Leczenie pacjentów stomatologicznych
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Sanepid wymaga od lekarzy stomatologów coraz szczegółowych procedur postępowania przy dezynfekcji narzędzi czy powierzchni. Związane jest to z nowymi zagrożeniami bakteriologicznymi. Wciąż pojawiają się nowe szczepy bakterii i wirusów. Na wiele z nich nie ma jeszcze przeciw ciał. Np. WZW określono już szczepy do G, a w powszechnej opinii funkcjonuje jedynie zapalenie wątroby typu A, B czy C.

 

W tabelkach przedstawiliśmy najczęściej występujące w gabinecie stomatologicznym bakterie, wirusy i grzyby. Opisaliśmy ich charakterystykę i objawy i wrota zakażenia oraz sposoby zwalczania. Jednak najistotniejszym zadaniem jest niedopuszczenia do zakażenia. Przede wszystkim nas, czyli lekarza, ale także i pacjenta. Pacjenta trudno jest zabezpieczyć przed bakteriami rozwijającymi się w środowisku wodnym. Podstawowe zasady to bezwzględne zakładanie rękawiczek diagnostycznych oraz przyłbicy ochronnej i maseczki.A sposób dbałości o pacjenta do dezynfekcja systemów wodnych. Pacjentowi nie założymy przecież maseczki.

Bakterie

Najczęściej spotykana w gabinetach bakteria to prątek gruĽlicy. Jest ciężka do zdiagnozowania w pierwszym stadium rozwoju i pacjent nawet może nie wiedzieć, że zaraża. Infekcja przebiega w sposób mało dostrzegalny. Zarażenie, co prawda jest dość małoprawdopodobne, bo możliwe tylko od osób silnie prątkujących w 1mm plwociny 10 tys. prątków.  Jedyna ochroną jest noszenie okularów maseczki i rękawic. Prątki gruĽlicy są bardzo odporne na środki dezynfekujące. W autoklawie giną dopiero po 30-40 min sterylizacji w temperaturze 134 st.C. Trudno zabić je środkami do dezynfekcji. Jeśli czas dezynfekcji w danym środku wynosi ok. 15-30 min, to prątki gruĽlicy giną dopiero po ok. 60 min. Przed zastosowanie środka warto spojrzeć na instrukcję i zobaczyć jak odporny na dany preparat jest prątek gruĽlicy.

 

Za to są bardzo czułe na światło słoneczne i promienie ultrafioletowe. Dlatego warto mieć zainstalowaną lampę ultrafioletową do dezynfekcji.

W szczególny sposób na tą bakterię powinni zwracać uwagę osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach. Urządzenia klimatyzacyjne i ich przewody to idealne miejsce do rozwoju prątków. W takich pomieszczeniach konieczne jest naświetlania lampą ultrafioletową.

Oczywiście nie możemy odmówić przyjęcia pacjenta ze zdiagnozowaną gruĽlicą. Jednak w gabinecie powinien być jeden zestaw: wiertła, lusterka, wzgłębik dla ewentualnych nosicieli prątków. Pochodną prątka jest bakteria legionellosis. Lubi rozwijać się w środowiskach wodnych, czyli w systemach ssących lub wodnych, przenosi się drogą kropelkową, a także spreyem, tym który jest rozsiewany przez turbinę. Zazwyczaj występuje w szpitalach i gabinetach stomatologicznych. Jedyna profilaktyka to dezynfekcja przewodów ssących. Maseczka na twarzy lekarza jest dla niego wystarczająca ochroną.

Bakteria ta jest wrażliwa na niskie poniżej 6 i wysokie powyżej 10 pH, oraz jest wrażliwa na środki dezynfekujące.

Grzyby

 

W zasadzie w gabinetach stomatologicznych mamy do czynienia z jednym grzybem o nazwie Candida albicans. Występuje on w środowiskach wilgotnych i mokrych: spluwaczka, systemy ssące, myjki ultradźwiękowe, czy wanienki do płukania narzędzi.

Wirusy

 

Najczęstszym wirusem z jakim lekarz dentysta ma do czynienia jest popularna opryszczka Herpes simplex HSV. Od momentu wykwitu zaraża przez pierwsze 2 -3 dni. Jednak rozdrapanie opryszczki nawet po dłuższym czasie również doprowadza do zarażenia. Dlatego nie powinno się przyjmować pacjentów z opryszczka, bo podczas pracy instrumentami bardzo łatwo o rozdrapanie opryszczy. Zapalenie wątroby to chyba najbardziej spopularyzowany wirus w zakładach zdrowotnych. Co gorsza więcej o nim nie wiemy, niż wiemy. Co raz pojawiają się nowe szczepy, na które nie ma szczepionek. Dziś jako tako dajemy sobie z WZW A, B czy C. Natomiast już zostały zdiagnozowanie i opisane szczepy D, E, F, G. Jednak nie znamy na nie szczepionek. Każdy pracownik medycyny musi mieć aktualne szczepienia na żółtaczkę typu B. Kiedyś szczepienie takie robiło się raz na całe życie. Teraz lekarze i pielęgniarki powinny co pięć lat sprawdzić poziom przeciwciał i ewentualnie odszczepić się.    Wirusy WZW giną w 7 proc. roztworze bielinki, podchlorynu sodu, alkoholu, a w autoklawie po ok. 30 minutach sterylizacji. Jednak należy pamiętać, że wirus WZW B lub C może przetrawiać wiele lat na niesterylizowanych narządach

Procedury higieniczne

Sanepid wprowadził podstawowe procedury stomatologiczne dotyczące sposobów zapobiegania rozwoju w gabinecie bakterii, wirusów, czy grzybów.  Podstawowa procedura to mycie i dezynfekcja narzędzi. Bezpośrednio po użyciu powinny one zostać całkowicie zanurzone w roztworze środka dezynfekującego. Żaden fragment narzędzia nie powinien wystawać nad powierzchnię roztworu. Osoba wkładająca narzędzia do wanienki powinna być w rękawiczkach, okularach i masce. Bardzo często bowiem dochodzi do rozchlapania środka dezynfekującego i tym samym przenoszeniu się bakterii. Jednym z opisanych zarażeń gruĽlicą w gabinecie stomatologicznym była asystentka wkładająca narzędzia do wanienki właśnie bez rękawiczek. To wystarczyło do zakażenia.

Wanienka ze środkiem dezynfekującym  powinna być przykryta, a na każdej wanience czy myjce powinna być naklejka z dokładnym informacjami: kto rozrabiał roztwór, o której godzinie i data. Owe naklejki to wymóg dość często sprawdzany przez inspektorów Sanepidu. Warto zwrócić uwagę, że preparaty mają różny czas aktywności. Decydując się na zakup preparatu do dezynfekcji powinniśmy na to zwrócić uwagę.

Istotny jest również czas dezynfekcji.  Liczy się on od momentu włożenia ostatniego narzędzia do roztworu. Nawet jeśli dołożymy po jakimś czasie nowe narzędzie, to te które były wcześniej zanurzone nie powinny być wyjęte przed upłynięciu czasu dezynfekcji wyznaczonym dla ostatniego narzędzia. Preparat dezynfekujący rozpuszcza brud i bakterie rozpływają się one po całym pojemniku. Obklejają również instrumenty włożone wcześniej. Zatem musimy odczekać pełen czas ekspozycji, aby preparat zdążył zabić wszystkie bakterie i wirusy.

Z wanienki narzędzie wyjmujemy razem z sitem albo poszczególne instrumenty szczypcami. W ten sposób unikniemy zakucia się instrumentem, a przecież dezynfekcja nie zapewnia pozbycia się wszystkich wirusów i bakterii. Dlatego jest to istotne abyśmy przy tych pracach byli uważni.

 

Kolejnym etapem jest wypłukanie instrumentów pod bieżąca wodą i sprawdzenie czy wszystko została dokładnie domyte. Jeśli znajdziemy jakieś ogniska zaschniętej krwi lun brudy musimy je doczyścić i poddać ponownej dezynfekcji bo na zaklejonej powierzchni preparat nie działał. Doczyszczamy szczoteczką do zębów lub druciakiem.Koleinym etapem jest suszenie instrumentów i ponownie płukanie, ale… wodą destylowaną. Jest to wymóg Sanepidu, ale niestety rzadko stosowany. Głownie dlatego, że woda destylowana jest droższa od karnówki, a ponadto do płukania potrzebne sa dwie osoby, jedna trzyma koszyczek z instrumentami, a druga go polewa, czyba że mamy tak skonstruowany zlew, że może to zrobić jedna osoba. Przed sterylizacją instrumenty powinniśmy zapakować do rękawa sterylizacyjnego. Wazne aby zgrzew był co najmniej 2 cm od zakończenia instrumentu, W przeciwnym wypadku może dojść do samoczynnego rozerwania się pakietu. Nożyczki, szczypce powinny być w pakiecie rozłożone tak aby para wodna w autoklawie miała swobodny dostęp do wszystkich zakamarków instrumentu..Okres przechowywania wysterylizowanego pakietu to 6 miesięcy, ale w niektórych warunkach Sanepid może skrócić ten okres i pozwolić na używanie co najwyżej instrumentów sterylizowanych przed maksymalnie 4 miesiącami. Od czego to zależy? Od warunków przechowywania pakietów. Musi on być przetrzymywany w temperaturze pokojowej w pomieszczeni o wilgotności 40 proc., w zamkniętej szafce i co najmniej 30 cm od podłogi. Jeśli jest nie dotrzymany któryś z tych parametrów to Sanepid skraca czas przechowywania pakietu.Instrumenty, które nie mają kontaktu z krwią i nie naruszają ciągłości tkanki nie muszą być sterylizowane w autoklawie po każdym pacjencie, ale oczywiście muszą być dezynfekowane. Jednak powinny być sterylizowane raz dziennie np. wieczorem, po zakończeniu pracy gabinetu.

Wiertła

 

Zasady postępowania przy dezynfekcji wierteł są bardzo podobnie jak  w przypadku instrumentów. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.Powinna być osobna wanienka dezynfekcyjna dla wierteł. Do jednego preparatu dezynfekującego nie powinno się wrzucać wierteł wykonanych z różnych materiałów np. stali i tytanu. Sprzyja to powstawaniu ognisk korozji na powierzchni wiertła. Wiertło powinno być bardzo dokładne wypłukane i zanurzone w całym preparacie. Jest to bardzo istotne i należy na to zwrócić uwagę swoim asystentkom. Środki dezynfekujące oczywiście trawią powierzchnie wiertła czy narzędzi kanałowych. I dobrzeby było, aby następowało to w równomierny sposób. Bowiem różne naprężenia na powierzchni narzędzi powodują, że łatwiej się one łamią. Szczególne nieprzyjemne jest to w przypadku wierteł czy narzędzi kanałowych.

 

Powierzchnie

 

Po każdym pacjencie powinny być zdezynfekowane: zagłówek, podłokietniki, lampa do polimeryzacji, uchwyty od szafek i asystorów, fotel, końcówki i uchwyty od lampy oraz panelu lekarskiego. W rękawiczkach lekarz nie powinien łapać za telefon komórkowy, klamki do drzwi, myszkę od komputera. Sprzyja to przenoszeniu zakażeń krzyżowych.Waciki czy narzędzia stojące na asytorze powinny być przykryte, bo areozol turbiny rozpyla bakterie po całym gabinecie, a osiadają one na innych instrumentach przygotowanych do pracy z następnymi pacjentami.Podłogi powinny być dezynfekowane specjalnymi preparatem do dezynfekcji podłóg.Należy stosować metodę dwóch wiader. Po dezynfekcji nie należy wycierać podłogi na mokro i nie wycierać jej do sucho. Preparat dezynfekujący ma odpowiedni czas działania i nawet jeśli wyschnie wciąż działa, więc nie należy go ścierać.

System ssący i ślinociąg

 

Po każdym pacjencie powinna być zaaspirowana szklanka wody przez ssak i ślinociąg. Po zabiegu chirurgicznym należy przepłukać system gorącą wodą, aby krew nie zakrzepła w rurach, przełącznikach systemu ssącego.Raz dziennie systemy ssące powinny być przepłukane preparatem do dezynfekcji, a jeśli wykonujemy sporo zabiegów piaskowania to należy to zrobić nawet dwa razy dziennie.Do przewodu ssącego nie należy wlewac żadnych środków, które się pienią. Niektórzy lekarze zasysają do ślinociągu preparat z wanienki, w którym moczyły się instrumenty. Jest to bardzo zła praktyka. Preparaty te są bardzo pieniące. Piana zasycha w przewodach, póĽniej odpada i blokuje złączki.Może również spowodować uszkodzenie pompy ssącej. Pompa podzielona jest na dwie strefy: mokrą i suchą. W strefie mokrej następuje separacja płynów, w suchej jest tylko powietrze. Piana potrafi się przedostać ze strefy mokrej do suchej i zniszczyć wirnik i silnik. Takich sytuacji nie traktuje się jako naprawy gwarancyjnej. A serwisant łatwo zauważy, że piana przedostała się do strefy suchej i co było powodem uszkodzenia pompy. Miska spluwaczki dezynfekowana na bieżąco.

 

Wyciski i protezy

 

Wszystkie wyciski i prace protetycznie powinny być dezynfekowanie przed wysłaniem do laboratorium i po powrocie z niego. Dotyczy to: koron, mostów wkładów, protez i wycisków. Technika pracuje z tym materiałami, a przecież niektóre wirusy i bakterie są wstanie przetrwać na powierzchniach nie zdezynfekowanych kilka dni czy tygodni. Technik bierze wycisk w rękę i bakterię mogą go zarazić. Wyciskami, Z kolei lekarz dla własnego bezpieczeństwa powinien zdezynfekować protezę którą przynosi pacjent do poprawy.

Dokumentacja sterylizacji

 

Lekarz powinien przechowywać dokumentację sterylizacji przez co najmniej 10 lat. Dlaczego tak długo? Wynika to z artykułu 442 Kodeksu Cywilnego traktującego o naprawie szkody, czyli odszkodowania. Pacjent może wystąpić o nie nawet po 10 latach. Przepis ten stanowi, że pacjent ma 3 lata na wystąpienie o odszkodowanie od momentu wykucia szkody, ale nie dłużej niż 10 lat od momentu ewentualnego  zarażenia. Przechowywanie dokumentacji ze sterylizacji to zazwyczaj zeszyt z wklejonymi wszystkimi paskami sterylizacji.

Preparaty

Na co zwrócić uwagę wybierając preparat do sterylizacji? Istotne jest, aby nie zawierał aldehydu. Aldehyd jest toksyczny, podrażnia śluzówkę i oczy, jest agresywny dla dezynfekowanych powierzchni (po pewnym czasie pojawia się odbarwienia) i skóry. Wiele osób zwraca też uwagę na nieprzyjemny zapach. Oczywiście ma swoje zalety. Świetnie dezynfekuje i jest bardzo skuteczny, ale w tej chwili na rynku jest wiele preparatów o podobnym spektrum działania, ale nie zawierających aldehydu. Podstawowe parametry środków dezynfekujących to: czas działania, zapach, kompatybilność z materiałem, do którego został wykonany instrument, czas aktywności (ile dni może stać w wanience zazwyczaj - od 7 do 14 dni) , spektrum działania (warto wybrać preparat, który ma dłuży czas ekspozycji, ale żeby miał pełnie spektrum).

Wszystkie używane przez nas preparaty do rąk powinny być testowane dermatologicznie, abyśmy mieli pewność, że nie alergilizują.

 

BAKTERIE

CHARAKTERYSTYKA

CO WYWOŁUJE OBJAWY ZAKAŻENIA WROTA ZAKAŻENIA ZWALCZANIE
NAZWA:  Mycobacterium tuberculosis
Bakteria tlenowa, kształt prostej lub wygiętej laseczki, nieruchoma, bezotoczkowa. Na ścianie bakterii znajduje się ok. 60% związków lipidowych warunkujących jej kwasoodporność (oporna na barwienie Gramma). Są zdolne przeżywać w komórkach służących do zabijania patogenów. GruĽlica:-pierwotna, czyli pierwszy kontakt z prątkami gruĽlicy. Rozwija się bezpośrednio po zakażeniu. Zwykle jest to postać płucna-popierwotna, rozwija się wiele lat po zakażeniu. Prątki, które wniknęły do organizmu pozostają w nim na zawsze w ilości szczątkowej. Nie mnożą się i są w stanie uśpienia. Zaburzenia odporności, zakażenie HIV, białaczki, immunosupresja, cukrzyca, skrajna niewydolność nerek powodują ożywienie uśpionych prątków. Mnożą się wtedy bardzo intensywnie i zaczynają się rozsiewać.Mamy także postać pozapłucną gruźlicy : np. gruźlicę układu moczowego, jąder Przez dłuższy czas          (I stadium, czasami tez póĽne stadium) bezobjawowo. Ogólnoustrojowe: osłabienie, podwyższona temperatura, brak łaknienia, spadek masy ciała, nocna potliwość.GruĽlica układu oddechowego: kaszel powyższej 3 tyg., odksztuszanie plwociny (często z domieszkami krwi),  duszność i ból w klatce piersiowej Praktycznie Źródłem zakażenia jest człowiek chory na gruĽlicę i silnie prątkujący (ok. 10.000 prątków w ml. Plwociny). Drogi szerzenia: droga kropelkowaPrątki po wydobyciu się z kropelkami śluzu chorego ulegają osuszeniu, i zmniejszając się do średnicy ok. 5μm dostają się do płuc wraz z wdychanym powietrzem. Większe są zatrzymane w jamie nosowo-gardłowej.Tylko u 5-10% zarażonych rozwija się gruĽlica. U pozostałych prątki zostają zwalczone lub przechodzą w stan uśpienia Oporne na działanie wielu czynników chemicznych i fizycznych, Wrażliwe na działanie promieni słonecznych i nadfioletowych ( kilka minut), i na temp. powyżej 70° C (kilka sekund). Zapobieganie: dezynfekcja, i sterylizacja.Środki ochrony osobistej: maski, okulary itp.Dezynfekcja spluwaczek, wietrzenie pomieszczeń i stosowanie lamp nadfioletowych Szczepienie!!!
Nazwa: Legionellosis  
Pałeczka, gram ujemna, ruszająca się, słabo barwiąca się, występująca w wodach naturalnych. Wytwarzają β-lakamazy  przez co są oporne na penicyliny. Inwazyjne do komórek żywiciela, mnożą się wewnątrz makrofagów i monocytów Choroba legionistów (legionelloza). Choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa. Opisana w 1977 roku z związku z epidemią zachorowań wśród uczestników Konwencji Legionu Amerykańskiego w 1976r. Postacie kliniczne:-płucna, atypowe zapalenie płuc, ciężki stan ogólny, kaszel, zaburzenia oddychania, bóle brzucha, wymioty, biegunka, zaburzenia świadomości przy temp. do 39°C. Powikłania to niewydolność oddechowa, i nerkowa- rzekomogrypowa, pozapłucna (gorączka Pontiac), nagła, wysoka temp., dreszcze, bóle mięśniowe, zakażenia górnych dróg oddechowych, Samoistne wyleczenie po kilku dniach- pozstać pozapłucna, uogólniona, zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego, ropni narządowych, zazwyczaj u osób po transplantacji nerek i serca Inhalacja aerozolu wodnego zawierającego tą bakterie wytwarzanego przez turbiny, klimatyzatory, nawilżacze, umywalki. Przeżywalność ok. 3-15 minut. Aerozole pozostawały zakaĽne nawet 1 km od wieży chłodniczej!!! Wrażliwe na wysychanie, ogrzewanie (giną w temp 58°C po 30 min, niewielkie stężenie formaldehydu, 70% etanol, podchloryn, jod, ale ich wewnątrzkomórkowe usytuowanie chroni je przed środkami do dezynfekcji Zapobieganie: dezynfekcja instalacji ssących, spluwaczek, myjek itp., sterylizacja końcówek stomatologicznych, środki ochrony osobistej. Brak szczepionki
Staphylococcus. Najczęściej Staphylococcus aureus
Bakterie gram dodatnie, względne beztlenowce (rosną w warunkach tlenowych i beztlenowych), ziarenkowce występujące w skupiskach przypominające grona. Stanowią składnik flory bakteryjnej człowieka. Oporne na metycyline MRSA. Gównie są to zakażenia szpitalne Zakażenie tkanych miękkich: liszajec, zapalenie mieszków włosowych, ropień, czyraki. Zapalenie naczyń chłonnych. Zakażenia układowe: zapalenie kości i stawów, płuc, wsierdzia, opon mózgowych, zakażenia pooperacyjne, posocznice, Gronkowcowy zespół oparzeniowy, zespół wstrząsu toksycznego Zależne od choroby, chorób współistniejących, stanu odporności człowieka Zakażenia endogenne-przez gronkowce pochodzące z flory bakteryjnej chorego przy spadku odporności. Głównie gronkowiec ten bytuje w przedsionku nosa jak również w gardle, pachwinach, przewodzie pokarmowych oraz dłoniach.Najczęściej zakażenia szpitalne- przez dłonie i ubrania personelu, zakażone materiały i sprzęt medyczny, chorzy z klinicznymi objawami zakażenia. Uszkodzenie ciągłości skóry i błon śluzowych. Wrażliwe na środki do dezynfekcji – dezynfekcja i sterylizacja instrumentów, wierteł itp.Dezynfekcja rąk!!!Dezynfekcja jamy ustnej np. chlorheksydyna ( przed zabiegami).
Streptococcus głównie  pneumoniae
Bakterie gram dodatnie zwane pneumokokami, otoczkowe, oporne na penicylinę          ( mechanizm mutacji receptorów ściany komórkowej bakterii i zmniejszeniem powinowactwa do penicyliny) -zajęcie górnych dróg oddechowych, lekka choroba przeziębieniowa, zapalenie zatok, ucha środkowego, spastyczne zapalenie płuc-zapalenie płuc, ciężki przebieg kliniczny z posocznicą we wczesnym okresie -zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jako powikłanie zapalenia płuc z posocznicą lub pierwotne ( u dzieci) u dorosłych często pourazowe-zapalenia kości i wsierdzia, powikłanie zapalenia płuc z posocznicą przy słabym leczeniu Zależne od choroby, chorób współistniejących, stanu odporności człowieka. Na zarażenia podatne są szczególnie osoby po immunosupresji, białaczce, z przewlekłą niewydolnością układu oddechowego, nerek, marskością wątroby, niedożywione, zmęczone Droga kropelkowa przy bezpośrednim kontakcie z chorym, błony śluzowe górnych dróg oddechowych Dezynfekcja i sterylizacja. Stosowanie środków ochrony osobistej
Pseudomonas aeruginosa tzw. Pałeczka ropy błękitnej
Gram ujemna żyjąca głównie w wodzie i glebie, oportunistyczna (wywołuje zakażenie tylko u osób z obniżoną odpornością), ruchliwa pierwotnie tlenowa, oporna na wiele antybiotyków Zakażenia kości i stawów, układu oddechowego i moczowego, bakteryjne zapalenia rogówki, zapalenie opon mózgowych, szpitalne zapalenie płuc Zależne od choroby, chorób współistniejących, stanu odporności człowieka. Chory człowiek, przewody ssące, umywalki, myjki ultradźwiękowe Słaba wrażliwość na środki odkażające. Wrażliwe na niskie pH i wysuszanie. Dezynfekcja i sterylizacja, środki ochrony osobistej

 

WIRUSY

NAZWA CHARAKTERYSTYKA CO WYWOŁUJE OBJAWY ZAKAŻENIA WROTA ZAKAŻENIA ZWALCZANIE
HIV Osłonięty. W procesie replikacji wirusowy DNA zostaje na stałe zintegrowany z DNA gospodarza. Podczas podziału komórki wirusowy DNA jest kopiowany równolegle z DNA gospodarza i potomstwo komórki zostaje zmienione na stałe. Bardzo zmienny, częste mutacje AIDS(zespół nabytego niedoboru odporności)- zakażenie przez wirusa HIV komórek układu odpornościowego: limfocytów T i makrofagów.Choroby wskaĽnikowe AIDS to np. zakażenia oportunistyczne, niektóre nowotwory, encefalopatia i wyniszczenie, Po ok. 2-4 tygodniach następuje zakażenie pierwotne: gorączka, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, pleśniawki, nagły spadek masy ciała, wymioty Po 4-6 miesiąca –serokonwersja                ( przeciwciała anty-HIV są już wykrywalne), następnie okres klinicznego zacisza. Najpóźniej odnotowano na świecie serokonwersje po 11 miesiącach od narażenia pracownika służby zdrowia!!!Okres od zarażenia do rozpoznania AIDS bez leczenia przeciwretrowirusowego wynosi ok. 10 lat. Standardowo od 5-7 lat u osób z dużym ładunkiem wirusowym. Na świecie najkrótszy opisany okres od zakażenia do śmierci wynosił 28 tygodni!!! Człowiek od ok. 2 tygodni od zakażenia do śmierci. Przenoszenie przez: nasienie męskie, krew, mleko kobiece. Każdy płyn ustrojowy może przenosić HIV jeżeli zawiera krew. Naruszona ciągłość skóry, błony śluzowej po kontakcie z HIV. Prawdopodobieństwo zarażenia po kontakcie z krwią 3% Wrażliwy na czynniki fizyczne. W suchych warunkach ginie po ok. 1 godz, lecz jeżeli jest w dużym stężeniu może być zakaĽny do 3 dni.0,5 % podchloryn sodu, 10% roztwór domowej bielinki, 70% alkohol, związki jodu gwałtownie inaktywują HIV. Wrażliwy na pH niższe niż6 i wyższe niż 10 – inaktywacja po 10 min.
Varicella zoster virus (VZV) Wirus z rodziny Herpesvirus, zawiera DNA Ospa wietrzna-pierwotne zakażenie, przechorowane daje odporność. Po latach może się rozwinąć utajone zakażenie w postaci półpaśca. Półpasiec-to reaktywowane zakażenie( zakażenie VZV prowadzi do zakażenia utajonego na całe życie,  wirus pozostaje w zwojach nerwowych). Przechorowane daje odporność również na ospę Ospa wietrzna: wysoka temp., złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, wysypka. Pęcherzyki zasychają, odpadają pozostawiając małe blizny. Powiększenie węzłów chłonnych, owrzodzenie błon śluzowych dróg oddechowych, jamy ustnej, spojówek. Półpasiec : zmiany zapalne wokół zwojów międzykręgowych lub nerwów czaszkowych, bolesna wysypka na brzuchu i plecach Droga kropelkowa, kontakt bezpośredni i pośredni, materiał świeżo zanieczyszczony zawartością pęcherzyków chorego. U osób wrażliwych, z obniżonym progiem odporności kontakt z chorym na półpasiec może powodować ospę wietrzną. Zaraźliwość ospy: 2-3 dni przed i 6 dni po wystąpieniu wysypki.Zaraźliwość półpaśca: do tygodnia po wystąpieniu opryszczki Przestrzeganie zasad higieny, pranie i mycie zanieczyszczonych przedmiotów Szczepienia ochronne
Hepatitis viralis B Zawiera DNA Encefalopatia wątrobowa,  nowotwór złośliwy wątroby, żółtaczka, marskość wątroby, wodobrzusze, zapalenie wątroby Stadium ostre u 40-45% zakażonych: wysoka temp., nudności, utrata łaknienia, wzrost stężenia enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby, często marskość wątroby.Przewlekłe zapalenie wątroby: zazwyczaj bezobjawowe, potem osłabienie organizmu, stadium zaawansowane rozwija się po ok. 15 latach bezobjawowego przewlekłego zapalenia. Człowiek. Naruszenie ciągłości tkanek skóry lub błon śluzowych, kontakt z krwią zakażonego, niesterylne, zakażone narzędzia i sprzęt, kontakty seksualne . Do zarażenia wystarczy 0,00004 ml zakażonej krwi. Prawdopodobieństwo zakażenia 30%. HBV ulega zniszczeniu po 60 min. podczas sterylizacji suchym powietrzem w temperaturze 160°C, w autoklawie po 30 minutach. Wrażliwy na środki dezynfekcyjne na bazie chloru (podchloryn sodowy, chloramina). W temperaturze pokojowej lub zamrożony może przetrwać wiele lat – nie wysterylizowane narzędzia medyczne po kontakcie z krwią z HBV mogą być Źródłem zarażenia po latach. Wirus HBV jest bardzo mało wrażliwy na promieniowanie ultrafioletowe. Szczepienia ochronne
Hepatitis viralis C Otoczkowy wirus RNA. Przeciwciała anty-HCV znikają po ok. 6,5-10 lat od zarażenia Przewlekłe zapalenie wątroby, marskość, rak wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, zaburzenia krzepliwości krwi, śpiączka wątrobowa, zaburzenia psychiczne Przez długi czas bezobjawowy (nawet do 20-30 lat). Czas od zakażenia do wystąpienia ciężkich objawów chorobowych wynosi 5-35 lat. Człowiek, naruszenie ciągłości tkanek skóry lub błony śluzowej zarówno przy zabiegach medycznych jak i nie medycznych, kontakty seksualne (jeżeli doszło do uszkodzenia naskórka) Wrażliwy na działanie podwyższonej temp. i formaliny bardziej niż HBVBrak szczepionki.Reszta jak w przypadku HBV
Herpes simplex HSV Zawiera DNA.Wyróżniamy 2 typy:HSV–1: zakażenia jamy ustnej, twarzy, oka, mózgu, wydzielany głównie w ślinieHSV-2: zakażenia narządów płciowych, zakażenia noworodków Patrz w charakterystyce Zakażenie pierwotne: zazwyczaj bezobjawowe we wczesnym dzieciństwie. Objawy kliniczne są w postaci zakażenia miejscowego lub rozsianego. Może pozostać w zwojach nerwowych uśpiony i przy spadku odporności ujawnić się jako zakażenie nawrotowe.Zakażenie nawrotowe: to zazwyczaj zakażenie miejscowe HSV-1: wydzielany w ślinie, szerzenie drogą kropelkową. Zakażenie przez kontakt bezpośredni np. pocałunki jak i pośredni np. ręce.HSV-2: zazwyczaj przez kontakty seksualne Przestrzeganie zasad higieny i dezynfekcji. Pacjent z opryszczką nie powinien być przyjęty do czasu wyzdrowienia

