Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Widzieć więcej

Rzecz o mikroskopach W życiu zawodowym wielu stomatologów następuje moment, w którym odczuwają coraz większe zniechęcenie i zmęczenie pracą. Zauważają, że doszli do szczytu możliwości precyzyjnej i wydajnej pracy. Wydaje im się, że więcej nie mogą osiągnąć. Gdy kilka lat temu odczuwałem coś podobnego, doskonałym lekarstwem na moje problemy okazał się mikroskop.


Ząbkowanie

Ząbkowanie, czyli pojawianie się w buzi niemowlęcia kolejnych zębów mlecznych, jest zazwyczaj trudnym okresem dla niego samego oraz jego rodziców, a zarazem początkiem pracy stomatologa z przyszłym małym pacjentem. Co prawda obserwacja rozpoczynającego się procesu wyrzynania zazwyczaj przypada pediatrom, ale pojawiające się kolejne zęby wymagają właściwej higieny iprofilaktyki, o czym zawsze warto przypominać rodzicom.


Rozmowa

Rozmowa jest podstawą wzajemnego porozumiewania się. Wzajemnego, ponieważ jest procesem dwustronnym. Człowiek, który chce skutecznie porozumiewać się musi być zarówno dobrym mówcą, jak i słuchaczem. Ważny jest przy tym wybór sposobu przekazywania komunikatu. Lekarz, stomatolog musi przecież rozmawiać z pacjentami.


Dokumentacja medyczna

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w ustawie o ZOZ-ach zmiany dotyczące dokumentacji medycznej. Określono, co powinna zawierać, w jaki sposób można ją udostępniać, ile kosztuje jej udostępnienie oraz jak długo należy ją przechowywać.


Kliniki muszą zniknąć

Znowelizowana w połowie lipca tego roku ustawa zakazuje zakładom opieki zdrowotnej, które nie prowadzą prac badawczych lub naukowych, używania w nazwach słów: klinika oraz uniwersytecki. Wszystkie ZOZ-y, które w nazwie mają słowo „klinika” będą musiały ją zmienić. Jeśli tego nie uczynią, mogą zostać wykreślone z rejestru zakładów opieki zdrowotnej.


Co rok to… zmiana

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kolejne rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Poprzednie rozporządzenie zostało podpisane w połowie 2005 roku. Teraz szykują się kolejne zmiany.


Sposób na złom

Zespół Ci się autoklaw? Masz zniszczony aparat RTG? Lepiej nie próbuj ich wyrzucić na śmietnik, bo możesz zapłacić mandat. Walka o ochronę środowiska toczy się na wielu frontach. Część związanych z nią działań znalazła swoje odbicie w prawodawstwie, miedzy innymi w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jej przepisy dokładnie określają, co należy zrobić z urządzeniami nie nadającymi się do dalszego użytku.


Ergonomia w stomatologii

Obszerna relacja z odbywającego się co rocznie we Wrocławiu Forum Ergonomicznego.


Bezpieczniejsza rentgenodiagnostyka

Od początku września obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi. Zmiany w porównaniu z poprzednimi regulacjami prawnymi nie są wielkie, ale warto się z nimi zapoznać.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA