Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.
Separatory amalgamatu obowiązkowe od stycznia
Wprowadzenie unijnych przepisów, nakazujących wyposażenie określonych gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu rtęciowego, oficjalnie zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.
Zatrudnianie lekarzy
Kwestia możliwości zatrudnienia lekarza przez drugiego lekarza jest mocno kontrowersyjna. Zakazy wskazane w art. 53 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2017 poz. 125 j.t., dalej: „Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty”) są bardzo rygorystyczne i w pewien sposób mogą ograniczać swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.
RODO – czyli jak się uchronić
Od 25 maja 2018 roku zaczną obowiązywać przepisy europejskiego rozporządzenia dot. ochrony danych osobowych (w skrócie RODO).
Raport z oceny klinicznej
Celem tego raportu jest poznanie możliwości wykorzystania w stomatologii systemu LED Blue Light (UV LED) zastosowanego w mikrosilnikach DENSIM. Od roku 2010 w artykułach oraz literaturze fachowej kilkukrotnie pojawiały się wzmianki o zastosowaniu promieniowania UV we współczesnej stomatologii.
Szkoła okluzji: Badania dysfunkcji układu stomatognatycznego
Interpretacja dostępnych badań diagnostycznych pod kątem informacji kiedy i w jaki sposób zakończyć leczenie w różnych postaciach dysfunkcji układu stomatognatycznego. Obecnie wykładnią efektywności leczenia jest interpretacja badań diagnostycznych, których dostępność oraz stopień zaawansowania stale rosną.
Odbudowa estetyczna zębów żuchwy i szczęki z zastosowaniem technologii CAD-CAM. Opis przypadku
W pracy przedstawiono rekonstrukcję narządu żucia u 57-letniego pacjenta, z wykorzystaniem technologii CAD-CAM. Opisano szczegółowo plan leczenia i jego realizację, którą udokumentowano zdjęciami z poszczególnych etapów postępowania.
Autor: Dr n med. Jacek Ciesielski
Fluoroza
Fizjologiczna rola fluorków (F-) jest związana głównie z procesem mineralizacji tkanek twardych. Nieorganiczne związki fluoru stanowią główny element profilaktyki próchnicy zębów – wpływają na strukturę chemiczną szkliwa, remineralizują je, wytwarzają warstwę ochronną przed działaniem kwasów oraz wpływają na zmniejszenie metabolizmu bakterii płytki nazębnej [1].
2. Kongres Unii Stomatologii Polskiej
Leczenie mleczaków, opieka nad kobietami w ciąży, wykrywanie zmian nowotworowych, mity związane z rehabilitacją stawu skroniowo-żuchwowego, szkoła okluzji czy współpraca lekarza z asystentką i higienistką, to tylko niektóre spośród dziesiątek tematów wykładów i warsztatów 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.
Skaner czy wycisk
Wycisk jest jednym z pierwszych elementów wykonywania nowego uzupełnienia protetycznego. Późniejszy sukces kliniczny w dużej mierze zależy od precyzyjności wycisku oraz wykonanego z niego modelu gipsowego.
Implanty z tlenku cyrkonu
Obecnie, wszczepienie implantu, to często standardowe postępowanie w procesie leczenia. Implanty najczęściej wykonane są z tytanu lub jego stopów.
Cała prawda o dentobusach
Pod koniec zeszłego roku 16. dentobusów wyjechało z radomskiej firmy Zeszuta. Przez pierwszy kwartał tego roku trwały konkursy mające wyłonić lekarzy, którzy będą przyjmować w dentobusach.
Terapia kolagenowa – naturalny sposób regeneracji skóry
Obecnie większość metod leczenia i odmładzania skóry opracowywana jest tak, aby minimalizować okres rekonwalescencji, skracać liczbę sesji zabiegowych i maksymalizować efekty.
Styl eklektyczny
Termin eklektyzm pochodzi od greckiego słowa eklektikós (wybierający). Diogenes Laertios, odnosząc się starożytnej filozofii, wprowadził ten termin jako określenie próby łączenia różnych nurtów: platonizmu.
NGS 3/2018
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania