2021
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Obowiązek informacyjny podmiotu leczniczego

Każdy podmiot leczniczy musi udostępnić pacjentowi szereg niezbędnych informacji. To jakie informacje muszą być udostępnione wynika z ustawy o działalności leczniczej. Sposób udostępnienie tych informacji też nie jest dowolny. Zobaczmy jak, te obowiązki definiuje polskie prawo.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Cyfrowe odbudowy protetyczne

Sprzęt cyfrowy zaczyna być powszechnie używany w stomatologii. Dzięki temu możliwe są do realizacji między innymi całkowicie cyfrowe protokoły leczenia protetycznego. Czy systemy te są lepsze od konwencjonalnych? Czy dentyści są już gotowi, aby zmienić system pracy z tradycyjnego na cyfrowy?

Autor: Piotr Szymański


Wizyty kontrolne są istotne

Wielu pacjentów ignoruje zalecenia lekarzy dotyczące wizyt kontrolnych, uznając je za zbyteczne i bezsensowne. Nie da się ukryć, że wizyty kontrolne są niezmiernie ważnym czynnikiem leczenia, pozwalającym na bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem prowadzącym.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Właściwości czyszczące past do zębów

Zadaniem pasty do zębów jest czyszczenie powierzchni zębów, usuwanie płytki nazębnej, resztek jedzenia, przebarwień oraz biofilmu. W pielęgnacji jamy ustnej, wykorzystuje się efekt ścierający pasty do zębów. Maksymalne wartości ścieralności dla szkliwa i zębiny zostały zawarte w normie ISO 11609:2017. Określa też ona: z czego może składać się pasta, jakie są maksymalne stężenia fluorków oraz jak powinna być zapakowana.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Metamorfoza kostna – od kondenserów do osiągnięcia stabilizacji pierwotnej w implantacjach natychmiastowych

Konwersję kości „miękkiej” w „twardą” (metamorfozę kostną – OMM) jesteśmy w stanie wykonać minimalnie inwazyjnie używając tzw. kondenserów oraz podstawowego wyposażenia gabinetu stomatologicznego o profilu ogólno-chirurgicznym. W 1994 r. Summers przeprowadził swój pionierski zabieg wewnętrznego podniesienia dna zatoki szczękowej za pomocą pierwszych osteotomów. Rok później w 1995 r. wprowadziłem do implantologii stomatologicznej ortopedyczne kondensery kostne.

Autor: Armin Nedjat


Szkoła okluzji: Selekcja pacjentów z dysfunkcją Układu ruchowego narządu żucia na podstawie analizy podstawowych badań

Pacjentów trafiających do naszych praktyk z problemami dysfunkcji układu stomatognatycznego możemy podzielić na kilka grup, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia terapii. Aby dokonać właściwego podziału potrzebujemy danych z wywiadu i analizy RTG oraz badania EMG i RM.

Autor: lek. dent. Krzysztof Adamowicz


Zmiana sposobu użytkowania lokalu usługowego na gabinet stomatologiczny

Inwestorka kupiła lokal usługowy o powierzchni 94,5 m² w prężnie rozwijającej się części warszawskiej Pragi. Znajdował się w parterze nowego, oddawanego do użytkowania budynku mieszkalnego z usługami na kondygnacji przyziemia. Gabinet stomatologiczny miał być pierwszą działalnością prowadzoną w lokalu. Projekt budowlany zakładał wydzielenie tylko pomieszczenia sanitarno-higienicznego.

Autor: Marta Maliszewska

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA