Tablice sanitarne
Kontynuując nasz cykl, drukujemy kolejne tablice procedur sanitarnych. Tym razem są to tablice poświęcone podstawowym zasadom sterylizacji; dezynfekcji, czyszczenia i udrażniania systemów odpływowych oraz urządzeń ssących oraz mycia i dezynfekcji lodówek.
Pomieszczenia przychodni
Zanim w placówce rozpoczniemy działalność leczniczą, musi być ona "zaakceptowana" przez sanepid. Wynika to z przepisów ustawy o działalności leczniczej. Osoba, chcąca wykonywać działalność leczniczą musi razem z wnioskiem złożyć do sanepidu opinię potwierdzającą spełnienie wymogów dotyczących pomieszczeń, w których ma być odbywać się działalność leczniczą. Pojawiają się bardzo różne interpretacje obecnie obowiązujących przepisów.Poręczne włókna szklane
Jedną z bardzo przydatnych umiejętności w praktyce lekarza dentysty jest wykorzystanie włókien szklanych. Systemy włókien szklanych są obecnie tak opracowywane, aby praca z nimi nie sprawia, trudności a wręcz była łatwa, przyjemna i estetyczna. Można pacjentowi w większości przypadków odtworzyć twarde tkanki zęba lub braki pojedynczych zębów na jednej wizycie.
Akustyka w gabinecie stomatologicznym
Praca stomatologa należy do grupy prac wymagających koncentracji. Dlatego, projektując pomieszczenia gabinetu stomatologicznego, należy zadbać, aby posiadał on odpowiednie parametry akustyczne. Wybierając materiały budowlane oraz wykończeniowe, które będą zastosowane w gabinecie, musimy wziąć pod uwagę jego lokalizację, a także wyposażenie sprzętowe i instalacyjne.
Tylko z lekarzem
Czy asystentka i higienistka stomatologiczna mogą samodzielnie wykonywać zabiegi profilaktyczne? W części gabinetów piaskowanie wykonuje higienistka. Okazuje się, że nie do końca jest to zgodne z polskimi przepisami. Jest również wiele nieścisłości dotyczących kwalifikacji pracowników.
Kompobondy
Kompobondy to grupa nowoczesnych materiałów stomatologicznych, będących efektem możliwości technologicznych, jakie pojawiły się w dziedzinie adhezji. Jak sama nazwa wskazuje, kompobond to połączenie systemu wiążącego i kompozytu. Jest to swego rodzaju połączenie nowoczesnych samotrawiących systemów wiążących z materiałami złożonymi na bazie żywic, w tym głównie z nanokompozytami i materiałami nanohybrydowymi.
Materiały do rejestracji zwarcia
Lekarz protetyk bardzo często musi przekazać technikowi dentystycznemu informację o wzajemnej relacji szczęki i żuchwy. Metod jest wiele. Jedną z nich jest rejestracja zwarcia. Do tego celu służą różnego rodzaju materiały. Wybór jest na tyle duży, że warto zapoznać się zaletami i wadami każdego z nich. W artykule zebrano podstawowe informacje na temat wosków, materiałów silikonowych oraz materiału na bazie kompozytu, a także podstawowe informacje na temat materiałów dostępnych na polskim rynku.
Olej kokosowy przeciw próchnicy
Próchnica jest obecnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób bakteryjnych na świecie. Nic dziwnego, że naukowcy dwoją się i troją, by znaleźć nowe środki, które pomogą jej zapobiegać. Dowiedli już chociażby, że zawarte w kawie garbniki minimalizują ryzyko próchnicy, a picie herbaty spowalnia odkładanie się płytki nazębnej – głównej przyczyny tej choroby. Ich najnowsze odkrycie dowodzi, że olej kokosowy poddany działaniu enzymów w procesie trawienia, skutecznie niszczy szczep bakterii odpowiedzialnych za demineralizację szkliwa.
NGS 5/2013
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania