2012
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kontrola w gabinecie

„Kontrola” to słowo, które elektryzuje wszystkie osoby zarządzające gabinetami lekarskimi. Polskie prawo dokładnie opisuje, jakie uprawnienia i obowiązki ma osoba kontrolująca. Warto je znać i nie pozwolić się zastraszyć „paniom z sanepidu”. Istotą kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowany podmiot wykonuje swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Zakładamy rękawiczki

Dziś już nie ma potrzeby nikogo przekonywać, że stosowanie rękawiczek diagnostycznych podczas zabiegów medycznych jest koniecznością. Jednak,jak wynika z moich obserwacji, nieustająco pojawiają się problemy z ich zakładaniem.

 

RMUA raz na rok

W styczniu weszła w życie ustawa deregulacyjna bis. Zdejmuje ona z firm niektóre obowiązki administracyjne i ułatwia prowadzenie działalności. Problem mogą mieć jednak pracownicy. Ponieważ firma będzie wydawała druki ZUS RMUA raz na rok, to może być im trudniej potwierdzić chociażby prawo do nieodpłatnego leczenia.

Medycy a środowisko

Osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki są podmiotami korzystającymi ze środowiska. Mają zatem obowiązek uiszczania opłat z tego tytułu, a także obowiązek składania wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska – informuje ministarstwo środowiska.

Obowiązki i sankcje

Ustawa o wyrobach medycznych nakłada na stomatologów i techników dentystycznych szereg obowiązków. Za niewywiązanie się z nich grożą kary. Jest to konsekwencja przyjęcia Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich 93/42/ EWG z 14 czerwca 1993 r., dotyczącej wyrobów medycznych.

 

Laserowe „wiercenie”

Laser Er:YAG (erbowy) jest uznawany za stomatologiczny laser z wyboru do skutecznej, precyzyjnej i minimalnie inwazyjnej ablacji w twardych tkankach zęba.

 

Dziecięca protetyka

Dzieci, od pierwszych miesięcy życia do okresu zakończenia wzrostu kostnego, są specyficzną grupą pacjentów. Szczególnej uwagi w tej grupie wymagają zabiegi o profilu protetycznym.

 

Łyżki wyciskowe

Właściwe uzupełnienie protetyczne powstaje dzięki współpracy sprawnie działającego zespołu: lekarza stomatologa i technika dentystycznego. Jednym z najważniejszych narzędzi wymiany informacji w tym procesie jest wycisk. Odpowiedni dobór łyżki wyciskowej jest jednym z warunków uzyskania prawidłowego wycisku. Z kolei prawidłowy wycisk daje możliwość wykonania modelu, który wiernie odzwierciedla warunki wewnątrz jamy ustnej. Jak zatem wybrać najlepszą łyżkę, dopasowaną do właściwej techniki wyciskowej, stosowanego typu masy czy sposobu pracy lekarza?

 

Krakdent ma 20 lat!

130 tysięcy lekarzy – taki jest bilans dotychczasowych dziewietnastu edycji Międzynarodowych Targów Stomatologicznych Krakdent, organizowanych przez Targi w Krakowie. Targi są uznawane za jedno z najważniejszych miejsc spotkań branży dentystycznej w Europie Środkowo – Wschodniej. Wyjątkowej, jubileuszowej edycji Targów, która odbędzie się w dniach 8-10 marca 2012 r., towarzyszyć będą m.in.: ceniona w środowisku stomatologów Międzynarodowa Konferencja Dental Spaghetti, liczne kursy i szkolenia medyczne, konkurs o Medal Najwyższej Jakości, a także akcja charytatywna Dentopomoc.

 

Preparaty do czyszczenia protez

Pacjenci użytkujący ruchome uzupełnienia protetyczne bardzo często są narażeni na powstawanie różnego typu stomatopatii. Problemy te mogą dotyczyć nawet ponad 50 proc. użytkowników protez. Wpływ na ich powstanie ma wiele czynników. Są to urazy mechaniczne, infekcja grzybami, czy zła higiena.

 

Zgoda pacjentów na leczenie

Pacjent przychodząc na wizytę do lekarza wyraża tym samym zgodę na leczenie. To prawda, ale nie do końca. Jeśli lekarz chce wykonać poważniejsze zabiegi,

Spis treści - subskrypcja

loading...
2025
2024
2023
2022
2021
2020

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA