fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bezzębie staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Jak wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu, liczba osób dotkniętych tym problemem będzie się zwiększać w najbliższych latach. Główne przyczyny to starzenie się populacji oraz wzrost jej liczebności.

Rosnąca skala problemu

W 2021 roku około 4,4 proc. globalnej populacji zmagało się z bezzębiem, co stanowi niemal dwukrotny wzrost w porównaniu do 1990 roku. W tym okresie wskaźnik występowania problemu wzrósł z 3310 przypadków na każde 100 000 osób do 4473. Prognozy wskazują, że do 2040 roku globalna częstość bezzębia osiągnie poziom 5004 przypadków na 100 000 osób, co oznacza wzrost o około 12 proc..

Analiza epidemiologiczna

Badanie przeprowadzone przez zespół prof. Hui Min Chen objęło 204 kraje i regiony, dostarczając szczegółowych danych epidemiologicznych dotyczących bezzębia w latach 1990–2021. Wskaźnik DALY (lata życia skorygowane niesprawnością) pozwolił na ocenę wpływu bezzębia na zdrowie populacji. Okazało się, że głównym obciążeniem są lata przeżyte w niepełnej sprawności (YLD), podczas gdy lata utracone z powodu śmierci (YLL) nie miały znaczenia w tej analizie.

Kluczowe wnioski z badania

  • Najwyższe wskaźniki bezzębia prognozuje się w państwach o wysokim Wskaźniku Zrównoważonego Rozwoju (SDI).
  • Starzenie się społeczeństw przyczynia się do wzrostu liczby przypadków bezzębia.
  • Bezzębie pozostaje istotnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego, wymagającym globalnych działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Co można zrobić, aby ograniczyć problem bezzębia?

Autorzy badania podkreślili konieczność intensyfikacji działań na rzecz przeciwdziałania bezzębiu. Kluczowe obszary do poprawy to:

  1. Edukacja zdrowotna – zwiększenie świadomości na temat znaczenia profilaktyki i regularnych wizyt u stomatologa.
  2. Dostęp do opieki stomatologicznej – poprawa dostępności usług stomatologicznych, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie.
  3. Stosowanie protez – uwzględnienie konieczności użytkowania protez w przyszłych badaniach oraz rozwój bardziej dostępnych i nowoczesnych rozwiązań protetycznych.

Znaczenie badań epidemiologicznych

Badanie naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu dostarcza cennych danych, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu problemu bezzębia i jego wpływu na jakość życia pacjentów. W przyszłości konieczne jest uwzględnienie również częściowej utraty zębów oraz dostępności rozwiązań protetycznych, aby kompleksowo ocenić skalę problemu.

Podsumowanie

Bezzębie jest globalnym wyzwaniem zdrowotnym, którego skala będzie rosnąć w najbliższych latach. Starzenie się populacji i wzrost liczebny ludności sprawiają, że konieczne są intensywne działania edukacyjne, profilaktyczne i lecznicze. Kluczowe znaczenie ma zwiększenie dostępności opieki stomatologicznej oraz uwzględnienie nowoczesnych rozwiązań protetycznych. Badania epidemiologiczne, takie jak te przeprowadzone przez Uniwersytet w Hongkongu, są nieocenione w opracowywaniu skutecznych strategii przeciwdziałania temu problemowi.

 

Szkolenia dla dentystów

Zapraszamy na szkolenie „Bezzębie – sztuka czy rzemiosło. Wprowadzenie, kurs teoretyczno-praktyczny”, który poprowadzi dr hab. n med. Halina Ey-Chmielewska, emerytowany adiunkt katedry i Zakładu protetyki PUM. Odbędzie się ono 10 kwietnia 2025 r. godz. 14.00 - 16.00 podczas targów Krakdent, w sali Lwów C. Adres to: ul. Galicyjska 9; 31-586 Kraków, a na szkolenie można zapisać się tutaj:  https://www.szkolastomatologii.pl/55-bezzebie-krakdent-2025

 


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Globalny problem bezzębia

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA