Unit stomatologiczny
Prawidłowy wybór oraz dopasowanie unitu do indywidualnych potrzeb to najtrudniejsze zadanie, jakie staje przed lekarzem, decydującym się na zakup nowego sprzętu. A wybór musi być przemyślany, gdyż unit służy lekarzowi średnio 10-15 lat. Najlepiej gdyby jego konstrukcja była tzn. otwartą, czyli umożliwiającą w dowolnym czasie jego rozbudowę o nowe urządzenia.
Cementy duo – utwardzalne
Obecnie powszechnie wykonuje się w stomatologii prace protetyczne: pełnoceramiczne, uzupełnienia typu onlay, inlay, prace z włókien szklanych, a wreszcie tradycyjną koronę, lub most porcelanowy. Dlatego coraz częściej stosowane są do ich osadzania cementy kompozytowe o podwójnym systemie wiązania.
Ustrzec się przed zarażeniem
Sanepid wymaga od lekarzy stomatologów coraz szczegółowych procedur postępowania przy dezynfekcji narzędzi czy powierzchni. Związane jest to z nowymi zagrożeniami bakteriologicznymi. Wciąż pojawiają się nowe szczepy bakterii i wirusów. Na wiele z nich nie ma jeszcze przeciw ciał. Np. WZW określono już szczepy do G, a w powszechnej opinii funkcjonuje jedynie zapalenie wątroby typu A, B czy C.
Aby sanepid nie miał wątpliwości
Sanepid wprowadził podstawowe procedury stomatologiczne dotyczące sposobów zapobiegania rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów w gabinecie. Pokrótce opiszemy co i w jakiej kolejności należy wykonywać, aby inspektorzy z Sanepidu nie mieli wątpliwości, że należycie dbamy o higienę w gabinecie.
Po ekspozycji
Co zrobić, gdy lekarz przyjmując pacjenta – nosiciela HIV, skaleczy się lub zakłuje? Po pierwsze, nie należy wpadać w panikę. Prawdopodobieństwo zakażenia jest znikome, jednak czym szybciej zaczniemy działać, tym większe szanse mamy na obronę przed wirusem HIV.
Pierwsze pieniądze już są
Pod koniec tego roku pierwsze pieniądze z dotacji unijnych w ramach programów na lata 2007-2013 trafią do firm. Warto zawczasu przygotować wniosek, aby po ogłoszeniu konkursu od razu złożyć dokumenty. Najczęściej od momentu ogłoszenia konkursu do jego zamknięcia mijają 2 tygodnie.
Trudny wybór
Narzędzia rotacyjne praktycznie zdominowały wszystkie współczesne dziedziny stomatologii. Wielość zastosowań poszczególnych typów narzędzi wymaga nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim wyczucia w osiąganiu optymalnych efektów pracy. W ostatnim artykule opisałem dobór narzędzi stosowanych w szkliwie i zębinie, ale nie są to jedyne materiały, pacjenta jakimi pracujemy w jamie ustnej pacjenta.