Sanitarne wytyczne
W zeszłym roku pojawiło się pierwsze w Polsce opracowanie wytycznych dotyczących dekontaminacji wyrobów medycznych. W końcu jest więc dokument, do którego można się odwołać podczas kontroli Sanepidu i nie dać się zaskoczyć zaleceniami pokontrolnymi. Co prawda są to tylko wytyczne opracowane przez pozarządowe organizacje, ale prawnie są osadzone w wytycznych Komisji Europejskiej i rozporządzeniach ministra zdrowia. Zatem powinny być respektowane zarówno przez wszystkich kontrolerów, jak i lekarzy.
Kupujemy autoklaw
Zakup autoklawu do gabinetu wydaje się z pozoru prostym zadaniem, jednak gdy zbliża się chwila podjęcia decyzji, temat ten okazuje się bardziej skomplikowany niż mogło się nam z początku wydawać. Jak więc poradzić sobie z właściwym doborem autoklawu do naszych potrzeb?
Więcej niż ślinociąg
Coraz więcej dentystów zauważa potrzebę sprawniejszego odsysania płynów z jamy ustnej pacjenta niż takie, jakie zapewnia ślinociąg. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie duże zainteresowanie dentystów budzą systemy ssące. Zainstalowanie takiego urządzenia nie jest drogie. Jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak wybór odpowiedniego systemu nie jest prosty.
Ekologicznie i kompaktowo
W okresie kilku ostatnich lat dynamicznie rośnie liczba gabinetów stomatologicznych, w których zostały zainstalowane profesjonalne systemy ssące. Dentyści coraz śmielej spoglądają w ich stronę, bo dostrzegają, że stosowane dotąd metody oparte wyłącznie na ślinociągu i kompresorze, są niewydajne i dalekie od doskonałości. Jednym z czołowych producentów systemów ssących jest austriacka firma Metasys. Dystrybutorem jej produktów jest białostocki Dentomax.
Kontrola w gabinecie cz. 2
„Kontrola” to słowo, które elektryzuje wszystkie osoby zarządzające gabinetami lekarskimi. Polskie prawo dokładnie opisuje, jakie uprawnienia i obowiązki ma osoba kontrolująca. Warto je znać i nie pozwolić się zastraszyć „paniom z sanepidu”. Istotą kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowany podmiot wykonuje swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Ubytki twardych tkanek zęba niepróchnicowego pochodzenia
W ostatnim czasie pojawiły się w ofercie koncernów produkujących pasty do zębów produkty do walki z ubytkami niepróchnicowego pochodzenia, w tym głównie z erozją. Mają one na celu wzmocnienie szkliwa. Czy jest to znak naszych czasów, czy może tylko kolejna nowość, która pojawia się, a potem znika, tak szybko jak weszła na rynek? Z odpowiedzią na drugie pytanie musimy poczekać, a nad pierwszym warto się zastanowić.
Laserowa endodoncja
Badania kliniczne wyraźnie wykazują przewagę endodontycznego leczenia laserowego nad metodami konwencjonalnymi. Najważniejszymi zaletami leczenia za pomocą lasera są lepsza dezynfekcja, skuteczniejsze czyszczenie kanałowe, zmniejszenie przepuszczalności, zmniejszenie mikrowycieków i eliminacja używania toksycznych rozpuszczalników.
NGS 3/2012
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania