Technika
Opisy najnowszych urządzeń medycznych oraz informacje z rynku
Medyczne dokumenty
Pod koniec grudnia zeszłego roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w ZOZ-ach oraz sposobu jej przetwarzania. Jest ono uzupełnieniem ustawy o ZOZ-ach, w której jeden z punktów poświęcono właśnie dokumentacji.
Dezynfekcja narzędzi
Narzędzia zabiegowe i chirurgiczne oraz sprzęt stomatologiczny wielokrotnego użytku muszą zostać poddane dezynfekcji, a następnie sterylizacji w autoklawie po wizycie każdego pacjenta. Jeśli nie można go sterylizować należy użyć do dezynfekcji preparatów sporobójczych.
Szatnia i nie tylko
Wśród wymagań dotyczących przychodni stomatologicznych oraz indywidualnych lub grupowych praktyk stomatologicznych znajdują się dotyczące pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Ich ilość i rodzaj zależy od prowadzonej działalności.
Duża amortyzacja
Zmiana przepisów od 1 stycznia 2007 r. umożliwia małym przedsiębiorcom (czyli znaczniej większości Indywidualnych Praktyk Stomatologicznych, a nawet NZOZ-om) oraz firmom rozpoczynającym dopiero działalność jednorazowe zaliczenie przychodu odpisów amortyzacyjnych z tytułu zakupionych środków trwałych do kosztów uzyskania. Co to daje?
Czy istnieją wielowarstwowe narzędzia z nasypem diamentowym?
Na ulotkach promocyjnych, folderach czy reklamach w opisie narzędzi diamentowych pojawia się przymiotnik „wielowarstwowe”. Czy to właściwe sformuowanie?- otóż nie. Nie istnieją diamentowe narzędzia wielowarstwowe. Nie wymyślono bowiem jeszcze technologii, która by połączyła dwie warstwy diamentów w taki sposób, aby po zdarciu pierwszej od razu zaczęła pracować druga. Wielowarstwowe jest jedynie lepiszcze niklowe przytwierdzające rodniki do trzpienia wiertła.
15 lat Poldentu
Pod koniec 2006 roku firma Polent obchodziła 15-lecie swojej działalności. Wprawdzie została założona już 16 lat temu, ale początkowo zajmowała się tylko produkcją ostrzy pilników (typu H) na eksport do Szwecji. Poldent powstał jako spółka joint-venture ze szwedzką firmą Sendoline. Dziś po 15 latach firma państwa NiedĽwieckich jest największym producentem instrumentów stomatologicznych w Polsce.
Sanepid w komputerze
Wprowadzenie od początku tego roku przepisów dotyczących jakości zarządzania pracy RTG wymusiło na lekarzach zmianę myślenia o dokumentacji technicznej, która jest w gabinecie. Na razie Sanepid ma prawo kontrolować jedynie dokumentacje techniczną dotycząca RTG, ale w niedługim czasie będzie miał to prawo w odniesieniu do wszystkich sprzętów medycznych.
Globalna szczoteczka
Twierdzenie, że żyjemy w globalnej wiosce, stało się już banalnym frazesem. Nie mniej dowody na pogłębianie się procesu globalizacji są coraz bardziej zaskakujące, żeby nie powiedzieć zabawne. Przywykliśmy do chińskiej, wietnamskiej lub hinduskiej odzieży, obuwia... Ale szczoteczka do zębów?
Japońskie obrazowanie
3D Od ponad dwóch lat w rentgenodiagnostyce stomatologicznej wykorzystywana jest nowa generacja japońskich 3D Accuitomo. Aparaty te zyskują coraz liczniejszych odbiorców spośród publicznych i prywatnych gabinetów stomatologicznych w starych krajach Unii Europejskiej. Powodzenie to wynika z szerokich możliwości tomograficznego zastosowania tego aparatu. Stworzono go bowiem tylko i wyłącznie z myślą o stomatologii.