 

GRZYBY

NAZWA CHARAKTERYSTYKA CO WYWOŁUJE OBJAWY ZAKAŻENIA WROTA ZAKAŻENIA ZWALCZANIE
Candida albicans bezotoczkowy grzyb zaliczany do drożdżaków, wywołujący zakażenia oportunistyczne u chorych z obniżoną odpornością. Stanowi on florę fizjologiczną przewodu pokarmowego u 40-80% populacji. Kandydoza :pleśniawki w jamie ustnej, kandydoza sromu i pochwy, paznokci, zmiany drożdżakowi między palcami u stóp, pieluszkowe zapalenie skóry Zmiany miejscowe, białe pleśniawki, swędzące zmiany wysiękowo-rumieniowe na skórze, Naloty na paznokciach i zmiana ich struktury Osoby zakażone drożdżakami, lub własne drożdżaki, które zachowywały się jak saprofity, kontakt bezpośredni i pośredni, chorobowo zmieniona błona śluzowa Dezynfekcja przewodów ssących, zlewów, myjek ultradźwiękowych, zakażonych materiałów, rąk, jamy ustnej

 

CHOROBA LICZBA ZACHOROWAŃ W 2006 r. POLSKA
Zatrucia pokarmowe-gronkowce 430
Posocznica gronkowcowa 669
Szkarlatyna 669
Legioneloza 89
Wzw B razem 1693 w tym 1401 hospitalizowanych
Wzw B ostre 508 w tym 502 hospitalizowanych
Wzw B przewlekłe 1185 w tym 899 hospitalizowanych
Wzw C 2949 w tym 1960 hospitalizowanych
HIV 180
AIDS 151
Kandydoza 578
Streptococcus pneumoniae-inwazyjny 213
Streptococcus pneumoniae-posocznica 70

Piotr SzymańskiAutor: mgr inż Piotr Szymański

Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny.


 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.