Unit stomatologiczny

Prawidłowy wybór oraz dopasowanie unitu do indywidualnych potrzeb to najtrudniejsze zadanie, jakie staje przed lekarzem, decydującym się na zakup nowego sprzętu. A wybór musi być przemyślany, gdyż unit służy lekarzowi średnio 10-15 lat. Najlepiej gdyby jego konstrukcja była tzn. otwartą, czyli umożliwiającą w dowolnym czasie jego rozbudowę o nowe urządzenia.


Cementy duo – utwardzalne

Obecnie powszechnie wykonuje się w stomatologii prace protetyczne: pełnoceramiczne, uzupełnienia typu onlay, inlay, prace z włókien szklanych, a wreszcie tradycyjną koronę, lub most porcelanowy. Dlatego coraz częściej stosowane są do ich osadzania cementy kompozytowe o podwójnym systemie wiązania.


Ustrzec się przed zarażeniem

Sanepid wymaga od lekarzy stomatologów coraz szczegółowych procedur postępowania przy dezynfekcji narzędzi czy powierzchni. Związane jest to z nowymi zagrożeniami bakteriologicznymi. Wciąż pojawiają się nowe szczepy bakterii i wirusów. Na wiele z nich nie ma jeszcze przeciw ciał. Np. WZW określono już szczepy do G, a w powszechnej opinii funkcjonuje jedynie zapalenie wątroby typu A, B czy C.


 Aby sanepid nie miał wątpliwości

Sanepid wprowadził podstawowe procedury stomatologiczne dotyczące sposobów zapobiegania rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów w gabinecie. Pokrótce opiszemy co i w jakiej kolejności należy wykonywać, aby inspektorzy z Sanepidu nie mieli wątpliwości, że należycie dbamy o higienę w gabinecie.


Po ekspozycji

Co zrobić, gdy lekarz przyjmując pacjenta – nosiciela HIV, skaleczy się lub zakłuje? Po pierwsze, nie należy wpadać w panikę. Prawdopodobieństwo zakażenia jest znikome, jednak czym szybciej zaczniemy działać, tym większe szanse mamy na obronę przed wirusem HIV.


Pierwsze pieniądze już są

Pod koniec tego roku pierwsze pieniądze z dotacji unijnych w ramach programów na lata 2007-2013 trafią do firm. Warto zawczasu przygotować wniosek, aby po ogłoszeniu konkursu od razu złożyć dokumenty. Najczęściej od momentu ogłoszenia konkursu do jego zamknięcia mijają 2 tygodnie.


Trudny wybór

Narzędzia rotacyjne praktycznie zdominowały wszystkie współczesne dziedziny stomatologii. Wielość zastosowań poszczególnych typów narzędzi wymaga nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim wyczucia w osiąganiu optymalnych efektów pracy. W ostatnim artykule opisałem dobór narzędzi stosowanych w szkliwie i zębinie, ale nie są to jedyne materiały, pacjenta jakimi pracujemy w jamie ustnej pacjenta.

 

Prosto z rynku

Wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego. Opis nowości i wydarzeń. 

Hałas z myjki

Zła myjka ultradźwiękowa może prowadzić do utraty słuchu lub powodować zakłócenie w pracy urządzeń elektrycznych. Zwłaszcza tam, gdzie myjka pracuje kilka godzin dziennie, a więc również w gabinetach stomatologicznych. Kupując tanią myjkę, bez odpowiednich certyfikatów, wydaje nam się, że to oszczędność. Tymczasem tracimy słuch i szkodzimy innym dużo droższym urządzeniom.  

Pieniądze z UE

Pozyskiwanie środków niezbędnych do stworzenia lub rozwoju firmy to temat niezwykle ważny. Według opinii ekspertów, obecnie trwający proces przyznawania środków na lata 2007-2013 stanowi ogromną szansę na „skok” cywilizacyjny dla naszego kraju. Dotyczy to wszystkich gałęzi przemysłu i usług w Polsce, również usług medycznych, a w szczególności prywatnych gabinetów. 

Komputerowe uzupełnienia

Estetyka to w stomatologii już standard. Coraz większe oczekiwania pacjentów, marzenia o pięknym, białym uśmiechu to też właściwie norma. Oczywiście, rozwój nowych technologii wychodzi ciągle naprzeciw rosnącym nowym wymaganiom, dając lekarzom możliwość ich spełniania. Jedną z takich technologii jest technologia CAD/CAM (komputerowo wspomagane projektowanie /komputerowo wspomagane wytwarzanie). 

Prawo a RTG

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 marca tego roku w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia ubiegających się o wydanie zgody na badania RTG nie dotyczy stomatologów! Taką interpretację tego przepisu otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Ochrona pacjenta

Jeśli masz zamontowany w swojej praktyce aparat do zdjęć RTG, to aby móc z niego korzystać musisz ukończyć szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta. Jeśli tego nie zrobisz, to od początku 2009 roku nie będziesz mógł używać go. Te regulacje prawne wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo atomowe z kwietnia tego roku (Dz.U. 2008 nr. 93 poz. 583). Wykształcone asystentkiAsystentka dentystyczna, higienistka stomatologiczna oraz technik dentystyczny – oto nowe zawody medyczne. Ich wykonywanie będzie wymagało spełniania wielu warunków. Na szczęście, obostrzenia zaczną obowiązywać od 2013 roku. Czy lekarze będą musieli zwolnić wszystkie pomoce stomatologiczne, które niemają odpowiednich kwalifikacji?  

Odświeżona podłoga

Istnieją elementy wystroju pomieszczenia, na które rzadko w sposób świadomy zwracamy uwagę. Mimo to, właśnie one często decydują o tym, jak oceniamy pomieszczenie: pozytywnie, czy negatywnie. Takim elementem wyposażenia wnętrza jest podłoga, czyli w przypadku gabinetów lekarskich zazwyczaj wykładzinawinylowa, zwana PCW.

Wybielanie a nadwrażliwość

Podczas wybielania bardzo często spotykamy się z problemem nadwrażliwości zębów. Dotyczy to wszystkich sposobów wybielania, zarówno tych wykonywanych w gabinecie jak i w domu. Najmniej inwazyjne jest mycie zębów specjalnymi pastami typu whitening, głównie dlatego, że zawierają chlorek lub azotan potasu, wpływające na zmniejszenie nadwrażliwości. Diament czy węglik?Narzędzia rotacyjne są, bez wątpienia, najczęściej używanymi narzędziami w gabinetach dentystycznych. Wielość zastosowań poszczególnych typów wymaga wiedzy przy ich wyborze do poszczególnych prac. Wysokiej jakości narzędzia wymagają właściwego wyboru i zastosowania do osiągnięcia optymalnego efektu pracy Wspomaganie znieczuleniaNa naszym rynku pojawiły się przyrządy do elektronicznego wstrzykiwania znieczulenia. Mają one różne ceny i różnie się ich używa. Wszystkie pomagają lekarzowi w podawaniu anestetyku, zapewniając wyższą skuteczność i mniejszy ból dla pacjenta w porównaniu ze sposobami tradycyjnymi.  

Szare nitryle

Rękawice medyczne zaliczane są do środków ochrony indywidualnej III stopnia. Służą do ochrony przed zagrożeniami mogącymi spowodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia zdrowia oraz życia. I właśnie z tego powodu odgrywają tak ważną rolę w osobistej ochronie personelu medycznego.

Jak podścielisz, tak pacjent się…

Już od ponad 30 lat trwają próby wytworzenia miękkiego materiału, który odznaczałby się dobrym właściwościami użytkowymi. Czyli: pozostawał jak najdłużej miękki, a najlepiej tak długo, jak używana jest płyta protezy akrylowej.

Lojalna Jola

Lojalności nie da się kupić, trzeba na nią zasłużyć. Mówimy o zasłudze, czyli o czymś, co otrzymujemy za wyświadczenie czegoś nadzwyczajnego. Takie świadczenie ma swoją racjonalną i emocjonalną stronę oraz profesjonalizm.

Doctor& Life

Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty

Nowości

Wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego 

Odbudowa na jednej wizycie

Czy to możliwe, aby na jednej wizycie odbudować ząb koroną. Przecież trzeba pobrać wycisk, oddać go do technika, poczekać aż ten go wykona i dopiero po kilku dniach można gotową koronę założyć pacjentowi. Otóż, te wszystkie czynności można wykonać w niecałą godzinę. 

NFZ zapłaci więcej

Minister Zdrowia zmienił rozporządzenie w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych. Rozszerza ono grupę osób, które podczas leczenia mogą skorzystać ze znieczulenia ogólnego podczas leczenia stomatologicznego. Dla NFZ to dodatkowy koszt 11 mln zł, który przeznaczy na refundacje znieczulenia w skali całego roku. 

Miękka szczoteczka

Zabiegi chirurgiczne, periodontologiczne, czy implantologiczne naruszają ciągłość tkanek miękkich, a również w zależności od typu zabiegu także tkanek twardych. Zachodzi więc potrzeba gojenia tkanek w specyficznych warunkach. Środowisko jamy ustnej po przez stałą obecność śliny oraz bardzo dużą ilości bakterii nie czyni procesów gojenia łatwymi, mobilizując przy tym znacząco układ odpornościowy. Na szczęście można je wspomóc. Jak? 

Nagrodzony kalendarz VOCO

Kalendarz VOCO na rok 2008 otrzymał „brąz” w kategorii kalendarzy reklamowych i ilustrowanych na 58. Międzynarodowej Wystawie Kalendarzy, która odbyła się 17 stycznia w Stuttgarcie (Niemcy). Oprócz kalendarza zaprezentowanego przez producenta materiałów dentystycznych z Cuxhaven, w tegorocznej edycji przeglądu udział wzięło ponad 1200 niemieckich i międzynarodowych produktów poligraficznych. 

Nici retrakcyjne ich zastosowanie budowa i właściwości

Nici retrakcyjne są powszechnie używane podczas różnych zabiegów stomatologicznych. Np. podczas pobierania wycisków, osadzania koron lub mostów i innych prac odtwórczych. Ich zadaniem jest mechaniczne odsuniecie tkanek dziąsła od tkanek zęba, retrakcja mechaniczno - chemiczna oraz elektrochirurgia.  

Pantomograf

Pantomograf to urządzenie bardzo drogie, ale przydatne, szczególnie w większych przychodniach. Przy przemyślanym zakupie może się on bardzo szybko zwrócić. Jak więc wybrać najodpowiedniejszy aparat do kliniki?.

Bezbolesne leczenie laserem

Lasery odgrywają coraz większą rolę w stomatologii. Niemal wszystkie znaczące na świecie firmy w tym stomatologiczne produkują lasery. Za kilka lat każdy liczący się gabinet dentystyczny będzie musiał być wyposażony w laser. Największy problem stanowi mnogość ich rodzajów a zatem trudność w wyborze lasera najbardziej przydatnego do danej praktyki dentystycznej. Jednak, gdy już się zdecydujemy, to otwiera się przed nami zupełnie nowa perspektywa pracy z pacjentem. 

Doctor&Life

Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty 

Terenowa trójca

Mitsubishi Outlander, Citroen C-Crosser i Peugeot 4007 to samochody przygotowane z myślą o bezpiecznej rodzinnej jeĽdzie nie koniecznie po ulicach asfaltowych.

Nowości

Wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego.

Klasa B czy S

Po raz kolejny wracamy do sprawy klas autoklawów. Lekarze dentyści kupując nowy sprzęt nie wiedzą jakiej kasy autoklaw wybrać – S czy B. Wojewódzkie oddziały Sanepidu interpretują przepisy właściwe wedle swoich „widzi mi się”. Zatem po wykładnię tego problemu zwróciliśmy się bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.  

Taniej u technika

Od początku roku usługi świadczone przez techników dentystycznych oraz dostawy wykonywanych przez nich protez i sztucznych zębów nie są opodatkowane VAT. Wzwiązku z tym nie mogą oni odliczać już naliczonego VAT. Zatem ich prace dla stomatologów powinny być tańsze. Czy tak jest rzeczywiście?

Klasyczne RTG do lamusa

Jakie zdjęcia wykonujemy u pacjentów najczęściej? Wielu lekarzy twierdzi, że zdjęcie klatki piersiowej. Otóż nie. Prawda jest taka, że najczęściej wykonuje się zdjęcia wewnątrzustne zębowe – odpowiada dr Anna Michalska z Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo – Twarzowej Akademii Medycznej w Lublinie.

Baza RTG

Główny Inspektor Sanitarny, ma obowiązek stworzyć centralną bazę danych, w której znajdą się szczegółowe informacje dotyczące używanych w naszym kraju aparatów wykorzystujących promieniowanie RTG. Na szczęście nie oznacza to dla lekarzy wielu kłopotów.  

 

Widzieć więcej

Ostatnio obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój endodoncji. Wprowadzenie prostych technik z użyciem ciepłej gutaperki, opracowywania kanałów przy użyciu kątnicy, przyrządów do oznaczania wierzchołków, a przede wszystkim mikroskopów umożliwiło osiąganie bliższych ideałowi i ściślej określonych wyników  leczenia, w czasie znacznie krótszym, niż czas poświęcany dawniej.  

 

Zdjęcia pantomograficzne

Badania pantomograficzne są najczęściej zlecanymi zewnątrzustnymi badaniami radiologicznymi przez lekarzy stomatologów. Większą popularnością cieszą się tylko wewnątrzustne zdjęcia RTG zębowe. Sukces obrazowania pantomograficznego, zdjęcia te zawdzięczają przede wszystkim dużemu obszarowi naświetlenia, obejmującemu praktycznie całą część twarzową czaszki, będącą w zainteresowaniu stomatologa.  

 

Dlaczego boli kręgosłup

Około 65 proc. lekarzy stomatologów skarży się na ból kręgosłupa. Stomatolodzy należą do grupy osób szczególnie narażonych na skutki obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Ból ten przeszkadza w codziennym życiu i sprawia trudności w pracy.  

 

Bielsze zęby

Od dłuższego czasu panuje przekonanie, że należy mieć białe zęby. Coraz więcej osób chce osiągnąć ten ideał. Firmy medyczne wychodzą naprzeciw temu zainteresowaniu. Tylko w roku 2007 zastrzeżono 60 patentów dotyczących materiałów, technik oraz urządzeń do wybielania zębów. Naukowcy opublikowali na ten temat ponad 3000 artykułów w prasie medycznej na świecie. Nie mniej ciągle powstają kolejne pytania dotyczące wybielania zębów.  

 

Pasty dla dzieci

Co o higienie jamy ustnej dzieci powinniśmy wiedzieć, jakich wskazówek udzielać rodzicom maluchów i co odpowiadać na najczęściej zadawane przez nich pytania dotyczące chociażby szczotkowania zębów?   

Doctor&Life

Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty 

 

Komentarz – Piotra Chmielewskiego W „Dzienniku” z dnia 01-02 12 2007 ukazał się artykuł pod tytułem: „HIV w gabinecie dentysty?”.

Nowości

Wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego

Jeszcze o punktach edukacyjnych 

W poprzednim numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego przypomnieliśmy, że do 20.11.2008 roku lekarze muszą zgromadzić 200 punktów edukacyjnych. Jednak postanowiliśmy doprecyzować niektóre wątpliwości interpretacyjne. Wielu lekarzy pyta się czy za prenumeratę danego pisma są punkty edukacyjne i ile? 

 Ochrona pacjenta 

Wszyscy lekarze stomatolodzy, którzy w swojej praktyce używają aparatów RTG, muszą do końca tego roku ukończyć szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta. Szkolenie to trwa aż 46 godzin, a jest bardzo mało ośrodków, które mogą takie zajęcia prowadzić i wydać certyfikat. Czy należy się spieszyć? 

Autoklawy na kartę

Włoska firma Sterilclave wprowadziła do sprzedaży nowe wersje autoklawów klasy B. Są one wyposażone w komputerowe systemy kontroli pracy (model BHD). Dla klientów, którzy nie chcą się zagłębiać w sterowanie komputerowe, zaproponowano wersję klasyczną. 

Bez centralnych sterylizatorni? 

W najbliższej przyszłości podjęte zostaną prace legislacyjne, mające na celu wprowadzenie bardziej elastycznych rozwiązań, w tym dotyczących sterylizacji, tak aby nadal było możliwe dalsze stosowanie autoklawów w przychodniach dentystycznych – poinformował nas Jan Bondar z Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że - być może - nie będzie obowiązku tworzenia centralnych sterylizatorni w każdym gabinecie dentystycznym. Wystarczy autoklaw stojący w gabinecie. 

Filmy RTG 

Nowoczesna radiologia cyfrowa coraz częściej zaskakuje nas swoimi osiągnięciami. Nie ma już wystawy czy targów medycznych, żeby producent z dumą nie prezentował swojego najnowszego aparatu, wyposażonego w coraz to wymyślniejsze systemy techniczne. Należą do nich między innymi: skracanie czasu ekspozycji, większa liczba możliwych do wykonania projekcji radiologicznych, szybsze systemy przetwarzania danych cyfrowych, itp. Czym jeszcze zaskoczą nas producenci? 

Światło w gabinecie 

Na tegorocznych targach Krakdent, firma CKD pokazała nowy system oświetleniowy do gabinetu stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu nowych, dużo cieńszych świetlówek typu T5, udało się skonstruować bardzo cienką i lekką oprawę, a jednocześnie zmienić barwę światła, na taką, która ułatwia dobór kolorów wypełnienia. 

Wiertła ceramiczne 

Postęp we wdrażaniu nowych materiałów i urządzeń dla stomatologii może szokować. Systematycznie opracowywane są nowe materiały wypełnieniowe i protetyczne, które swoimi doskonałymi własnościami przewyższają już naturę. Wielka bitwa o rynek rozgrywa się na wielu frontach. Jednak pewne kanony leczenia pozostają niezmienne od lat. Czy można wyobrazić sobie stomatologię bez wierteł?  

Posprzątać gabinet 

Mycie i dezynfekcja powierzchni w gabinecie lekarskim to bardzo istotne procedury higieniczne. Co prawda, nie ma przepisów regulujących konkretny sposób mycia i dezynfekcji powierzchni, tak jak ma to miejsce np. w instrukcji mycia rąk, ale korzystając z doświadczeń można ustalić pewien kanon postępowania. 

Wrażliwy problem  

Nadwrażliwość zębiny to problem, który dotyczy wielu pacjentów. Nie bezpodstawnie zresztą przypominają nam o tym chociażby emitowane reklamy telewizyjne, co pokazuje, że podaż wychodzi naprzeciw popytowi i ma swoje uzasadnienie w badaniach rynku. Tak w skrócie napisałby ekonomista. Lekarze mają jednak zdecydowanie więcej do powiedzenia na ten temat. 

Masy agarowe 

W Polsce utarło się, że agar jest używany tylko do powielania modeli w pracowniach techniki dentystycznej. Jednak w ostatnich latach zyskuje on coraz większą popularność jako materiał wyciskowy w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. Jakie są zalety i wady agaru? 

Jeśli nie lateks, to co? 

Wśród używanych obecnie w medycynie rękawic przeważają rękawice lateksowe. Coraz częściej też występują podrażnienie i alergie wynikające z ich stosowania. Producenci rękawic starają się znaleĽć rozwiązanie tego problemu. W ostatnich latach zaproponowali produkty wykonane nie z alergogennego lateksu, ale innych materiałów. Jednak każdy z nich ma swoje plusy i minusy. 

Prostsze niż kiedykolwiek 

Naukowcy na całym świecie prześcigają się w tworzeniu nowych, mniej lub bardziej skomplikowanych systemów implantologicznych lub udoskonalaniu już istniejących. Polski rynek pełen jest nowości z dziedziny implantologii. Firmy wprowadzają nowe lub poprawione już istniejące systemy. Każdy z systemów opiera się na pewnych zasadach, nazywanych często wręcz filozofią systemu.  

Doctor & Life

Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA