Prosto z rynku
Wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego. Opis nowości i wydarzeń.
Hałas z myjki
Zła myjka ultradźwiękowa może prowadzić do utraty słuchu lub powodować zakłócenie w pracy urządzeń elektrycznych. Zwłaszcza tam, gdzie myjka pracuje kilka godzin dziennie, a więc również w gabinetach stomatologicznych. Kupując tanią myjkę, bez odpowiednich certyfikatów, wydaje nam się, że to oszczędność. Tymczasem tracimy słuch i szkodzimy innym dużo droższym urządzeniom.
Pieniądze z UE
Pozyskiwanie środków niezbędnych do stworzenia lub rozwoju firmy to temat niezwykle ważny. Według opinii ekspertów, obecnie trwający proces przyznawania środków na lata 2007-2013 stanowi ogromną szansę na „skok” cywilizacyjny dla naszego kraju. Dotyczy to wszystkich gałęzi przemysłu i usług w Polsce, również usług medycznych, a w szczególności prywatnych gabinetów.
Komputerowe uzupełnienia
Estetyka to w stomatologii już standard. Coraz większe oczekiwania pacjentów, marzenia o pięknym, białym uśmiechu to też właściwie norma. Oczywiście, rozwój nowych technologii wychodzi ciągle naprzeciw rosnącym nowym wymaganiom, dając lekarzom możliwość ich spełniania. Jedną z takich technologii jest technologia CAD/CAM (komputerowo wspomagane projektowanie /komputerowo wspomagane wytwarzanie).
Prawo a RTG
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 marca tego roku w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia ubiegających się o wydanie zgody na badania RTG nie dotyczy stomatologów! Taką interpretację tego przepisu otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Ochrona pacjenta
Jeśli masz zamontowany w swojej praktyce aparat do zdjęć RTG, to aby móc z niego korzystać musisz ukończyć szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta. Jeśli tego nie zrobisz, to od początku 2009 roku nie będziesz mógł używać go. Te regulacje prawne wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo atomowe z kwietnia tego roku (Dz.U. 2008 nr. 93 poz. 583). Wykształcone asystentkiAsystentka dentystyczna, higienistka stomatologiczna oraz technik dentystyczny – oto nowe zawody medyczne. Ich wykonywanie będzie wymagało spełniania wielu warunków. Na szczęście, obostrzenia zaczną obowiązywać od 2013 roku. Czy lekarze będą musieli zwolnić wszystkie pomoce stomatologiczne, które niemają odpowiednich kwalifikacji?
Odświeżona podłoga
Istnieją elementy wystroju pomieszczenia, na które rzadko w sposób świadomy zwracamy uwagę. Mimo to, właśnie one często decydują o tym, jak oceniamy pomieszczenie: pozytywnie, czy negatywnie. Takim elementem wyposażenia wnętrza jest podłoga, czyli w przypadku gabinetów lekarskich zazwyczaj wykładzinawinylowa, zwana PCW.
Wybielanie a nadwrażliwość
Podczas wybielania bardzo często spotykamy się z problemem nadwrażliwości zębów. Dotyczy to wszystkich sposobów wybielania, zarówno tych wykonywanych w gabinecie jak i w domu. Najmniej inwazyjne jest mycie zębów specjalnymi pastami typu whitening, głównie dlatego, że zawierają chlorek lub azotan potasu, wpływające na zmniejszenie nadwrażliwości. Diament czy węglik?Narzędzia rotacyjne są, bez wątpienia, najczęściej używanymi narzędziami w gabinetach dentystycznych. Wielość zastosowań poszczególnych typów wymaga wiedzy przy ich wyborze do poszczególnych prac. Wysokiej jakości narzędzia wymagają właściwego wyboru i zastosowania do osiągnięcia optymalnego efektu pracy Wspomaganie znieczuleniaNa naszym rynku pojawiły się przyrządy do elektronicznego wstrzykiwania znieczulenia. Mają one różne ceny i różnie się ich używa. Wszystkie pomagają lekarzowi w podawaniu anestetyku, zapewniając wyższą skuteczność i mniejszy ból dla pacjenta w porównaniu ze sposobami tradycyjnymi.
Szare nitryle
Rękawice medyczne zaliczane są do środków ochrony indywidualnej III stopnia. Służą do ochrony przed zagrożeniami mogącymi spowodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia zdrowia oraz życia. I właśnie z tego powodu odgrywają tak ważną rolę w osobistej ochronie personelu medycznego.
Jak podścielisz, tak pacjent się…
Już od ponad 30 lat trwają próby wytworzenia miękkiego materiału, który odznaczałby się dobrym właściwościami użytkowymi. Czyli: pozostawał jak najdłużej miękki, a najlepiej tak długo, jak używana jest płyta protezy akrylowej.
Lojalna Jola
Lojalności nie da się kupić, trzeba na nią zasłużyć. Mówimy o zasłudze, czyli o czymś, co otrzymujemy za wyświadczenie czegoś nadzwyczajnego. Takie świadczenie ma swoją racjonalną i emocjonalną stronę oraz profesjonalizm.
Doctor& Life
Kulturalno-technologiczny niezbędnik każdego dentysty