2010
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Za rok będą kasy

Lekarze od 1 maja 2011r. będą musieli wyposażyć swój gabinet w kasy fiskalne. Tak przewiduje opublikowany w maju projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Dobra wiadomość: ministerstwo dofinansuje zakup kasy.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Zakaz palenia w przychodniach

Zgodnie z nowymi przepisami na terenie ZOZ-ów i gabinetów lekarskich (IPL) będzie zabronione palenie tytoniu. To efekt ostatnich zmian w ustawie. Nieprzestrzeganie przepisów grozi mandatem w wysokości 500 zł. Ponadto właściciel przychodni musi w widocznych miejscach umieścić informacje o zakazie palenia. Ustawa wejdzie w życie w paĽdzierniku 2010 roku.

Autor: Monika Ziarno


Polisy OC ważne do 11 czerwca!

Tylko do 11 czerwca 2010 r. ważne będą niektóre polisy dobrowolnego ubezpieczenia OC. Większość lekarzy, która ma wykupione dobrowolne ubezpieczenia, będzie musiała wykupić ubezpieczenie dodatkowe. Tak niestety wygląda sytuacja wielu lekarzy po opublikowaniu rozporządzenia w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów.

Autor: Monika Ziarno


Automatyczna sterylizacja

Od lat używamy automatyczne pralki czy zmywarki. Wszystko po to, aby było nam wygodnie, szybciej i dokładniej. Zautomatyzowane procesy są dużo dokładniejsze niż np. mycie ręczne. Ta sama zasada dotyczy mycia i dezynfekcji narzędzi w gabinecie. Jednak niewielu lekarzy korzysta z myjnio dezynfekatorów, zostawiając tę pracę asystentkom. A skoro w domu do mycia talerzy używamy zmywarki, to tym bardziej do umycia zakażonych narzędzi powinniśmy użyć specjalnego urządzenia.

Autor: Marcin Achciński


Halitoza

Halitoza, fetor ex ore, bad breath, oral malodor określają ten sam rodzaj dolegliwości czyli przykry, nieprzyjemny zapach z ust. Powodów jego występowania jest bardzo wiele, nie wszystkie mają swoje Ľródło w samej jamie ustnej, ale wiele z nich można rozpoznać już w momencie stwierdzenia zaniedbań w codziennej higienie jamy ustnej.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Tapicerowanie

Rozdarty fotel, zniszczone obicie, czy  chociażby zmiana wystroju gabinetu – to najczęstsze powody wymiany tapicerki na fotelu stomatologicznym. Nie trzeba wymieniać całego siedziska. Są w Polsce firmy, które zawodowo zajmują się tapicerowaniem siedzisk stołków i foteli stomatologicznych.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Irygacja kanałów

Ważną czynnością w leczeniu kanałowym jest irygacja kanałów. Jej właściwe przeprowadzenie daje połowę sukcesu w leczeniu endodontycznym. Prawidłowe opracowanie kanału z właściwą irygacją pozwala na usunięcie całej warstwy organicznej (która jest pożywką dla bakterii) i nieorganicznej warstwy mazistej.

Autor: lek. dent. Łukasz Balcerzak


Indukcyjne RTG

System radiografii Visteo z czujnikiem CMOS, z warstwą fibrooptyczną i scyntylatorem, wykonanym w technologii CsI, zapewnia realną rozdzielczość obrazu na poziomie 20 pl/mm, bez zakłóceń. Największą jednak innowacją jest sposób połączenia czujnika ze stacją – indukcyjny.

Autor: Wojciech Wilk


Stomatologiczny  diament

Tlenek cyrkonu zdobywa coraz większe uznanie stomatologów. Jest trwały, tani i estetyczny. W praktyce stomatologicznej używa się trzech różnych stopów opartych na tlenku cyrkonu. Ponieważ stał się taki modny, warto poznać jego właściwości, sposoby tworzenia i wykorzystania.

Autor: dr Zbigniew Raszewski

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA