Technika
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku
Grand Prix Cede 2007
Szczegółowy opis czterech produktów, które na tegorocznych targach Cede zostały wyróżnione nagrodami Grand Prix w poszczególnych kategoriach.
Lupa czy mikroskop
Pole zabiegowe, na którym pracuje dentysta, jest bardzo małe. Lekarze chcieliby oglądać je w powiększeniu. Do dyspozycji mają dwa urządzenia – lupy stomatologiczne lub mikroskop. Które z nich jest lepsze? Dyskusja na ten temat nigdy nie doprowadzi do zgody. Dla części lekarzy lepsze są lupy, dla innych mikroskop.
Zarządzanie odpadami
Rozporządzenie ministra zdrowia wprowadza obowiązek opracowania procedury postępowania z odpadami medycznymi oraz instrukcji postępowania z odpadami medycznymi. Ponadto wprowadza ujednolicone wymagania odnoszące się do szczegółowych sposobów postępowania z odpadami powstającymi we wszystkich podmiotach świadczących usługi medyczne. Ustalono podział odpadów medycznych mając przede wszystkim na uwadze specyfikę zagrożeń, jakie mogą one stwarzać. Określono również sposób i warunki zbierania poszczególnych rodzajów odpadów medycznych.
Masy silikonowe
Około 30% wycisków wykonuje się z materiałów zwanych silikonami. Nazwa ta odnosi się do związków organicznych zawierających w swoim składzie atomy węgla, wodoru, tlenu i krzemu. Dużo jest publikacji dotyczących procesu wiązania, pobierania wycisków, przechowywania i ich dezynfekcji. Wciąż lekarze popełniają proste błędy, które wpływają na jakość wycisku. Przyczyny tych błędów są różne : od braku podstawowych wiadomości na temat mas wyciskowych, poprzez niewłaściwe ich użycie, przechowywanie w nieodpowiednich warunkach aż po złe odlanie modelu.
RTG cyfrowe
Zuważtyłem, że coraz liczniejsza grupa lekarzy stomatologów w Polsce, decyduje się na zakup aparatów rentgenowskich wyposażonych w obrazowanie cyfrowe lub unowocześnia swoje aparaty, rezygnując z tradycyjnych błon i odczynników rentgenowskich. W całej Europie odchodzi się od radiologii klasycznej na rzecz nowocześniejszych metod. Nie jest jedynie przejściowa moda na „cyfrówki” .
Testowanie RTG
Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego, oprócz doskonalenia aparatury, zaostrzane jest prawo. Podstawowym polskim aktem prawnym określającym zasady „działalności w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej” jest ustawa z dnia 29 listopada 2000 roku Prawo atomowe (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz.1689 i Nr 173, poz. 1808). Ustawa ta doczekała się już dwóch nowelizacji, mających na celu pełne dostosowanie jej do przepisów Unii Europejskiej.