Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Błędne zrozumienie etiopatogenezy zapalenia przyzębia – od tego najczęściej się zaczyna się problem w leczeniu periodontologicznym. Wtedy, dzieli nas tylko krok do błędów w kompleksowym leczeniu czy złych decyzji w chirurgii plastycznej przyzębia. Czy i w jaki sposób można ich uniknąć wyjaśniają eksperci 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września): prof. Tomasz Konopka, prof. Małgorzata Pietruska oraz doc. Wojciech Bednarz.

Rozumienie mechanizmów powstawania zapalenia przyzębia się zmienia. Dotyczy to najbardziej zmiany roli periopatogenów w powstawaniu zapalenia przyzębia oraz jego tła genetycznego.

- Od 1963 roku, kiedy zaproponowano teorię nieswoistej płytki nazębnej aż do teraz, kiedy dominuje teoria dysbiotycznego biofilmu bakteryjnego, a model dziedziczenia zapalenia przyzębia jest wieloczynnikowy. Zmiany tych poglądów mają wpływ na decyzje terapeutyczne oraz umożliwiają wpływ na wiele chorób systemowych - przekonuje prof. Tomasz Konopka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Współczesny dentysta staje więc przed wieloma dylematami. Jaka jest przyczynowa profilaktyka zapalenia przyzębia? Do czego prowadzi leczenie farmakologiczne zapalenia przyzębia? W jaki sposób lecząc zapalenie przyzębia, wpływa się na przebieg cukrzycy, wykładników chorób sercowo-naczyniowych oraz powikłania okołoporodowe? Jak jest perspektywa przyczynowego leczenia zapalenia przyzębia? Do czego prowadzi nieracjonalna antybiotykoterapia zapalenia przyzębia?

Prof. Małgorzata Pietruska, ceniony praktyk i wykładowca, Kierownik Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, nie ma wątpliwości, że niepowodzenia w leczeniu pacjentów z zapaleniem przyzębia mogą być skutkiem ograniczania diagnostyki tylko do oceny statusu tkanek przyzębia oraz leczenia tylko do stricte periodontologicznego

- Częste są również błędy w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru metod leczenia zarówno niechirurgicznego jak i chirurgicznego - podkreśla.

W opinii prof. Pietruskiej, każdy lekarz, który chce ograniczyć niepowodzenia powinien nauczyć się kompleksowego podejścia do diagnostyki pacjentów z zapaleniem przyzębia oraz zasad wyboru nowoczesnych technik zabiegowych, zarówno w zakresie leczenia niechirurgicznego jak i chirurgicznego.

Problemem współczesnej stomatologii okazują się być również błędy w chirurgii plastycznej przyzębia, które mogą wpłynąć nie tylko na pogorszenie estetyki i komfortu pacjenta, ale przede wszystkim na utratę funkcji tkanek.

- Mogą powstać na etapie diagnostycznym, ustalania planu leczenia, wykonywania procedury i w fazie podtrzymującej. Dla eliminacji błędów ważny jest wybór metody, prawidłowość techniki zabiegowej, użycie odpowiednich narzędzi, umiejętność stworzenia optymalnych warunków do gojenia tkanek i zapewnienie stabilności pozabiegowej tkanek przyzębia – podkreśla dr hab. n. med. Wojciech Bednarz (na zdjęciu).

Wykładowca Uniwerystetu Medycznego we Wrocławiu uważa, że na ograniczenie ewentualnych błędów może wpłynąć umiejętność rozpoznawania patologii śluzówkowo-dziąsłowych, znajomość zasady ich prawidłowego leczenia, a także sposoby zapobiegania niepowodzeniom i metody leczenia komplikacji.

Autor: Łukasz Sowa


Artykuł opublikowany w numerze 5/2019 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Periodontologia bez komplikacji. Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA