Nowości
Wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego.
Klasa B czy S
Po raz kolejny wracamy do sprawy klas autoklawów. Lekarze dentyści kupując nowy sprzęt nie wiedzą jakiej kasy autoklaw wybrać – S czy B. Wojewódzkie oddziały Sanepidu interpretują przepisy właściwe wedle swoich „widzi mi się”. Zatem po wykładnię tego problemu zwróciliśmy się bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Taniej u technika
Od początku roku usługi świadczone przez techników dentystycznych oraz dostawy wykonywanych przez nich protez i sztucznych zębów nie są opodatkowane VAT. Wzwiązku z tym nie mogą oni odliczać już naliczonego VAT. Zatem ich prace dla stomatologów powinny być tańsze. Czy tak jest rzeczywiście?
Klasyczne RTG do lamusa
Jakie zdjęcia wykonujemy u pacjentów najczęściej? Wielu lekarzy twierdzi, że zdjęcie klatki piersiowej. Otóż nie. Prawda jest taka, że najczęściej wykonuje się zdjęcia wewnątrzustne zębowe – odpowiada dr Anna Michalska z Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo – Twarzowej Akademii Medycznej w Lublinie.
Baza RTG
Główny Inspektor Sanitarny, ma obowiązek stworzyć centralną bazę danych, w której znajdą się szczegółowe informacje dotyczące używanych w naszym kraju aparatów wykorzystujących promieniowanie RTG. Na szczęście nie oznacza to dla lekarzy wielu kłopotów.
Widzieć więcej
Ostatnio obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój endodoncji. Wprowadzenie prostych technik z użyciem ciepłej gutaperki, opracowywania kanałów przy użyciu kątnicy, przyrządów do oznaczania wierzchołków, a przede wszystkim mikroskopów umożliwiło osiąganie bliższych ideałowi i ściślej określonych wyników leczenia, w czasie znacznie krótszym, niż czas poświęcany dawniej.
Zdjęcia pantomograficzne
Badania pantomograficzne są najczęściej zlecanymi zewnątrzustnymi badaniami radiologicznymi przez lekarzy stomatologów. Większą popularnością cieszą się tylko wewnątrzustne zdjęcia RTG zębowe. Sukces obrazowania pantomograficznego, zdjęcia te zawdzięczają przede wszystkim dużemu obszarowi naświetlenia, obejmującemu praktycznie całą część twarzową czaszki, będącą w zainteresowaniu stomatologa.
Dlaczego boli kręgosłup
Około 65 proc. lekarzy stomatologów skarży się na ból kręgosłupa. Stomatolodzy należą do grupy osób szczególnie narażonych na skutki obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Ból ten przeszkadza w codziennym życiu i sprawia trudności w pracy.
Bielsze zęby
Od dłuższego czasu panuje przekonanie, że należy mieć białe zęby. Coraz więcej osób chce osiągnąć ten ideał. Firmy medyczne wychodzą naprzeciw temu zainteresowaniu. Tylko w roku 2007 zastrzeżono 60 patentów dotyczących materiałów, technik oraz urządzeń do wybielania zębów. Naukowcy opublikowali na ten temat ponad 3000 artykułów w prasie medycznej na świecie. Nie mniej ciągle powstają kolejne pytania dotyczące wybielania zębów.
Pasty dla dzieci
Co o higienie jamy ustnej dzieci powinniśmy wiedzieć, jakich wskazówek udzielać rodzicom maluchów i co odpowiadać na najczęściej zadawane przez nich pytania dotyczące chociażby szczotkowania zębów?
Doctor&Life
Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty