Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Komentarz – Piotra Chmielewskiego W „Dzienniku” z dnia 01-02 12 2007 ukazał się artykuł pod tytułem: „HIV w gabinecie dentysty?”.

Nowości

Wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego

Jeszcze o punktach edukacyjnych 

W poprzednim numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego przypomnieliśmy, że do 20.11.2008 roku lekarze muszą zgromadzić 200 punktów edukacyjnych. Jednak postanowiliśmy doprecyzować niektóre wątpliwości interpretacyjne. Wielu lekarzy pyta się czy za prenumeratę danego pisma są punkty edukacyjne i ile? 

 Ochrona pacjenta 

Wszyscy lekarze stomatolodzy, którzy w swojej praktyce używają aparatów RTG, muszą do końca tego roku ukończyć szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta. Szkolenie to trwa aż 46 godzin, a jest bardzo mało ośrodków, które mogą takie zajęcia prowadzić i wydać certyfikat. Czy należy się spieszyć? 

Autoklawy na kartę

Włoska firma Sterilclave wprowadziła do sprzedaży nowe wersje autoklawów klasy B. Są one wyposażone w komputerowe systemy kontroli pracy (model BHD). Dla klientów, którzy nie chcą się zagłębiać w sterowanie komputerowe, zaproponowano wersję klasyczną. 

Bez centralnych sterylizatorni? 

W najbliższej przyszłości podjęte zostaną prace legislacyjne, mające na celu wprowadzenie bardziej elastycznych rozwiązań, w tym dotyczących sterylizacji, tak aby nadal było możliwe dalsze stosowanie autoklawów w przychodniach dentystycznych – poinformował nas Jan Bondar z Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że - być może - nie będzie obowiązku tworzenia centralnych sterylizatorni w każdym gabinecie dentystycznym. Wystarczy autoklaw stojący w gabinecie. 

Filmy RTG 

Nowoczesna radiologia cyfrowa coraz częściej zaskakuje nas swoimi osiągnięciami. Nie ma już wystawy czy targów medycznych, żeby producent z dumą nie prezentował swojego najnowszego aparatu, wyposażonego w coraz to wymyślniejsze systemy techniczne. Należą do nich między innymi: skracanie czasu ekspozycji, większa liczba możliwych do wykonania projekcji radiologicznych, szybsze systemy przetwarzania danych cyfrowych, itp. Czym jeszcze zaskoczą nas producenci? 

Światło w gabinecie 

Na tegorocznych targach Krakdent, firma CKD pokazała nowy system oświetleniowy do gabinetu stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu nowych, dużo cieńszych świetlówek typu T5, udało się skonstruować bardzo cienką i lekką oprawę, a jednocześnie zmienić barwę światła, na taką, która ułatwia dobór kolorów wypełnienia. 

Wiertła ceramiczne 

Postęp we wdrażaniu nowych materiałów i urządzeń dla stomatologii może szokować. Systematycznie opracowywane są nowe materiały wypełnieniowe i protetyczne, które swoimi doskonałymi własnościami przewyższają już naturę. Wielka bitwa o rynek rozgrywa się na wielu frontach. Jednak pewne kanony leczenia pozostają niezmienne od lat. Czy można wyobrazić sobie stomatologię bez wierteł?  

Posprzątać gabinet 

Mycie i dezynfekcja powierzchni w gabinecie lekarskim to bardzo istotne procedury higieniczne. Co prawda, nie ma przepisów regulujących konkretny sposób mycia i dezynfekcji powierzchni, tak jak ma to miejsce np. w instrukcji mycia rąk, ale korzystając z doświadczeń można ustalić pewien kanon postępowania. 

Wrażliwy problem  

Nadwrażliwość zębiny to problem, który dotyczy wielu pacjentów. Nie bezpodstawnie zresztą przypominają nam o tym chociażby emitowane reklamy telewizyjne, co pokazuje, że podaż wychodzi naprzeciw popytowi i ma swoje uzasadnienie w badaniach rynku. Tak w skrócie napisałby ekonomista. Lekarze mają jednak zdecydowanie więcej do powiedzenia na ten temat. 

Masy agarowe 

W Polsce utarło się, że agar jest używany tylko do powielania modeli w pracowniach techniki dentystycznej. Jednak w ostatnich latach zyskuje on coraz większą popularność jako materiał wyciskowy w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. Jakie są zalety i wady agaru? 

Jeśli nie lateks, to co? 

Wśród używanych obecnie w medycynie rękawic przeważają rękawice lateksowe. Coraz częściej też występują podrażnienie i alergie wynikające z ich stosowania. Producenci rękawic starają się znaleĽć rozwiązanie tego problemu. W ostatnich latach zaproponowali produkty wykonane nie z alergogennego lateksu, ale innych materiałów. Jednak każdy z nich ma swoje plusy i minusy. 

Prostsze niż kiedykolwiek 

Naukowcy na całym świecie prześcigają się w tworzeniu nowych, mniej lub bardziej skomplikowanych systemów implantologicznych lub udoskonalaniu już istniejących. Polski rynek pełen jest nowości z dziedziny implantologii. Firmy wprowadzają nowe lub poprawione już istniejące systemy. Każdy z systemów opiera się na pewnych zasadach, nazywanych często wręcz filozofią systemu.  

Doctor & Life

Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA