2018
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Pytania o e-dokumentację

Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Stomatologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Autor: Grzegorz Żyjewski


RODO i dokumenty dla pacjenta

Po 25 maja, czyli od dnia rozpoczęcia obowiązywania RODO, każdy przyjmowany pacjent powinien w jasny sposób otrzymać od nas informację o tym, jak jego dane są przetwarzane, po co i jak długo? Jak w rzeczywistości powinno wyglądać przyjęcie pacjenta do gabinetu?

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Ciekawe wyroki stomatologiczne z 2018 roku

W zeszłorocznym Nowym Gabinecie Stomatologicznym (nr 99) szerzej opisano dwa wyroki z 2017 roku dotyczące leczenia stomatologicznego. Jednym z opisywanych przypadków była sprawa wiertła połkniętego przez pacjenta. Sąd nie dopatrzył się w niej nieprawidłowości w działaniach lekarza. I choć minął już rok od tego czasu, wyrok ten jest ciągle nieprawomocny i zapewne czeka na apelację.

Autor: Tomasz Popielski


Lasery w stomatologii

Współcześnie używane lasery w stomatologii dzielimy na różne sposoby. W zależności od medium wytwarzającego wiązkę światła (gaz lub kryształ), w zależności od miejsca jej aplikacji (tkanki twarde lub miękkie) lub też w zależności od długości emitowanej fali. Nie ma lasera uniwersalnego.

Autor: Zbigniew Raszewski


Resorpcje

Resorpcja jest to zespół czynników fizjologicznych lub patologicznych prowadzący do utraty twardychtkanek zęba i kości wyrostka zębodołowego. Oprócz fizjologicznej resorpcji korzeni zębów mlecznych, spotyka się także patologiczną, występującą zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym.

 

Autor: Magda Bogatko


Felieton Okluzyjny

Autor: Łukasz Pałka


Styl industrialny

W wyniku recesji w Stanach Zjednoczonych stare budynki przemysłowe: fabryki, magazyny, młyny pustoszały z powodu ogłaszania upadłości kolejnych przedsiębiorstw. Z upływem czasu wraz ze zwiększającą się liczbą ludności w miastach brakowało mieszkań. Opuszczone budynki w centach miast stały się więc bardzo atrakcyjnym miejscem do zaadaptowania ich na cele mieszkalne. W ten sposób powstały tzw. lofty (z ang. strych, poddasze).

Autor: Marta Maliszewska

 

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA