„Panie Doktorze, czy to prawda, że leczenie kanałowe jest groźne dla zdrowia?” – co lekarz dentysta powinien odpowiedzieć pacjentowi na tak postawione pytanie? Tego dowiedzą się uczestnicy sesji „Netflix vs. Evidence Based Dentistry” podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września Poznań).
Rzeczywistość stomatologiczna potrafi zaskakiwać. W ciągu kilku miesięcy pojawił się problem, który jeszcze jakiś czas temu stomatologom trudno byłoby sobie wyobrazić. W jednym z popularnych serwisów internetowych pojawił się film „Root cause”, który - w dużym uproszczeniu - deprecjonuje korzyści z leczenia endodontycznego. Produkcja szybko zyskała fanów na całym świecie. Efekt? Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z tzw. „ruchem antyendodotycznym”. Serial wywołał lawinę oficjalnych stanowisk najważniejszych towarzystw i organizacji dentystycznych na świecie. W Polsce, jako pierwsze zareagowało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i organizatorzy CEDE 2019. Kilkanaście tygodni temu zapowiedziano, że w ramach 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej odbędzie się sesja „Netflix vs. Evidence Based Dentistry”. Znamy już pierwsze szczegóły wydarzenia.
- Uczestnikami panelu będą mikrobiolodzy, socjolodzy, endodonci, implantolodzy, specjaliści stomatologii laserowej. Porozmawiamy o jakości przekazów stomatologicznych w internecie, mikrobiocie kanałów korzeniowych vs. ryzyku zachorowania na nowotwór, funkcjonalności zębów leczonych kanałowo. Specjalista radiolog opowie o ocenie morfologii kanałów korzeniowych i jakości leczenia endodontycznego w badaniach CBCT, mikroCT, nanoCT. Nie zapomnimy również o nowoczesnych metodach leczenia próchnicy, poszukamy odpowiedzi na pytanie kiedy leczenie endodontyczne nie jest już postępowaniem z wyboru? Z pewnością przybliżymy wszystkim coraz popularniejszą stomatologię biologiczną. W podsumowaniu podejmiemy dyskusję, która z pewnością będzie żywa i kontrowersyjna – endo czy implant? Wreszcie, nauczymy uczestników jak rozmawiać z pacjentem, który na wstępie kwestionuje leczenie endodontyczne i nie chce się mu poddać – zapowiadają organizatorzy.
Przewodniczącą sesji będzie prof. Agnieszka Mielczarek, krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kongres Unii Stomatologii Polskiej – rezerwuj termin
Program Kongresu na www.cede.pl.
- Ogólnoustrojowe stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym
- Endo czy implant?
- Stomatologia dziecięca - urazy leczone endodontycznie
- Pacjent z chorobą ogólnoustrojową w gabinecie stomatologicznym
- Powikłania związane z wykorzystaniem protez stałych w leczeniu protetycznym
- Licówki ceramiczne - krok po kroku
- Czy potrzebuję technologii cyfrowych, jeśli doskonale sobie radzę w świecie analogowym?
- Potyczki z protetyką na implantach
- Cementowanie adhezyjne - czy to działa?
- Liczy się ilość czy jakość? - ocena podłoża w planowaniu implantologicznym
- Trudności w leczeniu protetycznym pacjentów z cukrzycą
- Kiedy endo nie jest już postępowaniem z wyboru
- Nowoczesna klinika nie pachnie strachem
Wystawa – w pawilonach coraz tłoczniej, Gwiazdy CEDE czekają
Na pół roku przed rozpoczęciem CEDE 2019 udział w imprezie potwierdziło ponad 100 firm. Producenci i dystrybutorzy zarezerwowali już blisko 3000 m. kw. Najwięcej powierzchni zajęte jest w pawilonach 7A i 7. Wystawcy powinni pamiętać, że do końca maja mogą zgłaszać produkty do internetowego plebiscytu „Gwiazdy CEDE”. Podobnie jak w latach poprzednich, rywalizacja odbędzie się w czterech kategoriach: sprzęt, materiały, profilaktyka oraz edukacja/IT. W dwóch pierwszych edycjach, o osiem statuetek rywalizowało ponad 100 produktów zgłoszonych przez kilkudziesięciu wystawców CEDE.
Autor: Łukasz Sowa
Artykuł opublikowany w numerze 3/2019 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.