowadzą całodniowe kursy. Dużym zainteresowaniem powinien cieszyć się warsztat dr Miguela Stanleya, który dba o uśmiech m.in. gwiazdy Realu Madryt – Cristiano Ronaldo.
Tak jak obiecywaliśmy, tematyka będzie obejmowała wiele zagadnień, takich jak: bezpośrednie licówki kompozytowe - bez preparacji lub z minimalnym przygotowaniem zęba, odbudowy kompozytowe w przypadku znacznego starcia zębów, procedury chirurgiczne z zastosowaniem laserów diodowych wysokiej mocy, szyny zgryzowe, a nawet techniki odmładzania wyglądu twarzy przy użyciu toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. To tylko kilka z propozycji, pełny program warsztatów poznamy wkrótce.
NGS: Organizatorzy przypominają, że tylko do 1 kwietnia można zgłosić streszczenie prezentacji na sesje ustne i plakatowe. Dlaczego warto się tym zainteresować?
Prof. Marzena Dominiak: Najprościej odpowiadając – w ten sposób można zaprezentować wyniki swoich badań całemu światu stomatologii. Nie każdy może być wykładowcą Kongresu, ale każdy – oczywiście po spełnieniu pewnych kryteriów – może poprowadzić własną sesję ustną lub plakatową. Prace tych najlepszych zostaną opublikowane w międzynarodowych czasopismach, a to już ogromne wyróżnienie. Abstrakty spływają do nas z całego świata, mamy dużo prac m.in. z Egiptu, Iranu czy Stanów Zjednoczonych. Wierzę, że zmobilizują się także polskie środowiska akademickie i naukowe.
NGS: Dziękujemy za rozmowę.
Autor: mgr inż Piotr Szymański
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Artykuł opublikowany w numerze 2/2016 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.